Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

1.5 milyar liralık hibe desteğini kaçırmayın

KOBİ’ler ve girişimcileri desteklemeye devam eden KOSGEB cari açığı düşürecek “Stratejik Ürün Destek Programı”nı hayata geçiriyor. KOSGEB 2018’de 1.5 milyar TL destek dağıtacak, ayrıca 200 milyon lira da düşük faizli ve uzun vadeli kredi desteği sağlayacak

06 Aralık 2017 - 11:14 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi. A+A-

1.5 milyar liralık hibe desteğini kaçırmayın
300Reklam

KOSGEB, KOBİ’ler ve girişimcileri desteklemeye devam ediyor. Kurum, cari açığa ilaç olmak üzere “Stratejik Ürün Destek Programı”nı hayata geçirmeye hazırlanıyor.
KOSGEB 2018 yılında toplam 1.5 milyar TL destek dağıtacak, ayrıca 200 milyon lira da düşük faizli ve uzun vadeli kredi desteği sağlayacak.
KÜÇÜK ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 2018 yılında KOBİ’lere ve girişimcilere 1.5 milyar TL destek kullandıracak. 700 milyon TL’si kredi faiz desteği olmak üzere destek bütçesinin 1.5 milyar TL’sini hibe paketi oluşturacak.
KOBİ ve girişimcilere kullandırdıkları desteklerde “erken ödeme” uygulaması başlatan KOSGEB, işletmelerde çarkların dönmesini sağlamak için yeni destek mekanizmalarını da art arta hayata geçirecek.

İSTİHDAMIN YÜZDE 74’Ü

KOSGEB, önümüzdeki günlerde Stratejik Ürün Destek Programını açıklayacak. Yeni programla ithalatı fazla olan ürünlerin Türkiye’de üretilmesi sağlanacak. Esnaf ve sanatkarların çoğunluğunu oluşturduğu KOBİ’ler çalışan sayısı bakımından toplam girişimlerin yüzde 99.8’ini, istihdamın yüzde 73.5’ini, katma değerin yüzde 53.5’ini, yatırımların yüzde 55’ini ve ihracatın yüzde 55.1’ini oluşturuyor.
2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’na göre KOSGEB destek bütçesinin toplam 1.7 milyar TL olduğunu söyleyen KOSGEB Başkam Cevahir Uzkurt, bu tutarın 700 milyon TL’sinin kredi faiz desteği olmak üzere toplam 1.5 milyar TL’sinin geri ödemesiz destek olarak kullandırılacağını aktardı. Uzkurt, 200 milyon TL’sinin ise geri ödemeli desteklerden oluştuğunu belirtti.

47 BİN FİRMA YARARLANDI

Uzkurt, 2017’de 47 bin firmaya 728 milyon TL civarında destek sağlandığını açıkladı. Program düzeyinde ise ilk sırayı 339 milyon TL ile Girişimcilik Destek Programının aldığını dile getiren Uzkurt, “Bu programı 212 milyon TL ile Genel Destek Programı takip ediyor. 123 milyon TL ile KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ve 45 milyon TL ile Ar-Ge, Inovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı ise sırasıyla en çok rağbet gören diğer destek programları arasında yer alıyor” diye konuştu.

SAYILARI 11’E ÇIKACAK

Çalışmalarını sürdürdükleri “Stratejik Ürün Destek Programı” mevzuat çalışmalarında da önemli yol kat ettiklerini açıklayan Uzkurt, Kasım ayında tanıtımının yapılmasıyla birlikte çağrıya çıkarak, destek programını yürürlüğe koyacaklarını söyledi. Uzkurt, KOBİ’lerin büyük işletmelerle ortak hareket etme kabiliyetinin de geliştirileceği bu program kapsamında cari açığın azaltılması hedefiyle ithalatı yüksek ürünlerin Türkiye’de üretilmesinin sağlanacağını kaydetti. KOSGEB, Tematik Destek Programının yürürlükten kaldırılmasının ardından uygulamada 10 destek programı yürütüyor. Stratejik Ürün Destek Programı’yla destek sayısının önümüzdeki günlerde ll’e çıkması bekleniyor.

YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNE DESTEK

Başbakan Binali Yıldırım, KOBİ’lerin ithal ettikleri ürünleri üretmeleri halinde, bu ürünleri geliştirmek suretiyle yerlilik, millilik oranını artırmaları durumunda bu destekten faydalanabileceklerini belirterek, Stratejik Ürün Destek Pıogramı’na müracaatların da alınmaya başlayacağını ifade etti. Yıldırım, her bir KOBİ için 5 milyon TL olan destek tutarının özel bir ürün olması halinde iki katına kadar da çıkabileceğine dikkat çekti. Yıldırım, KOBİ Gelişim Destek Programı çerçevesinde şu ana kadar 8 bin 355 başvuru aldıklarını, değerlendirmeler sonrasında 500 milyon TL desteğin KOBİ’lere kullandırılacağını söyledi.

İŞTE SAĞLANAN İMKANLAR

Geri ödemesiz destekler :………… 798.1 milyon TL
Kredi faiz destekleri :………………..100.2 milyon TL
E-eğitim hizmeti:……………………………..235 bin TL
Sermaye transferleri:…………………21. 5 milyon TL
Geri ödemeli destekleri:………………191 milyon TL

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Oğluna kızdı, kendi aracını yaktı! Oğluna kızdı, kendi aracını yaktı!

Muratbey Mahallesi'nde yaşayan alkollü bir adam, oğluna kızarak, kendi aracını ateşe verdi. Otomobilin LPG'li olması, büyük paniğe nede...

Gurbetçilerin tercihi Türkiye’den emeklilik Gurbetçilerin tercihi Türkiye’den emekli...

Almanya, Belçika başta olmak üzere yurtdışından gelen emeklilik başvurularında patlama yaşanıyor. 600 bin gurbetçinin başvuruda bulundu...

Enginar üreticisi GDO’dan şikayetçi Enginar üreticisi GDO’dan şikayetçi

Baharın müjdecisi enginar, tezgahlarda yerini aldı. Bu yıl piyasaya sürülen GDO’lu enginarın fiyatları düşürdüğünden dert yanan üretici...

Yaman’a veda… Yaman’a veda…

İLÇE siyasetinin önde gelen isimlerinden Mehmet Emin Yaman, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Oğluna kızdı, kendi aracını yaktı! Oğluna kızdı, kendi aracı...

Muratbey Mahallesi'nde yaşayan alkollü bir adam, oğluna kıza...

Gurbetçilerin tercihi Türkiye’den emeklilik Gurbetçilerin tercihi Tür...

Almanya, Belçika başta olmak üzere yurtdışından gelen emekli...

Enginar üreticisi GDO’dan şikayetçi Enginar üreticisi GDO’dan...

Baharın müjdecisi enginar, tezgahlarda yerini aldı. Bu yıl p...

Yaman’a veda… Yaman’a veda…

İLÇE siyasetinin önde gelen isimlerinden Mehmet Emin Yaman, ...

Ayça artık  çok mutlu! Ayça artık çok mutlu!

Torbalı'da yaşamını sürdüren 10 down sendromlu hastadan sade...

Aynı aileden 3 kişi intihar etti! Aynı aileden 3 kişi intih...

Ayrancılar’da son günlerde garip şeyler oluyor. Son bir yıl ...

Torbalılı Ayaz  İzmir’i fethetti Torbalılı Ayaz İzmir’i f...

İzmir Psikoloji Merkezi adayı olarak İsviçre Rıccon Akademi ...

Hurdacı çocuk resmi evrakları çöp zannedip alınca… Hurdacı çocuk resmi evrak...

İzmir'de dağıtılması için hazırlanıp kapı önüne konulan resm...

ESHOT’lar esnafı bitirdi! ESHOT’lar esnafı bi...

Torbalı'ya yönelik şehiriçi ulaşımla sürekli eleştiri okları...

Asgari ücretlinin maaşı artık düşmeyecek Asgari ücretlinin maaşı a...

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ''Vergi Kanunları ile Bazı...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan