Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

1.5 milyar liralık hibe desteğini kaçırmayın

KOBİ’ler ve girişimcileri desteklemeye devam eden KOSGEB cari açığı düşürecek “Stratejik Ürün Destek Programı”nı hayata geçiriyor. KOSGEB 2018’de 1.5 milyar TL destek dağıtacak, ayrıca 200 milyon lira da düşük faizli ve uzun vadeli kredi desteği sağlayacak

06 Aralık 2017 - 11:14 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi. A+A-

1.5 milyar liralık hibe desteğini kaçırmayın
300Reklam

KOSGEB, KOBİ’ler ve girişimcileri desteklemeye devam ediyor. Kurum, cari açığa ilaç olmak üzere “Stratejik Ürün Destek Programı”nı hayata geçirmeye hazırlanıyor.
KOSGEB 2018 yılında toplam 1.5 milyar TL destek dağıtacak, ayrıca 200 milyon lira da düşük faizli ve uzun vadeli kredi desteği sağlayacak.
KÜÇÜK ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 2018 yılında KOBİ’lere ve girişimcilere 1.5 milyar TL destek kullandıracak. 700 milyon TL’si kredi faiz desteği olmak üzere destek bütçesinin 1.5 milyar TL’sini hibe paketi oluşturacak.
KOBİ ve girişimcilere kullandırdıkları desteklerde “erken ödeme” uygulaması başlatan KOSGEB, işletmelerde çarkların dönmesini sağlamak için yeni destek mekanizmalarını da art arta hayata geçirecek.

İSTİHDAMIN YÜZDE 74’Ü

KOSGEB, önümüzdeki günlerde Stratejik Ürün Destek Programını açıklayacak. Yeni programla ithalatı fazla olan ürünlerin Türkiye’de üretilmesi sağlanacak. Esnaf ve sanatkarların çoğunluğunu oluşturduğu KOBİ’ler çalışan sayısı bakımından toplam girişimlerin yüzde 99.8’ini, istihdamın yüzde 73.5’ini, katma değerin yüzde 53.5’ini, yatırımların yüzde 55’ini ve ihracatın yüzde 55.1’ini oluşturuyor.
2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’na göre KOSGEB destek bütçesinin toplam 1.7 milyar TL olduğunu söyleyen KOSGEB Başkam Cevahir Uzkurt, bu tutarın 700 milyon TL’sinin kredi faiz desteği olmak üzere toplam 1.5 milyar TL’sinin geri ödemesiz destek olarak kullandırılacağını aktardı. Uzkurt, 200 milyon TL’sinin ise geri ödemeli desteklerden oluştuğunu belirtti.

47 BİN FİRMA YARARLANDI

Uzkurt, 2017’de 47 bin firmaya 728 milyon TL civarında destek sağlandığını açıkladı. Program düzeyinde ise ilk sırayı 339 milyon TL ile Girişimcilik Destek Programının aldığını dile getiren Uzkurt, “Bu programı 212 milyon TL ile Genel Destek Programı takip ediyor. 123 milyon TL ile KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ve 45 milyon TL ile Ar-Ge, Inovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı ise sırasıyla en çok rağbet gören diğer destek programları arasında yer alıyor” diye konuştu.

SAYILARI 11’E ÇIKACAK

Çalışmalarını sürdürdükleri “Stratejik Ürün Destek Programı” mevzuat çalışmalarında da önemli yol kat ettiklerini açıklayan Uzkurt, Kasım ayında tanıtımının yapılmasıyla birlikte çağrıya çıkarak, destek programını yürürlüğe koyacaklarını söyledi. Uzkurt, KOBİ’lerin büyük işletmelerle ortak hareket etme kabiliyetinin de geliştirileceği bu program kapsamında cari açığın azaltılması hedefiyle ithalatı yüksek ürünlerin Türkiye’de üretilmesinin sağlanacağını kaydetti. KOSGEB, Tematik Destek Programının yürürlükten kaldırılmasının ardından uygulamada 10 destek programı yürütüyor. Stratejik Ürün Destek Programı’yla destek sayısının önümüzdeki günlerde ll’e çıkması bekleniyor.

YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNE DESTEK

Başbakan Binali Yıldırım, KOBİ’lerin ithal ettikleri ürünleri üretmeleri halinde, bu ürünleri geliştirmek suretiyle yerlilik, millilik oranını artırmaları durumunda bu destekten faydalanabileceklerini belirterek, Stratejik Ürün Destek Pıogramı’na müracaatların da alınmaya başlayacağını ifade etti. Yıldırım, her bir KOBİ için 5 milyon TL olan destek tutarının özel bir ürün olması halinde iki katına kadar da çıkabileceğine dikkat çekti. Yıldırım, KOBİ Gelişim Destek Programı çerçevesinde şu ana kadar 8 bin 355 başvuru aldıklarını, değerlendirmeler sonrasında 500 milyon TL desteğin KOBİ’lere kullandırılacağını söyledi.

İŞTE SAĞLANAN İMKANLAR

Geri ödemesiz destekler :………… 798.1 milyon TL
Kredi faiz destekleri :………………..100.2 milyon TL
E-eğitim hizmeti:……………………………..235 bin TL
Sermaye transferleri:…………………21. 5 milyon TL
Geri ödemeli destekleri:………………191 milyon TL

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dolarda düşüş sürüyor Dolarda düşüş sürüyor

Dolar, hükümet ve Merkez Bankası cephesinden gelen son dakika haberleri ile Zarrab davasındaki ilk şokun atlatılmasıyla düşüşünü dün de...

900 bin taşeron işçisi kadroya alınıyor 900 bin taşeron işçisi kadroya alınıyor...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Kamudaki 450 bin ile belediyeler, il özel idarelerdeki 400 bin işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki belediye...

İçtiğiniz suyun kalitesi  sağlığınızı etkiler İçtiğiniz suyun kalitesi sağlığınızı et...

Uzmanlar sağlıklı yaşam için günde 1,5 litre su içmeyi tavsiye ediyor. Su arıtma sistemleri konusunda 143 yıllık deneyime sahip AO Smit...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
1.5 milyar liralık hibe desteğini kaçırmayın 1.5 milyar liralık hibe d...

KOBİ’ler ve girişimcileri desteklemeye devam eden KOSGEB car...

Dolarda düşüş sürüyor Dolarda düşüş sürüyor...

Dolar, hükümet ve Merkez Bankası cephesinden gelen son dakik...

900 bin taşeron işçisi kadroya alınıyor 900 bin taşeron işçisi ka...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Kamudaki 450 bin ile belediye...

İçtiğiniz suyun kalitesi  sağlığınızı etkiler İçtiğiniz suyun kalitesi ...

Uzmanlar sağlıklı yaşam için günde 1,5 litre su içmeyi tavsi...

Gonca artık dışarı çıkacak Gonca artık dışarı çıkaca...

İbrahim Turhaner, yürümekte zorlandığı için dışarı çıkamayan...

Temizliğin zirvesinde bir Torbalılı Temizliğin zirvesinde bir...

Torbalı’da ilk fırça üretimini yapan Hilal Fırça’nın sahiple...

AK Parti İzmir’de gözler başkentte… AK Parti İzmir’de gözler ...

Belediye başkanlarındaki değişim süreciyle birlikte parti te...

Üreticiler, Tarım  Fuarı’na akın etti Üreticiler, Tarım Fuarı’...

Çin’den ABD’ye, İsveç’ten Kamerun’a Dünya Ülkeleri Growtech ...

İzmir’de 31 jeotermal saha ruhsatlandırılacak İzmir’de 31 jeotermal sah...

Enerji Günlüğü - İzmir’de 26 jeotermal arama sahası ile 5 je...

Otomobil ile  kamyon çarpıştı Otomobil ile kamyon çarp...

İZMİR Aydın karayolu üzeri Kuşçuburun mevkiinde dün feci b...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan