Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

1.5 milyar liralık hibe desteğini kaçırmayın

KOBİ’ler ve girişimcileri desteklemeye devam eden KOSGEB cari açığı düşürecek “Stratejik Ürün Destek Programı”nı hayata geçiriyor. KOSGEB 2018’de 1.5 milyar TL destek dağıtacak, ayrıca 200 milyon lira da düşük faizli ve uzun vadeli kredi desteği sağlayacak

06 Aralık 2017 - 11:14 'de eklendi ve 242 kez görüntülendi. A+A-

1.5 milyar liralık hibe desteğini kaçırmayın
300Reklam

KOSGEB, KOBİ’ler ve girişimcileri desteklemeye devam ediyor. Kurum, cari açığa ilaç olmak üzere “Stratejik Ürün Destek Programı”nı hayata geçirmeye hazırlanıyor.
KOSGEB 2018 yılında toplam 1.5 milyar TL destek dağıtacak, ayrıca 200 milyon lira da düşük faizli ve uzun vadeli kredi desteği sağlayacak.
KÜÇÜK ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 2018 yılında KOBİ’lere ve girişimcilere 1.5 milyar TL destek kullandıracak. 700 milyon TL’si kredi faiz desteği olmak üzere destek bütçesinin 1.5 milyar TL’sini hibe paketi oluşturacak.
KOBİ ve girişimcilere kullandırdıkları desteklerde “erken ödeme” uygulaması başlatan KOSGEB, işletmelerde çarkların dönmesini sağlamak için yeni destek mekanizmalarını da art arta hayata geçirecek.

İSTİHDAMIN YÜZDE 74’Ü

KOSGEB, önümüzdeki günlerde Stratejik Ürün Destek Programını açıklayacak. Yeni programla ithalatı fazla olan ürünlerin Türkiye’de üretilmesi sağlanacak. Esnaf ve sanatkarların çoğunluğunu oluşturduğu KOBİ’ler çalışan sayısı bakımından toplam girişimlerin yüzde 99.8’ini, istihdamın yüzde 73.5’ini, katma değerin yüzde 53.5’ini, yatırımların yüzde 55’ini ve ihracatın yüzde 55.1’ini oluşturuyor.
2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’na göre KOSGEB destek bütçesinin toplam 1.7 milyar TL olduğunu söyleyen KOSGEB Başkam Cevahir Uzkurt, bu tutarın 700 milyon TL’sinin kredi faiz desteği olmak üzere toplam 1.5 milyar TL’sinin geri ödemesiz destek olarak kullandırılacağını aktardı. Uzkurt, 200 milyon TL’sinin ise geri ödemeli desteklerden oluştuğunu belirtti.

47 BİN FİRMA YARARLANDI

Uzkurt, 2017’de 47 bin firmaya 728 milyon TL civarında destek sağlandığını açıkladı. Program düzeyinde ise ilk sırayı 339 milyon TL ile Girişimcilik Destek Programının aldığını dile getiren Uzkurt, “Bu programı 212 milyon TL ile Genel Destek Programı takip ediyor. 123 milyon TL ile KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ve 45 milyon TL ile Ar-Ge, Inovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı ise sırasıyla en çok rağbet gören diğer destek programları arasında yer alıyor” diye konuştu.

SAYILARI 11’E ÇIKACAK

Çalışmalarını sürdürdükleri “Stratejik Ürün Destek Programı” mevzuat çalışmalarında da önemli yol kat ettiklerini açıklayan Uzkurt, Kasım ayında tanıtımının yapılmasıyla birlikte çağrıya çıkarak, destek programını yürürlüğe koyacaklarını söyledi. Uzkurt, KOBİ’lerin büyük işletmelerle ortak hareket etme kabiliyetinin de geliştirileceği bu program kapsamında cari açığın azaltılması hedefiyle ithalatı yüksek ürünlerin Türkiye’de üretilmesinin sağlanacağını kaydetti. KOSGEB, Tematik Destek Programının yürürlükten kaldırılmasının ardından uygulamada 10 destek programı yürütüyor. Stratejik Ürün Destek Programı’yla destek sayısının önümüzdeki günlerde ll’e çıkması bekleniyor.

YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNE DESTEK

Başbakan Binali Yıldırım, KOBİ’lerin ithal ettikleri ürünleri üretmeleri halinde, bu ürünleri geliştirmek suretiyle yerlilik, millilik oranını artırmaları durumunda bu destekten faydalanabileceklerini belirterek, Stratejik Ürün Destek Pıogramı’na müracaatların da alınmaya başlayacağını ifade etti. Yıldırım, her bir KOBİ için 5 milyon TL olan destek tutarının özel bir ürün olması halinde iki katına kadar da çıkabileceğine dikkat çekti. Yıldırım, KOBİ Gelişim Destek Programı çerçevesinde şu ana kadar 8 bin 355 başvuru aldıklarını, değerlendirmeler sonrasında 500 milyon TL desteğin KOBİ’lere kullandırılacağını söyledi.

İŞTE SAĞLANAN İMKANLAR

Geri ödemesiz destekler :………… 798.1 milyon TL
Kredi faiz destekleri :………………..100.2 milyon TL
E-eğitim hizmeti:……………………………..235 bin TL
Sermaye transferleri:…………………21. 5 milyon TL
Geri ödemeli destekleri:………………191 milyon TL

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TORKOS-Çaybaşı taraftarı el ele TORKOS-Çaybaşı taraftarı el ele

KOSGEB, KOBİ’ler ve girişimcileri desteklemeye devam ediyor. Kurum, cari açığa ilaç olmak üzere “Stratejik Ürün Destek Prog...

Şehidimize büyük vefa! Şehidimize büyük vefa!

Torbalılı Şehit Teğmen Serdar Genç'in komutanları ve silah arkadaşları, şehidimizin kabrini ziyaret için dün Torbalı'ya geldi. Ziyarett...

Evleri başına yıkılıyor Evleri başına yıkılıyor

Torbalı’nın şirin mahallesi Sağlık’ta yaşayan iki kişilik bir aile, bir hayli zor günler geçiriyor. Derme çatlı bir evde yaşam mücadele...

Metropolis’e  ‘Kaya’ gibi  destek Metropolis’e ‘Kaya’ gibi d...

Torbalı ilçesi sınırlarında, Yeniköy ve Özbey mahalleleri arasında bir tepenin üzerinde yer alan ve "Ana Tanrıça Kenti" anlamına gelen ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
TORKOS-Çaybaşı taraftarı el ele TORKOS-Çaybaşı taraftarı ...

TORBALI’DA günlerdir beklenen derbi, bugün gerçekleşti...

Şehidimize büyük vefa! Şehidimize büyük vefa!

Torbalılı Şehit Teğmen Serdar Genç'in komutanları ve silah a...

Evleri başına yıkılıyor Evleri başına yıkılıyor...

Torbalı’nın şirin mahallesi Sağlık’ta yaşayan iki kişilik bi...

Metropolis’e  ‘Kaya’ gibi  destek Metropolis’e ‘Kaya...

Torbalı ilçesi sınırlarında, Yeniköy ve Özbey mahalleleri ar...

Hukuk var ama… Hukuk var ama…

SEKSENLİ yıllarda sadece il’lerde lise vardı. O yıllarımı an...

Diğer partiler dengeyi değiştirir Diğer partiler dengeyi de...

Torbalı'nın şuanki gündemi tamamen siyaset. Bir yandan CHP'l...

İki kişilik  tek yaşam! İki kişilik tek yaşam!...

Çift yumurta ikizi olarak dünyaya gelen ikiz kız kardeşler, ...

İki devletin zirvesinin buluştuğu törende mis kokulu açılış İki devletin zirvesinin b...

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın Türkiye'deki en bü...

Akbıyık: Genel merkez kimi aday gösterirse, arkasında nefer oluruz Akbıyık: Genel merkez kim...

Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Akbıyık Ankara temaslarının ardı...

Bürokrasi, muhtarlarla  kahvaltıda buluştu Bürokrasi, muhtarlarla k...

Torbalı'da vatandaş ile devlet arasında köprü görevi gören m...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan