Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

1 milyon üniversiteli işe ilk adımını atacak

“İş’e İlk Adım Projesi” her yıl mezun olan yaklaşık 1 milyon üniversitelinin istihdama erişimini kolaylaştıracak. İlk etapta 5 bin gencin hem ilk sigorta başlangıçları yapılacak hem de ilk adımı attıkları yerlerde işe yerleşmeleri sağlanacak

25 Ağustos 2018 - 10:33 'de eklendi ve 376 kez görüntülendi. A+A-

1 milyon üniversiteli işe ilk adımını atacak

Hükümet gençlere iş ve kariyer yolunu açmak için önemli bir projeyi daha yaşama geçiriyor. “İş’e İlk Adım Projesi” her yıl mezun olan yaklaşık 1 milyon üniversitelinin istihdama erişimini kolaylaştıracak. Türkiye İş Kurumu’nca yürütülen proje ile üniversite mezunu gençlerin işgücü piyasasıyla tanıştırılması, ilk adımı attıkları yerlerde iş sahibi olmaları hedefleniyor. İlk etapta 5 bin gencin yararlanacağı proje kapsamında hem ilk sigortalılık başlangıçları yapılacak hem de işe yerleşmeleri sağlanacak. Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı sigortacılık, iktisat, bankacılık, işletme, bilgisayar programcılığı, mühendislik mezunları başta olmak üzere yaklaşık 500 bin üniversiteli de işe yerleştirilecek.

ODALAR DA DEVREDE

Projeyle 2023 yılına kadar üniversitelerdeki 18-25 yaş arasındaki öğrenciler ilk kez sigorta sistemine dâhil edilecek. İŞKUR iş tecrübesi kazanım programlarını ve kariyer rehberlik sistemini gençlerden gelen talepleri dikkate alarak genişletiyor. Gençler girişimcilik, liderlik vasıflarını artıracak, gönüllülük bilinci oluşturarak, sosyal hayata aktif olarak katılımlarını sağlayacak programlarla hem ücret alacak hem de aile bütçelerine katkıda bulunacak. İşe İlk Adım Projesi de üniversiteyi bitiren gençlerin boşluğa düşmesinin önüne geçecek, iş yaşamıyla tanışmasını sağlayacak. Gençler kurumlarla buluşturularak sektörler, firmalar hakkında bilgi sahibi olacak. Aktif-pasif istihdam hizmetlerinin bireysel ihtiyaçlar doğrultusunda kişiye özel yaklaşımla verilmesi sağlanacak. Ticaret, teknoloji, sanayi, havacılık gibi sektörlere yönelik iş fırsatları seminerleri düzenlenecek, meslek odaları da üniversiteli gençlere iş bulmada aracılık edecek. İşgücü yerleştirme kursları, iş kurma danışmanlığı, meslek geliştirme, işini kurma programlarına katılım artırılacak.

HER YIL 100 BİN ÖĞRENCİ

İŞKUR bu yıl gençlere yönelik iki yeni program başlatırken, her yıl 100 bin öğrenci sosyal çalışma programlarından yararlanacak. Gençler bu yaz itibariyle okudukları üniversitelerin bulunduğu illerde sosyal çalışma programlarına dâhil edilmeye başladı. Üç aylık program kapsamında devlet asgari ücret desteği verirken gençler belediyelerin halk evleri kampları, huzur evlerinde iş imkânı buluyorlar.

HEDEF YÜZDE 54.7

Hükümet, 2020’de işgücüne katılım oranını yüzde 54.7’ye ulaştırmayı hedefliyor. İşe yerleştirmede uzun süredir bekleyenlere ve dezavantajlı gruplara öncelik verilmeye devam edilecek.

Bugün itibariyle 28 milyon 152 bin olan istihdam sayısı 31 milyon 369 bine çıkacak. İstihdam oranının üç yıllık dönemde ekonomideki gelişmelere paralel artması ve yüzde 49.5 olması öngörülüyor.

THY BİNLERCE PERSONEL ALACAK

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı şirketi Türk Hava Yolları (THY), filonun büyümesiyle birlikte kabin memuru kadrosunu da artırıyor. THY, 4 bin 600 yeni personel alacağını duyurdu. Bunun 3 bini THY tarafından istihdam edilecek. Bin 600 kişi ise iş ortakları tarafından alınacak. Personelin 2 bin 100’ü ise kabin memuru (hostes) olarak belirlendi. Kabin memuru pozisyonuna başvuru yapacak adayların mutlaka bayan olmaları gerekiyor.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, şirketin 150 dar gövde uçağında internet hizmeti verilmesine ilişkin ihalenin bir ay içinde sonuçlanacağını belirterek, “Böylece tüm THY uçaklarında internet hizmeti verebileceğiz” dedi.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Yağışların faydası zararından fazla” “Yağışların faydası zararından fazlaR...

İzmir etkili olan yağışlar, barajlardaki doluluk oranını artırdı. İzmir'de 14 barajın doluluk oranı, geçen yıl ocakta yüzde 45 iken, bu...

Sayı 4’e düşürelecek Sayı 4’e düşürelecek

İYİ Parti Torbalı İlçe Teşkilatı 7 kişilik belediye meclis üyesi listesini ile gönderdi. İl teşkilatı bu sayıyı 4’e düşürecek ve belirl...

Secdede kalbi durdu Secdede kalbi durdu

HAFTAYA trafik kazası ile uyanan Torbalı’da bir ölüm haberi daha geldi. ...

Favori aday Nizamettin Muhtar’a büyük destek Favori aday Nizamettin Muhtar’a büyük de...

TORBALI’NIN en kalabalık ve seçmen sayısı en fazla olan Ertuğrul Mahallesi'nde muhtar Nizamettin Alkan, oldukça iddialı… ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
“Yağışların faydası zararından fazla” “Yağışların faydası zarar...

İzmir etkili olan yağışlar, barajlardaki doluluk oranını art...

Sayı 4’e düşürelecek Sayı 4’e düşürelecek...

İYİ Parti Torbalı İlçe Teşkilatı 7 kişilik belediye meclis ü...

Secdede kalbi durdu Secdede kalbi durdu

HAFTAYA trafik kazası ile uyanan Torbalı’da bir ölüm haberi ...

Favori aday Nizamettin Muhtar’a büyük destek Favori aday Nizamettin Mu...

TORBALI’NIN en kalabalık ve seçmen sayısı en fazla olan Ertu...

Listeler nasıl olacak? Listeler nasıl olacak?

LİSTELER bugün seçim kuruluna verilecek....

Çevreci projelere devam Çevreci projelere devam

Torbalı Belediyesi, yeni bir projeye daha imza attı. ‘Sıfır ...

İşveren, mavi yakada en çok güvenlik personeli aradı İşveren, mavi yakada en ç...

İşverenler geçen yıl istihdam için mavi yakada en çok güvenl...

Faktoring, finansal kiralama ve finansman şirketlerinin net karı 2,7 milyar lira Faktoring, finansal kiral...

Finansal Kurumlar Birliğinin (FKB) açıkladığı 2018 yılı kons...

Konut satışları düştü Konut satışları düştü...

Ocak ayında yüzde 24,8 düşüşle 72 bin 937 konut satıldı....

5 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti 5 hafta kala şampiyonluğu...

GEÇTİĞİMİZ yıl Süper Amatör Lig’e düşen Torbalıspor ligin bi...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan