Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

41 bin nüfuslu ilçeden 30 ülkeye ihracat

41 bin 300 nüfuslu Manisa’nın Demirci ilçesinde yaşayan kadınların dokuduğu özel sipariş halılar, başta ABD, İngiltere, Fransa ve Hollanda olmak üzere 30 ülkeye gönderiliyor.

09 Şubat 2019 - 13:55 'de eklendi ve 157 kez görüntülendi. A+A-

41 bin nüfuslu ilçeden 30 ülkeye ihracat

El halısı dokumacılığında Türkiye’de önemli yere sahip Demirci’de pek  çok mahallede kurulan dokuma atölyelerinde, yurt dışından gelen siparişlere göre  farklı desen ve renklerde halılar dokunuyor.

Sabahın erken saatlerinde dokuma tezgahlarının başına geçen kadınlar,  günde yaklaşık 6 saat çalışarak 40 lira yevmiye alıyor. Bir dokuma tezgahında  çalışan 6 kadın, bir halıyı yüz binlerce düğüm atarak 20 ile 30 gün arasında  değişen sürede tamamlıyor.

Demirci Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kelem, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, ilçenin ana geçim kaynağının halıcılık olduğunu söyledi.  Demirci’de halıcılığın yaklaşık 200 yıllık bir gelenek olduğunu anlatan Kelem,  bir dönem 100’den fazla şirketin burada yün iplikten el halısı ürettiğini ancak  daha sonra sanayileşmenin etkisiyle el halısının ilçedeki payının azaldığını  ifade etti.

İlçede halen 600 civarında el halısı dokuma tezgahının bulunduğunu,  buralarda kadınlarca dokunan halıların yurt dışına satıldığını dile getiren  Kelem, şöyle konuştu:

“Ege İhracatçı Birliklerinden aldığımız verilere göre, ilçemizde 5-6  milyon dolar civarında halı, tekstil ve tekstil ham maddeleri ihracatı var.  İnşallah daha da artacağı kanaatindeyiz. Biz yünden dokuyoruz halılarımızı, yün  doğal ve organik bir materyal. Artık insanlar tükettikleri gıdalarda ve  kullandıkları eşyalarda organik maddelere yönelmeye başladı.”

Halı ve tekstil ham maddesi ihracatında 30 ülkeye ulaştıklarını  belirten Kelem, “En yoğun ihracat yaptığımız ülke ABD, neredeyse üretimin  yarısında fazlasını bu ülke kapsıyor. Bunun yanında İngiltere, Fransa, Hollanda  İngiltere, İsrail, Suudi Arabistan, Belçika’ya ihracat yapıyoruz.” dedi.

“Ya okuyacaksın, ya dokuyacaksın”

Kelem, yaptıkları ihracatta kadınların büyük katkısı olduğuna dikkati  çekerek, şunları kaydetti:

“Köylerde ve ilçe genelinde halıcılık bir geçim kaynağı, Demirci’de  genelde halı fabrikalarında erkekler çalışır. Kadınlar ise evlerdeki tezgahlarda  halı dokur. Ama herkes halı dokur. Zaten gelenekleşmiş bir sözümüz vardır. ‘Ya  okuyacaksın, ya dokuyacaksın.’ Okuyanlar ilçe dışına gider. Burada kalan  insanların tamamı da halıcılıkta istihdam edilir.”

İlçeye bağlı Mahmutlar Mahallesi’nde yaklaşık 25 yıldır halı dokuyan  Dilek Çayır, “Burada hemen hemen herkes halı dokur. Evimize katkıda bulunuyoruz.  Dokuduğumuz halıların ABD’ye ve Avrupa ülkelerine gittiğini biliyoruz. Bu da bizi  mutlu ediyor.” diye konuştu.

İftariye Temel de 15 yıldır bu işi yaptığını anlattı. Sabah erken saatte halı tezgahının başına oturduklarını dile getiren  Temel, “Tezgahın başında yoruluyoruz, akşam kollarımız acıyor ama ertesi gün yine  tezgaha oturup ilmek atmaya başlayınca acılarımızı unutuyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sürekli, ilçelerde  revizyona gidecek Sürekli, ilçelerde revizyona gidecek

İzmir basınında yer alan bilgilere göre AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli il yönetimini belirledikten sonra ilçe yönetimlerin...

Atatürk Mahallesi’nde doğalgaz sevinci Atatürk Mahallesi’nde doğalgaz sevinci...

Atatürk Mahallesi muhtarı Remzi Avcı mahallesine doğalgaz getirmek için yaptığı kampanyanın sonuçlarını almaya başladı. Mahallede doğal...

14 bin liralık zarar var 14 bin liralık zarar var

Ayrancılar Mahallesi Bahçelievler civarındaki bahçeye giren hırsızlar değeri 14 bin lirayı bulan 25 güvercin, kümes hayvanı ve bir adet...

Uygur beraat etti Uygur beraat etti

Torbalı Belediyesi’nden dün yapılan açıklamada; Başkan R. İsmail Uygur ile belediye çalışanlarının aralarında bulunduğu 39 sanığın, “ih...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Sürekli, ilçelerde  revizyona gidecek Sürekli, ilçelerde reviz...

İzmir basınında yer alan bilgilere göre AK Parti İzmir İl Ba...

Atatürk Mahallesi’nde doğalgaz sevinci Atatürk Mahallesi’nde doğ...

Atatürk Mahallesi muhtarı Remzi Avcı mahallesine doğalgaz ge...

14 bin liralık zarar var 14 bin liralık zarar var

Ayrancılar Mahallesi Bahçelievler civarındaki bahçeye giren ...

Uygur beraat etti Uygur beraat etti

Torbalı Belediyesi’nden dün yapılan açıklamada; Başkan R. İs...

Yaşasın 23 Nisan! Yaşasın 23 Nisan!

ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği ...

Torbalı güne feci bir kazayla uyandı Torbalı güne feci bir kaz...

İzmir-Aydın Otoyolu Yeniköy mevkiinde çarpışan kamyon ile ot...

Kaba inşaatları bitti Kaba inşaatları bitti

Torbalı inşaatı devam eden yeni okul binaları hızla yükseliy...

Sabri Taşcan’ın isyanı kime? Sabri Taşcan’ın isyanı ki...

TORBALISPOR'UN şampiyonluğu sonrası Kulüp Başkanı Sabri Taşc...

Avrupa şampiyonasına geri sayım Avrupa şampiyonasına geri...

Vücut Geliştirme Fitness Master Bayanlar Bikini Fitness 35 v...

“Ekranlara değil akranlarla sosyalleş” “Ekranlara değil ak...

Torbalı Atatürk Anadolu Lisesinde 9 ve 10.sınıflarında öğren...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan