Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

41 bin nüfuslu ilçeden 30 ülkeye ihracat

41 bin 300 nüfuslu Manisa’nın Demirci ilçesinde yaşayan kadınların dokuduğu özel sipariş halılar, başta ABD, İngiltere, Fransa ve Hollanda olmak üzere 30 ülkeye gönderiliyor.

09 Şubat 2019 - 13:55 'de eklendi ve 201 kez görüntülendi. A+A-

41 bin nüfuslu ilçeden 30 ülkeye ihracat

El halısı dokumacılığında Türkiye’de önemli yere sahip Demirci’de pek  çok mahallede kurulan dokuma atölyelerinde, yurt dışından gelen siparişlere göre  farklı desen ve renklerde halılar dokunuyor.

Sabahın erken saatlerinde dokuma tezgahlarının başına geçen kadınlar,  günde yaklaşık 6 saat çalışarak 40 lira yevmiye alıyor. Bir dokuma tezgahında  çalışan 6 kadın, bir halıyı yüz binlerce düğüm atarak 20 ile 30 gün arasında  değişen sürede tamamlıyor.

Demirci Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kelem, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, ilçenin ana geçim kaynağının halıcılık olduğunu söyledi.  Demirci’de halıcılığın yaklaşık 200 yıllık bir gelenek olduğunu anlatan Kelem,  bir dönem 100’den fazla şirketin burada yün iplikten el halısı ürettiğini ancak  daha sonra sanayileşmenin etkisiyle el halısının ilçedeki payının azaldığını  ifade etti.

İlçede halen 600 civarında el halısı dokuma tezgahının bulunduğunu,  buralarda kadınlarca dokunan halıların yurt dışına satıldığını dile getiren  Kelem, şöyle konuştu:

“Ege İhracatçı Birliklerinden aldığımız verilere göre, ilçemizde 5-6  milyon dolar civarında halı, tekstil ve tekstil ham maddeleri ihracatı var.  İnşallah daha da artacağı kanaatindeyiz. Biz yünden dokuyoruz halılarımızı, yün  doğal ve organik bir materyal. Artık insanlar tükettikleri gıdalarda ve  kullandıkları eşyalarda organik maddelere yönelmeye başladı.”

Halı ve tekstil ham maddesi ihracatında 30 ülkeye ulaştıklarını  belirten Kelem, “En yoğun ihracat yaptığımız ülke ABD, neredeyse üretimin  yarısında fazlasını bu ülke kapsıyor. Bunun yanında İngiltere, Fransa, Hollanda  İngiltere, İsrail, Suudi Arabistan, Belçika’ya ihracat yapıyoruz.” dedi.

“Ya okuyacaksın, ya dokuyacaksın”

Kelem, yaptıkları ihracatta kadınların büyük katkısı olduğuna dikkati  çekerek, şunları kaydetti:

“Köylerde ve ilçe genelinde halıcılık bir geçim kaynağı, Demirci’de  genelde halı fabrikalarında erkekler çalışır. Kadınlar ise evlerdeki tezgahlarda  halı dokur. Ama herkes halı dokur. Zaten gelenekleşmiş bir sözümüz vardır. ‘Ya  okuyacaksın, ya dokuyacaksın.’ Okuyanlar ilçe dışına gider. Burada kalan  insanların tamamı da halıcılıkta istihdam edilir.”

İlçeye bağlı Mahmutlar Mahallesi’nde yaklaşık 25 yıldır halı dokuyan  Dilek Çayır, “Burada hemen hemen herkes halı dokur. Evimize katkıda bulunuyoruz.  Dokuduğumuz halıların ABD’ye ve Avrupa ülkelerine gittiğini biliyoruz. Bu da bizi  mutlu ediyor.” diye konuştu.

İftariye Temel de 15 yıldır bu işi yaptığını anlattı. Sabah erken saatte halı tezgahının başına oturduklarını dile getiren  Temel, “Tezgahın başında yoruluyoruz, akşam kollarımız acıyor ama ertesi gün yine  tezgaha oturup ilmek atmaya başlayınca acılarımızı unutuyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Emine Bulut cinayetinin ardından korkunç paylaşım yapmıştı… Emine Bulut cinayetinin ardından korkunç...

Torbalı'da, Emine Bulut cinayeti hakkında, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, katil zanlısı Fedai Varan'a destek vererek, 'Beni...

Son kerpiç evler Son kerpiç evler

Son 5 yılda yüzlerce binanın yükseldiği Torbalı’da müteahhitler şehir merkezinde boş arsa bulabilmek için birbiri ile yarışıyor. Boş ar...

Hazırlıklar tamamlandı Hazırlıklar tamamlandı

Bugün Torbalı Belediyesi tarafından Karakızlar Mahallesinde gerçekleştirilecek olan Börülce festivali için tüm hazırlıklar tamamlandı...

“Benim eşimin sonu da böyle olacak” “Benim eşimin sonu da böyle olacak”...

Torbalı’da ikamet eden ve eşiyle boşanma sürecinde olan bir şahıs, Twitter üzerinden Emine Bulut cinayetini savunarak kendi eşini de öl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Emine Bulut cinayetinin ardından korkunç paylaşım yapmıştı… Emine Bulut cinayetinin a...

Torbalı'da, Emine Bulut cinayeti hakkında, sosyal medya üzer...

Son kerpiç evler Son kerpiç evler

Son 5 yılda yüzlerce binanın yükseldiği Torbalı’da müteahhit...

Hazırlıklar tamamlandı Hazırlıklar tamamlandı

Bugün Torbalı Belediyesi tarafından Karakızlar Mahallesinde ...

“Benim eşimin sonu da böyle olacak” “Benim eşimin sonu da böy...

Torbalı’da ikamet eden ve eşiyle boşanma sürecinde olan bir ...

Yeni sezonda balıkçının umudu lüfer Yeni sezonda balıkçının u...

"Vira Bismillah" demek için hazırlıklarını tamamlayarak av y...

Dünyada yaklaşık 132 milyon kişi yardıma muhtaç durumda Dünyada yaklaşık 132 mily...

Dünyada bu yıl 42 ülkeden yaklaşık 132 milyon kişinin insani...

Okul servis ücretinde yüksek fiyat kurnazlığına dikkat Okul servis ücretinde yük...

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, okul...

Yangın mesaisine devam Yangın mesaisine devam

İzmir'de üç ilçeye yayılan ve ilk belirlemelere göre 500 hek...

Zeytin cenneti Torbalı Zeytin cenneti Torbalı

1.566.830 adet zeytin ağacının bulunduğu Torbalı, tam bir ze...

Üreticilerin en fazla tercih ettiği inek Üreticilerin en fazla ter...

İlçe için büyük bir öneme sahip hayvancılık sektöründe süt ü...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan