Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

900 bin taşeron işçisi kadroya alınıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Kamudaki 450 bin ile belediyeler, il özel idarelerdeki 400 bin işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecek. 23 bin mevsimlik işçinin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor” dedi

06 Aralık 2017 - 11:09 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi. A+A-

900 bin taşeron işçisi kadroya alınıyor
300Reklam

Kamuda sağlık, eğitim, temizlik, yazılım gibi alanlarda çalışan 900 bin taşeron işçisine kadro müjdesi geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla uzun süredir tartışılan meselenin kökten çözüldüğünü söyledi. Yeni düzenlemeyle, kadroya geçişte yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak.
Askerde olan, doğum yapan, hasta olup rapor alan işçi de bu haktan yararlanacak. Kıdem, izin hakları korunarak geçiş yapılacak. Kamuda 4C statüsünde çalışan işçiler 4B kadrosuna alınacak, mevsimlik işçilerin çalışma süreleri uzatılacak. Emeklilik yaşı gelip de prim günü eksik olanlar da bu geçişten yararlanacak.

KÖKTEN ÇÖZDÜK

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, binlerce taşeron işçinin aylardır beklediği düzenlemenin çerçevesini açıkladı.
Erdoğan, “Kamudaki 450 bin ile belediyeler, il özel idarelerdeki 400 bin işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki belediye iktisadi teşekküllerinde istihdam edilecek.
23 bin mevsimlik işçinin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor” dedi. Erdoğan, aradaki taşeronlar, komisyonların tamamen ortadan kalktığını belirterek, “Hepsi böylece işçi kadrosuyla görev alacak” dedi. Erdoğan, “İstihdamdaki kadın oranını 2005’teki yüzde 22,7 seviyesinden bu yıl temmuzda 34,3’e yükselttik. İnşallah 2023 yılında bu oranı en az yüzde 41’e taşımak istiyoruz” diye konuştu.

BÜYÜK SEVİNÇ YARATTI

Taşerona kadro müjdesi kamuda büyük sevinç yarattı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “4C’lilerin 4B kadrosuna taşınmış olması tartışmaları bitirecektir. Bu açıdan bugünkü müjdeyi çok kıymetli görüyorum. Bu, kamuoyunda memnuniyetle karşılanacaktır. Hükümetin attığı adımları sonuna kadar olumlu buluyoruz ve destekliyoruz” dedi.

3 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bir hafta içerisinde Meclis’e gönderilecek düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin bilgi verdi. A Haber’de Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını cevaplayan Sarıeroğlu, yasal düzenlemenin ardından üç ay içinde kadroya geçişlerin tamamlanacağını söyledi. Sarıeroğlu, “Merkezi bütçe ile düzenlenen tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki 450 bin taşeron çalışan kardeşimize şartsız tam kadro veriyoruz” diye konuştu.

PAKETTE NELER YER ALIYOR?

Bir hafta içerisinde Meclis’e gelecek olan taşeron paketindeki ayrıntılar şöyle:

25 BİN 4C’Lİ 4B’YE GEÇİYOR: Tüm merkezi bütçe ile düzenlenen kamu kurum, kuruluşlarında çalışan 450 bin taşeron 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki kadrolu işçi statüsüne alınıyor. Özelleştirmeden gelen 4C statüsündeki 25 bine yakın işçi 4B (kamu işçisi) kadrosuna alınıyor.
Taşeron düzenlemesinde yeni bir statü eklenmiyor. Merkezi bütçeyle düzenlenen kurumlar üniversiteler, bakanlıklar, sosyal güvenlik kurumları, denetleyici ve düzenleyici kurumlardakiler 657’deki kadrolu işçi statüsüne alınıyor. Artık bir yıllık, iki yıllık sözleşmeler imzalanmayacak.

BAŞVURULAR DEĞERLENDİRİLECEK: Yasal düzenlemenin ardından geçiş yapmak isteyenlerin başvuruları alınacak. Her biri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilecek. Şartların uygun olup olmadığına bakılacak.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN YÜZÜ GÜLDÜ: Mevsimlik işçilerin mevcut uygulamada 5 ay 29 gün olan çalışma süresi 4 ay daha uzatıldı ve 9 ay 29 güne çıkarıldı. Daha uzun süre sigortalı çalışacaklar. Böylece emekli olmaları kolaylaşacak.

ARACILI FİRMA SÖZLEŞMELERİ İPTAL : Aracı firmalarla yapılan sözleşmeler feshedilecek. İl özel idareler, belediyelerde taşeron tamamen ortadan kalkıyor. Aracı kalktığı için işçilerin çalışma koşulları da iyileşmiş olacak. Aracıların kalkması konusunda da gerekli yasal düzenlemeler yapılacak. İşçilerin sendikal örgütlülüğü korunacak.

YAŞ VE EĞİTİME BAKILMAYACAK : Kadroya geçişte yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Taşeron işçilerin kadroya geçişi üç ay içinde tamamlanacak. Geçici, özel sözleşmeli, üç yıllık sözleşmeli değil sürekli işçi kadrosuyla çalışacaklar.

400 BİN BELEDİYE ÇALIŞANIDA SEVİNDİ: Belediye ve il özel idarelerinde çalışan 400 bin işçinin de yüzü güldü. Bu kapsamda taşeron olarak çalışanlar il özel idarelerin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecek. Belde, ilçe, büyük şehir belediyeler, il özel idareler bu kapsamda olacak. Çalışanlar mevcut şartlarıyla kadroya geçecekler.

EMEKLİLİĞİ GELENLER: Yaşı gelip de emekliliğe hak kazananlar da geçiş yapabilecek. Emeklilik yaşı gelip de prim gün sayısı dolmayanlar çalışmaya devam edecek.

DOĞUM İZNİ , ASKERDE OLANLAR : Düzenleme yapıldığı dönemde askerde olan, doğum iznine çıkan anneler de kapsamda yer alacak.

HANGİ KURUMLARI KAPSIYOR: Merkezi yönetimde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumlarını, belediyeleri, il özel idarelerini kapsıyor.

MAHKEMELİK OLANLAR : İşten çıkarılıp mahkemeye başvuranların işe iade kararı varsa onlar da değerlendirilecek. Açılan davalarla ilgili feragat istenecek

KIDEM DEĞİŞMEYECEK: Kazanılan kıdemle geçişler yapılacak.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İçtiğiniz suyun kalitesi  sağlığınızı etkiler İçtiğiniz suyun kalitesi sağlığınızı et...

Uzmanlar sağlıklı yaşam için günde 1,5 litre su içmeyi tavsiye ediyor. Su arıtma sistemleri konusunda 143 yıllık deneyime sahip AO Smit...

Gonca artık dışarı çıkacak Gonca artık dışarı çıkacak

İbrahim Turhaner, yürümekte zorlandığı için dışarı çıkamayan engelli kızı için elektrikli bisiklet yaptırmak için arayışa girdi. Şans e...

AK Parti İzmir’de gözler başkentte… AK Parti İzmir’de gözler başkentte…...

Belediye başkanlarındaki değişim süreciyle birlikte parti teşkilatlarındaki revizyonu aynı anda götüren AK Parti’nin çalışmaları sürüyo...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
900 bin taşeron işçisi kadroya alınıyor 900 bin taşeron işçisi ka...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Kamudaki 450 bin ile belediye...

İçtiğiniz suyun kalitesi  sağlığınızı etkiler İçtiğiniz suyun kalitesi ...

Uzmanlar sağlıklı yaşam için günde 1,5 litre su içmeyi tavsi...

Gonca artık dışarı çıkacak Gonca artık dışarı çıkaca...

İbrahim Turhaner, yürümekte zorlandığı için dışarı çıkamayan...

Temizliğin zirvesinde bir Torbalılı Temizliğin zirvesinde bir...

Torbalı’da ilk fırça üretimini yapan Hilal Fırça’nın sahiple...

AK Parti İzmir’de gözler başkentte… AK Parti İzmir’de gözler ...

Belediye başkanlarındaki değişim süreciyle birlikte parti te...

Üreticiler, Tarım  Fuarı’na akın etti Üreticiler, Tarım Fuarı’...

Çin’den ABD’ye, İsveç’ten Kamerun’a Dünya Ülkeleri Growtech ...

İzmir’de 31 jeotermal saha ruhsatlandırılacak İzmir’de 31 jeotermal sah...

Enerji Günlüğü - İzmir’de 26 jeotermal arama sahası ile 5 je...

Otomobil ile  kamyon çarpıştı Otomobil ile kamyon çarp...

İZMİR Aydın karayolu üzeri Kuşçuburun mevkiinde dün feci b...

Pamuk tarlasında bir Başbakan Pamuk tarlasında bir Başb...

Torbalı’yı ziyaret eden liderlerden biri olan rahmetli Bülen...

Başbakan Yıldırım’dan taşeron düzenlemesi açıklaması Başbakan Yıldırım’d...

Başbakan Binali Yıldırım, Güney Kore'ye hareket etmeden önce...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan