Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Acil rahatlar

Torbalı Devlet Hastanesi yeni binasına taşındıktan sonra ufak tefek problemler yaşandı. Özellikle insanlar doktor sayısının yetersiz olmasından dert yanıyordu. Hastane yönetimi eksikleri gidermek için elinden geleni yapıyor.

17 Ekim 2017 - 9:20 'de eklendi ve 363 kez görüntülendi. A+A-

Acil rahatlar
300Reklam

Yeni taşınan hastane eksiklerini görerek giderme yoluna gidiyor. Personel eksikliği konusunda da gerekli çalışmalar yapıldı. Özellikle acil serviste doktor sıkıntısı vardı. Yeni sisteme göre hastalık seviyesine göre acil durumu olanlar 3 ayrı kolda acile alınıyor. Koduna göre hasta alındığı için doktorlar da ona göre ayarlanmış durumda. Acil serviste doktor eksikliğinin giderilmesi için AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, devreye girdi ve sorunun çözülmesini sağladı. Kaya, Torbalı’nın evladı olduğunu bir kez daha gösterip ilçenin en büyük problemlerinden birisi olan doktor sıkıntısını da çözdü. Torbalı gerçekten bu konuda çok şanslı. Torbalı’nın sorunlarını çözmek adına gece gündüz çalışan bir vekilimizin olması mutluluk verici. Hastanenin açılması ile birlikte Tire’ye veya özel hastanelere giden hastaların buraya geleceğini daha önceki yazılarımda yazmıştım. Acil serviste bile çok büyük yoğunluk yaşanıyor. Yeni hastaneyi merak edip görmek için bile muayene olmaya gidenler var. Böyle olunca da hasta patlaması yaşanıyor.

BİR HEYKDEL DE KORULUĞA LAZIM

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çevreyi kirletenlere esprili tepki göstermek amacıyla Porsuk Çayı kıyısına bank üzerinde oturmuş ‘Çekirdek Çitleyen Eşek’ heykeli koymuş. Bu heykel bazı kesimlerden tepki görmüş. Bence çok güzel bir heykel olmuş. Çevreyi yediği çekirdek kabukları ile kirletenlerin ders alması için güzel bir heykel olmuş. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen konu ile ilgili olarak “Karikatürize edilmiş bu heykeli koyarak çevre temizliğine mizahi bir açıdan dikkat çekmek istedik” demiş. Bu anlamlı heykel bir anda ülke gündemine oturdu. Herkes heykeli konuşuyor. Bazı paylaşımcılar, Porsuk Çayı kıyısına oturanların çekirdek kabuklarını ve çöpleri yere attığını ifade ederek, Büyükerşen’in bu kişilere karşı çareyi böyle bir heykeli koymakta bulduğunu söylüyor.

Bazı kişiler de heykelin çok ağır olduğunu dile getirmişler. Torbalı’da da bu heykel gibi heykellerin konulması gereken yerler var. Örnek vermek gerekirse Muzaffer Kebapçıgil Koruluğu. Koruluğa gelen bazı kendini bilmezler çekirdek kabuklarını yerlere atarak çevreyi kirletiyor. Stadyum, kafe, park her yerde artık yığın haline gelmiş kabuk görüyoruz. Doğa yavaş yavaş ölüyor. Bunun sebebi de insanoğlu. Birçok hayvanın nesli tükendi. Su yatakları kirlendi. Havaya salınan zararlı gazlar nedeniyle ozon tabakası zarar gördü ve zehirli havayı soluyoruz. Tüm bunlar birleşince de hastalıkların arttığını ve insanların genç yaşta hayatlarını kaybettiğini görüyoruz. Artık 60’ın üzerine çıkan nadir. Kanser, kalp derken insanlar erken yaşta hayatını kaybediyor.

CENAZEYE DEĞİL YEMEĞE GİDİYORUZ

Son yıllarda cenaze sahibi evlerde farklı bir adet ortaya çıkmaya başladı. Anadolu’nun bazı küçük illerinde bile cenazenin ilk günlerinde bazen üç gün boyunca çadırlar kurulup pideler dağıtılıyor. Buraya kadar ortada problem yokmuş gibi görünüyor. Ama dikkat edilince insanların yeni bir hurafeye doğru gittiği endişesi de bazı çevreleri tedirgin ediyor. Dinimizde, sünnette bu çadır tutma ve pide dağıtma geleneğinin yeri var mı? sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu açıklık getiriyor. Din İşleri Yüksek Kurulu’na göre cenazede dağıtılan bu yemek helal değil.

Cenazesi olup acısı taze olan ölü yakınlarının bir de kendilerine gelen ziyaretçileri tabiri caiz ise düğün merasimi gibi ağırlama yükü var. İnsanlar cenazeye değil yemek yemeye geliyorlar. Adetlerimize göre cenaze evinde oturanlara komşuları yemek götürür. Tabi bu yemeği sadece cenaze sahipleri herkes dağıldıktan sonra yer. Ama şimdilerde bu gelenek değişti. Artık millet pide yemek ayran içmek için cenazelere geliyor.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

Yeni taşınan hastane eksiklerini görerek giderme yoluna gidiyor. Personel eksikliği konusunda da gerekli çalışmalar yapıldı. Özellikle ...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Dikkatsizlik kaza getirdi Dikkatsizlik kaza getirdi

SON günlerde ilçenin kabusu haline gelen trafik kazalarının ...

Yazıbaşı’da İnce mesaj verildi Yazıbaşı’da İnce mesaj ve...

CHP Torbalı İlçe Teşkilatı, İzmir Milletvekili Musa Çam ve v...

Sanayi mega bölgelerle sıçrama yapacak Sanayi mega bölgelerle sı...

Türkiye sanayisi, yeni dönemde peş peşe kurulacak dev endüst...

Bütçe mayısta fazla verdi Bütçe mayısta fazla verdi...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, mayıs ayında merkezi yönetim bütçe...

Türkiye ekonomide büyük dönüşüme hazır Türkiye ekonomide büyük d...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İmes Sanayi...

Jandarma köpek  için seferber oldu Jandarma köpek için sefe...

Ayrancılar'da bir binanın 4'üncü katında kaderine terk edile...

Cinsel istismar mağduru çocuğa koruma kararı verilmedi Cinsel istismar mağduru ç...

Torbalı’da 72 yaşındaki M.B. iddiaya göre 2.5 ay önce aynı a...

5 yılda 5000 konut 5 yılda 5000 konut

Daha önce Yazıbaşı ve Ayrancılar’a konut yapan TOKİ’nin yeni...

Torbalılı asker Şırnak’ta şehit oldu Torbalılı asker Şırnak’ta...

Torbalı’ya bugün sabah şehit ateşi düştü. Şırnak’ta askerlik...

Gölette kaybolan gencin cesedine ulaşıldı Gölette kaybolan gencin c...

Torbalı, bayram dönüşü güne acı bir haberle uyandı. İstanbul...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan