Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Acil rahatlar

Torbalı Devlet Hastanesi yeni binasına taşındıktan sonra ufak tefek problemler yaşandı. Özellikle insanlar doktor sayısının yetersiz olmasından dert yanıyordu. Hastane yönetimi eksikleri gidermek için elinden geleni yapıyor.

17 Ekim 2017 - 9:20 'de eklendi ve 414 kez görüntülendi. A+A-

Acil rahatlar
300Reklam

Yeni taşınan hastane eksiklerini görerek giderme yoluna gidiyor. Personel eksikliği konusunda da gerekli çalışmalar yapıldı. Özellikle acil serviste doktor sıkıntısı vardı. Yeni sisteme göre hastalık seviyesine göre acil durumu olanlar 3 ayrı kolda acile alınıyor. Koduna göre hasta alındığı için doktorlar da ona göre ayarlanmış durumda. Acil serviste doktor eksikliğinin giderilmesi için AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, devreye girdi ve sorunun çözülmesini sağladı. Kaya, Torbalı’nın evladı olduğunu bir kez daha gösterip ilçenin en büyük problemlerinden birisi olan doktor sıkıntısını da çözdü. Torbalı gerçekten bu konuda çok şanslı. Torbalı’nın sorunlarını çözmek adına gece gündüz çalışan bir vekilimizin olması mutluluk verici. Hastanenin açılması ile birlikte Tire’ye veya özel hastanelere giden hastaların buraya geleceğini daha önceki yazılarımda yazmıştım. Acil serviste bile çok büyük yoğunluk yaşanıyor. Yeni hastaneyi merak edip görmek için bile muayene olmaya gidenler var. Böyle olunca da hasta patlaması yaşanıyor.

BİR HEYKDEL DE KORULUĞA LAZIM

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çevreyi kirletenlere esprili tepki göstermek amacıyla Porsuk Çayı kıyısına bank üzerinde oturmuş ‘Çekirdek Çitleyen Eşek’ heykeli koymuş. Bu heykel bazı kesimlerden tepki görmüş. Bence çok güzel bir heykel olmuş. Çevreyi yediği çekirdek kabukları ile kirletenlerin ders alması için güzel bir heykel olmuş. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen konu ile ilgili olarak “Karikatürize edilmiş bu heykeli koyarak çevre temizliğine mizahi bir açıdan dikkat çekmek istedik” demiş. Bu anlamlı heykel bir anda ülke gündemine oturdu. Herkes heykeli konuşuyor. Bazı paylaşımcılar, Porsuk Çayı kıyısına oturanların çekirdek kabuklarını ve çöpleri yere attığını ifade ederek, Büyükerşen’in bu kişilere karşı çareyi böyle bir heykeli koymakta bulduğunu söylüyor.

Bazı kişiler de heykelin çok ağır olduğunu dile getirmişler. Torbalı’da da bu heykel gibi heykellerin konulması gereken yerler var. Örnek vermek gerekirse Muzaffer Kebapçıgil Koruluğu. Koruluğa gelen bazı kendini bilmezler çekirdek kabuklarını yerlere atarak çevreyi kirletiyor. Stadyum, kafe, park her yerde artık yığın haline gelmiş kabuk görüyoruz. Doğa yavaş yavaş ölüyor. Bunun sebebi de insanoğlu. Birçok hayvanın nesli tükendi. Su yatakları kirlendi. Havaya salınan zararlı gazlar nedeniyle ozon tabakası zarar gördü ve zehirli havayı soluyoruz. Tüm bunlar birleşince de hastalıkların arttığını ve insanların genç yaşta hayatlarını kaybettiğini görüyoruz. Artık 60’ın üzerine çıkan nadir. Kanser, kalp derken insanlar erken yaşta hayatını kaybediyor.

CENAZEYE DEĞİL YEMEĞE GİDİYORUZ

Son yıllarda cenaze sahibi evlerde farklı bir adet ortaya çıkmaya başladı. Anadolu’nun bazı küçük illerinde bile cenazenin ilk günlerinde bazen üç gün boyunca çadırlar kurulup pideler dağıtılıyor. Buraya kadar ortada problem yokmuş gibi görünüyor. Ama dikkat edilince insanların yeni bir hurafeye doğru gittiği endişesi de bazı çevreleri tedirgin ediyor. Dinimizde, sünnette bu çadır tutma ve pide dağıtma geleneğinin yeri var mı? sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu açıklık getiriyor. Din İşleri Yüksek Kurulu’na göre cenazede dağıtılan bu yemek helal değil.

Cenazesi olup acısı taze olan ölü yakınlarının bir de kendilerine gelen ziyaretçileri tabiri caiz ise düğün merasimi gibi ağırlama yükü var. İnsanlar cenazeye değil yemek yemeye geliyorlar. Adetlerimize göre cenaze evinde oturanlara komşuları yemek götürür. Tabi bu yemeği sadece cenaze sahipleri herkes dağıldıktan sonra yer. Ama şimdilerde bu gelenek değişti. Artık millet pide yemek ayran içmek için cenazelere geliyor.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Zil çaldı Zil çaldı

ERNEST Hemingway,  “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı romanında, direnişçilerin kahramanlıklarını anlatıyor. ...

BEN ÇÖZEMEDİM… BEN ÇÖZEMEDİM…

Yeni taşınan hastane eksiklerini görerek giderme yoluna gidiyor. Personel eksikliği konusunda da gerekli çalışmalar yapıldı. Özellikle ...

Atilla Kaya, Büyükşehir adayı mı? Atilla Kaya, Büyükşehir adayı mı?

YEREL seçim yaklaştıkça gündem de hareketleniyor. Günlerdir Torbalı’da ismi Belediye Başkan aday adaylığı için geçenleri yazıyoruz...

İzmir’den Torbalı’ya bakış İzmir’den Torbalı’ya bakış

Yeni taşınan hastane eksiklerini görerek giderme yoluna gidiyor. Personel eksikliği konusunda da gerekli çalışmalar yapıldı. Özellikle ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
İşitme kaybı olan Talha’nın çığlığı! İşitme kaybı olan Talha&#...

İşitme kaybı yaşayan ve biyonik kulak (koklear implant) takı...

Serbes, 1 yıl sonra serbest Serbes, 1 yıl sonra serbe...

MHP’nin af teklifi cezalarda 5 yıllık indirim sağlıyor. 163 ...

Başvurular alınmaya başladı Başvurular alınmaya başla...

İlçemizin kalkınmasında önemli bir rol üstlenen ve bölgede y...

Tosun’a benzerlik  kabusu oldu Tosun’a benzerlik kabusu...

“Tosun” lakaplı Çiftlikbank dolandırıcısı Mehmet Aydın'a ben...

Zil çaldı Zil çaldı

ERNEST Hemingway,  “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı romanınd...

Yakalanan banka müdürü: Beni nasıl buldunuz? Yakalanan banka müdürü: B...

Antalya’da "Ucuz döviz alıyorum” vaadiyle topladığı yaklaşık...

AK Partili Şengül’den iddialı çıkış! AK Partili Şengül’d...

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, yerel seçim takvimi ...

Kurdukları stantta  ücretsiz kontrol yaptılar Kurdukları stantta ücret...

Geniş makine parkuru ile dikkat çeken ve bünyesinde Lassa, B...

Pırasada ilk verim alındı Pırasada ilk verim alındı...

Torbalılı üreticiler, yaz mahsullerini tamamlamasının ardınd...

Vefa İstanbul’da bir semt ismi değildir Vefa İstanbul’da bir semt...

“VEFA İstanbul’da bir semt ismi değildir.” Bu sözü geçtiğimi...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan