Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Acil rahatlar

Torbalı Devlet Hastanesi yeni binasına taşındıktan sonra ufak tefek problemler yaşandı. Özellikle insanlar doktor sayısının yetersiz olmasından dert yanıyordu. Hastane yönetimi eksikleri gidermek için elinden geleni yapıyor.

17 Ekim 2017 - 9:20 'de eklendi ve 276 kez görüntülendi. A+A-

Acil rahatlar
300Reklam

Yeni taşınan hastane eksiklerini görerek giderme yoluna gidiyor. Personel eksikliği konusunda da gerekli çalışmalar yapıldı. Özellikle acil serviste doktor sıkıntısı vardı. Yeni sisteme göre hastalık seviyesine göre acil durumu olanlar 3 ayrı kolda acile alınıyor. Koduna göre hasta alındığı için doktorlar da ona göre ayarlanmış durumda. Acil serviste doktor eksikliğinin giderilmesi için AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, devreye girdi ve sorunun çözülmesini sağladı. Kaya, Torbalı’nın evladı olduğunu bir kez daha gösterip ilçenin en büyük problemlerinden birisi olan doktor sıkıntısını da çözdü. Torbalı gerçekten bu konuda çok şanslı. Torbalı’nın sorunlarını çözmek adına gece gündüz çalışan bir vekilimizin olması mutluluk verici. Hastanenin açılması ile birlikte Tire’ye veya özel hastanelere giden hastaların buraya geleceğini daha önceki yazılarımda yazmıştım. Acil serviste bile çok büyük yoğunluk yaşanıyor. Yeni hastaneyi merak edip görmek için bile muayene olmaya gidenler var. Böyle olunca da hasta patlaması yaşanıyor.

BİR HEYKDEL DE KORULUĞA LAZIM

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çevreyi kirletenlere esprili tepki göstermek amacıyla Porsuk Çayı kıyısına bank üzerinde oturmuş ‘Çekirdek Çitleyen Eşek’ heykeli koymuş. Bu heykel bazı kesimlerden tepki görmüş. Bence çok güzel bir heykel olmuş. Çevreyi yediği çekirdek kabukları ile kirletenlerin ders alması için güzel bir heykel olmuş. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen konu ile ilgili olarak “Karikatürize edilmiş bu heykeli koyarak çevre temizliğine mizahi bir açıdan dikkat çekmek istedik” demiş. Bu anlamlı heykel bir anda ülke gündemine oturdu. Herkes heykeli konuşuyor. Bazı paylaşımcılar, Porsuk Çayı kıyısına oturanların çekirdek kabuklarını ve çöpleri yere attığını ifade ederek, Büyükerşen’in bu kişilere karşı çareyi böyle bir heykeli koymakta bulduğunu söylüyor.

Bazı kişiler de heykelin çok ağır olduğunu dile getirmişler. Torbalı’da da bu heykel gibi heykellerin konulması gereken yerler var. Örnek vermek gerekirse Muzaffer Kebapçıgil Koruluğu. Koruluğa gelen bazı kendini bilmezler çekirdek kabuklarını yerlere atarak çevreyi kirletiyor. Stadyum, kafe, park her yerde artık yığın haline gelmiş kabuk görüyoruz. Doğa yavaş yavaş ölüyor. Bunun sebebi de insanoğlu. Birçok hayvanın nesli tükendi. Su yatakları kirlendi. Havaya salınan zararlı gazlar nedeniyle ozon tabakası zarar gördü ve zehirli havayı soluyoruz. Tüm bunlar birleşince de hastalıkların arttığını ve insanların genç yaşta hayatlarını kaybettiğini görüyoruz. Artık 60’ın üzerine çıkan nadir. Kanser, kalp derken insanlar erken yaşta hayatını kaybediyor.

CENAZEYE DEĞİL YEMEĞE GİDİYORUZ

Son yıllarda cenaze sahibi evlerde farklı bir adet ortaya çıkmaya başladı. Anadolu’nun bazı küçük illerinde bile cenazenin ilk günlerinde bazen üç gün boyunca çadırlar kurulup pideler dağıtılıyor. Buraya kadar ortada problem yokmuş gibi görünüyor. Ama dikkat edilince insanların yeni bir hurafeye doğru gittiği endişesi de bazı çevreleri tedirgin ediyor. Dinimizde, sünnette bu çadır tutma ve pide dağıtma geleneğinin yeri var mı? sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu açıklık getiriyor. Din İşleri Yüksek Kurulu’na göre cenazede dağıtılan bu yemek helal değil.

Cenazesi olup acısı taze olan ölü yakınlarının bir de kendilerine gelen ziyaretçileri tabiri caiz ise düğün merasimi gibi ağırlama yükü var. İnsanlar cenazeye değil yemek yemeye geliyorlar. Adetlerimize göre cenaze evinde oturanlara komşuları yemek götürür. Tabi bu yemeği sadece cenaze sahipleri herkes dağıldıktan sonra yer. Ama şimdilerde bu gelenek değişti. Artık millet pide yemek ayran içmek için cenazelere geliyor.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Afrin’e selam olsun Afrin’e selam olsun

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de başlattığı harekat tüm hızıyla devam ediyor. Sınır hattının teröristlerin temizlenmesi adına yürüt...

Bir litre bez Bir litre bez

     Ne derece doğrudur bilinmez ama güya adamın biri,  Nasreddin Hocaya “Hocam bir öküz, ekin tarlasına girse  ve zarar verse onun içi...

Sanayi turlu hastane ulaşımı Sanayi turlu hastane ulaşımı

Torbalı Devlet Hastanesi Bayındır Kavşağı’ndaki yeni binasına taşındıktan sonra ulaşımda büyük problemler yaşanıyor. İlçenin içinde yer...

Bunun böyle olacağı belliydi Bunun böyle olacağı belliydi

İzmir'de raylı taşıma sistemi İZBAN'da uygulamaya konulan 'Artı Para' sistemi nedeniyle turnikelerden geçemeyenler duruma tepki gösteri...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Polisten kaçarken çatıya attı içinden çıkanlar… Polisten kaçarken çatıya ...

Polisten kaçarken çatıya attığı bidondan 2.5 kilo esrar çıkt...

İzmirliler dikkat… Gök delinecek İzmirliler dikkat… ...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya gö...

Atilla Kaya, esnaf  temsilcileri ile buluştu Atilla Kaya, esnaf temsi...

İzmir milletvekili Mahmut Atilla Kaya, dün Torbalı Esnaf ve ...

Şengül, ‘Torbalı ile devam’ kararını açıkladı Şengül, ‘Torbalı il...

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, partisinin kesintiye...

Torbalı’nın memleket haritası açıklandı! Torbalı’nın memleket hari...

Anadolu'dan sürekli göç alarak her geçen gün nüfusu artan sa...

Çiftçiye mazot-gübre ödemesi başladı Çiftçiye mazot-gübre ödem...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün Beştepe...

Yeni desteklerle 700 bin ek istihdam Yeni desteklerle 700 bin ...

Hükümet, yeni desteklerle istihdam rakamlarını her geçen gün...

Uzlaşmayı sevdik Uzlaşmayı sevdik

1 Ocak’ta başlayan işçi-işveren alacaklarında zorunlu arabul...

Mavi Ege’den dev adımlar Mavi Ege’den dev adımlar...

Koleji ve meslek lisesiyle yıldızı parlayan Mavi Ege Eğitim ...

   ESHOT geldi!   ESHOT geldi!

Mahkeme kararıyla UKOME tarafından güzergâh izin belgeleri i...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan