Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Acil Servis’in adı neden ‘acil’

TORBALI halkına bir soru yöneltsek.. Desek ki ‘Torbalı Devlet Hastanesi’nden memnun musunuz?’

10 Temmuz 2018 - 13:04 'de eklendi ve 377 kez görüntülendi. A+A-

Acil Servis’in adı neden ‘acil’

Eminim ki, memnuniyetsizlikler daha çoktur.

Eski yerindeyken ‘hastanenin fiziki şartları’ndan dolayı böyle deniliyordu, yeni yere geçildi, yine sıkıntılar var. Şahsen ben devlet hastanesini çok nadiren tercih ediyorum.

Ne zaman gidersek gideyim hastane adeta insan seli… Muayene olmak isteyen insanlarla dolu…

Geçen hafta 1 yaşındaki kızım öksürük nöbeti geçirdi (tıbbi terimde böyle bir şey olmayabilir ama çok öksürüyordu işte…) İşin vahemiyetini şöyle açıklayabilirim; ‘öksürmekten nefes almakta bile güçlük çekiyordu.

Saat 20.30 sıraları…

Evimize yakın diye Torbalı Devlet Hastanesi Acil Servis’ine gittik. Vardığımızda, doktorların olduğu bölüme girmek istedik-giremedik. İlk önce giriş yaptırmamız gerekiyormuş. Giriş yaptırmadan acil hastayı muayeneye almıyorlar. (Hasta sıra beklerken ölsün ama yine de sırasını alsın, adı neden ACİLse artık!)

Önümüzde 4-5 kişi var. Giriş yapan görevliye sordum; ‘Senden başka giriş yapan yok mu? Kızımın acil muayene olması lazım’ dedim. Bana, ‘benden başka kimse yok beyefendi’ dedi.

Her neyse, bir süre bekledikten sonra sıra geldi. Girişimizi yaptırdık ve hemen doktorların olduğu bölüme girmek için hamle yaptık. Ancak kapıdaki görevliler bizi engelledi ve ‘tiriaj’daki hemşire baktı mı?’ diye sordu.

Tiriaj’ın önünde de bir sürü insan… Rica ettik, durumumuzun aciliyetini anlattık, sağ olsunlar sıralarını verdiler ve en öne geçtik.

Muayene olmamız için tiriajdaki hemşirenin tansiyon ölçmesi ve ne şikâyetiniz varsa söylememiz gerekiyor. O hemşire karar veriyor, durumunuzun acil mi yoksa saatlerce sıra bekleyecek durumda mı olduğunuzu…

Bir de bir kâğıda –sarı kırmızı mor mavi– diye not düşüyor, durumunuzun aciliyetini gösteren bir ibare koyuyor.

Oradan da çıktıktan sonra doktorların olduğu bölüme girmek istedik ve yine görevliler durdurdu. Elimizdeki kâğıttaki hemşirenin verdiği renge bakıp yine ‘beklememiz’ gerektiğini söyledi.

Meğer hemşire elimizdeki kâğıda, bekleyebilecek durumda olduğumuzu gösteren bir renk yazmış. Çocuğum öksürükten boğulacak neredeyse, hiç takan eden yok!

Acilde bekleyen o kadar arasında söyleyene söyleyene çıktım ve Tınaztepe Torbalı Hastanesi Acil Servisi’ne gittim. Hemen müdahale eden doktor sayesinde küçük kızımın öksürüğü bir nebze olsun azaldı.

Ha bir de ‘niye sıra beklediniz orası acil servis’ diye soranlarınız olacaktır. Kapıda 2 tane güvenlik doktorlara ulaşmanızı engelliyor. Acil Servis’te bir sürü insan, iyileşmek için umut arıyor, tabi ölmeden doktora ulaşabilirse…

Şimdi bunu niye anlattım. O kadar meraklı da değilim, para ödeyip de özel hastaneye gitmeye.. Mecburiyetten gidiyorum!

Bu kadar insan da mecburiyetten gidiyor.

Doktorlar mesleğinin en iyileri de olabilir ancak bir yerde bozukluk var, tıkanıklık var. ‘Allah yokluğunu göstermesin’ diyenler olacaktır, katılıyorum. Ancak bu kadar da olmaz. Yıllarca böyle diye diye aynı düzen geldiiii gidiyor.

Allah çocuklarımıza ve hepimize sağlık sıhhat versin, Allah yanlarında olsun.

Bu hastanedeki ‘sorun-problem’ adına her ne derseniz deyin nasıl çözülecek bilmiyorum!

BU ALAN NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

İlçemizin daha da kalkınması için bürokratik görüşmeler tüm hızıyla sürerken, yeni Diş Hastanesi’nin eski hastane arazine yapılması, Torbalı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu’nun ertelenen ‘Tüm kamu kurumlarının bir arada olacağı dev bir hizmet binası’ hayalini yeniden gündeme getirdi. Kaymakam Otcu’nun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yıkılarak, arazisine tüm kamu kurumlarının tek çatı altında faaliyet gösterebileceği dev bir hizmet kampüsü talebi, bakanlık tarafından onaylanmayınca, gözler bir an da eski hastanenin arazisine çevrilmişti. Fakat biliyorsunuz o arsaya Diş Hastanesi yapılacak. Çok da güzel olacak. Torbalı’nın yeni bir hükümet konağında ihtiyacı olduğu da aşikar. Alternatif çözümler gündemde. Bu alanlardan biri de geçtiğimiz yıl depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılan eski Sağlık Meslek Lisesi’nden boşalan alan. Orası oldukça geniş. Çok iyi değerlendirilmeli, sağlam adımlar atılmalı.

GÖZTEPE START VERİYOR

Geçen sezon Süper Lig’de başarılı bir sezon geçiren Göztepe, bu sezonda adından sıkça söz ettirecek gibi. Kulüp Başkanı Mehmet Sepil, hem gelecek sezon hem de Torbalı’daki tesis için önemli açıklamalarda bulundu. Ağustos ayında Torbalı’da altyapı için yapılacak tesisin açılış törenini gerçekleştireceklerini söyleyen Mehmet Sepil, “Gelecek hafta iş makinaları Torbalı’ya giriyor. Göztepe bir gün kurtulacaksa altyapı yatırımları sayesinde kurtulacak. Oraya harcadığım parayı daha çok önemsiyorum”

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Uygur’un dönüşü Uygur’un dönüşü

DÜN itibari ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin Belediye Başkan adayı Parti Meclisi’nin onayı ile İsmail Uygur olarak oldu. ...

Vergi dairesi meydanına katlı otopark yapılsın Vergi dairesi meydanına katlı otopark ya...

Nereye gitsem insanlar ‘nedir bu trafikten çektiğimiz’ diyor. Özellikle de Perşembe günleri ve mesai çıkışlarında. Torbalı’da trafik öy...

Uygur’un yanında kimler var? Uygur’un yanında kimler var?

CHP’nin adayı Pazar günü açıklanacak. ...

Karakuyu kan kaybediyor Karakuyu kan kaybediyor

Karakuyu, Subaşı, Çaybaşı, Yazıbaşı, Ayrancılar ve Pancar Beldeleri kapatılınca bu beldeler mahalleye dönüşmüştü. Ayrancılar konumu iti...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
İnşaatın tepesinde  geçim çığlığı! İnşaatın tepesinde geçim...

Yaptıkları iş bırakma eylemleriyle sık sık gündeme gelen yen...

EMG ne işe yarar? EMG ne işe yarar?

Daha önce Balıkesir, Isparta ve İzmir’deki çeşitli hastanele...

Hasan Akbıyık’tan iddialara yanıt Hasan Akbıyık’tan iddiala...

Gazetecilik etiği gereği muhatap olunan kişinin cevap hakkı ...

“Oğlumun anne demesini özledim” “Oğlumun anne demes...

Göz ameliyatı öncesi oksijen yerine azot gazı verildiği için...

8 hatim bitti 8 hatim bitti

Eğitim alanındaki başarılarının yanında sosyal faaliyetlerle...

Belediyede 30 meclis üyesi bulunuyor Belediyede 30 meclis üyes...

Belediye başkan adaylarının belli olması ve ittifakların kes...

Sergi açılacak Sergi açılacak

Erasmus çerçevesinde Cumhuriyet Mesleki Teknik ve Anadolu Li...

Yerine 2 adet 18 derslikli yeni okul Yerine 2 adet 18 derslikl...

Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce talan edilmesiyle birl...

Resimde dünya ikincisi oldu Resimde dünya ikincisi ol...

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Geliştirme Vakfı İzmir Ok...

Toplam ciro aralıkta arttı Toplam ciro aralıkta artt...

Toplam ciro 2018 Aralık döneminde yüzde 10,8 arttı....

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan