Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Allah bizi ne zaman sever

Aslında bu soruyu, Allah bizi ne yaparsak sever seklinde değiştirmek daha doğru olur. Bir müslümanın en büyük veya tek hedefi kendisini Rabbine sevdirmek ve bu çerçeve içerisinde hayatını geçirmeye çalışmak  olmalıdır. Çünkü Rabbimiz yüce kitabında “ Muhakkak ki sizin dostunuz Allah ve rasulüdür.” Buyurur. Dost Allah’sa Onun sevgisini kazanmak hedefimiz olmalıdır.

15 Aralık 2017 - 10:02 'de eklendi ve 224 kez görüntülendi. A+A-

Allah bizi ne zaman sever
300Reklam

Hedef bu olunca hedefe giden yolu araştırmak gerekmektedir. Ne yapmalı ki, Rabbimiz bizi sevsin. Çünkü insanın yol haritası üzerinde Onun sevgisi ve dostluğu olmadan yola devam etmek, zulmün karanlıklarına dalmaktan başka bir şey değildir.

Dünya hayatında, kabir hayatında, mahşerde, sıratta onun sevgisi ve dostluğu olmaksızın huzuru ve kurtuluşu yakalamak imkânsızdır. Öyle ise ne yapmalı ki, Rabbimiz bizi sevsin? Bu soruyu yaratıcımız, bizim soracağımızı önceden bildiği için veya bunu arzu ettiğimizi bildiğinden bizlerin sormasına fırsat bırakmadan kendisi cevap vermektedir.

          GÜNAHLARI DA AFFEDİYOR  

Sorumuza şöyle cevap veriyor “(Ey Muhammed) Ümmetine de ki, eğer Allah’ı seviyorsanız bana tabi olunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin…” Rabbimiz kendisini sevdiğimizi biliyor. Ve bunun yeterli olmadığını kendisinin de bizi sevmek istediğini hatırlatıyor.

Gerçi bazı ayeti kerimelerde “Ben bana güvenenleri severim, ben gönülden tevbe edenleri severim, ben iyice temizlenenleri severim.” Şeklinde açıklamalarda bulunuyor ama bizi açıkça sevmesinin yolunun “Habibim” dediği peygamberine itaat etmekten geçtiği çok açıktır. Çünkü O aynı zamanda “Allah’a ve rasulüne itaat edin.” buyurur.

Ben bu ayeti kerimelerden şunu anlıyorum. Rabbimiz demek istiyor ki, Ben sizi yeryüzünün halifesi kıldım. Yeryüzündeki her şeyi sizlerin mutlu olabilmeniz için yarattım. Görebildiğiniz her şey size hizmet ediyor. Sizler de size hizmet eden bu nimetlere karşı benim arzuma uygun davranın.

Peki, “Senin arzun nedir Ya Rabbi?”  şeklinde ki sorumuza da “Benim sizleri yönlendirmek için gönderdiğim, görevlendirdiğim Hz. Muhammed’in gösterdiği yoldan gidin, onun yönlendirmelerine uyun, Yani onun söylediklerini ve yaptıkların yapın.” Ayeti kerimenin devamında da sadece sevmekle kalmayacağını, günahlarımızı da affedeceğini haber veriyor ki, bu aynı zamanda “Sizi cennetime koyarım” demektir. Çünkü günahı olmayan kulun gideceği yer cennettir.

      ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAK

Rabbimizin bu güzel ve açık yönlendirmesinden anlaşılan şudur, biz kullar Kur’anı Kerimi istendiği şekilde, uygulanması gerektiği biçimde anlamakta zorluk çekiyoruz. Onu Kur’anın tercumanı, uygulayıcısı, bize ulaştırıcısı Hz. Muhammed’den öğrenip, hayatımıza tatbik edelim.

Şimdi kendimizi tartmamız, güncel ifadeyle özeleştiri yapmamız gerekiyor. Mademki Allah’ı sevmenin yolu peygambere uymaktan geçiyor, mademki günahların affedilebilmesi peygamberin dediklerini yapmaktan geçiyor, mademki günahlar affedilince cennete gidiliyor. Öyle ise bizim peygamberimizin dediklerini ve yaptıklarını bilmemiz gerekmez mi?

O zaman kendi kendimize soralım, peygamberimizin kaç tane sünnetini biliyoruz veya kaç sünnetini uyguluyoruz, onun hakkında hangi kitabı okuduk? Ve sormaya devam edelim, biz gerçekten cennete gitmek istiyor muyuz? Rabbim gerçekten cenneti arzulayan ve bu arzusunun peşinden koşan kullarından eylesin. Hayırlı cumalar.

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

Hedef bu olunca hedefe giden yolu araştırmak gerekmektedir. Ne yapmalı ki, Rabbimiz bizi sevsin. Çünkü insanın yol haritası üzerinde On...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
İşsizlik geriledi İşsizlik geriledi

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına gör...

Enerjide kadın yönetici atağı Enerjide kadın yönetici a...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın enerji se...

Başbakan  Binali Yıldırım  geliyor Başbakan Binali Yıldırım...

Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir programı netleşti. 5 günlü...

Çiftçilerin koruyucu melekleri harekete geçti Çiftçilerin koruyucu mele...

Ülkemizin en köklü kurumları arasında ilk sıralarda yer alan...

CHP’li İpekli: Mutlaka sandığa gidin CHP’li İpekli: Mutl...

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçiml...

Kaya, her yerde! Kaya, her yerde!

Seçim çalışmalarıyla partili partisiz tüm kesimin takdirini ...

Siyaset bayramı! Siyaset bayramı!

TÜM yurtta olduğu gibi Torbalı'da da yarın Ramazan bayramı r...

Torbalı’da öğrenciler bir ilki başardı Torbalı’da öğrencil...

Ramazan ayını dolu dolu geçirdiğimiz Torbalı'da, bir ilk yaş...

Bayındır yoluna resmi açılış yapıldı Bayındır yoluna resmi açı...

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, İzmir-Manisa yolunu birbirine bağl...

Cinsel istismar iddiasıyla yargılanan üvey dedeye beraat Cinsel istismar iddiasıyl...

Üvey torunu D.D.Y.'ye (6) cinsel istismarda bulunduğu öne sü...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan