Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Allah bizi ne zaman sever

Aslında bu soruyu, Allah bizi ne yaparsak sever seklinde değiştirmek daha doğru olur. Bir müslümanın en büyük veya tek hedefi kendisini Rabbine sevdirmek ve bu çerçeve içerisinde hayatını geçirmeye çalışmak  olmalıdır. Çünkü Rabbimiz yüce kitabında “ Muhakkak ki sizin dostunuz Allah ve rasulüdür.” Buyurur. Dost Allah’sa Onun sevgisini kazanmak hedefimiz olmalıdır.

15 Aralık 2017 - 10:02 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi. A+A-

Allah bizi ne zaman sever
300Reklam

Hedef bu olunca hedefe giden yolu araştırmak gerekmektedir. Ne yapmalı ki, Rabbimiz bizi sevsin. Çünkü insanın yol haritası üzerinde Onun sevgisi ve dostluğu olmadan yola devam etmek, zulmün karanlıklarına dalmaktan başka bir şey değildir.

Dünya hayatında, kabir hayatında, mahşerde, sıratta onun sevgisi ve dostluğu olmaksızın huzuru ve kurtuluşu yakalamak imkânsızdır. Öyle ise ne yapmalı ki, Rabbimiz bizi sevsin? Bu soruyu yaratıcımız, bizim soracağımızı önceden bildiği için veya bunu arzu ettiğimizi bildiğinden bizlerin sormasına fırsat bırakmadan kendisi cevap vermektedir.

          GÜNAHLARI DA AFFEDİYOR  

Sorumuza şöyle cevap veriyor “(Ey Muhammed) Ümmetine de ki, eğer Allah’ı seviyorsanız bana tabi olunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin…” Rabbimiz kendisini sevdiğimizi biliyor. Ve bunun yeterli olmadığını kendisinin de bizi sevmek istediğini hatırlatıyor.

Gerçi bazı ayeti kerimelerde “Ben bana güvenenleri severim, ben gönülden tevbe edenleri severim, ben iyice temizlenenleri severim.” Şeklinde açıklamalarda bulunuyor ama bizi açıkça sevmesinin yolunun “Habibim” dediği peygamberine itaat etmekten geçtiği çok açıktır. Çünkü O aynı zamanda “Allah’a ve rasulüne itaat edin.” buyurur.

Ben bu ayeti kerimelerden şunu anlıyorum. Rabbimiz demek istiyor ki, Ben sizi yeryüzünün halifesi kıldım. Yeryüzündeki her şeyi sizlerin mutlu olabilmeniz için yarattım. Görebildiğiniz her şey size hizmet ediyor. Sizler de size hizmet eden bu nimetlere karşı benim arzuma uygun davranın.

Peki, “Senin arzun nedir Ya Rabbi?”  şeklinde ki sorumuza da “Benim sizleri yönlendirmek için gönderdiğim, görevlendirdiğim Hz. Muhammed’in gösterdiği yoldan gidin, onun yönlendirmelerine uyun, Yani onun söylediklerini ve yaptıkların yapın.” Ayeti kerimenin devamında da sadece sevmekle kalmayacağını, günahlarımızı da affedeceğini haber veriyor ki, bu aynı zamanda “Sizi cennetime koyarım” demektir. Çünkü günahı olmayan kulun gideceği yer cennettir.

      ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAK

Rabbimizin bu güzel ve açık yönlendirmesinden anlaşılan şudur, biz kullar Kur’anı Kerimi istendiği şekilde, uygulanması gerektiği biçimde anlamakta zorluk çekiyoruz. Onu Kur’anın tercumanı, uygulayıcısı, bize ulaştırıcısı Hz. Muhammed’den öğrenip, hayatımıza tatbik edelim.

Şimdi kendimizi tartmamız, güncel ifadeyle özeleştiri yapmamız gerekiyor. Mademki Allah’ı sevmenin yolu peygambere uymaktan geçiyor, mademki günahların affedilebilmesi peygamberin dediklerini yapmaktan geçiyor, mademki günahlar affedilince cennete gidiliyor. Öyle ise bizim peygamberimizin dediklerini ve yaptıklarını bilmemiz gerekmez mi?

O zaman kendi kendimize soralım, peygamberimizin kaç tane sünnetini biliyoruz veya kaç sünnetini uyguluyoruz, onun hakkında hangi kitabı okuduk? Ve sormaya devam edelim, biz gerçekten cennete gitmek istiyor muyuz? Rabbim gerçekten cenneti arzulayan ve bu arzusunun peşinden koşan kullarından eylesin. Hayırlı cumalar.

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Pancar uçuşta Pancar uçuşta

Torbalı’nın en küçük beldelerinden olan Pancar, son günlerde müthiş bir gelişim yaşıyor. İZBAN gelince biraz biraz hareketlenen Pancar,...

Hoş geldin! Hoş geldin!

Evet; hoş geldin 2018… Hoş geldin ama, “geldimse ben geldim, sana ne” deme hakkını saklı tutabilirsin. Ben senin gibileri çok görm...

Uyuşturucunun kökü kazınacak Uyuşturucunun kökü kazınacak

Geçtiğimiz hafta İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu bir toplantıda yaptığı konuşmasından dolayı bazı kesimler tarafından ağır bir şekilde ...

Sineğe yenilmek Sineğe yenilmek

        Akıl, insanın yaratılışında asıl elemandır. Ruhumuzun, rabbimiz karşısındaki imtihanın da kullanacağı bir ölçüdür. Akıl, yolcul...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Bahçeşehir
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı’yı etkileyecek mi Torbalı’yı etkileye...

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) dikkatler yavaş yavaş kuru...

Hanife ile dondurmacı sevgilisi evleniyor Hanife ile dondurmacı sev...

İzdivaç programında koca ararken şöhreti yakalayan gelin ada...

Emrah Serbes davasında bilirkişi raporu hazır Emrah Serbes davasında bi...

Raporda, Serbes'in asli kusurlu olduğu, diğer aracın sürücüs...

Uyuşturucuyla  mücadelede dev adım    Uyuşturucuyla mücadelede...

İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı, uyuştur...

Psikolojik destek Psikolojik destek

Torbalı’nın en büyük eksiklerinden bir daha gideriliyor. Tor...

Komşu ilçede korkunç olay Komşu ilçede korkunç olay...

Tire Hükümet Konağı'nda görevli evli ve 2 kız çocuğu babası ...

Torbalı’da kepenk kapatan banka şubesinden açıklama geldi Torbalı’da kepenk kapatan...

İlçede vatandaşlara yıllarca hizmet veren Türkiye Finans Kat...

İZBAN’da yeni dönem başladı İZBAN’da yeni dönem başla...

Geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İZBAN’da...

Köylünün can simidi  yine hayvancılık oldu Köylünün can simidi yine...

Hasattan hasada cebinde para olan, bazen de hasattan ettiği ...

Hatipoğlu‘nun Torbalı’daki konferansına büyük ilgi… Hatipoğlu‘nun Torbalı’dak...

Torbalı Belediyesi’nin düzenlediği konferansa katılan Ünlü İ...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan