Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Allah bizi ne zaman sever

Aslında bu soruyu, Allah bizi ne yaparsak sever seklinde değiştirmek daha doğru olur. Bir müslümanın en büyük veya tek hedefi kendisini Rabbine sevdirmek ve bu çerçeve içerisinde hayatını geçirmeye çalışmak  olmalıdır. Çünkü Rabbimiz yüce kitabında “ Muhakkak ki sizin dostunuz Allah ve rasulüdür.” Buyurur. Dost Allah’sa Onun sevgisini kazanmak hedefimiz olmalıdır.

15 Aralık 2017 - 10:02 'de eklendi ve 399 kez görüntülendi. A+A-

Allah bizi ne zaman sever
300Reklam

Hedef bu olunca hedefe giden yolu araştırmak gerekmektedir. Ne yapmalı ki, Rabbimiz bizi sevsin. Çünkü insanın yol haritası üzerinde Onun sevgisi ve dostluğu olmadan yola devam etmek, zulmün karanlıklarına dalmaktan başka bir şey değildir.

Dünya hayatında, kabir hayatında, mahşerde, sıratta onun sevgisi ve dostluğu olmaksızın huzuru ve kurtuluşu yakalamak imkânsızdır. Öyle ise ne yapmalı ki, Rabbimiz bizi sevsin? Bu soruyu yaratıcımız, bizim soracağımızı önceden bildiği için veya bunu arzu ettiğimizi bildiğinden bizlerin sormasına fırsat bırakmadan kendisi cevap vermektedir.

          GÜNAHLARI DA AFFEDİYOR  

Sorumuza şöyle cevap veriyor “(Ey Muhammed) Ümmetine de ki, eğer Allah’ı seviyorsanız bana tabi olunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin…” Rabbimiz kendisini sevdiğimizi biliyor. Ve bunun yeterli olmadığını kendisinin de bizi sevmek istediğini hatırlatıyor.

Gerçi bazı ayeti kerimelerde “Ben bana güvenenleri severim, ben gönülden tevbe edenleri severim, ben iyice temizlenenleri severim.” Şeklinde açıklamalarda bulunuyor ama bizi açıkça sevmesinin yolunun “Habibim” dediği peygamberine itaat etmekten geçtiği çok açıktır. Çünkü O aynı zamanda “Allah’a ve rasulüne itaat edin.” buyurur.

Ben bu ayeti kerimelerden şunu anlıyorum. Rabbimiz demek istiyor ki, Ben sizi yeryüzünün halifesi kıldım. Yeryüzündeki her şeyi sizlerin mutlu olabilmeniz için yarattım. Görebildiğiniz her şey size hizmet ediyor. Sizler de size hizmet eden bu nimetlere karşı benim arzuma uygun davranın.

Peki, “Senin arzun nedir Ya Rabbi?”  şeklinde ki sorumuza da “Benim sizleri yönlendirmek için gönderdiğim, görevlendirdiğim Hz. Muhammed’in gösterdiği yoldan gidin, onun yönlendirmelerine uyun, Yani onun söylediklerini ve yaptıkların yapın.” Ayeti kerimenin devamında da sadece sevmekle kalmayacağını, günahlarımızı da affedeceğini haber veriyor ki, bu aynı zamanda “Sizi cennetime koyarım” demektir. Çünkü günahı olmayan kulun gideceği yer cennettir.

      ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAK

Rabbimizin bu güzel ve açık yönlendirmesinden anlaşılan şudur, biz kullar Kur’anı Kerimi istendiği şekilde, uygulanması gerektiği biçimde anlamakta zorluk çekiyoruz. Onu Kur’anın tercumanı, uygulayıcısı, bize ulaştırıcısı Hz. Muhammed’den öğrenip, hayatımıza tatbik edelim.

Şimdi kendimizi tartmamız, güncel ifadeyle özeleştiri yapmamız gerekiyor. Mademki Allah’ı sevmenin yolu peygambere uymaktan geçiyor, mademki günahların affedilebilmesi peygamberin dediklerini yapmaktan geçiyor, mademki günahlar affedilince cennete gidiliyor. Öyle ise bizim peygamberimizin dediklerini ve yaptıklarını bilmemiz gerekmez mi?

O zaman kendi kendimize soralım, peygamberimizin kaç tane sünnetini biliyoruz veya kaç sünnetini uyguluyoruz, onun hakkında hangi kitabı okuduk? Ve sormaya devam edelim, biz gerçekten cennete gitmek istiyor muyuz? Rabbim gerçekten cenneti arzulayan ve bu arzusunun peşinden koşan kullarından eylesin. Hayırlı cumalar.

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BEN ÇÖZEMEDİM… BEN ÇÖZEMEDİM…

Hedef bu olunca hedefe giden yolu araştırmak gerekmektedir. Ne yapmalı ki, Rabbimiz bizi sevsin. Çünkü insanın yol haritası üzerinde On...

Atilla Kaya, Büyükşehir adayı mı? Atilla Kaya, Büyükşehir adayı mı?

YEREL seçim yaklaştıkça gündem de hareketleniyor. Günlerdir Torbalı’da ismi Belediye Başkan aday adaylığı için geçenleri yazıyoruz...

İzmir’den Torbalı’ya bakış İzmir’den Torbalı’ya bakış

Hedef bu olunca hedefe giden yolu araştırmak gerekmektedir. Ne yapmalı ki, Rabbimiz bizi sevsin. Çünkü insanın yol haritası üzerinde On...

AK Parti’de süreç başladı AK Parti’de süreç başladı

YEREL seçim çalışmalarına hız veren AK Parti'de aday belirleme süreci  başlıyor. AK Parti bugüne kadar belediyelerle ilgili birçok çalı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Spor Bakanı Torbalı’da Spor Bakanı Torbalı’...

GENÇLİK ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Spor Toto ...

Savcılık doğum ihmali iddiasıyla düğmeye bastı! Savcılık doğum ihmali idd...

Cumhuriyet Başsavcılığı, Torbalı Devlet Hastanesi’nde erken ...

Tarım OSB Torbalı’ya Tarım OSB Torbalı’ya

Torbalı Ticaret Odası’nın özel meclis oturumuna katılan AK P...

Altyapı çalışmaları  eylemle engellendi! Altyapı çalışmaları eyle...

Torbalı, ilginç bir olaya daha ev sahipliği yaptı. Atatürk M...

En acı yas! En acı yas!

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin v...

Trafikte risk! Trafikte risk!

Son dönemde daha çok hurdacılık yaparak geçimini sağlayanlar...

Dikkat! Tebligat yalanı  ile dolandırılmayın! Dikkat! Tebligat yalanı ...

Farklı bir düzmece tasarlayan dolandırıcılar, ‘Tebligatınız ...

Vatan size minnettar! Vatan size minnettar!

7 Eylül Anadolu Lisesi’nin organizasyonu çerçevesinde Gazile...

Ulaşım sil baştan! Ulaşım sil baştan!

Torbalı'da ölümlü ve yaralamalı kazaların yaşandığı kritik k...

Yangına giden  itfaiye kaza yaptı! Yangına giden itfaiye ka...

Bayındır kavşağında yine bir trafik kazası meydana geldi. İz...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan