Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Ana yola radar şart

İzmir Aydın Asfaltından karşıdan karşıya geçmek neredeyse imkansız. Atatürk Mahallesi’ne yakın olan bölümde yaşanan kazaların ardından buraya üst geçit inşa edilmişti. Ödemiş köprüsü ve TARİŞ’e yakın bölümden karşıdan karşıya geçmek oldukça zor oluyor.

09 Nisan 2018 - 10:40 'de eklendi ve 393 kez görüntülendi. A+A-

Ana yola radar şart

İzmir Aydın Asfaltını kullanan araçlar şehir merkezine gelmelerine rağmen hızlarını kesmiyorlar. 80-90 kilometre hız ile geçen araçlar geçişe fırsat vermiyor. Geçerim deyip yola fırlayanlar da kaza tehlikesi yaşıyor. Özellikle karşıdan karşıya geçmek isteyen yaşlılar ve çocuklar aracın hızını hesaplayamadığı için çarpılıyor. Gelen aracın hızı da oldukça yüksek olduğundan dolayı da ‘ölümlü kazalar geliyorum’ diyor. Ya yolun bu bölümüne de üst geçit yapılmalı ya da ilçe emniyet müdürlüğü buraya bir tarfik ekibini yönlendirip radar uygulaması yapmalı. Merve Pidenin hemen karşısına köprünün bitimine yerleştirilecek ekip otosu yolan hızlı geçen araçları tespit edip ceza kesebilir. Zaten Türk milleti ceza yemedikten sonra akıllanmıyor. Şehir içindeki hız limitlerini bilen yok. Şehir içinden hızlı geçişler mevcut kavşaklarda da zaman zaman tehlikelere sebep veriyor. Ertuğrul Kavşağı’ndan karşıya geçecek araçlar yoldan aşırı hızlı geçenler yüzünden rahat bir şekilde geçiş yapamıyor. 50 kilometre hızla giden araçlar tehlikeyi bir nebze azaltacaktır. Bir araç bölge trafik Kuşçuburun’da hız kontrolü yapıyordu. Burada da hız limiti 70 ama araçlar buradan 90’ın üzerinde hızlı ile geçiyor. Kuşçuburun ve Pamukyazı gibi mahalleler ana yolun üzerinde konuşlandığı için araçlarla başı dertte. İzmir Aydın Asfaltı önümüzdeki süreçte yenilenecek ve duble yol olacak. Bu düzenleme yapılıncaya kadar radar uygulaması yapılabilir. Duble yol olduktan sonra herhalde karşıdan karşıya geçiş bu kadar tehlikeli olmaz.

ONUR ŞENLİ’Yİ RAHMETLE ANIYORUM

Agora Meyhanesi isimli şarkıyı herhalde duymayanınız yoktur. Doktor, sanatçı, gazeteci, yazar Onur Şenli tarafından ortaya çıkartılmış bir eser. Agora Meyhanesi şiiriyle ünlenen Dr. Onur Şenli hem doktor hem de gazeteciydi. Bugüne kadar çok fazla başarılı işe imza atmış birisiydi. Şehir hayatından sıkılıp 2000’li yılların başında Torbalı’nın Eğerci Mahallesi’ne taşınıp, eşi ile çok mütevazi bir hayat yaşıyordu. 2007 yılında Onur Şenli ve eşinin Torbalı’da yaşadığını duyunca haber yapmak için evlerine gittim. Rahmetli Ferhat Pehlivanoğulları’nın verdiği bu bilginin ardından kendileri ile görüştüm. Çok mütevazi ve sıcak kanlı bir aileydi.

Aynı zamanda doktor olan şenli, çok güzel şiirler yazmış, ama ününü, hiç beklemediği şekilde, aşık olduğu bir gar müdürünün kızına atfen yazdığı Agora Meyhanesi şiiriyle elde etmiş. Çok sevilen bir isimdi ve geçtiğimiz Eylül ayında kendisini kaybettik. Sanat camiasında çok önemli bir yere sahip olan Şenli’nin Torbalı’da yaşamış olması ve kendisi ile tanışmış olmaktan dolayı çok mutluyum. Yaptığı eserler ile ölümsüzleşen Şenli’ye Allah’tan rahmet diliyorum.

KOMŞUSUNU RAHATSIZ EDEN YANDI

Biz Türk halkı olarak toplu yaşamak ne demek bilmiyoruz. Apartman kültürü çok uzun yıllardan beri var ancak ne yazık ki apartmanda toplu bir şekilde nasıl yaşanacağını henüz öğrenemedik. Sabahın çok erken veya gecenin ilerleyen saatlerinde yapılan gürültü komşuları rahatsız ediyor. Apartmanlarda konulan kurallara kimse riayet etmiyor. Yapılan tüm uyarılara rağmen sabah 07.00’de elektrikli süpürge ile temizlik yapan mı ararsın, çamaşır makinesini çalıştıran mı? Komşusunun uyuyup uyumaması hiç önemli değil. Emniyet Genel Müdürlüğü geçtiğimiz gün bir genelge yayınladı ve akşam 19.00’dan itibaren evde matkap gibi aşırı gürültü çıkartan elektrikli aletlerin çalıştırılmasının yasak olduğunu duyurdu. Tabi ne kadar uyarıda bulunsanız da boş. Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok. Özellikle insanların yatacağı saatlerde biraz daha duyarlı olmak gerekli. Komşusunu rahatsız edenler hakkında farklı kanunlarda var. Apartman sakinlerinin gürültü nedeniyle şikayetçi oldukları kiracı veya ev sahibi dahil evden çıkartılabiliyor. Gürültü yapıp çevreyi rahatsız etmeden önce bir kez daha düşünmek lazım.

KÖPRÜYE AYNA LAZIM

Torbalı’yı ikiye bölen İZBAN hattının araçlar için geçişi olan köprülerin başlarına yukarıdan gelen aracın rahat bir şekilde görülebilmesi için bombeli aynalardan takılması gerekiyor. İZBAN köprülerinde kaza sayısı oldukça fazla. Torbalı Mahallesi’nde Aydın Sezer Çok Amaçlı Salon yolu ve karşısındaki yol, Halk Alpsü Bulvarı ve Fulya 2 Sitesi’nden gelen araçlar köprüye çıkarken gelen trafiği rahatlıkla göremiyor. Diğer taraftan Kaymakamlık binasının karşısındaki köprüde ise Ziyafet restoranın önünden ve eski devlet hastanesinin hemen yanından köprüye girmek isteyen araçlar büyük tehlikeler yaşıyor. Bu 4 bölgeye yerleştirilecek aynalar kazaları büyük oranda bitirecektir. Aksi takdirde kazaların ardı arkası kesilmeyecek. Hastane tarafından gelirken köprünün yan yolundan köprüye dönüşün de yasak olup olmadığını da kimse bilmiyor. Köprü yanından gelen yoldan dönüş yapan araçlar büyük tehlike arz ediyor. Köprüde azami sürat 30 ama kimse 30 kilometre hızla gitmiyor. Bu nedenle köprüye dönüş yapmak isteyen araçlar aşırı hızla gelen diğer araçla çarpışıyor.

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi meclis listele...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis üyesi listelerini İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. ...

Yeni mecliste kimler olacak? Yeni mecliste kimler olacak?

İzmir Aydın Asfaltını kullanan araçlar şehir merkezine gelmelerine rağmen hızlarını kesmiyorlar. 80-90 kilometre hız ile geçen araçlar ...

İstemem, yan cebime koy! İstemem, yan cebime koy!

TORBALI siyasetinde önemli bir virajı daha geride bıraktık. ...

Torbalı’dan Çılgın Sergen kazandı Torbalı’dan Çılgın Sergen kazandı

Biliyorsunuz bir süredir Torbalı’da bir takım gerekçelerle Deve Güreşleri düzenlenmiyor. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Münazaranın finali yapıdı Münazaranın finali yapıdı...

Liselerarası Münazaranın sonuncusu yapıldı. Son yarışmanın k...

Başarıya ulaşan öğrencilere ödül Başarıya ulaşan öğrencile...

Bünyesinde eğitim gören öğrencilerin okuma bilincini artırma...

“Kalkınma yerelden başlayacak” “Kalkınma yerelden başlay...

Vatan Partisi Belediye Başkan Adayı Muzaffer Yıldırımer, kal...

Faturalarınızı  kontrol edin! Faturalarınızı kontrol e...

Erkek kuaförü işleten Murat Kasapoğlu işletmesine gelen 347 ...

“Genel merkezimizin kararı” “Genel merkezimizin karar...

Cumhur İttifakının Torbalı’da en fazla konuşulan ismi olan M...

Zam yoğunluğu yok Zam yoğunluğu yok

Kış aylarında hastalıklarla doğal yollarla mücadele etmek is...

Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis ...

Binlerce öğrenci  adına teşekkür Binlerce öğrenci adına t...

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun dün, Çetinel Ai...

Kendi işininin patronu oldu Kendi işininin patronu ol...

Torbalı’da yaşayan Göçay eşinin işlerinin bozulması üzerine ...

Yol ve park eksiği Yol ve park eksiği

7 Eylül Mahallesi muhtar adayı Ömer Yadık çalışmalarını hızl...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan