Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Bir litre bez

     Ne derece doğrudur bilinmez ama güya adamın biri,  Nasreddin Hocaya “Hocam bir öküz, ekin tarlasına girse  ve zarar verse onun için ne gerekir?” diye sormuş. Hoca hiç tereddüt etmeden “Öküzün verdiği zararın sahibi tarafından ödenmesi gerekir.” Demiş.

23 Şubat 2018 - 9:49 'de eklendi ve 589 kez görüntülendi. A+A-

Bir litre bez

Soruyu soran adam “Çok doğru hocam! Senin öküz bizim buğday tarlasına girmiş, bir kilelik zarar vermiş. Senin bunu ödemen gerekiyor.” Deyince Hoca “Dur bakalım, bu konu ikinci bir konu, onun için kara kaplı kitaba bakmamız gerekir.” Demiş.

Zavallı hoca, her şeyi onun boynuna yüklerler. Garibim, hayatı fakirlik içinde geçmiş, bir gün yüzü görmemiştir. İyilik ettiği zamanlarda bile başı dertten kurtulmamıştır. O gün bu gündür halkımız birisine bir şey söyleyeceği zaman, direk söyleyemez hemen Nasreddin hoca bir gün… diye başlar ve söyleyeceğini ima ile anlatır. Kimse, kimsenin cennete gideceğini bilemez Ama ben inanıyorum ki, Hoca kendisine yapılan bütün bu ithamlar sayesinde cennete gider.

( Ayrıca bu “Hoca” sözüyle de neleri taşladığımızın genellikle farkında değilizdir.)

     BEZİN ÖLÇÜSÜ METRE

Aslında her konuda doğruya, doğru deme erdemine sahip olsak her şey kolaylıkla yoluna girer. Ama dünyada belki en zor iş bu olsa gerek ki, bir türlü başımız sıkıntıdan kurtulmuyor.

Her şeyden önce doğru ve yanlış olanı tespit etmek gerekir. Doğru- yanlış, güzel-çirkin, iyi-kötü, günah- sevap nedir? Bunu iyi bilmelidir. Bir şeyin iyisini doğrusunu bulmak için ölçüyü bulabilmek ve çok iyi ayarlamak gerekir.

Mesela kumaş alırken metre, şeker alırken kilo ile ölçüdür. Yaratılış gayemizde ise ölçü ne kilo ne de metredir. Bizlere hep doğru davranış anlatılırken “Toplumun tepki vermediği davranışlar iyi, hoş karşılamadığı davranışlar ise kötüdür.” Diye öğretildi. Ve bu gün geçerli olan bu değerlendirmedir. ol

Ölçü “Toplum” olunca doğruyu bulmak baştan yanlış olur. Çünkü toplum çoğunlukla kumarcıysa, kumar oynamak iyi ve doğru olur. Toplum alkolikse, alkol kullanmak güzel olur. Dünyada sayısız toplum olduğu düşünülürse bir konuda çok sayıda doğru ve yanlış oluşur. O zaman gerçek doğruyu bulmak için kafa yormak gerekecektir.

      DAVRANIŞLARIN ÖLÇÜSÜ SÜNNET

Her hangi bir konuda doğrudur veya yanlıştır demek en kötü alışkanlıklarımızdan biri gibi gözüküyor. Çünkü doğru ve yanlış değerlendirmelerimizde ölçümüz, menfaatlerimiz doğrultusunda oluyor. Menfaatimize uygun olana doğru, ters düşene yanlış diyoruz.

Mesela elma Rabbimizin helal rızıklarından birisidir. Ama her elma helal olmaz. Parasını verir satın alırsan helal, bahçende yetiştirirsen helal olur. Ama komşunun bahçesinden çalarsan haram olur. İkisi de Rabbimizin yarattığı aynı elmadır. Ancak çalınan haram, satın alınan helal olur. Çalma fırsatı bizim elimize geçmişse çalınanı helal sayamayız.

Burada ölçü halk, toplum olursa çok değişik yorumlar ortaya çıkar. Ama biz Müslümanlar için olmazsa olmaz ölçü, İslami kurallar olacağı için verilecek karar ve hüküm de aynı olacaktır. Bir müslümanın vereceği karar kesin olarak bilinmeli ve inanılmalıdır ki, sadece dünyada kalmayacak huzuru mahşerde temyiz edilecektir. Ve bu karar tartışmasız değişmez olacaktır.

Onun için “Müslümanım” diyen kimsenin ölçüsü Kur’an ve sünnet doğrultusunda olacağından, kendisi yanlışı işlemekte olsa bile “Benim yaptığım yanlış ama yapıyorum, Rabbim kurtarsın.” Deme delikanlılığını göstermeli, yaptığı yanlışın doğru olduğunu iddia etmekten kaçınmalıdır.

Rabbim her türlü davranışımızı emir ve yasaklarına uygun yapmayı, yapamıyorsak doğru olanı söylemeyi nasip etsin. Hayırlı cumalar.

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi meclis listele...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis üyesi listelerini İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. ...

Yeni mecliste kimler olacak? Yeni mecliste kimler olacak?

Soruyu soran adam “Çok doğru hocam! Senin öküz bizim buğday tarlasına girmiş, bir kilelik zarar vermiş. Senin bunu ödemen gerekiyor.” D...

İstemem, yan cebime koy! İstemem, yan cebime koy!

TORBALI siyasetinde önemli bir virajı daha geride bıraktık. ...

Torbalı’dan Çılgın Sergen kazandı Torbalı’dan Çılgın Sergen kazandı

Biliyorsunuz bir süredir Torbalı’da bir takım gerekçelerle Deve Güreşleri düzenlenmiyor. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Münazaranın finali yapıdı Münazaranın finali yapıdı...

Liselerarası Münazaranın sonuncusu yapıldı. Son yarışmanın k...

Başarıya ulaşan öğrencilere ödül Başarıya ulaşan öğrencile...

Bünyesinde eğitim gören öğrencilerin okuma bilincini artırma...

“Kalkınma yerelden başlayacak” “Kalkınma yerelden başlay...

Vatan Partisi Belediye Başkan Adayı Muzaffer Yıldırımer, kal...

Faturalarınızı  kontrol edin! Faturalarınızı kontrol e...

Erkek kuaförü işleten Murat Kasapoğlu işletmesine gelen 347 ...

“Genel merkezimizin kararı” “Genel merkezimizin karar...

Cumhur İttifakının Torbalı’da en fazla konuşulan ismi olan M...

Zam yoğunluğu yok Zam yoğunluğu yok

Kış aylarında hastalıklarla doğal yollarla mücadele etmek is...

Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis ...

Binlerce öğrenci  adına teşekkür Binlerce öğrenci adına t...

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun dün, Çetinel Ai...

Kendi işininin patronu oldu Kendi işininin patronu ol...

Torbalı’da yaşayan Göçay eşinin işlerinin bozulması üzerine ...

Yol ve park eksiği Yol ve park eksiği

7 Eylül Mahallesi muhtar adayı Ömer Yadık çalışmalarını hızl...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan