Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Bir taksi üretmek

İNSANIN tüm davranışlarını, içten inandığı düşünceler oluşturur. Mesela elindeki parayla markete doğru yürüyen bir insan, orada ihtiyacı olan şeylerin varlığına inanır. İhtiyacını marketten karşılayacağına gerçekten inanmış olması onu markete doğru yürütür. Markete girdikten sonra yapacağı davranışlar da birinci sebepten farklı değildir. Şayet karnı açsa yiyecek reyonlarına doğru yürür ve sepetine başka şeyleri değil, yemek için gerekli olan şeyleri koyar.

21 Ekim 2016 - 8:49 'de eklendi ve 786 kez görüntülendi. A+A-

Bir taksi üretmek
300Reklam

Hayat boyu tüm davranışlarımız bu çerçeve içerisinde olur. Ya faydası olanı yapmak için hareket ederiz ya da zararı olacağına inandığımız şeylerden uzaklaşırız. Her iki durumda da hareketlerimizin inançlarımız neticesinde oluştuğu gerçeği ile yüzleşiriz.

Bu durum Dünya hayatı için de ahiret hayatı için de değişmez bir gerçektir. Dünya hayatında ki kazanç ve zararlar çabuk ortaya çıkacağı için biz kullar, Dünya işlerine daha çok dikkat eder fayda ve zararımızı gözetiriz. Ama ahiret hayatına ait fayda ve zarar ölümle perdelendiği için ona pek önem vermeyiz, ya erteler ya da görmezden geliriz.

      ŞAYET İNANIYORSAK

Şayet ölümden sonrası için gerçek bir inancımız varsa işte o zaman ahiret hayatı için de Dünya hayatı gibi dikkatli davranırız. Belki bu konuda ki titizliğimiz Dünya değerlerinin ötesine geçer. Ahiretimize Dünyadan daha çok dikkat ederiz. Bu davranışımız da yine fiillerimizin; elimizdeki parayı bir fakirin eline tutuşturmak gibi inançlarımızın zorlamasıyla olduğunu gösterir.

Ahiret hayatına inanmak, düşünmeyi ve yorumlamayı gerektirir. Düşünmesini bilemeyen kimse için yorumlamak oldukça zordur. Rabbimiz bu konuyu Yasin suresinde bizlere güzel bir örnekle açıklar.

Yerdeki çürümüş kemikleri eline alıp ovalayıp sonrada “Bu çürümüş kemikleri kim diriltecek”  diyerek öldükten sonra dirilmenin mümkün olamayacağını soran kimseye Rabbimiz  “(Ey peygamber! Sana bu soruyu sorana) De ki, onları yani o çürüyen kemikleri ilk defa hiç yoktan yaratan diriltecek” şeklinde cevap verir.

İşte düşünebilmek ve yorumlayabilmek açısından önemli olan nokta burasıdır. Şayet kul nasıl yaratıldığını bilmezse yaşamayı, ölümü ve ölüm ötesini yorumlaması mümkün olmaz. Dolayısıyla ahretle ilgili davranışlarında da d gerçeği ve doğruyu yakaladığı söylenemez.

YENİDEN DİRİLMEK KOLAY

Bir araştırmacı, Dünya üzerinde hiç taksi veya motorlu bir araç yokken, kafasında bir araba yapmayı tasarlasa onu insanların hizmetine sunması uzun yıllar alacaktır. Çünkü bir taksinin her parçası çok uzun çalışmalar sonucu bu günkü şeklini alır.

Araştırmacımız eserini seksen yılda bu haline getirse ve insanlara tanıtmak için hazırlandığı gece aracımız yansa. Bu araştırmacıya aynı aracı tekrar yapmasını rica etsek birinci defa seksen yılda yaptığı aracı, bu defa rahatlıkla on yılda yapabilecektir. Çünkü artık o konuda bir tecrübesi vardır. Bilgi olarak alt yapıya sahiptir. Öldükten sonra dirilmeyi yorumlamanın doğrusu budur.

Dünya hayatını da bu şekilde yorumlamak, anlamak, okumak gerekir. Ve bu anlayış bizim tüm davranışlarımıza yön verir. Yürüyüşümüzden yemek yememize, konuşmamızdan gülmemize, haklıyı haksızı belirlemekten, ticaret hayatımıza kadar her davranışımıza etki eder. Yani inancımız tamsa rabbimizin belirlediği hedefe değilse başka hedeflere varırız.

Rabbimiz içinse makam ve konumumuz ne olursa olsun bizleri cennete veya cehenneme koyması o kadar kolaydır. Rabbim, emir ve yasaklarını okuyan, doğru yorumlayan, Rasulünün sünnetine uyan ve de hareketlerini kontrol edenlerden eylesin. Hayırlı cumalar.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Zil çaldı Zil çaldı

ERNEST Hemingway,  “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı romanında, direnişçilerin kahramanlıklarını anlatıyor. ...

BEN ÇÖZEMEDİM… BEN ÇÖZEMEDİM…

Hayat boyu tüm davranışlarımız bu çerçeve içerisinde olur. Ya faydası olanı yapmak için hareket ederiz ya da zararı olacağına inandığım...

Atilla Kaya, Büyükşehir adayı mı? Atilla Kaya, Büyükşehir adayı mı?

YEREL seçim yaklaştıkça gündem de hareketleniyor. Günlerdir Torbalı’da ismi Belediye Başkan aday adaylığı için geçenleri yazıyoruz...

İzmir’den Torbalı’ya bakış İzmir’den Torbalı’ya bakış

Hayat boyu tüm davranışlarımız bu çerçeve içerisinde olur. Ya faydası olanı yapmak için hareket ederiz ya da zararı olacağına inandığım...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Pancar’daki ’15 Temmuz selası’ davasında 18 sanığa beraat Pancar’daki ’...

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin yaşandı...

Bank Asya şubesi boşaltıldı! Bank Asya şubesi boşaltıl...

Torbalı’da uzun yıllar faaliyet gösteren Bank Asya şubesi ni...

Takvim belli oldu: Başvuruya 18 gün, istifaya 11 gün süre! Takvim belli oldu: Başvur...

CHP yerel seçim çalışmalarının startını verdi. Torbalı’da ad...

Atilla Kaya: İzmirliler  CHP’ye tepki gösterecek Atilla Kaya: İzmirliler ...

Torbalı’da başladığı siyasi hayatında azmi ve çalışkanlığı i...

Çaresiz bekleyiş! Çaresiz bekleyiş!

Özbey'de akli dengesi bozuk olduğu iddia edilen yaşlı bir ka...

İşitme kaybı olan Talha’nın çığlığı! İşitme kaybı olan Talha&#...

İşitme kaybı yaşayan ve biyonik kulak (koklear implant) takı...

Serbes, 1 yıl sonra serbest Serbes, 1 yıl sonra serbe...

MHP’nin af teklifi cezalarda 5 yıllık indirim sağlıyor. 163 ...

Başvurular alınmaya başladı Başvurular alınmaya başla...

İlçemizin kalkınmasında önemli bir rol üstlenen ve bölgede y...

Tosun’a benzerlik  kabusu oldu Tosun’a benzerlik kabusu...

“Tosun” lakaplı Çiftlikbank dolandırıcısı Mehmet Aydın'a ben...

Zil çaldı Zil çaldı

ERNEST Hemingway,  “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı romanınd...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan