Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Bir taksi üretmek

İNSANIN tüm davranışlarını, içten inandığı düşünceler oluşturur. Mesela elindeki parayla markete doğru yürüyen bir insan, orada ihtiyacı olan şeylerin varlığına inanır. İhtiyacını marketten karşılayacağına gerçekten inanmış olması onu markete doğru yürütür. Markete girdikten sonra yapacağı davranışlar da birinci sebepten farklı değildir. Şayet karnı açsa yiyecek reyonlarına doğru yürür ve sepetine başka şeyleri değil, yemek için gerekli olan şeyleri koyar.

21 Ekim 2016 - 8:49 'de eklendi ve 562 kez görüntülendi. A+A-

Bir taksi üretmek
300Reklam

Hayat boyu tüm davranışlarımız bu çerçeve içerisinde olur. Ya faydası olanı yapmak için hareket ederiz ya da zararı olacağına inandığımız şeylerden uzaklaşırız. Her iki durumda da hareketlerimizin inançlarımız neticesinde oluştuğu gerçeği ile yüzleşiriz.

Bu durum Dünya hayatı için de ahiret hayatı için de değişmez bir gerçektir. Dünya hayatında ki kazanç ve zararlar çabuk ortaya çıkacağı için biz kullar, Dünya işlerine daha çok dikkat eder fayda ve zararımızı gözetiriz. Ama ahiret hayatına ait fayda ve zarar ölümle perdelendiği için ona pek önem vermeyiz, ya erteler ya da görmezden geliriz.

      ŞAYET İNANIYORSAK

Şayet ölümden sonrası için gerçek bir inancımız varsa işte o zaman ahiret hayatı için de Dünya hayatı gibi dikkatli davranırız. Belki bu konuda ki titizliğimiz Dünya değerlerinin ötesine geçer. Ahiretimize Dünyadan daha çok dikkat ederiz. Bu davranışımız da yine fiillerimizin; elimizdeki parayı bir fakirin eline tutuşturmak gibi inançlarımızın zorlamasıyla olduğunu gösterir.

Ahiret hayatına inanmak, düşünmeyi ve yorumlamayı gerektirir. Düşünmesini bilemeyen kimse için yorumlamak oldukça zordur. Rabbimiz bu konuyu Yasin suresinde bizlere güzel bir örnekle açıklar.

Yerdeki çürümüş kemikleri eline alıp ovalayıp sonrada “Bu çürümüş kemikleri kim diriltecek”  diyerek öldükten sonra dirilmenin mümkün olamayacağını soran kimseye Rabbimiz  “(Ey peygamber! Sana bu soruyu sorana) De ki, onları yani o çürüyen kemikleri ilk defa hiç yoktan yaratan diriltecek” şeklinde cevap verir.

İşte düşünebilmek ve yorumlayabilmek açısından önemli olan nokta burasıdır. Şayet kul nasıl yaratıldığını bilmezse yaşamayı, ölümü ve ölüm ötesini yorumlaması mümkün olmaz. Dolayısıyla ahretle ilgili davranışlarında da d gerçeği ve doğruyu yakaladığı söylenemez.

YENİDEN DİRİLMEK KOLAY

Bir araştırmacı, Dünya üzerinde hiç taksi veya motorlu bir araç yokken, kafasında bir araba yapmayı tasarlasa onu insanların hizmetine sunması uzun yıllar alacaktır. Çünkü bir taksinin her parçası çok uzun çalışmalar sonucu bu günkü şeklini alır.

Araştırmacımız eserini seksen yılda bu haline getirse ve insanlara tanıtmak için hazırlandığı gece aracımız yansa. Bu araştırmacıya aynı aracı tekrar yapmasını rica etsek birinci defa seksen yılda yaptığı aracı, bu defa rahatlıkla on yılda yapabilecektir. Çünkü artık o konuda bir tecrübesi vardır. Bilgi olarak alt yapıya sahiptir. Öldükten sonra dirilmeyi yorumlamanın doğrusu budur.

Dünya hayatını da bu şekilde yorumlamak, anlamak, okumak gerekir. Ve bu anlayış bizim tüm davranışlarımıza yön verir. Yürüyüşümüzden yemek yememize, konuşmamızdan gülmemize, haklıyı haksızı belirlemekten, ticaret hayatımıza kadar her davranışımıza etki eder. Yani inancımız tamsa rabbimizin belirlediği hedefe değilse başka hedeflere varırız.

Rabbimiz içinse makam ve konumumuz ne olursa olsun bizleri cennete veya cehenneme koyması o kadar kolaydır. Rabbim, emir ve yasaklarını okuyan, doğru yorumlayan, Rasulünün sünnetine uyan ve de hareketlerini kontrol edenlerden eylesin. Hayırlı cumalar.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Geceleri inşaat terörü yaşanıyor Geceleri inşaat terörü yaşanıyor

BELKİ bana kızanlar olacak ama maalesef durum tam olarak bu. Torbalı’nın dört bir yanında inşaat yükseliyor. Çok güzel, ilçemiz gelişiy...

Hastane değil uzay üssü Hastane değil uzay üssü

Önceki gün yeni hastaneyi gezme fırsatım oldum. Başhekim Şenol Topçu ile birlikte hastaneyi baştan aşağı gezdik. Hastaneyi dolaşmamız a...

CHP’de gençlik baskısı CHP’de gençlik baskısı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre yaklaştıkça, hareketlilik daha da artıyor. Mevcut Başkan İsmail Uygur ile Övünç Demir kongre öncesin...

Torbalı kent bilinci Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Babasını vurup kahveye gitti! Babasını vurup kahveye gi...

Cinnet geçiren Ali Bozan önce babasını sonra kardeşini pompa...

Zafer Bayramı kutlu olsun… Zafer Bayramı kutlu olsun...

KURTULUŞ Savaşı'nın zaferle taçlandığı günün 95'inci yıl dön...

Geceleri inşaat terörü yaşanıyor Geceleri inşaat terörü ya...

BELKİ bana kızanlar olacak ama maalesef durum tam olarak bu....

Oyun oynarken canından oldu! Oyun oynarken canından ol...

Son günlerde Torbalı'da trafik kazası eksik olmuyor. ...

Fikstür belli oldu Fikstür belli oldu

2017-2018 sezonunda 12 grupta oynanacak Spor Toto Bölgesel A...

AK Parti’li Kaya’dan 30 Ağustos mesajı AK Parti’li Kaya...

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya 30 Ağustos Zafer Bay...

Bayramlıklar Barış’tan Bayramlıklar Barış’...

30 yıldır giyim sektöründe yer alan Mehmet Kodaman, geçtiğim...

Dikkatsizlik ölüm getirdi Dikkatsizlik ölüm getirdi...

İzmir-Aydın otobanı Yeniköy Mahallesi mevkinde bugün sabah s...

İzmir’de ulaşıma ‘bayram şeker’ : Yarı fiyatına! İzmir’de ulaşıma &#...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin Kurban Bayramı ziy...

7 defa kalbi duran Murat direniyor 7 defa kalbi duran Murat ...

Evli ve iki çocuk babası Murat Menci Kalp Krizi geçirdi. Men...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan