Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Bir taksi üretmek

İNSANIN tüm davranışlarını, içten inandığı düşünceler oluşturur. Mesela elindeki parayla markete doğru yürüyen bir insan, orada ihtiyacı olan şeylerin varlığına inanır. İhtiyacını marketten karşılayacağına gerçekten inanmış olması onu markete doğru yürütür. Markete girdikten sonra yapacağı davranışlar da birinci sebepten farklı değildir. Şayet karnı açsa yiyecek reyonlarına doğru yürür ve sepetine başka şeyleri değil, yemek için gerekli olan şeyleri koyar.

21 Ekim 2016 - 8:49 'de eklendi ve 726 kez görüntülendi. A+A-

Bir taksi üretmek
300Reklam

Hayat boyu tüm davranışlarımız bu çerçeve içerisinde olur. Ya faydası olanı yapmak için hareket ederiz ya da zararı olacağına inandığımız şeylerden uzaklaşırız. Her iki durumda da hareketlerimizin inançlarımız neticesinde oluştuğu gerçeği ile yüzleşiriz.

Bu durum Dünya hayatı için de ahiret hayatı için de değişmez bir gerçektir. Dünya hayatında ki kazanç ve zararlar çabuk ortaya çıkacağı için biz kullar, Dünya işlerine daha çok dikkat eder fayda ve zararımızı gözetiriz. Ama ahiret hayatına ait fayda ve zarar ölümle perdelendiği için ona pek önem vermeyiz, ya erteler ya da görmezden geliriz.

      ŞAYET İNANIYORSAK

Şayet ölümden sonrası için gerçek bir inancımız varsa işte o zaman ahiret hayatı için de Dünya hayatı gibi dikkatli davranırız. Belki bu konuda ki titizliğimiz Dünya değerlerinin ötesine geçer. Ahiretimize Dünyadan daha çok dikkat ederiz. Bu davranışımız da yine fiillerimizin; elimizdeki parayı bir fakirin eline tutuşturmak gibi inançlarımızın zorlamasıyla olduğunu gösterir.

Ahiret hayatına inanmak, düşünmeyi ve yorumlamayı gerektirir. Düşünmesini bilemeyen kimse için yorumlamak oldukça zordur. Rabbimiz bu konuyu Yasin suresinde bizlere güzel bir örnekle açıklar.

Yerdeki çürümüş kemikleri eline alıp ovalayıp sonrada “Bu çürümüş kemikleri kim diriltecek”  diyerek öldükten sonra dirilmenin mümkün olamayacağını soran kimseye Rabbimiz  “(Ey peygamber! Sana bu soruyu sorana) De ki, onları yani o çürüyen kemikleri ilk defa hiç yoktan yaratan diriltecek” şeklinde cevap verir.

İşte düşünebilmek ve yorumlayabilmek açısından önemli olan nokta burasıdır. Şayet kul nasıl yaratıldığını bilmezse yaşamayı, ölümü ve ölüm ötesini yorumlaması mümkün olmaz. Dolayısıyla ahretle ilgili davranışlarında da d gerçeği ve doğruyu yakaladığı söylenemez.

YENİDEN DİRİLMEK KOLAY

Bir araştırmacı, Dünya üzerinde hiç taksi veya motorlu bir araç yokken, kafasında bir araba yapmayı tasarlasa onu insanların hizmetine sunması uzun yıllar alacaktır. Çünkü bir taksinin her parçası çok uzun çalışmalar sonucu bu günkü şeklini alır.

Araştırmacımız eserini seksen yılda bu haline getirse ve insanlara tanıtmak için hazırlandığı gece aracımız yansa. Bu araştırmacıya aynı aracı tekrar yapmasını rica etsek birinci defa seksen yılda yaptığı aracı, bu defa rahatlıkla on yılda yapabilecektir. Çünkü artık o konuda bir tecrübesi vardır. Bilgi olarak alt yapıya sahiptir. Öldükten sonra dirilmeyi yorumlamanın doğrusu budur.

Dünya hayatını da bu şekilde yorumlamak, anlamak, okumak gerekir. Ve bu anlayış bizim tüm davranışlarımıza yön verir. Yürüyüşümüzden yemek yememize, konuşmamızdan gülmemize, haklıyı haksızı belirlemekten, ticaret hayatımıza kadar her davranışımıza etki eder. Yani inancımız tamsa rabbimizin belirlediği hedefe değilse başka hedeflere varırız.

Rabbimiz içinse makam ve konumumuz ne olursa olsun bizleri cennete veya cehenneme koyması o kadar kolaydır. Rabbim, emir ve yasaklarını okuyan, doğru yorumlayan, Rasulünün sünnetine uyan ve de hareketlerini kontrol edenlerden eylesin. Hayırlı cumalar.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

Hayat boyu tüm davranışlarımız bu çerçeve içerisinde olur. Ya faydası olanı yapmak için hareket ederiz ya da zararı olacağına inandığım...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Şehide son görev: Yürekler dağlandı Şehide son görev: Yürekle...

Şırnak'taki Akçay 6. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nda gö...

Son göçmen! Son göçmen!

Torbalı’da yaşayan Bedriye Köseoğlu, tam 101 yaşında. Atatür...

İpekli, hemşehri dernekleri ile buluştu İpekli, hemşehri dernekle...

Meydanlarda ve ilçemizin en işlek cadde ve sokaklarında seçi...

Belgesi olmayan araç alıp satamayacak Belgesi olmayan araç alıp...

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın E...

Ege’de yatırım bayramı Ege’de yatırım bayramı...

Her türlü oyuna ve yaratılmak istenen olumsuz algıya rağmen ...

İzmir, bayramda mobil internette ilk 3’te yer aldı İzmir, bayramda mobil int...

Vodafone müşterileri, arife günü ve Ramazan Bayramı'nı kapsa...

Çifte müjde! Çifte müjde!

Torbalı Ticaret Odası İnşaat Meslek Komitesi toplantısına ka...

Torbalı şehidine ağlıyor Torbalı şehidine ağlıyor...

Yazıbaşılı Piyade Onbaşı Çağatay Necati Dinç’in şehit haberi...

Polis memuru beylik silahıyla intihar etti! Polis memuru beylik silah...

ŞEHİT haberiyle kara bir gün geçiren Torbalı'da, bir de inti...

Dikkatsizlik kaza getirdi Dikkatsizlik kaza getirdi

SON günlerde ilçenin kabusu haline gelen trafik kazalarının ...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan