Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Bir taksi üretmek

İNSANIN tüm davranışlarını, içten inandığı düşünceler oluşturur. Mesela elindeki parayla markete doğru yürüyen bir insan, orada ihtiyacı olan şeylerin varlığına inanır. İhtiyacını marketten karşılayacağına gerçekten inanmış olması onu markete doğru yürütür. Markete girdikten sonra yapacağı davranışlar da birinci sebepten farklı değildir. Şayet karnı açsa yiyecek reyonlarına doğru yürür ve sepetine başka şeyleri değil, yemek için gerekli olan şeyleri koyar.

21 Ekim 2016 - 8:49 'de eklendi ve 614 kez görüntülendi. A+A-

Bir taksi üretmek
300Reklam

Hayat boyu tüm davranışlarımız bu çerçeve içerisinde olur. Ya faydası olanı yapmak için hareket ederiz ya da zararı olacağına inandığımız şeylerden uzaklaşırız. Her iki durumda da hareketlerimizin inançlarımız neticesinde oluştuğu gerçeği ile yüzleşiriz.

Bu durum Dünya hayatı için de ahiret hayatı için de değişmez bir gerçektir. Dünya hayatında ki kazanç ve zararlar çabuk ortaya çıkacağı için biz kullar, Dünya işlerine daha çok dikkat eder fayda ve zararımızı gözetiriz. Ama ahiret hayatına ait fayda ve zarar ölümle perdelendiği için ona pek önem vermeyiz, ya erteler ya da görmezden geliriz.

      ŞAYET İNANIYORSAK

Şayet ölümden sonrası için gerçek bir inancımız varsa işte o zaman ahiret hayatı için de Dünya hayatı gibi dikkatli davranırız. Belki bu konuda ki titizliğimiz Dünya değerlerinin ötesine geçer. Ahiretimize Dünyadan daha çok dikkat ederiz. Bu davranışımız da yine fiillerimizin; elimizdeki parayı bir fakirin eline tutuşturmak gibi inançlarımızın zorlamasıyla olduğunu gösterir.

Ahiret hayatına inanmak, düşünmeyi ve yorumlamayı gerektirir. Düşünmesini bilemeyen kimse için yorumlamak oldukça zordur. Rabbimiz bu konuyu Yasin suresinde bizlere güzel bir örnekle açıklar.

Yerdeki çürümüş kemikleri eline alıp ovalayıp sonrada “Bu çürümüş kemikleri kim diriltecek”  diyerek öldükten sonra dirilmenin mümkün olamayacağını soran kimseye Rabbimiz  “(Ey peygamber! Sana bu soruyu sorana) De ki, onları yani o çürüyen kemikleri ilk defa hiç yoktan yaratan diriltecek” şeklinde cevap verir.

İşte düşünebilmek ve yorumlayabilmek açısından önemli olan nokta burasıdır. Şayet kul nasıl yaratıldığını bilmezse yaşamayı, ölümü ve ölüm ötesini yorumlaması mümkün olmaz. Dolayısıyla ahretle ilgili davranışlarında da d gerçeği ve doğruyu yakaladığı söylenemez.

YENİDEN DİRİLMEK KOLAY

Bir araştırmacı, Dünya üzerinde hiç taksi veya motorlu bir araç yokken, kafasında bir araba yapmayı tasarlasa onu insanların hizmetine sunması uzun yıllar alacaktır. Çünkü bir taksinin her parçası çok uzun çalışmalar sonucu bu günkü şeklini alır.

Araştırmacımız eserini seksen yılda bu haline getirse ve insanlara tanıtmak için hazırlandığı gece aracımız yansa. Bu araştırmacıya aynı aracı tekrar yapmasını rica etsek birinci defa seksen yılda yaptığı aracı, bu defa rahatlıkla on yılda yapabilecektir. Çünkü artık o konuda bir tecrübesi vardır. Bilgi olarak alt yapıya sahiptir. Öldükten sonra dirilmeyi yorumlamanın doğrusu budur.

Dünya hayatını da bu şekilde yorumlamak, anlamak, okumak gerekir. Ve bu anlayış bizim tüm davranışlarımıza yön verir. Yürüyüşümüzden yemek yememize, konuşmamızdan gülmemize, haklıyı haksızı belirlemekten, ticaret hayatımıza kadar her davranışımıza etki eder. Yani inancımız tamsa rabbimizin belirlediği hedefe değilse başka hedeflere varırız.

Rabbimiz içinse makam ve konumumuz ne olursa olsun bizleri cennete veya cehenneme koyması o kadar kolaydır. Rabbim, emir ve yasaklarını okuyan, doğru yorumlayan, Rasulünün sünnetine uyan ve de hareketlerini kontrol edenlerden eylesin. Hayırlı cumalar.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Afrin’e selam olsun Afrin’e selam olsun

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de başlattığı harekat tüm hızıyla devam ediyor. Sınır hattının teröristlerin temizlenmesi adına yürüt...

Bir litre bez Bir litre bez

     Ne derece doğrudur bilinmez ama güya adamın biri,  Nasreddin Hocaya “Hocam bir öküz, ekin tarlasına girse  ve zarar verse onun içi...

Sanayi turlu hastane ulaşımı Sanayi turlu hastane ulaşımı

Torbalı Devlet Hastanesi Bayındır Kavşağı’ndaki yeni binasına taşındıktan sonra ulaşımda büyük problemler yaşanıyor. İlçenin içinde yer...

Bunun böyle olacağı belliydi Bunun böyle olacağı belliydi

İzmir'de raylı taşıma sistemi İZBAN'da uygulamaya konulan 'Artı Para' sistemi nedeniyle turnikelerden geçemeyenler duruma tepki gösteri...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Polisten kaçarken çatıya attı içinden çıkanlar… Polisten kaçarken çatıya ...

Polisten kaçarken çatıya attığı bidondan 2.5 kilo esrar çıkt...

İzmirliler dikkat… Gök delinecek İzmirliler dikkat… ...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya gö...

Atilla Kaya, esnaf  temsilcileri ile buluştu Atilla Kaya, esnaf temsi...

İzmir milletvekili Mahmut Atilla Kaya, dün Torbalı Esnaf ve ...

Şengül, ‘Torbalı ile devam’ kararını açıkladı Şengül, ‘Torbalı il...

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, partisinin kesintiye...

Torbalı’nın memleket haritası açıklandı! Torbalı’nın memleket hari...

Anadolu'dan sürekli göç alarak her geçen gün nüfusu artan sa...

Çiftçiye mazot-gübre ödemesi başladı Çiftçiye mazot-gübre ödem...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün Beştepe...

Yeni desteklerle 700 bin ek istihdam Yeni desteklerle 700 bin ...

Hükümet, yeni desteklerle istihdam rakamlarını her geçen gün...

Uzlaşmayı sevdik Uzlaşmayı sevdik

1 Ocak’ta başlayan işçi-işveren alacaklarında zorunlu arabul...

Mavi Ege’den dev adımlar Mavi Ege’den dev adımlar...

Koleji ve meslek lisesiyle yıldızı parlayan Mavi Ege Eğitim ...

   ESHOT geldi!   ESHOT geldi!

Mahkeme kararıyla UKOME tarafından güzergâh izin belgeleri i...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan