Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam-bahcesehir
Büyük Torbalı

Bitisik nizam magduriyeti giderildi

Haziran ayinda çikan yönetmelik ile bitisik nizamlarda uygulanan % 50 zorunlulugu sözlesme yapan müteahhitleri magdur etmisti. Konuyu bakanliga ileten TTO’nun girisimi sonuç verdi. Bitisik nizam uygulamalari için geçerli olan yeni uygulama “Yönetmeligin yayim tarihinden önce yapilan müracaatlar, o tarihteki mevzuata göre sonuçlandirilacak,” seklinde düzenlendi. 1 Haziran 2013 tarihi itibariyle yürürlüge giren “Planli Alanlar Tip Imar […]

10 Ekim 2013 - 9:23 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi. A+A-

Bitisik nizam magduriyeti giderildi
300Reklam

Haziran ayinda çikan yönetmelik ile bitisik nizamlarda uygulanan % 50 zorunlulugu sözlesme yapan müteahhitleri magdur etmisti. Konuyu bakanliga ileten TTO’nun girisimi sonuç verdi. Bitisik nizam uygulamalari için geçerli olan yeni uygulama “Yönetmeligin yayim tarihinden önce yapilan müracaatlar, o tarihteki mevzuata göre sonuçlandirilacak,” seklinde düzenlendi.
1 Haziran 2013 tarihi itibariyle yürürlüge giren “Planli Alanlar Tip Imar Yönetmeligi” ile bitisik nizamlarin % 50 oranina düsürülmesi ve yapilan sözlesmelerin yeni düzenlemeye göre ruhsatlandirilmasi gibi konular sebebiyle müteahhitler büyük magduriyetler yasamisti. Bunun üzerine Torbali Ticaret Odasi (TTO) konuyu bakanliga iletmek üzere rapor haline getirmis ve müteahhit ile mimarlardan olusan bir heyetle Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü’ne sunmustu.
TTO’nun hazirladigi rapor dikkate alinarak yapilan yeni düzenleme ile ilçede faaliyet gösteren birçok müteahhidin sikintisi giderilmis olacak. Magduriyetlerin giderilmesi için gerekli olan düzenlemeler 8 Eylül 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüge girdi. Böylece bitisik nizam uygulamalarinda ruhsat alacaklar için 2014 Haziran ayina kadar eski yönetmelik geçerli olacak.
OLGUN: “MAGDURIYET GIDERILDI”
Yeni düzenlemeyi olumlu karsilayan TTO Baskani Abdulvahap Olgun “Haziran’da yürürlüge giren Planli Alanlar Tip Yönetmeligi beraberinde birçok sikintiyi getirmisti. Magduriyet yasayan arkadaslar ile birlikte Çevre ve Sehircilik Il Müdürlügü ile görüsüp bakanliga basvuruda bulunduk. 8 Eylül tarihi itibari ile yeni düzenlemeler resmi gazetede yayinlandi. Böylece eskiden sözlesme yapan firmalar 1 yillik bir süre kazanmis oldu,” seklinde konustu.
Yeni düzenleme ile daha önceki yönetmelige göre sözlesme yapan müteahhitlerin magduriyeti ortadan kalkiyor. Yönetmeligin yayim tarihinden önce yapilan müracaatlar o tarihteki mevzuata göre sonuçlandirilacak.

….kutu…kutu…kutu…kutu…
YENI YÖNETMELIK NELERI IÇERIYOR?
• Gerekli belgeler elektronik ortamda alinabilecek, ruhsat süreci kisaltilacak.
• Mevcut yapilarla ilgili imar plani degisikligi yapilan alanlarda kalan binalarda yapi kullanma izninin, ilk ruhsat alinan tarihteki plana göre verilecek.
• Etüt ve projelerin kanunlarda açikça belirtilen yetkili kuruluslar disinda baska bir kurum veya kurulusun vize veya onayina tabi tutulmasi veya belge istenmesi uygulamalari engellenecek.
• Ruhsat yenileme basvurusu bes yillik ruhsat süresi içinde yapilan yapilarda, idarelerin onay tarihi 5 yillik ruhsat süresini geçse dahi, yenileme ruhsatinin ilk ruhsat alma tarihindeki plan ve mevzuat hükümlerine göre verilmesi saglanacak.
• Yapi düzenine ait tanimlarin yeniden yapildigi yönetmelikle, imar plani ile belirlenen yapilasma haklari, ölçüsüz ve kontrolsüz bir sekilde artirilamayacak.
• Çöp ayristirma bacalari, su depolari, su sarnici, gri su toplama havuzu ve kojenerasyon (birlesik isi ve güç üretimi) üniteleri, avlular, iç bahçeler, açik havuzlar, pergolalar, zemin teraslari ile açik ve kapali otoparklar taban alani ve emsal hesabina dâhil edilmeyecek.

tortto: Torbali Ticaret Odasi, Haziran ayinda yönetmeligi meydana getirdigi magduriyetleri sektör temsilcileri ile birlikte dönemin Çevre ve Sehircilik Il Müdürü Ata Erpolat’a iletmisti.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rize ve Sakarya’ya ilişkin kararlar Resmi Gazete’de Rize ve Sakarya’ya ilişkin kararla...

Rize ve Sakarya illerine ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı....

TSK: 105 terörist öldürüldü TSK: 105 terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetlerince, 20-26 Ekim arasında gerçekleştirilen operasyonlarda 105 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi....

Erdoğan ‘Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu’nu onayladı Erdoğan ‘Ticari İşlemlerde Taşınır...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6750 sayılı 'Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu' onayladı....

İşte AK Parti’nin MHP’ye sunacağı başkanlık teklifi İşte AK Parti’nin MHP’ye sunacağı ...

AK Parti’nin teklifini hazırlamak için oluşturulan komisyon şu anda tam başkanlık ile ilgili teklifi hazırlıyor. MHP’ye ilk sunulan ve ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Aykar Ayakkabı 300x250
SON EKLENEN HABERLER
Sadık İleri’de korkutan yangın Sadık İleri’de kork...

Bugün akşam saatlerinde Sadık İleri Bulvarı girişinde henüz ...

Kış geldi, tiryakiler özel alana taşınacak Kış geldi, tiryakiler öze...

Atatürk Sanayi Sitesi'nde kapılarını hizmete açan Çınar Bran...

Milli Eğitim’den bin kişiye aşure Milli Eğitim’den bin kişi...

TORBALI İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Muharrem ayı dolayısıyla...

Geçmediği köprüden ceza geldi Geçmediği köprüden ceza g...

Geçimini hayvancılıkla sağlayan Torbalılı Hasan Duman hiç gi...

Cenk Sarıgöl, darbe araştırma komisyonunda Cenk Sarıgöl, darbe araşt...

Torbalılı AK Parti Grup Danışmanı Cenk Sarıgöl, FETÖ ve 15 T...

İzmir’de ilk ve tek! İzmir’de ilk ve tek!

Geçtiğimiz gün karanlıkta kaldığı için tepki alan Torbalı De...

Tanıtım onun işi Tanıtım onun işi

Torbalı’da faaliyet gösteren TORO Medya Türkiye’de yeni uygu...

Rize ve Sakarya’ya ilişkin kararlar Resmi Gazete’de Rize ve Sakarya’ya ...

Rize ve Sakarya illerine ilişkin kararlar Resmi Gazete'de ya...

TSK: 105 terörist öldürüldü TSK: 105 terörist öldürül...

Türk Silahlı Kuvvetlerince, 20-26 Ekim arasında gerçekleştir...

Erdoğan ‘Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu’nu onayladı Erdoğan ‘Ticari İşl...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6750 sayılı 'Ticari İşle...

FOTO GALERİ
BİRTANEM ANAOKULU 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan