Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

ÇOK ŞÜKÜR SURİYELİLER ARTIK İŞ TUTUYORLAR

  Hayatında ilk defa memleketinde eziyet gördüğü için Türkiye’ye gelen Suriyeli birini gören ‘UFO gören masum köylü’ gibiydi. Türk milleti ilk zamanlar çok merhametliydi, ne zaman işi azıttı şımardı. Türk halkına karşı saygısızlık yapmaya başladı. İşte o zaman bizde kredileri bitti Suriyeli vatandaşların. O kadar zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiler ki Atatürk Mahallesi’ndeki eski […]

28 Haziran 2016 - 8:34 'de eklendi ve 1108 kez görüntülendi. A+A-

ÇOK ŞÜKÜR SURİYELİLER ARTIK İŞ TUTUYORLAR
300Reklam

 

Hayatında ilk defa memleketinde eziyet gördüğü için Türkiye’ye gelen Suriyeli birini gören ‘UFO gören masum köylü’ gibiydi. Türk milleti ilk zamanlar çok merhametliydi, ne zaman işi azıttı şımardı. Türk halkına karşı saygısızlık yapmaya başladı. İşte o zaman bizde kredileri bitti Suriyeli vatandaşların. O kadar zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiler ki Atatürk Mahallesi’ndeki eski damları bile kiralayıp yaşam mücadelesini sürdürdüler. İlk şaşkınlıkla evde kalmış huysuz çocuklarımıza kız aldık. Kız evinin şartları da çok ağır olmadı. Dirseğine kadar bilezik istemediler kızları için. Atatürk Mahallesi olmaz Sadık İleri Bulvarı’nda ev alsın diye dayatmadılar oğlan evine. Gel zaman git zaman kendi kızlarının bile aileden uzaklaştığını fark ettiler. Ama iş işten çoktan geçmiş oldu. Neticede alan memnun, satan memnun olmadı. Ancak zamanı geri alamıyorsun. Suriyeli baktı ki samimi olan yok, ortam para kazanmaya müsait başladı kimileri çalışmaya. Cep telefonu satışı yapanlar oldu. Elektronik tamir yeteneği olanlar seyyar olarak devam ediyor. Tarlada çalışan işçilerin yevmiyeleri uzun zamandır aynı zam gelmedi. Zaten bir zam gelse yerli işçi evinde oturacak Suriyeliye meydan kalacak.

Son günlerde dayıbaşı işi yapan kişiler var ve her birinde 250 işçi bulunmakta. Domates sezonu açılıyor yerli işçi yevmiyelerine zam isterken Suriyeli piyasaya hakim olmak adına eski fiyattan çalışmayı tercih ediyor. Yarın müteahhit olacak ev yapacaklar. Bir diğer gün ise kız almaya başlayacaklar. Kısacası hiç birinin gitmeye niyeti yok, bilginiz olsun.

BU İZBAN BAŞIMIZA BÜYÜK DERT AÇACAK

Çok hayırlı olmayacağı zaten açılışından belli olmuştu. Açılışta yaşananlar ilçe halkının oldukça canını sıkmıştı. Karşılıklı atışmalar Aziz Kocaoğlu ile Binali Yıldırım’a yapılan terbiyesizlikler unutulacak gibi değildi. O kadar ayağa düştü ki siyasi partilerin kendini bilmez tarafları seçilmiş kişilere hakaretler ettiler. Açılışta kan dökülmediğine sevinir olduk. Gerisini anlayın artık. Nasıl hayırlı bir açılış olacaktı ki ilçe halkının yıllarca ahını aldı üst geçitler ile. İZBAN’ın ilçemize gelişine bile sevinemedik. Açılışı bile ertelendi gerisini bırakın artık. Hizmete başladığında aktarmalar oldukça sıkıntı verdi Torbalı halkına. En büyük sıkıntıyı ise bazı ESHOT seferleri İZBAN sayesinde ertelendi.

Sabah işine gitmek için binenler arıza yapınca topuklu ayakkabılar ile raylar üzerinde yürümek zorunda kaldılar. Hatırlarsanız TEOG sınavının olduğu gün sabah erken saatlerde arıza yapmıştı İZBAN. Sınava yetişemeyen onlarca kişi ne yapacak şimdi. Arıza yaptığı için sınava yetişemeyen öğrencinin hayatında dönüm noktası olsun ister misiniz? Faydasından çok zarar gördüğümüz hizmet diye sundukları işin nasıl bir eziyet olduğuna tanık olduk çok şükür. Şimdi bahsettiğim olumsuzlukların üzerine pazar günü yük treni ile çarpışması tuzu biberi oldu.

Yarın ne ile karşılaşacağımız belli değil. Hayrından fazla zulmü ile karşılaştığımız İZBAN ilerleyen yıllarda daha neler yaşatacak bizlere çok merak ediyorum. Ha unutmadan gün geçtikçe gelişen ilçemizin aşırı derecede göç almasına de neden oluyor.

BAYRAM GELİYOR, BAYRAM

On bir ayın sultanı Ramazan ayının sonuna geliyoruz. Rahmeti, mağfireti ve kurtuluşu bünyesinde barındıran bu ay uzun yaz günlerine rağmen hızlı bir şekilde gelip geçti. Ramazan ayını ibadet, güzel ahlâk ve hayırlı işler yaparak geçirenler. Bu bir ayı oruçla ve ibadetle geçirmenin ve Allah’ın rahmetine nail olmanın ümit ve sevinci üç gün bayram yaparak yaşarlar.
Bayramlar, toplumların yaşamında anlamlı günlerdir. Bu nedenle bu günler sevinç ve neşe içinde kutlanır. Bayram hazırlıkları bir hafta öncesinden başladı. Her tarafı tatlı heyecan sardı. Alış verişler yapıldı. Yeni elbiseler alındı. Bayramda ikram edilmek üzere baklava ve börekler yapıldı. Evler temizlenerek bayram hazırlıkları tamamlanır.

SENDİKALARIN İSTEDİKLERİ

Toplu sözleşme pazarlığından yeni çıkmış sendika başkanı, salonda toplanmış isçilere ateşli bir söylev çekmektedir:

– “Yoldaşlar! Yönetimle yeni bir sözleşme yaptık. Bundan böyle

haftanın dört günü daha çalışmayacağız!” Kalabalık,

– “Yaşasııınn!” diye bağırır.

– “Çalışma saatimiz beşte değil, dörtte bitecektiiir!”

– “Çalışmaya dokuzda değil, on birde başlayacağıızz!”

– “Helaaallll!!”

– “Maaşlarımız yüzde 150 artacaktııırrr!”

– “Vaaaaaauuuuuvvvv!!”

– “Yalnızca Çarşambaları çalışacağııız!”

Bu sözün ardından derin bir sessizlik olur. Derken arkalardan bir ses duyulur:

– “Her çarşamba mı!”

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
AYNI TAS AYNI HAMAM TORBALI AYNI TAS AYNI HAMAM TORBALI

  Hayatında ilk defa memleketinde eziyet gördüğü için Türkiye’ye gelen Suriyeli birini gören ‘UFO gören masum köylü’ gibiydi. Türk...

İSRAİL KRİZİ ÇÖZÜLÜR RUSYA’YA GEMİLER YOLA ÇIKARSA..! İSRAİL KRİZİ ÇÖZÜLÜR RUSYA’YA GEMİLER YO...

  Hayatında ilk defa memleketinde eziyet gördüğü için Türkiye’ye gelen Suriyeli birini gören ‘UFO gören masum köylü’ gibiydi. Türk...

İLÇEDEKİ DİLENCİ SAYISINI BİLEN KURUM VAR MI? İLÇEDEKİ DİLENCİ SAYISINI BİLEN KURUM VA...

  Hayatında ilk defa memleketinde eziyet gördüğü için Türkiye’ye gelen Suriyeli birini gören ‘UFO gören masum köylü’ gibiydi. Türk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı, mobilya  merkezi olacak Torbalı, mobilya merkezi...

İzmir mobilya sektörü,  Torbalı’da içinde üretim tesislerini...

Sahte kimlikle 8 yıl kaçtı,  Torbalı’da yakalandı! Sahte kimlikle 8 yıl kaçt...

Diyarbakır’da karıştığı bir cinayet olayının faili olarak he...

Kazanmaya alıştı! Kazanmaya alıştı!

Torbalı’nın amatör spor alanında parlayan yıldızı olarak gös...

Torbalı’da ‘Tarla Günü’ düzenlendi Torbalı’da ‘T...

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından piyasada yüksek...

Spor Bakanı Torbalı’da Spor Bakanı Torbalı’...

GENÇLİK ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Spor Toto ...

Savcılık doğum ihmali iddiasıyla düğmeye bastı! Savcılık doğum ihmali idd...

Cumhuriyet Başsavcılığı, Torbalı Devlet Hastanesi’nde erken ...

Tarım OSB Torbalı’ya Tarım OSB Torbalı’ya

Torbalı Ticaret Odası’nın özel meclis oturumuna katılan AK P...

Altyapı çalışmaları  eylemle engellendi! Altyapı çalışmaları eyle...

Torbalı, ilginç bir olaya daha ev sahipliği yaptı. Atatürk M...

En acı yas! En acı yas!

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin v...

Trafikte risk! Trafikte risk!

Son dönemde daha çok hurdacılık yaparak geçimini sağlayanlar...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan