Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Enerjide kalifiye insan için düğmeye basıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, nükleer enerji başta olmak üzere çeşitli alanlarda yetiştirilecek öğrencilere yurtdışında lisans üstü eğitim bursu verilmesi için çalışma başlattı. Burs kazanan 162 öğrenci, dünya sıralamasında ilk 500’deki üniversitelere gönderilecek

02 Ekim 2017 - 14:51 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi. A+A-

Enerjide kalifiye insan için düğmeye basıldı
300Reklam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın uzun zamandır üzerinde durduğu enerji alanında kalifiye insan kaynağı yetiştirilmesi konusunda ilk adım atıldı.
Bakanlık adına 11, Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) adına 44, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) adına 107 olmak üzere toplamda 162 öğrencinin burslu olarak yurt dışına lisans üstü eğitime gönderilmesine karar verildi.

SEÇKİN ÜNİVERSİTELERE

Öğrenciler, ABD, Kanada, Avustralya, Finlandiya, İsveç, Belçika, İngiltere, Fransa, Almanya, Güney Kore, Japonya, Çin ve Rusya’da dünya sıralamasında ilk 500’e girmiş seçkin üniversitelerde lisan süstü eğitim görecek. Bursiyerler, yurtdışında resmi burslu veya kısmi burslu statüde öğrenim göreceği sürenin iki katı kadar mecburi hizmetle yükümlü olacak. Adaylar, bu yükümlülüklerini, adına öğrenim gördükleri kurum ve kuruluşların ilgili kadrolarında yerine getirecek.
Bakanlık adına öğrenim görmeye hak kazananlar, öğrenimlerini tamamladıktan sonra mecburi hizmetlerini yerine getirmek üzere mühendis, hukuk müşaviri, ekonomist ve bilgisayar işletmeni kadrolarına atanacak.

9 EKİM’E DEK BAŞVURUN

Başvurularda Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (ALES) ilgili puan türü, lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması gibi kriterler dikkate alınacak. Öğrencilerin seçiminde YLSY puanı, ALES puanının yüzde 40’ı, sözlü sınav puanının yüzde 40’ı ile lisans mezuniyet notunun yüzde 20’si dikkate alınacak. YLSY puanı 70 ve üzeri olan adaylar, sözlü sınava tabi tutuldukları lisansüstü öğrenim grubundaki kontenjanlar için yerleştirme tercihi yapmaya hak kazanacak.
Yurtdışına yerleştirme işlemleri www.osym.gov.tr üzerinden yapılacak ve öğrenciler 9 Ekim’e kadar başvuruda bulunabilecek.

“HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİ İÇİN UĞRAŞACAĞIM”

Türkiye’de enerji alanında yetişmiş insan kaynağına ihtiyaç duyulduğunu sık sık vurgulayan Bakan Albayrak, daha önce yaptığı bir açıklamada, “Önümüzdeki dönemde nükleer enerji mühendisliği, nükleer tıp, maden mühendisliği, jeofizik, jeokimya mühendisliği, yenilenebilir kaynaklarla ilgili meslekler popüler olacak. Burada, çok daha kalifiye insan kaynağı yetişmesi için adımlar atıyoruz. Tüm akademik camiaya sesleniyorum. Her türlü işbirliğini artırmak için elimden geldiğince uğraşacağım” demişti.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İhracatta Eylül bereketi İhracatta Eylül bereketi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre, Eylül ayı ihracatı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.9’luk artışla 11 milyar 33...

Şimşek’den MTV açıklaması Şimşek’den MTV açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yüzde 40 MTV zammı ile ilgili "2018'in başından itibaren alınacak sıfır araçlardan alınacak" dedi ...

Muhtarların sesi oldu Muhtarların sesi oldu

TRT İzmir Radyosu’nda yaptığı program ile adından sıkça söz ettiren Müge Sümer, Torbalılıların gururu oldu. Torbalılı ailenin kızı olan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Enerjide kalifiye insan için düğmeye basıldı Enerjide kalifiye insan i...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, nükleer enerji başta ol...

İhracatta Eylül bereketi İhracatta Eylül bereketi...

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre, Eylül ayı ...

Şimşek’den MTV açıklaması Şimşek’den MTV açık...

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yüzde 40 MTV zammı ile il...

Muhtarların sesi oldu Muhtarların sesi oldu

TRT İzmir Radyosu’nda yaptığı program ile adından sıkça söz ...

Bölgedeki eksikliği giderecek Bölgedeki eksikliği gider...

Efe Kasap ismi ile Torbalı’da marka haline gelen Hakan Duman...

Tam 180 kg Tam 180 kg

Torbalı'da bölge üreticisine yıllardır büyük zararlar verdi...

Hızlı başladı! Hızlı başladı!

20 gün önce göreve başlayan Emniyet Müdürü Zeki Oğuz Kesen, ...

Kime hizmet ettiğinizi unutmayın Kime hizmet ettiğinizi un...

Bu aralar belki hastaneyi çok fazla ele aldık ama ne yapalım...

Üst geçitten ‘geçen’ yok! Üst geçitten ‘geçen’ yok!...

Birçok defa ölümlü kaza yaşanmasına rağmen birçok kişi üst g...

Kamuda CEO dönemi Kamuda CEO dönemi

Hükümet, kamuya özel sektör mantığı getiriyor. Bürokraside ö...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan