Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Esnaf, kaldırım taşlarından çekiyor

TORBALI’DA kayıtlı araç sayısının 2018 yılının 10 aylık periyodunda 46 bini geçtiğini öğrenilirken, ulaşımın tüm yükünü karayollarının çektiği ilçede, inşaat ve tarım arazilerinde yaşanan iş yoğunluğu ilçe trafiğini de içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.

06 Aralık 2018 - 12:33 'de eklendi ve 171 kez görüntülendi. A+A-

Esnaf, kaldırım taşlarından çekiyor

Dar cadde ve sokaklara yapılan hatalı parklar nedeniyle ulaşımın zaman zaman kilit olduğu en işlek geçiş noktalarında baş gösteren kaldırım sorunu, bu kez de Kazım Dirik Caddesi’nde hortladı. Yağışlı havalarda bölgede bulunan konutların çatılarında biriken yağmur sularının tahliye boruları vasıtasıyla caddeye akması, kaldırımların parke kilit taşlarına zarar verdi. Yayaların yürümekte güçlük çektiği kaldırımlara bir an önce müdahale edilmesini isteyen bölge esnafı,  sitem ediyor. Kazım Dirik Caddesi’nde bulunan kaldırımların eskiye oranla kullanışlı olmadığını ve yayaların yürümekte artık güçlük çektiğini belirten 35 yaşındaki İzzet Altuntaş, 4 yıla yakın süredir esnaflık yaptığını bildirdi. Yağışlı havada kaldırım taşlarının çatıdaki biriken yağmur suyunun tahliye edilmesiyle birlikte zarar gördüğünü aktaran Altuntaş, kilit taşların tamamının yuvasından çıktığını anlattı. Manzaranın hem esnafa hem de yayaya mağduriyetlik yaşattığına vurgu yapan Altuntaş, “İnsanlar artık kaldırımlarda yürümekten korkuyor. Çünkü yuvasından çıkan taşların altına su giriyor. Adım ağırlığı ile yerinden oynayan kaldırım taşlarının bazıları içine ise su girdiği için en ufak oynamada yayaların üstüne pis su sıçratıyor” dedi.

GDZ ELEKTRİK TEBRİĞİ HAK ETTİ

GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. İzmir, Manisa ve Denizli’de vatandaşların elektrik ihtiyacını karşılıyor. Eskisi kadar olmasa da ilçede zaman zaman elektrik kesintileri yaşanıyor.

Aşırı yağmur ve fırtınada zarar gören hatlar kesintilere yol açıyor. Sık sık yaşanan kesintiler yüzünden de mağdur oluyorduk. Her şey elektrikle çalışıyor. Bu nedenle elektrik olmadan hayat duruyor.

Yazın klimalar yüzünden yüksek tüketim olduğu için sıkıntı yaşanıyor. Klimaların 1 saat kapalı kalması bile insanların buharlaşmasına neden oluyor. Kışın kombiler elektrikle çalıştığı için kesinti üşütüyor. Bu nedenle GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. Sorumluluk sahasındaki hatların tamir ve bakımını gerçekleştirdi.

Artık çok sık elektrik kesilmiyor. Tabi hatların yer altına alınması gerekiyor. Böylelikle kesinti neredeyse sıfıra iner. GDZ Elektrik hatların bakımının yanı sıra arıza hattı olan 186’ya gelen şikayetler üzerine harekete geçti.

Eskiden saatlerce hatta sorun aktarmak için 186’yı aradığımızda dakikalarca bekliyorduk. Abartısız telefondaki otomatik sekreter ‘Bekleyenler arasında 20. kişisiniz’ diye cevap veriyordu. Saatlerde hatta bekledikten sonra arıza bildiremeden veya sorunun ne zaman giderileceği konusunda bilgi alamadan telefonu kapatıyorduk.

GDZ Elektrik yetkilileri 186 hattında yeni düzenlemenin yapıldığını söylemişti. Ancak bu kadar iyi olacağı konusunda pek emin değildim. Artık hiç beklemeden hattın ucundaki görevliye ulaşıyorsunuz.

Eskiden sanki telefon başındaki görevli telefonlar artınca ahizeyi yere kapatıp keyfine bakıyordu. Çünkü ne zaman arasam hat meşgul oluyordu. Bu konu ile hassas bir şekilde ilgilenen GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. yetkililerine teşekkür ediyorum.

ALIŞVERİŞTE ‘FİLE’ DÖNEMİ

Yeni düzenlemeye göre artık 2019 yılı itibari ile alışveriş merkezlerinde vatandaşa poşet verilmeyecekmiş. Onun yerine vatandaş eskiden olduğu gibi yanında file veya bez torbalar getirecek.

Benim çocukluğumda pazarlarda vatandaşlar fileler ile alışveriş yapardı. Doğaya zarar veren naylon poşetlerin kaldırılması çok iyi olur. Yediklerimiz içtiklerimiz, kanserojen madde içeren plastikler, radyasyon yayan cihazlar derken hayatımız her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

Son yıllarda ölüm olaylarına baktığımızda bütün ölümler kanser veya kalp krizinde meydana geliyor. Sevdiklerimizi çok erken yaşta kaybediyoruz. Bunun için önlem alınması gerekiyor.

Ancak bu sadece naylon poşet kullanımını yasaklamak ile olmaz. Üreticinin GDO’suz, ilaçsız, hormonsoz ürün yetiştirmesi sağlanmalı.

Radyasyon yayan baz istasyonlarının her yere konulması önlenmeli. Bunu gibi alınacak tedbirler insanların yeniden sağlıklı bir şekilde yaşamalarına neden olur.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Uygur’un dönüşü Uygur’un dönüşü

DÜN itibari ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin Belediye Başkan adayı Parti Meclisi’nin onayı ile İsmail Uygur olarak oldu. ...

Vergi dairesi meydanına katlı otopark yapılsın Vergi dairesi meydanına katlı otopark ya...

Nereye gitsem insanlar ‘nedir bu trafikten çektiğimiz’ diyor. Özellikle de Perşembe günleri ve mesai çıkışlarında. Torbalı’da trafik öy...

Uygur’un yanında kimler var? Uygur’un yanında kimler var?

CHP’nin adayı Pazar günü açıklanacak. ...

Karakuyu kan kaybediyor Karakuyu kan kaybediyor

Karakuyu, Subaşı, Çaybaşı, Yazıbaşı, Ayrancılar ve Pancar Beldeleri kapatılınca bu beldeler mahalleye dönüşmüştü. Ayrancılar konumu iti...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Zam yoğunluğu yok Zam yoğunluğu yok

Kış aylarında hastalıklarla doğal yollarla mücadele etmek is...

Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis ...

Binlerce öğrenci  adına teşekkür Binlerce öğrenci adına t...

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun dün, Çetinel Ai...

Kendi işininin patronu oldu Kendi işininin patronu ol...

Torbalı’da yaşayan Göçay eşinin işlerinin bozulması üzerine ...

Yol ve park eksiği Yol ve park eksiği

7 Eylül Mahallesi muhtar adayı Ömer Yadık çalışmalarını hızl...

Gözü tamamen kapandı Gözü tamamen kapandı

Bekir Karadeniz'in gözü evinde beslediği kedinin tüyünden en...

Hasadın bitimine sayılı günler Hasadın bitimine sayılı g...

Hasadı yoğunlukla Özbey ve Yeniköy bölgesindeki arazilerde h...

Fırat Çakıroğlu unutulmadı Fırat Çakıroğlu unutulmad...

EGE Üniversitesi’nde 2015 yılında çıkan olaylarda hayatını k...

Şehidimize yakışır hale getirildi Şehidimize yakışır hale g...

1991 yılında Sarıkamış’ta şehit düşen İlker Doğan’ın Pamukya...

Kendi kendine yeten bir mahalle Kendi kendine yeten bir m...

TUIK, 2018’in nüfusunu açıkladı. Nüfus verilerinde en dikkat...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan