Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

ET TEKRARU AHSEN VELEV KANE YÜZ SEKSEN

(Anlamı: Tekrar yüz seksen defa da olsa güzeldir.) İçinde günlük konuşma dilinde olmayan sözcüklerin bulunduğu, söyleyeni bilinmez bu söz grubunu başlık yapmam, eski sözcükleri ve onlardan örülü deyim ve söz gruplarını sevdiğimden değil. Tam da yeri geldiği, belki tekrar sayısının o sayıya ulaşmadığına inandığımdandır. Tekrar yerinde gerektiğinde yapılırsa yararlı olur. Özellikçe kimi kavramların unutulduğu, unutturulmaya […]

28 Ekim 2015 - 8:29 'de eklendi ve 1097 kez görüntülendi. A+A-

ET TEKRARU AHSEN VELEV KANE YÜZ SEKSEN

(Anlamı: Tekrar yüz seksen defa da olsa güzeldir.)

İçinde günlük konuşma dilinde olmayan sözcüklerin bulunduğu, söyleyeni bilinmez bu söz grubunu başlık yapmam, eski sözcükleri ve onlardan örülü deyim ve söz gruplarını sevdiğimden değil. Tam da yeri geldiği, belki tekrar sayısının o sayıya ulaşmadığına inandığımdandır.

Tekrar yerinde gerektiğinde yapılırsa yararlı olur. Özellikçe kimi kavramların unutulduğu, unutturulmaya çalışıldığı, kimilerinde içi boşaltıp anlamsızlaştırıldığını gördükçe bir kez ben yinelemek, anımsatmak istedim.

CUMHURİYET

Cumhuriyet kelimesi Arapça, cumhur kökünden Osmanlı Türkçesinde türetilmiş bir isimdir.

Cumhur kökü: Kamu, bir araya toplanma, topluluk oluşturma anlamlıdır,

Cumhuriyet (sözlük anlamıyla) halk yönetimi demektir

Günlük anlamıyla Halkın egemenliği kendi elinde tuttuğu devlet biçimidir.

Halkın egemenliğini kendi elinde bulundurduğu ve bunu, arasından seçtiği milletvekili aracıyla kullandığı bir devlet şeklidir. Bu devletin başında belirli bir süre için seçilen cumhurbaşkanı vardır.

Aristo cumhuriyeti: “toplumun çıkarını gözeten halk İdaresi”dir diye tanımlar. Montesquieu, cumhuriyet rejiminde üç ana kuvvet (yasama, yürütme, yargı) bulunduğunu; bunların birbirine karşı bağımsız ve denetleme esasına göre işleyen, başında seçimle gelmiş yöneticilerin olduğu siyasi rejim olarak tanımlar.

Cumhuriyet yönetiminde devlet, vatandaşların temsilcileri vasıtasıyla yönetilir. Bu yüzden vatandaşların bizzat yönettiği hükümet biçimi olan “doğrudan demokrasi”den ayrılır. Ancak günümüzde demokrasi ile aynı anlamda da kullanılır. Genellikle, saltanat ya da hanedan yönetimi içermeyen, toplumun bir krala ya da gruba itaat etmediği, tabi olmadığı yönetimlere verilen addır.

Eski Yunanlılardan günümüze gelinceye kadar cumhuriyet, İlk Çağ’da Yunan şehir devletleri, Ortaçağ’da Venedik, Cenova, Floransa gibi devletçikler için kullanılan bir deyim olmuştur. Fakat yurttaşlarına özgürlük ve eşitlik tanıyan gerçek halk yönetimi, ancak Fransız İhtilalı’ndan sonra gerçekleşme yoluna girmiştir.

Çağımızın cumhuriyeti özgürlük ve eşitlik gibi iki ana kavramdan başka, devlet başkanlığı, yasama, yürütme ve yargı organları gibi temel kurumlara dayanır.

Cumhurbaşkanı devletin başkanıdır. Doğrudan doğruya halkoyu ya da halkı temsil eden bir meclis tarafından belli bir süre için seçilir. Seçildiği siyesi partiden ilişiği kesilir.

Yasama Organı: Millet meclisi. Halkın seçimiyle gelir onu temsil eder.

Yürütme organı: Devlet veya hükümet başkanının sorumluluğu ve yönetimi altında, meclislere karşı sorumlu kabinenin adıdır.

Yargı organını: millet adına yargılama hakkını kullanan, bağımsız bütün adli ve İdari mahkemeler meydana getirir. Cumhuriyet rejimlerinde bütün bu organların birbirinden ayrılığı ilkesi hâkimdir.

Cumhuriyetçilik”

Devletin bir kişinin mutlak hâkimiyeti çerçevesinde yönetilmemesi ve bu yönetimin hep bir ailenin nesillerinin elinde bulunmasına son veren; bunlar yerine halkın devlet yönetiminde söz hakkı sahibi olduğu bir ilkeye “cumhuriyetçilik” denir.

Atatürk, cumhuriyetçiliği: Hükümdarlık ve saltanatı kaldırılmasında rol oynayan bir yönetim biçimi olarak nitelendirmemiş. Ülkeye demokrasi ışığıyla aydınlatan bir anlayış olarak kabul edilmiştir. .

Demokrasi: Halkın yönetimi, halkın kendi kendisini yönetmesi anlamına gelen siyasi yönetim biçimidir. Genel olarak, temsil, çoğunluğun yönetimi, partiler arası karşıtlık ve yarışma, alternatif hükümet şansı, kontrol, azınlık haklarına saygı gibi temel kavram ve düşüncelerle belirlenen politik sistemdir.

Anayasa: Anayasa bir devletin hangi esaslara göre yönetileceğini belirleyen ve mutlak bir şekilde de uyulması gereken bir hukuk metnidir. Bir başka anlamıyla devletin yönetiliş biçimine esas oluşturur. Zaten anayasanın diğer yasalardan tek ve en önemli farkı da vatandaşları dolaylı olarak etkilemesidir. Anayasanın asıl muhatapları devlet tarafından yönetilenler, yani vatandaşlar değil; devleti yönetenler, yani siyasiler, devlet memurları, kamu görevlileri ve bürokratlardır. Onların hak ve görevlerini yerine getiriş biçimleri de dolaylı olarak halkı ve vatandaşları etkiler.

Türkiye’de, Cumhuriyet. 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilmiştir; fakat aslında 23 Nisan 1920 tarihinde “egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa ait olduğu” belirtilerek alt yapısı hazırlanmıştı. 1922 yılında bu çalışmalar doğrultusunda Padişahlık ve Saltanatın hukuken kaldırılmıştı. Önce TBMM, 1 Kasım 1922 gecesi almış olduğu karar doğrultusunda, “Halifelikle “Saltanatı” birbirinden ayırmış ve Saltanatı tamamen kaldırmıştır.

Halifeliğin kaldırılması ise 3 Mart 1924 tarihinde olmuştur. Bu Türkiye Cumhuriyetinin kaderini sağlayan aşamadır. Böylece Cumhuriyet yönetimi ile Türkiye Hukuk devleti statüsü kazanmıştır.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İlginç gelenekler İlginç gelenekler

(Anlamı: Tekrar yüz seksen defa da olsa güzeldir.) İçinde günlük konuşma dilinde olmayan sözcüklerin bulunduğu, söyleyeni bilinmez bu s...

Yazmak dediğimiz…           Yazmak dediğimiz…          ...

“İşitin ey yarenler, aşk bir güneşe benzer. Aşkı olmayan gönül misali taşa benzer. Taş gönülde ne biter, dilinde ağu tüter. Ni...

Bir kitap (Kanadı Kırık Kuşlar) Bir kitap (Kanadı Kırık Kuşlar)

1930'lARIN Almanya'sından 2000'lerin Türkiye'sine uzanan Belgesel kıvamındaki bir roman. İlk izlenim konunun çok yazılmış oluşu, romanı...

Güvensizlik kuşku dediğimiz Güvensizlik kuşku dediğimiz

(Anlamı: Tekrar yüz seksen defa da olsa güzeldir.) İçinde günlük konuşma dilinde olmayan sözcüklerin bulunduğu, söyleyeni bilinmez bu s...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Size minnetarız! Size minnetarız!

Torbalı’da 19 Eylül Gaziler Günü Şehitler Anıtı’nda düzenlen...

İki av köpeği zehirlendi İki av köpeği zehirlendi...

Yeniköy Mahallesinde 2 av köpeği arı kovanlarına eşek arısı ...

Torbalı’ya Rize’de sıcak karşılama Torbalı’ya RizeR...

Trabzon’dan sonra Rize’ye geçen Torbalı heyeti kentte sıcak ...

Kör olmak istemiyorum Kör olmak istemiyorum

Ahmetli Mahallesi’nde yaşayan 12 yaşındaki 7.sınıf öğrencisi...

Torbalı’da da görev yapacaklar Torbalı’da da görev...

İzmir'de toplu ulaşımda yeni bir dönem başladı. ESHOT Genel ...

Engelliler için menü geliştirip, farkındalık oluşturdular Engelliler için menü geli...

Öğretmen ve öğrencilerin hazırladıkları "Bir dokunuş bir dü...

Mahkeme heyetine seslendi: “Çocuklarımı geri istiyorum” Mahkeme heyetine seslendi...

“Çocuklarımın suçu, günahı yok. Sizden çocuklarımı geri isti...

İlk vaaz bu akşam İlk vaaz bu akşam

Torbalı İlçe Müftülüğü yapmış olduğu birçok etkinlik ve sosy...

İlk hasat yarın İlk hasat yarın

Beyaz altın olarak bilinen pamuğun hasadına önümüzdeki günle...

20 bin tl’ye yakın ceza kesildi 20 bin tl’ye yakın ...

Geçtiğimiz aylarda kuraklık nedeniyle yeni sondaj açılmasını...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan