Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Güven, özgüven dediğimiz

GÜVEN: Korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bel bağlama hissi, itimat, bağlanma duygusu, yüreklilik, cesaret. Bir şeyden umulan, beklenen niteliğe inanıp ona göre davranma.

13 Mart 2017 - 8:53 'de eklendi ve 957 kez görüntülendi. A+A-

Güven, özgüven dediğimiz
300Reklam

 

Bir şeyi doğru olarak benimsemek.

Sevecek, güvenecek ve bağlanacak en yüksek varlık olarak bilmek, iman etmek

Kanarak aldanmak. İman etmek

Toprağın bitirme kuvveti, biteklik.(Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü) Böğelek sineği. (Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü) Yabanî vişne (Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü) Sevinç, mutluluk (Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü)

Düzce, Mardin, Muş, Sakarya, Sinop, Sivas bağlı bir yerleşim birimi.

Anlam birikmesi olmuş sözcüklerden olan güven, insanın kendisiyle, bir diğer insanla kurduğu ilişkilerde ve sinir sistemi gelişmiş hayvanlara kendini kök duygu olarak gösterir, bir tutum olarak yaşanır.

Hiçlikten, yokluktan, boşluktan doğrulmak, çıkabilmek için insan varlığının içinde taşıdığı gizil gücün adıdır. (Güvenin kozmik, bir anlamıyla metafizik yorumu).

Pozitif duruş sağlayan güven, insan yaşamın en temel gereksinimlerinden biridir. Her kişi olan bu duyguya gereksinim duyar. Kendini güvende hissetmek ister.

İnsanın doğumundan ölümüne kadar geçen süreçte kendine güvenerek yaşamını sürdürmesi, başarılı olmasını sağlayacak temel unsurların başında geldiği de kesindir.

İnsan gerek fiziksel gerekse duygusal yaşamını başkalarıyla paylaşmak zorundadır. İnsanlarla anlaşmak hele de bir yaşamı paylaşmak zordur.

Tanımak, her şeyiyle kabul etmek de öyle. İşte tüm bunlara olanak sağlayan bir duygu vardır ki işte asıl onun adı güvendir.

En yoğun en alışılmış biçimiyle insan ilişkilerinde ahlak alanında görünüyor.

İnsancıl ilişkiler üçayak üzerinde dengede durur. Bunlar, sevgi saygı güven üçlemesidir. Bir tanesinin örselenip yok olması dengeyi çökertir.

İnsancıl ilişkiler, yapılan hatalar, kıskançlıklar, aldatmalar güven kaybına neden olur. Karşınızdaki insanı hala seviyor olabilir, saygı da duyabilir ama güvenemeyebilinir.

Güven eksikliği ise bir ilişki için çok şeyi ifade eder. İlişkide güven kaybı, kan kaybı gibidir. Kimi zaman ilişki güvensizlik sebebiyle biter.

Güven duymak kişiden kişiyi göre de değişir. Kimi insan, karşısındakine tanıdığı ilk anda güvenmeye başlar ve zamanla gördüğü yanlışlarıyla bu duygusu azalmaya başlar. Kimi insan da tanıdığı hiç kimseye güvenmez. Kimisinde bu duygu zamanla tanıdıkça artar.

Güven, çocukluk çağlarında geliştirilen bir duygudur. İlk bebeklik döneminde, anne-çocuk ilişkisi ile gelişir. Yeni doğan bir bebeğin anne ile kurduğu o ilk bağ; gelecekteki ilişkilerin aslında temelidir. Bu duygunun insana verilmesinde ilk ve en önemli duraksa aile ortamıdır. Arkasından eğitim aldığı kurumlar gelir.

Güvene dayanan bir kişilik yapısı, insanın geleceğe umutla bakmasının temel koşullarından biridir. Çünkü yeteneklerine, değerlerine, birlikte olduğu yakınlarına ve çalışma arkadaşlarına güvenen insan, kendini başarıya ulaştıracak yolu da açmış demektir.

Güven duygusunu, sadece insan davranışlarıyla sınırlandırmak eksik bir yaklaşımdır. İnsanlar, ekonomide ve siyasette sağlıklı bir denge kurabilmek için güven kavramını geliştirmek ihtiyacını hissetmişlerdir.                                                               Güven ve kararlılık yaşamımızın önemli bir gerçeğidir.

Zor kazanılan bir kaybedildiğinde ise geri kazanmak zaman alınan kavramdır.

Güven duygusundan öz güven duygusuna geçiş yapılır.

Öz güven, insanın önemli bir kişilik özelliğidir. Yaşamında sorunlarıyla baş edebilmesi, yanlışlarını düzeltebilmesi ve zorluklarla başa çıkabilmesi bununla sağlanır. Öz güven sahibi insan, kendine yeni hedefler koyabilen, kişisel gelişimine daha hızlı katkıda bulunabilen, çevresindeki insanlara daha fazla yararlı olabilen insandır.

Öz güven duyulmadığı durumlarda, kişi, risk almaktan çekinir, sürekli olayların arka planında kalır. Bu da iş yapabilme yeteneğini köreltir.

Öz güvenlerini kaybeden insanları yaşamlarında yalnız bırakmamak, önemli yeteneklerini açığa çıkarmak, başarılı olabileceklerine kendilerini inandırmak gerekir.  Aksi koşulda öz güvenden yoksun bireylerin toplumda artmaları, sağlıksız bir toplum oluşturma yolunu açar. Bu da önemli bir eksiklik oluşturur.

Toplumun öz güveni yüksek bireylerden oluşması, toplumsal yapının sağlıklı işlemesinin önemli işaretlerinden biridir.

Özümün üzerinde durduğum “güven” sözcüğünün anlamı -kişiden kişiye göre anlam değişimine uğrasa, farklılık göstermiş olsa da ortak noktası değişmez.

 

Başınızı yasladığınızda sağlam duran bir omuz. Gerektiğinde uzanacak bir el, kimi zaman da sizi içtenlikle dinleyen anlayan bir çift gözdür.

Yaşamınız güven ortamı içinde, güven vererek sağlıklı sürdürmeniz, her zaman yanınızda güven duyacağınızı bir eş dost, arkadaş, bulabilmeniz ise dileğimdir.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İlginç gelenekler İlginç gelenekler

  Bir şeyi doğru olarak benimsemek. Sevecek, güvenecek ve bağlanacak en yüksek varlık olarak bilmek, iman etmek Kanarak aldanmak. ...

Yazmak dediğimiz…           Yazmak dediğimiz…          ...

“İşitin ey yarenler, aşk bir güneşe benzer. Aşkı olmayan gönül misali taşa benzer. Taş gönülde ne biter, dilinde ağu tüter. Ni...

Bir kitap (Kanadı Kırık Kuşlar) Bir kitap (Kanadı Kırık Kuşlar)

1930'lARIN Almanya'sından 2000'lerin Türkiye'sine uzanan Belgesel kıvamındaki bir roman. İlk izlenim konunun çok yazılmış oluşu, romanı...

Güvensizlik kuşku dediğimiz Güvensizlik kuşku dediğimiz

  Bir şeyi doğru olarak benimsemek. Sevecek, güvenecek ve bağlanacak en yüksek varlık olarak bilmek, iman etmek Kanarak aldanmak. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı’yı işaret etti Torbalı’yı işaret e...

Büyük çoğunluğu İzmir'in Karabağlar ilçesinde faaliyet göste...

Çiftçi pamuğa yöneldi! Çiftçi pamuğa yöneldi!...

Torbalı’da geçen yıllarda alternatif ürünlere yönelen çiftçi...

Şaşırtan hırsızlık: Fabrikanın duvarlarını deldiler! Şaşırtan hırsızlık: Fabri...

Torbalı'da, fabrikanın duvarını delen ve hırsızlık yapmaya ...

Bu kursa gidin,  acemi kasap olmayın    Bu kursa gidin, acemi ka...

Torbalı Halk Eğitim Merkezi, Kaymakamlık öncülüğünde sertifi...

BDDK’dan dövize yeni hamle BDDK’dan dövize yen...

Bankaların swap işlemlerine getirilen kısıtlamalarda oran de...

Kredi kartlarına yeni düzenleme Kredi kartlarına yeni düz...

BDD K kredi kartlarına 12 ay taksit sınırı getiren düzenleme...

Gece yarısına kadar  hemşerilerini dinledi Gece yarısına kadar hemş...

TBMM’deki en aktif milletvekillerinden olan Atilla Kaya, sos...

Oyunu ‘bozdu’lar Oyunu ‘bozdu’lar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘Dolar ve altınlarınızı bozdurun’ ç...

10 okulun müdürü değişti! 10 okulun müdürü değişti!...

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Torbalı'da buluna...

Kur saldırısına karşı ekonomik teDbirler Kur saldırısına karşı eko...

ABD yaptırımlarına ve dolar üzerinden saldırıya karşı hareke...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan