Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Hastane binası yetecek mi?

Herkesin uzun süreden beri beklediği hastanenin taşınma işi yarın mesai bitimi ile başlayacak. Acil servis Pazar günü yeni yerinde hizmette olacak. Diğer birimler ise pazartesi günü ile birlikte hizmet vermeye başlayacak. 1979 yılında, ilçenin 50 binlik nüfusuna göre yapılan hastane 180 binlik ilçeye yetersiz gelmeye başlayınca 3-4 yıl önce başlatılan çalışma sonunda bitti. Yeni hastane eskisinin yanında saray gibi oldu.

17 Ağustos 2017 - 9:49 'de eklendi ve 595 kez görüntülendi. A+A-

Hastane binası yetecek mi?
300Reklam

Uzun süreden beri hastane yetersiz gelmeye başlayınca birçok Torbalılı Tire’ye veya İzmir merkezdeki hastanelere gitmeye başlamıştı. Yeni hastane ile birlikte arık Tire’ye gidenler yeni hastaneden hizmet almaya başlayacak. 180 bin nüfuslu ilçede 250 yataklı hastanenin kısa süre içinde yetersiz gelmeye başlayacağını herkes biliyor. 1-2 yıla kadar hastanenin hemen arkasına ek bina yapılabilir.

Gündüz nüfusu 250 bini bulan Torbalı’da çok yoğun bir hasta var, sanayi bölgesi olduğu için aşırı derecede iş kazası geliyor. Otoban ve Aydın yolu üzerinde olduğumuz için trafik kazası sayısı da çok fazla. Suriyelilerin sayısı da azımsanacak gibi değil. Durum böyle olunca en yakın zamanda ek bina şart diye konuşulduğunu duymaya başlarız.

Hastanenin Bayındır Yolu’na yapılması ile birlikte Sarbek Sanayi Sitesi’nin ön kısımları yoğun ilgi görmeye başladı. Eczaneler, lokantalar, kafeler bu bölgeden dükkan kiralayabilmek için uzun zamandan beri uğraşıyordu. Çevrede dükkan kalmadı. Özellikle ilçe dışından hastanenin yanına dükkan açmak içi gelenler oldu Eczanelerden birisi Van geliyor. Yeni Hastanenin vatana millete hayırlı olmasını diliyorum.

TÜM ÖĞRENCİLERE TEŞVİK VERİLMELİ

Devlet son 2-3 yıldır çocuğunu özel okulda okutmak isteyen velilere teşvik veriyor. Devlet okulunda eğitim görüp özel okula geçiş yapmak isteyen öğrencilerin velilerine verilen ödenek ile artık herkes özel okulda okuyabiliyor. Ancak Türkiye’deki özel okul sayısının oldukça az olması nedeniyle birçok kişi çocuğunu özel okula gönderemiyor. Devlet çocuğunu özel okula verenlere yaptığı destek gibi devlet okuluna gidenlere de vermeli. Burada bir haksızlık var.

Özel okul için teşvik başvurusu yapmak isteyenler Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü sitesinde ilan edilen kılavuz aracılığıyla başvuru yapacak. 15 Ağustos’ta başladı ve 2 Eylül’de sona erecek. Teşvik almaya hak kazanan öğrenciler 5 Eylül’de ilan edilecek.  Başvuru işlemleri için işlemler E-Okul sistemi üzerinden yapılacak. Devlet tarafından özel okul öğrencilerine 2017-2018 öğretim yılı için verilecek öğrenim desteği yeniden belirlendi. İlk defa destek verilecek 75,000 özel okul öğrencisine, her biri için 3 bin 60 TL ile 4 bin 280 TL öğrenim desteği sağlanacak.

Devlet okulunda okuyacak öğrencilere de özel okula gideceklerin yarısı kadar destek verilebilir. Birçok okul devletten yeteri kadar ödenek alamadığı için büyük sıkıntılar yaşıyor. Devlet okulların sadece elektrik su ihtiyacını karşılıyor. Okulların hizmetli kadroları yok. Okullar kendi imkanları ile hizmetli ve güvenlik görevlisi tutup ödemesini velilerden aldıkları paralarla gerçekleştiriyor. Devletin kağıt bile vermediği okullarda sözde kayıt parası alınmıyor ama kağıt isteniyor. Okul yönetimlerinin bu konuda hiçbir suçu yok. Ödenek gelmediği için büyük problemler yaşıyorlar. Devletin özel okulu teşvik etmesi yerine bu okullara verilen ödenek devlet okullarına verilsin.

SELÇUK HATTINDA SONA GELİNDİ

İZBAN Torbalı’ya geliyor-geldi derken hat açılalı nerdeyse 2 yıl oldu. Her gün ortalama 5000 kişini bindiği İZBAN kısa sürede on binlerce kişiye hitap ediyor. İşe ve okula gitmek isteyen Torbalılılar sabahın erken saatlerinden itibaren İZBAN’a binip İzmir yönüne gidiyor. İlk açıldığında bazı problemler yaşanan İZBAN’da sefer sayıları oldukça arttı. Cumaovası’nda yapılan aktarma kaldırıldı. Şimdi hat Selçuk’a uzanıyor.

Uzun zamandır beri devam eden Selçuk hattında sona yaklaşıldı. Kısa süre sonra Selçuk hattı açılacak. Tepeköy’e kadar olan hat Selçuk’a uzayacak. İzmir’den Selçuk’a gitmek isteyenler İZBAN’ı kullanacak. Böylelikle hatta yoğunluk yaşanacak. Yabancı turistlerin gezmek için geldikleri Meryem Ana, Efes, Şirince gibi Selçuk’un turistlik yerlerine İZBAN yardımı ile ulaşılabilecek. Yazın Pamucak, Zeytinköy gibi plajlara gitmek isteyenler de Selçuk merkezine İZBAN ile gidecek oradan dolmuşlar ile istediği yere gidebilecek. Ulaşımın kolaylaşmasını sağlayan İZBAN’ın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

BANLİYÖ HAYIRLI OLSUN

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema bölümünden mezun olan Torbalılı genç gazeteci Cenk Çakar aylık bir dergi çıkartmaya başladı. Banliyö isimli aylık toplum yaşam dergisinin ilk sayısı çıktı. Torbalı genelinde dağıtılmaya başlandı. İlçenin önde gelen mimarlarından Cem Çakar’ın kardeşi olan Cenk Çakar ilçeye yeni bir soluk kazandırdı. Banliyö Dergisi’nin uzun ömürlü olmasını diliyorum.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

Uzun süreden beri hastane yetersiz gelmeye başlayınca birçok Torbalılı Tire’ye veya İzmir merkezdeki hastanelere gitmeye başlamıştı. Ye...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Fark azalıyor Fark azalıyor

Seçim sonuçlarının açıklanması için geri sayım başladı. ...

Torbalı seçimini yaptı! Torbalı seçimini yaptı!...

2 aya yaklaşık süredir zorlu seçim maratonunun ardından bugü...

123 bin 521 seçmen sandık başına gidiyor 123 bin 521 seçmen sandık...

123 bin 521 seçmenin bulunduğu Torbalı’da, ilçe halkı ülkein...

Seçime hazırız! Seçime hazırız!

Yaklaşık 2 ay süren seçim maratonunun sonuna gelindi.Yarın s...

Türkiye’nin tanıdığı noter Türkiye’nin tanıdığı note...

Daha önce Ankara’da 46. Noterlikte Başkâtip olarak görev yap...

CHP’li kadınlar tam gaz CHP’li kadınlar tam...

Torbalı'nın çeşitli bölgelerinde 81 ayrı alanda kurulacak ol...

Sandık görevlileri eğitimden geçti! Sandık görevlileri eğitim...

Torbalı İlçe Yüksek Seçim Kurulu tarafından yarın gerçekleşt...

Borsa yükseldi dolar geriledi Borsa yükseldi dolar geri...

Seçim öncesi son işlem gününde Borsa İstanbul'da BIST 100 en...

3 milyar dolarlık dev santral 2023’te devrede 3 milyar dolarlık dev san...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın son başvurularını 23...

Torbalı’nın en büyük  beyaz eşya mağazası açıldı Torbalı’nın en büyük bey...

Yerli üretimin gururuyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın ...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan