Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

İnsan çocuğuna zulmeder mi?

      Çok güzel bir kız vardı. Boylu boslu. Sırma saçlı, kalem kaşlı, al yanaklı, tatlı dilli, güler yüzlüydü.  Ne zaman aynanın karşısına geçse kendisi bile kendine hayran kalır, kendini seyretmeye doyamazdı. Yalnız gözünün birisi kördü. Ne zaman aynada gözlerine takılsa artık aynaya bakmak istemez ve oradan ayrılırdı.

30 Haziran 2017 - 9:24 'de eklendi ve 1066 kez görüntülendi. A+A-

İnsan çocuğuna zulmeder mi?
300Reklam

Gözünün neden kör olduğunu annesine ve babasına defalarca sormuş hep kaçamak cevaplar almıştı. Bir gün annesiyle otururken aynı soruyu ısrarla annesine sordu ve gerçek olan ne ise onu anlatmasını istedi.

Annesi “Yavrum! Üzülürsün diye şimdiye kadar söyleyemedik. Nasıl olsa bir gün birisi bunu sana söyleyecek. O zaman bu gerçeği senden sakladığımız için bizi affetmeyeceksin. Doğrusu sen çok küçüktün. Ben dikiş dikiyordum. Makas elindeydi. Makasla yanlış bir şey yaparsın diye makası elinden aldım. Sen ağlamaya başladın, bir türlü susmadın. Bende susman için makası sana verdim. Makası eline alıp yürüdün ve düştün. Makas gözüne battı. Doktorlara götürdük, uğraştık ama yapılacak bir şey kalmamıştı.”

Annesi bunları anlatırken gözyaşlarına boğulmuştu. Kız annesinin anlattıklarının doğru olduğuna inanmıştı. Buruk bir şekilde annesine “Keşke o makası bana vermeseydin, biraz daha ağlar ve susardım. Ömür boyu ağlamazdım.” Dedi.

Sevgili dostlar! Önce şunu hatırlatmak isterim. Ahiret hayatı sonsuzdur. Kur ‘anı Kerim ahrette bir günün dünyadaki elli bin gün olduğu haber veriliyor. Sonsuza kadar cehennemde kalacak olanlar için bunun bir önemi yok çünkü hep orada kalacak. Ama günahından dolayı cehenneme gidecek birisi için cehennemde bir gün bile kalmanın ne kadar korkunç olduğunu takdirlerinize sunmak için  hatırlatıyorum.

Çocuklarımıza dini eğitim aldırmazsak ilerleyen yaşlarında onların dini görevlerini yapmalarını kendi elimizle engellemiş oluruz. Dini görevleri demek sadece namaz veya oruç değildir. Haram yememektir. Yalan söylememektir, başkasının hakkını yememektir. Hırsızlık etmemektir. Bunları sıralamak uzun sürecektir. Genişçe, çocuk alacağı dini eğitimle bunları öğrenmelidir.

Çocuğumuzu “Aman uykusu bölünmesin, yaz tatilini doya doya yaşasın” gibi akla aykırı sebeplerle  dini eğitimden mahrum etmek onlara yapabileceğimiz en büyük zulümdür diye düşünüyorum.

Rabbimiz yüce kitabında “Şurası kesindir ki, Allah insanlara zerre kadar zulmetmez. Ne var ki insanlar kendilerine zulmedip duruyorlar.”

Peygamber efendimiz de bir kutsi hadisi şöyle dile getiriyor. Rabbimiz buyuruyor ki “Ey kullarım! Ben zulmü hem kendime hem de kullarıma haram kıldım. Sizler de birbirinize zulmetmeyin.”

Allah’ın emir ve yasaklarını çocuklarımıza öğretmemek onların bu yasakları işlemelerinde birinci etkendir. Çünkü nefis sürekli olarak yanlış olanı insana telkin edip durmaktadır. Çocuk yanlışları yapa yapa o yanlışların bağımlısı olacak, bir noktadan sonra ona doğruları anlatmaya çalışmak masal gibi gelecektir. Bunun neticesi ahrette cehennemdir.

Deniliyor ki, cehennemden değil cennetten bahsetmeli. Peki, cehennem niçin yaratıldı? Veya Rabbimiz Kur’anda sayısız yerde cehennemden bahsederken (Haşa) hata mı etmektedir?

Her türlü imkân varken anne babanın çocuğunu Kur’an öğrenmeye, dini bilgileri öğrenmeye göndermemesi öz yavrusunu cehenneme atmaktan farksızdır. Yarın yavrularımız cehenneme giderse bizler  serbest bırakılacağımızı sanıyorum. Onlara Allah’ı ve Allah’ın dinini öğretmemiz biz anne babaların birinci görevidir.

Ahirette ağlamanın bir faydası olmayacağını Rabbimiz haber veriyor. O zaman bir tek çare kalıyor. Makası ne yapacağı belli olmayan çocuğun eline vermemek. Yoksa hem bu dünyada hem de ahrette çocuklarda bizlerde çok ağlarız gibime geliyor.Hayırlı cumalar

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BEN ÇÖZEMEDİM… BEN ÇÖZEMEDİM…

Gözünün neden kör olduğunu annesine ve babasına defalarca sormuş hep kaçamak cevaplar almıştı. Bir gün annesiyle otururken aynı soruyu ...

Atilla Kaya, Büyükşehir adayı mı? Atilla Kaya, Büyükşehir adayı mı?

YEREL seçim yaklaştıkça gündem de hareketleniyor. Günlerdir Torbalı’da ismi Belediye Başkan aday adaylığı için geçenleri yazıyoruz...

İzmir’den Torbalı’ya bakış İzmir’den Torbalı’ya bakış

Gözünün neden kör olduğunu annesine ve babasına defalarca sormuş hep kaçamak cevaplar almıştı. Bir gün annesiyle otururken aynı soruyu ...

AK Parti’de süreç başladı AK Parti’de süreç başladı

YEREL seçim çalışmalarına hız veren AK Parti'de aday belirleme süreci  başlıyor. AK Parti bugüne kadar belediyelerle ilgili birçok çalı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı, mobilya  merkezi olacak Torbalı, mobilya merkezi...

İzmir mobilya sektörü,  Torbalı’da içinde üretim tesislerini...

Sahte kimlikle 8 yıl kaçtı,  Torbalı’da yakalandı! Sahte kimlikle 8 yıl kaçt...

Diyarbakır’da karıştığı bir cinayet olayının faili olarak he...

Kazanmaya alıştı! Kazanmaya alıştı!

Torbalı’nın amatör spor alanında parlayan yıldızı olarak gös...

Torbalı’da ‘Tarla Günü’ düzenlendi Torbalı’da ‘T...

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından piyasada yüksek...

Spor Bakanı Torbalı’da Spor Bakanı Torbalı’...

GENÇLİK ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Spor Toto ...

Savcılık doğum ihmali iddiasıyla düğmeye bastı! Savcılık doğum ihmali idd...

Cumhuriyet Başsavcılığı, Torbalı Devlet Hastanesi’nde erken ...

Tarım OSB Torbalı’ya Tarım OSB Torbalı’ya

Torbalı Ticaret Odası’nın özel meclis oturumuna katılan AK P...

Altyapı çalışmaları  eylemle engellendi! Altyapı çalışmaları eyle...

Torbalı, ilginç bir olaya daha ev sahipliği yaptı. Atatürk M...

En acı yas! En acı yas!

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin v...

Trafikte risk! Trafikte risk!

Son dönemde daha çok hurdacılık yaparak geçimini sağlayanlar...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan