Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

İnsan çocuğuna zulmeder mi?

      Çok güzel bir kız vardı. Boylu boslu. Sırma saçlı, kalem kaşlı, al yanaklı, tatlı dilli, güler yüzlüydü.  Ne zaman aynanın karşısına geçse kendisi bile kendine hayran kalır, kendini seyretmeye doyamazdı. Yalnız gözünün birisi kördü. Ne zaman aynada gözlerine takılsa artık aynaya bakmak istemez ve oradan ayrılırdı.

30 Haziran 2017 - 9:24 'de eklendi ve 853 kez görüntülendi. A+A-

İnsan çocuğuna zulmeder mi?
300Reklam

Gözünün neden kör olduğunu annesine ve babasına defalarca sormuş hep kaçamak cevaplar almıştı. Bir gün annesiyle otururken aynı soruyu ısrarla annesine sordu ve gerçek olan ne ise onu anlatmasını istedi.

Annesi “Yavrum! Üzülürsün diye şimdiye kadar söyleyemedik. Nasıl olsa bir gün birisi bunu sana söyleyecek. O zaman bu gerçeği senden sakladığımız için bizi affetmeyeceksin. Doğrusu sen çok küçüktün. Ben dikiş dikiyordum. Makas elindeydi. Makasla yanlış bir şey yaparsın diye makası elinden aldım. Sen ağlamaya başladın, bir türlü susmadın. Bende susman için makası sana verdim. Makası eline alıp yürüdün ve düştün. Makas gözüne battı. Doktorlara götürdük, uğraştık ama yapılacak bir şey kalmamıştı.”

Annesi bunları anlatırken gözyaşlarına boğulmuştu. Kız annesinin anlattıklarının doğru olduğuna inanmıştı. Buruk bir şekilde annesine “Keşke o makası bana vermeseydin, biraz daha ağlar ve susardım. Ömür boyu ağlamazdım.” Dedi.

Sevgili dostlar! Önce şunu hatırlatmak isterim. Ahiret hayatı sonsuzdur. Kur ‘anı Kerim ahrette bir günün dünyadaki elli bin gün olduğu haber veriliyor. Sonsuza kadar cehennemde kalacak olanlar için bunun bir önemi yok çünkü hep orada kalacak. Ama günahından dolayı cehenneme gidecek birisi için cehennemde bir gün bile kalmanın ne kadar korkunç olduğunu takdirlerinize sunmak için  hatırlatıyorum.

Çocuklarımıza dini eğitim aldırmazsak ilerleyen yaşlarında onların dini görevlerini yapmalarını kendi elimizle engellemiş oluruz. Dini görevleri demek sadece namaz veya oruç değildir. Haram yememektir. Yalan söylememektir, başkasının hakkını yememektir. Hırsızlık etmemektir. Bunları sıralamak uzun sürecektir. Genişçe, çocuk alacağı dini eğitimle bunları öğrenmelidir.

Çocuğumuzu “Aman uykusu bölünmesin, yaz tatilini doya doya yaşasın” gibi akla aykırı sebeplerle  dini eğitimden mahrum etmek onlara yapabileceğimiz en büyük zulümdür diye düşünüyorum.

Rabbimiz yüce kitabında “Şurası kesindir ki, Allah insanlara zerre kadar zulmetmez. Ne var ki insanlar kendilerine zulmedip duruyorlar.”

Peygamber efendimiz de bir kutsi hadisi şöyle dile getiriyor. Rabbimiz buyuruyor ki “Ey kullarım! Ben zulmü hem kendime hem de kullarıma haram kıldım. Sizler de birbirinize zulmetmeyin.”

Allah’ın emir ve yasaklarını çocuklarımıza öğretmemek onların bu yasakları işlemelerinde birinci etkendir. Çünkü nefis sürekli olarak yanlış olanı insana telkin edip durmaktadır. Çocuk yanlışları yapa yapa o yanlışların bağımlısı olacak, bir noktadan sonra ona doğruları anlatmaya çalışmak masal gibi gelecektir. Bunun neticesi ahrette cehennemdir.

Deniliyor ki, cehennemden değil cennetten bahsetmeli. Peki, cehennem niçin yaratıldı? Veya Rabbimiz Kur’anda sayısız yerde cehennemden bahsederken (Haşa) hata mı etmektedir?

Her türlü imkân varken anne babanın çocuğunu Kur’an öğrenmeye, dini bilgileri öğrenmeye göndermemesi öz yavrusunu cehenneme atmaktan farksızdır. Yarın yavrularımız cehenneme giderse bizler  serbest bırakılacağımızı sanıyorum. Onlara Allah’ı ve Allah’ın dinini öğretmemiz biz anne babaların birinci görevidir.

Ahirette ağlamanın bir faydası olmayacağını Rabbimiz haber veriyor. O zaman bir tek çare kalıyor. Makası ne yapacağı belli olmayan çocuğun eline vermemek. Yoksa hem bu dünyada hem de ahrette çocuklarda bizlerde çok ağlarız gibime geliyor.Hayırlı cumalar

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Afrin’e selam olsun Afrin’e selam olsun

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de başlattığı harekat tüm hızıyla devam ediyor. Sınır hattının teröristlerin temizlenmesi adına yürüt...

Bir litre bez Bir litre bez

     Ne derece doğrudur bilinmez ama güya adamın biri,  Nasreddin Hocaya “Hocam bir öküz, ekin tarlasına girse  ve zarar verse onun içi...

Sanayi turlu hastane ulaşımı Sanayi turlu hastane ulaşımı

Torbalı Devlet Hastanesi Bayındır Kavşağı’ndaki yeni binasına taşındıktan sonra ulaşımda büyük problemler yaşanıyor. İlçenin içinde yer...

Bunun böyle olacağı belliydi Bunun böyle olacağı belliydi

İzmir'de raylı taşıma sistemi İZBAN'da uygulamaya konulan 'Artı Para' sistemi nedeniyle turnikelerden geçemeyenler duruma tepki gösteri...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Polisten kaçarken çatıya attı içinden çıkanlar… Polisten kaçarken çatıya ...

Polisten kaçarken çatıya attığı bidondan 2.5 kilo esrar çıkt...

İzmirliler dikkat… Gök delinecek İzmirliler dikkat… ...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya gö...

Atilla Kaya, esnaf  temsilcileri ile buluştu Atilla Kaya, esnaf temsi...

İzmir milletvekili Mahmut Atilla Kaya, dün Torbalı Esnaf ve ...

Şengül, ‘Torbalı ile devam’ kararını açıkladı Şengül, ‘Torbalı il...

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, partisinin kesintiye...

Torbalı’nın memleket haritası açıklandı! Torbalı’nın memleket hari...

Anadolu'dan sürekli göç alarak her geçen gün nüfusu artan sa...

Çiftçiye mazot-gübre ödemesi başladı Çiftçiye mazot-gübre ödem...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün Beştepe...

Yeni desteklerle 700 bin ek istihdam Yeni desteklerle 700 bin ...

Hükümet, yeni desteklerle istihdam rakamlarını her geçen gün...

Uzlaşmayı sevdik Uzlaşmayı sevdik

1 Ocak’ta başlayan işçi-işveren alacaklarında zorunlu arabul...

Mavi Ege’den dev adımlar Mavi Ege’den dev adımlar...

Koleji ve meslek lisesiyle yıldızı parlayan Mavi Ege Eğitim ...

   ESHOT geldi!   ESHOT geldi!

Mahkeme kararıyla UKOME tarafından güzergâh izin belgeleri i...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan