Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

İnsan çocuğuna zulmeder mi?

      Çok güzel bir kız vardı. Boylu boslu. Sırma saçlı, kalem kaşlı, al yanaklı, tatlı dilli, güler yüzlüydü.  Ne zaman aynanın karşısına geçse kendisi bile kendine hayran kalır, kendini seyretmeye doyamazdı. Yalnız gözünün birisi kördü. Ne zaman aynada gözlerine takılsa artık aynaya bakmak istemez ve oradan ayrılırdı.

30 Haziran 2017 - 9:24 'de eklendi ve 1126 kez görüntülendi. A+A-

İnsan çocuğuna zulmeder mi?

Gözünün neden kör olduğunu annesine ve babasına defalarca sormuş hep kaçamak cevaplar almıştı. Bir gün annesiyle otururken aynı soruyu ısrarla annesine sordu ve gerçek olan ne ise onu anlatmasını istedi.

Annesi “Yavrum! Üzülürsün diye şimdiye kadar söyleyemedik. Nasıl olsa bir gün birisi bunu sana söyleyecek. O zaman bu gerçeği senden sakladığımız için bizi affetmeyeceksin. Doğrusu sen çok küçüktün. Ben dikiş dikiyordum. Makas elindeydi. Makasla yanlış bir şey yaparsın diye makası elinden aldım. Sen ağlamaya başladın, bir türlü susmadın. Bende susman için makası sana verdim. Makası eline alıp yürüdün ve düştün. Makas gözüne battı. Doktorlara götürdük, uğraştık ama yapılacak bir şey kalmamıştı.”

Annesi bunları anlatırken gözyaşlarına boğulmuştu. Kız annesinin anlattıklarının doğru olduğuna inanmıştı. Buruk bir şekilde annesine “Keşke o makası bana vermeseydin, biraz daha ağlar ve susardım. Ömür boyu ağlamazdım.” Dedi.

Sevgili dostlar! Önce şunu hatırlatmak isterim. Ahiret hayatı sonsuzdur. Kur ‘anı Kerim ahrette bir günün dünyadaki elli bin gün olduğu haber veriliyor. Sonsuza kadar cehennemde kalacak olanlar için bunun bir önemi yok çünkü hep orada kalacak. Ama günahından dolayı cehenneme gidecek birisi için cehennemde bir gün bile kalmanın ne kadar korkunç olduğunu takdirlerinize sunmak için  hatırlatıyorum.

Çocuklarımıza dini eğitim aldırmazsak ilerleyen yaşlarında onların dini görevlerini yapmalarını kendi elimizle engellemiş oluruz. Dini görevleri demek sadece namaz veya oruç değildir. Haram yememektir. Yalan söylememektir, başkasının hakkını yememektir. Hırsızlık etmemektir. Bunları sıralamak uzun sürecektir. Genişçe, çocuk alacağı dini eğitimle bunları öğrenmelidir.

Çocuğumuzu “Aman uykusu bölünmesin, yaz tatilini doya doya yaşasın” gibi akla aykırı sebeplerle  dini eğitimden mahrum etmek onlara yapabileceğimiz en büyük zulümdür diye düşünüyorum.

Rabbimiz yüce kitabında “Şurası kesindir ki, Allah insanlara zerre kadar zulmetmez. Ne var ki insanlar kendilerine zulmedip duruyorlar.”

Peygamber efendimiz de bir kutsi hadisi şöyle dile getiriyor. Rabbimiz buyuruyor ki “Ey kullarım! Ben zulmü hem kendime hem de kullarıma haram kıldım. Sizler de birbirinize zulmetmeyin.”

Allah’ın emir ve yasaklarını çocuklarımıza öğretmemek onların bu yasakları işlemelerinde birinci etkendir. Çünkü nefis sürekli olarak yanlış olanı insana telkin edip durmaktadır. Çocuk yanlışları yapa yapa o yanlışların bağımlısı olacak, bir noktadan sonra ona doğruları anlatmaya çalışmak masal gibi gelecektir. Bunun neticesi ahrette cehennemdir.

Deniliyor ki, cehennemden değil cennetten bahsetmeli. Peki, cehennem niçin yaratıldı? Veya Rabbimiz Kur’anda sayısız yerde cehennemden bahsederken (Haşa) hata mı etmektedir?

Her türlü imkân varken anne babanın çocuğunu Kur’an öğrenmeye, dini bilgileri öğrenmeye göndermemesi öz yavrusunu cehenneme atmaktan farksızdır. Yarın yavrularımız cehenneme giderse bizler  serbest bırakılacağımızı sanıyorum. Onlara Allah’ı ve Allah’ın dinini öğretmemiz biz anne babaların birinci görevidir.

Ahirette ağlamanın bir faydası olmayacağını Rabbimiz haber veriyor. O zaman bir tek çare kalıyor. Makası ne yapacağı belli olmayan çocuğun eline vermemek. Yoksa hem bu dünyada hem de ahrette çocuklarda bizlerde çok ağlarız gibime geliyor.Hayırlı cumalar

 

 

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Varlık barışına ilişkin bazı süreleri uzatıldı Varlık barışına ilişkin bazı süreleri uz...

SEVGİLİ okurlarım hatırlar mısınız bilmem bizim bir de varlık barışı vardı. Bu neydi yurt dışında mevduatı olanların yurda getirilmesi ...

Vizyon sahibi derken bunu kastetmiştik Vizyon sahibi derken bunu kastetmiştik

SEÇİM arifesinde sürekli aynı şeyi vurguluyoruz, ne diyoruz: Şehri yönetmeye talip olan kişi vizyon sahibi olacak, yarını düşünecek, 50...

Esnaf, kaldırım taşlarından çekiyor Esnaf, kaldırım taşlarından çekiyor

TORBALI’DA kayıtlı araç sayısının 2018 yılının 10 aylık periyodunda 46 bini geçtiğini öğrenilirken, ulaşımın tüm yükünü karayollarının ...

Hasan Başkan’dan dava vurgusu Hasan Başkan’dan dava vurgusu

BİR süredir AK Parti'de, partiyle uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin birilerine yaranmak amacıyla partilileri birbirine kırdırd...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
24 yaşında ama konuşamıyor! 24 yaşında ama konuşamıyo...

Doğum sırasında oksijensiz kaldığı iddiasıyla beyin lopları ...

Sağanak hasat! Sağanak hasat!

Torbalı'da sık sık hava şartlarının olumsuz yönleriyle yüzle...

Baro’dan ’10 Aralık’ açıklaması Baro’dan ’10 ...

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 10 Aralık Dünya İnsan Hakları ...

Meclis üyeliğinde  aday adayı rekoru! Meclis üyeliğinde aday a...

Torbalı’da belediye başkan adaylarının netleşmesi için çalış...

Kepenk kapattı! Kepenk kapattı!

Torbalı’da ulaşımın can damarı olan, haftada 50 bin yolcunun...

Olgun: Seçimde  projeler yarışsın Olgun: Seçimde projeler ...

Seçim kampanyasını yoğun bir şekilde sürdüren AK Parti Torba...

Bakan Selçuk Torbalı’da Bakan Selçuk Torbalı̵...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçen hafta yöneticilerini ...

Kilerde korkutan yangın! Kilerde korkutan yangın!

Torbalı'da önceki gün bir evin bahçesinde kiler olarak kulla...

İZBAN’da grev başladı, yolcular geri döndü İZBAN’da grev başla...

İzmir'in Aliağa-Selçuk hattı arası hizmet veren İzmir Banliy...

AK kadınlar sahada AK kadınlar sahada

2019’da gerçekleşecek olan yerel seçimler için çalışmalarını...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan