Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

İnsan çocuğuna zulmeder mi?

      Çok güzel bir kız vardı. Boylu boslu. Sırma saçlı, kalem kaşlı, al yanaklı, tatlı dilli, güler yüzlüydü.  Ne zaman aynanın karşısına geçse kendisi bile kendine hayran kalır, kendini seyretmeye doyamazdı. Yalnız gözünün birisi kördü. Ne zaman aynada gözlerine takılsa artık aynaya bakmak istemez ve oradan ayrılırdı.

30 Haziran 2017 - 9:24 'de eklendi ve 778 kez görüntülendi. A+A-

İnsan çocuğuna zulmeder mi?
300Reklam

Gözünün neden kör olduğunu annesine ve babasına defalarca sormuş hep kaçamak cevaplar almıştı. Bir gün annesiyle otururken aynı soruyu ısrarla annesine sordu ve gerçek olan ne ise onu anlatmasını istedi.

Annesi “Yavrum! Üzülürsün diye şimdiye kadar söyleyemedik. Nasıl olsa bir gün birisi bunu sana söyleyecek. O zaman bu gerçeği senden sakladığımız için bizi affetmeyeceksin. Doğrusu sen çok küçüktün. Ben dikiş dikiyordum. Makas elindeydi. Makasla yanlış bir şey yaparsın diye makası elinden aldım. Sen ağlamaya başladın, bir türlü susmadın. Bende susman için makası sana verdim. Makası eline alıp yürüdün ve düştün. Makas gözüne battı. Doktorlara götürdük, uğraştık ama yapılacak bir şey kalmamıştı.”

Annesi bunları anlatırken gözyaşlarına boğulmuştu. Kız annesinin anlattıklarının doğru olduğuna inanmıştı. Buruk bir şekilde annesine “Keşke o makası bana vermeseydin, biraz daha ağlar ve susardım. Ömür boyu ağlamazdım.” Dedi.

Sevgili dostlar! Önce şunu hatırlatmak isterim. Ahiret hayatı sonsuzdur. Kur ‘anı Kerim ahrette bir günün dünyadaki elli bin gün olduğu haber veriliyor. Sonsuza kadar cehennemde kalacak olanlar için bunun bir önemi yok çünkü hep orada kalacak. Ama günahından dolayı cehenneme gidecek birisi için cehennemde bir gün bile kalmanın ne kadar korkunç olduğunu takdirlerinize sunmak için  hatırlatıyorum.

Çocuklarımıza dini eğitim aldırmazsak ilerleyen yaşlarında onların dini görevlerini yapmalarını kendi elimizle engellemiş oluruz. Dini görevleri demek sadece namaz veya oruç değildir. Haram yememektir. Yalan söylememektir, başkasının hakkını yememektir. Hırsızlık etmemektir. Bunları sıralamak uzun sürecektir. Genişçe, çocuk alacağı dini eğitimle bunları öğrenmelidir.

Çocuğumuzu “Aman uykusu bölünmesin, yaz tatilini doya doya yaşasın” gibi akla aykırı sebeplerle  dini eğitimden mahrum etmek onlara yapabileceğimiz en büyük zulümdür diye düşünüyorum.

Rabbimiz yüce kitabında “Şurası kesindir ki, Allah insanlara zerre kadar zulmetmez. Ne var ki insanlar kendilerine zulmedip duruyorlar.”

Peygamber efendimiz de bir kutsi hadisi şöyle dile getiriyor. Rabbimiz buyuruyor ki “Ey kullarım! Ben zulmü hem kendime hem de kullarıma haram kıldım. Sizler de birbirinize zulmetmeyin.”

Allah’ın emir ve yasaklarını çocuklarımıza öğretmemek onların bu yasakları işlemelerinde birinci etkendir. Çünkü nefis sürekli olarak yanlış olanı insana telkin edip durmaktadır. Çocuk yanlışları yapa yapa o yanlışların bağımlısı olacak, bir noktadan sonra ona doğruları anlatmaya çalışmak masal gibi gelecektir. Bunun neticesi ahrette cehennemdir.

Deniliyor ki, cehennemden değil cennetten bahsetmeli. Peki, cehennem niçin yaratıldı? Veya Rabbimiz Kur’anda sayısız yerde cehennemden bahsederken (Haşa) hata mı etmektedir?

Her türlü imkân varken anne babanın çocuğunu Kur’an öğrenmeye, dini bilgileri öğrenmeye göndermemesi öz yavrusunu cehenneme atmaktan farksızdır. Yarın yavrularımız cehenneme giderse bizler  serbest bırakılacağımızı sanıyorum. Onlara Allah’ı ve Allah’ın dinini öğretmemiz biz anne babaların birinci görevidir.

Ahirette ağlamanın bir faydası olmayacağını Rabbimiz haber veriyor. O zaman bir tek çare kalıyor. Makası ne yapacağı belli olmayan çocuğun eline vermemek. Yoksa hem bu dünyada hem de ahrette çocuklarda bizlerde çok ağlarız gibime geliyor.Hayırlı cumalar

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hastane değil uzay üssü Hastane değil uzay üssü

Önceki gün yeni hastaneyi gezme fırsatım oldum. Başhekim Şenol Topçu ile birlikte hastaneyi baştan aşağı gezdik. Hastaneyi dolaşmamız a...

CHP’de gençlik baskısı CHP’de gençlik baskısı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre yaklaştıkça, hareketlilik daha da artıyor. Mevcut Başkan İsmail Uygur ile Övünç Demir kongre öncesin...

Torbalı kent bilinci Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım. ...

Kurban alırken dolandırılmayın Kurban alırken dolandırılmayın

KURBAN Bayramı yaklaşırken, dini vecibesini yerine getirmek isteyen Müslümanları kurbanlık telaşı sardı. Kurban bayramını fırsat bilen ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Oyun oynarken canından oldu! Oyun oynarken canından ol...

Son günlerde Torbalı'da trafik kazası eksik olmuyor. ...

Fikstür belli oldu Fikstür belli oldu

2017-2018 sezonunda 12 grupta oynanacak Spor Toto Bölgesel A...

AK Parti’li Kaya’dan 30 Ağustos mesajı AK Parti’li Kaya...

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya 30 Ağustos Zafer Bay...

Bayramlıklar Barış’tan Bayramlıklar Barış’...

30 yıldır giyim sektöründe yer alan Mehmet Kodaman, geçtiğim...

Dikkatsizlik ölüm getirdi Dikkatsizlik ölüm getirdi...

İzmir-Aydın otobanı Yeniköy Mahallesi mevkinde bugün sabah s...

İzmir’de ulaşıma ‘bayram şeker’ : Yarı fiyatına! İzmir’de ulaşıma &#...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin Kurban Bayramı ziy...

7 defa kalbi duran Murat direniyor 7 defa kalbi duran Murat ...

Evli ve iki çocuk babası Murat Menci Kalp Krizi geçirdi. Men...

Oğlunun düğün sabahı  beyin kanaması geçirdi Oğlunun düğün sabahı bey...

TORBALI’NIN tanınan ve sevilen isimlerinden olan 65 yaşındak...

Kale gibi binalar Yeşilbaş Beton’dan Kale gibi binalar Yeşilba...

İlçenin en önemli firmalarından olan Yeşilbaş İnşaat'ın sahi...

3 hektar zeytinlik yok oldu 3 hektar zeytinlik yok ol...

Yazıbaşı Mahallesi’nde çıkan yangında 3 hektar zeytinlik ala...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan