Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

İYİ Parti aday çıkarır mı?

CUMHURİYET Halk Partisi, İzmir ve ilçe adaylarını açıklamayı ay sonuna bıraktı. Süreç uzadıkça partililerin heyecanını kaybedeceğini defalarca yazdık.

09 Ocak 2019 - 11:59 'de eklendi ve 202 kez görüntülendi. A+A-

İYİ Parti aday çıkarır mı?

Nitekim birazdan değineceğim aday adayı  Ester  Bulut‘un  Ankara ziyaretini  saymazsak CHP, Torbalı kulislerinde konuşulmuyor bile. Oysa partililer adayın Aralık ayında açıklamasını bekliyordu. Çünkü il başkanı Deniz Yücel‘in cebindeki ajandanın içinde Torbalı isminin yazılı olduğu ve partinin Torbalı’yı çok istediği yazılmıştı. Hadi Bornova, Çeşme, Buca gibi CHP’nin oy üstünlüğü bariz olan ilçelerdeki rahatlığı anlarım da Torbalı gibi kritik, oyların başa baş gittiği bir ilçede bu rahatlık parti tabanında tepki görüyor. Partide karar mekanizması aynı tas aynı hamam. Kısaca CHP’den yeni gelişmeler, haberler vermek isterdim ama CHP’den haber yok.

GEÇEN DÖNEM 16 OCAK’TA AÇIKLANMIŞTI

CHP için adayını açıklamakta geç kalıyor, yorumlarımızın kaynağı 2014 yılına dayanıyor. O dönem CHP, Torbalı adayı olan Ufuk Yörük ismini 16 Ocak’ta açıklamıştı. Şimdi ise yapılan açıklamalara baktığımızda açıklamanın Ocak sonunda olacağını öngörüyoruz. Kıyaslama yapacak olursak 2014 seçimlerinde belediye CHP’deydi. Torbalı için CHP’nin kalesi yorumları yapılıyordu. Belediye imkanları ve dönemin tüm avantajları CHP’nin lehine olmasına rağmen Ufuk Yörük seçimi kaybetti. Şimdi ise elinde belediye olan ve adayı açıklanmış bir AK Parti karşısında, Torbalı adaylarını yeterli bulmayan, ithal aday modasına uyarak Torbalı tabanının ne istediğini hiçe sayan bir genel merkez tutumu var.

İYİ PARTİ ADAY ÇIKARIR MI?

CHP’nin mevcut kararsızlığının bir diğer nedeni olarak İYİ Parti ittifakını söyleyebiliriz. İzmir’de sözü geçen yazarları ısrarla İYİ Parti’nin Kiraz, Tire ve Torbalı’yı istediğini yazıyor. Konuştuğum bazı kaynaklar bu durumu doğruluyor. Olası bir ittifak hâlinde İYİ Parti kendi içinde bir aday çıkartabilir. Yada CHP’den bir isim İYİ Parti’nin adayı olabilir. Ama son tahlilde ibrenin yeniden CHP’ye döndüğünü söylemek mümkün. Kemalpaşa, Aliağa, Kiraz, Tire ve Selçuk’un yanı sıra bir tane metropol ilçe İYİ Parti’ye verilecek. Geri kalan ilçeler CHP’de kalacak. Fakat ay sonuna kadar ne olur, ne döner orası belirsiz. CHP haftaya büyükşehir adayını açıklayacak. Ardından ilçeler ile ilgili çalışmalara başlanacak. Millet İttifakı oluşursa Torbalı iki kutuplu bir seçime girecektir.

CHP’DE ESTER BULUT KRİZİ

Yazımın başında CHP aday adayı Ester Bulut’un Ankara’ya giderek bir takım ziyaretlerde bulunduğunu belirtmiştim. Her seçim zamanı siyasetçiler Ankara’nın yolları adeta ezberlerler. Ankara’ya gidince ne olur, orada ne yaparlar, kimle görüşürler, kimlerden ne vaatler alırlar hiç bilmem. Ama Ankara’dan dönenlerin bir havalara girdiklerini, tabiri caizse sevinçten ayaklarının yere basmadığını söyleyebilirim. Önceki gün de CHP’den Torbalı Belediye Başkan Aday Adayı olan Ester Bulut CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun özel kalem danışmanı Kemal Işıldak ile çekindiği bir fotoğrafı sosyal medyada yayınladı. Aynı zamanda CHP Kurultay Delegesi de olan Ester Bulut’un Kemal Işıldak ile çektirdiği fotoğrafa doğal olarak Torbalılı aday adayları ve parti tabanı “haksız rekabet oluşturuyor, algı oluşturmaya çalışıyor” diyerek tepki gösterdi. Çünkü taban Ester Hanımı kabullenmedi. İçine sindiremedi. Her zaman söylüyorum çok nitelikli, donanımlı ve Torbalı için biçilmiş kaftan dâhi olabilir. Ama bu bir yerel seçim. Seçmen kendi içinden birini seçmek istiyor.

POLİTİKADA HERŞEY MÜMKÜN

Cumhur İttifakı’nın 31 Mart yerel seçimlerinde Manisa’da MHP adayıyla temsil edileceğinin karara bağlanmasının ardından İYİ Parti’den gelen teklife olumlu baktığı iddia edilen AK Partili Selçuk Özdağ, konuyla ilgili “Her şey güzel olacak. Her şey güzel olsun istiyoruz. Türkiye iyi olsun istiyoruz! Türkiye güzel olsun istiyoruz. Türkiye için hizmet etmek istiyoruz”  dedi. AK Parti’de geçmiş yıllarda Genel Başkan Yardımcılığı, MKYK Üyeliği ve Manisa Milletvekilliği yapmış televizyon programlarının fanatik Erdoğan savunucusu bir isim nasıl parti değiştirdi, anlamak mümkün değil. ama politika bu, her ana her şey olabiliyor. Dünün hızlı düşmanları bugünün dostları olabiliyor. Aynı durum AK Parti kurucusu eski İçişleri bakanı ve Tayyip Erdoğan’ın liseden sıra arkadaşı İdris Naim Şahin için de konuşuluyor. Anlaşılan bu ittifak işleri bizim siyasetçilere iyi gelmedi. Kim kiminle, nerede nasıl bir muhabbet içine giriyor. Pek de belli olmuyor.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kayaanıt ‘Hizmet’ için aday Kayaanıt ‘Hizmet’ için aday

Karakuyu’nun belde belediyesi olduğu dönemde meclis üyeliği yapan Mehmet Kayaanıt, Gazi Mustafa Kemal Mahalle Muhtarlığı’na adaylığın...

Güle güle Musa! Güle güle Musa!

“Dost elinden gel olmazsa varılmaz, rızasız bahçenin gülü derilmez. Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez. Gönülden...

Kılıçdaroğlu iddialı konuştu Kılıçdaroğlu iddialı konuştu

SEÇİME 15 günden az bir zaman kaldı. Doğal olarak seçimle yatıp seçimle kalkıyoruz. Milletvekilleri ve bakanlar daha çok mesai yapmaya ...

Hani gürültü kirliliği olmayacaktı? Hani gürültü kirliliği olmayacaktı?

SEÇİM geldi kapıya dayandı.. 15 gün sonra dananın kuyruğu kopacak....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Zeybekçi binlerce kişiye seslendi Zeybekçi binlerce kişiye ...

Cumhur İtitifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ...

Ormanlarda çalışma başladı Ormanlarda çalışma başlad...

Torbalı Orman İşletme Şefliğinde ilkbahar dönemi için hazırl...

Kent müzesi ilgi görüyor Kent müzesi ilgi görüyor...

Torbalı Kent Tarihi müzesinin ziyaretçi sayısı son bir yılda...

Eşsiz proje Eşsiz proje

Artan maliyetler nedeniyle Torbalı genelinde onlarca projede...

Renkli görüntüler Renkli görüntüler

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yaşlılar haftası nedeniy...

Kayaanıt ‘Hizmet’ için aday Kayaanıt ‘Hizmet’ için ad...

Karakuyu’nun belde belediyesi olduğu dönemde meclis üyeliğ...

Rapor nedeniyle arabasından oldu Rapor nedeniyle arabasınd...

Kuşçuburun Mahallesinde yaşayan Alirıza Açıkel arkadaşını İZ...

Gastronomi mutfağında Torbalı’yı temsil edecek Gastronomi mutfağında Tor...

Torbalı’da yaşayan genç aşçı Yunus Enes Karagül moleküler ga...

Sapı, Çiçeği, Tohumu kıymetli Sapı, Çiçeği, Tohumu kıym...

Ege bölgesinde bir ilk olarak muz ve ejder meyvesi üretimin ...

Ege olayında soruşturma izni çıktı Ege olayında soruşturma i...

Torbalı ilçesinde, 5,5 yaşındaki Ege Avcı'nın, göz ameliyatı...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan