Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

İYİ Parti ve CHP teşkilati ittifakı nasıl karşılıyor?

Yerel siyasette gelişme üzerine gelişme yaşanıyor. Sürekli son dakika bilgileri düşüyor siyaset arenasına. Ama açıkçası Torbalı bu hareketliliğe şuan için ayak uydurabilmiş değil. Bunun başlıca sebebi CHP’nin henüz aday çıkarmaması ve İYİ Parti’nin teraziyi dengede tutan tutumu.

11 Ocak 2019 - 11:46 'de eklendi ve 325 kez görüntülendi. A+A-

İYİ Parti ve CHP teşkilati ittifakı nasıl karşılıyor?

AK Parti, MHP desteğini arkasına alınca CHP’nin planları bozuldu. Mevcut partinin oylarıyla bırakın Torbalı’yı almaları İzmir Büyükşehir seçimleri bile riske girdi. Bu yüzden İYİ Parti’nin desteğine şiddetle ihtiyaçları var. Ama bu desteği alabilmek için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlardan en önemlisi de Tire, Kiraz, Kemalpaşa ve Torbalı gibi ilçelerin İYİ Parti’ye bırakılması gündemde. 24 Haziran seçimlerinde Torbalı’dan 12 bin oy alarak MHP’yi gölgede bırakan İYİ Parti’nin desteği olmadan CHP’nin Torbalı’da seçim kazanması mümkün görünmüyor. İttifak netleşmeden büyükşehir adayı açıklanmaz gibi duruyor ve bu durumda Torbalı adayının kim olduğunu öğrenmek için bir süre daha bekleyeceğiz.

İYİ PARTİ VE CHP TEŞKİLATİ İTTİFAKI NASIL KARŞILIYOR?

Konuştuğum çoğu İYİ Partili, “ittifak olursa şartlara göre yol haritası belirleriz, ittifak oluşmazsa kendi adayımızla da seçimlerde önemli işlere imza atacağımıza inancımız tam” görüşünü dillendiriyor. İYİ Parti’nin adayının desteklenmesi konusunda ise CHP içerisinde homurdanmalar var. Zafer için ittifakı olmazsa olmaz görenler de var. Ama genel olarak şunu söyleyebilirim iki tarafta şuan için bu konuda konuşmaktan ve yorum yapmaktan kaçınıyor. Partilerin genel merkezleri son sözlerini söyleyene kadar Torbalı Belediyesi’ne şuanda bütün partilerin eşit mesafede olduğunu söyleyebiliriz.

HDP NE ALEMDE?

HDP’nin Torbalı yöneticileri için şuanda mesafeli davrandıklarını söyleyebiliriz. Olup biten gelişmeleri izlemekle yetiniyorlar. Bildiğim kadarıyla aday belirleme çalışmalarına yoğunlaşmış durumdalar. Ama kendilerini basında ya da sosyal medyada pek aktif göremiyoruz. 24 Haziran seçimlerinde Torbalı’dan 3. parti oldukları gerçeğini herkes kabullenmiş durumda. Belediye seçimlerinde İYİ Parti gibi onlar da kilit rol üstleneceklerdir. Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti İlçe Başkanı Baki Akyüz‘ün “HDP’yi ziyaret ederi” sözlerine, partinin önemli isimlerinden Gülcan Kızıldağ‘dan “Kapımız açık, buyursunlar gelsinler” cevabı geldi. Ama aday çıkarmayıp Cumhur İttifakının karşısındaki adayları destekleme görüşü hakim. Bu durum ilçe örgütünü biraz geri planda tutmuşa benziyor.

PARTİLERDEN KISA NOTLAR

AK Parti’nin Torbalı adayı Adnan Yaşar Görmez olarak açıklandı. MHP’de Görmez’i destekleyecek. Bu durumda partisinden aday olup ilçe başkanlığından istifa eden Muhammet Oral’ın akıbeti belirsizliğini koruyor. İlçe başkanlığı görevine geri mi dönecek, AK Parti listesinden meclis üyesi mi olacak bununla ilgili net bir açıklama yok.

2014 seçimlerine İbrahim Öz’le giren DSP‘nin şuan için varlığı yokluğu belli değil. Seçimlerden sonra aday İbrahim Öz, yuvası olan CHP’ye geri döndü. Rahmetli Bülent Ecevit‘le iktidara gelmiş, bir dönem milyonlarca vatandaşın oyunu alma başarısı göstermiş DSP tabela partisine dönmüş durumda diyebiliriz.

Son olarak Saadet Partisi‘ne de kısaca değinelim. Daha önce Hüseyin Günaydın partisinden aday adayı olduğunu açıklamıştı. Bu açıklama Hüseyin Günaydın tarafından yapıldığı için hafızalara kazındı. Başka biri olsa kısa sürede unutulurdu. Saadet Partisi’nin tabi Torbalı’da hiç bir iddiası yok ama bu partiye oy verenlere duyulan saygı gereği partinin ilçe yöneticileri çıkıp arada iki kelam etmeli. Çünkü Sayın Günaydın dün de siyaseti bıraktığını açıkladı. Yani, partinin adaylık durumu sosyal medyadan takiplere bırakılmamalı. Bir açıklama yapılmalı.

Gökhan Yalkalk meslektaşlarını unutmadı

Gazeteciliğe 2011 yılında Büyük Torbalı Gazetesi’nde düzeltmen olarak  ilk adımımı attığımda Gökhan Yalkalk gazetenin muhabir kadrosundaydı. Yıllarca kendisinden çok şey öğrendik. Sektörün her departmanında çalıştı. Geçen yaz ani bir kararla mesleği bırakma kararı aldı. Gökhan abi dün bir paylaşım yaptı. Her ne kadar meslekten ayrı düşsekte, gönlümüzün bir yerinde halen yatar gazetecilik. Bu zorlu kış şartlarına rağmen mesleğini, dürüstlük düsturuyla icra eden tüm gazeteci abilerimin ve kardeşlerimin gününü kutlarım notunu paylaşan Gökhan Yalkalk Torbalı basınının yetiştirdiği en önemli isimlerden biridir. Kısa sürede aramıza dönmesi dileğiyle.

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yasin Hoca Cumhuriyeti araştırıyor Yasin Hoca Cumhuriyeti araştırıyor

Rahmetli Necat Çetin’le birlikte çok önemli tarihi araştırmalara imza atan ve tarihe ışık tutan eserlerde imzası bulunan Yasin Kayış ho...

Gece saat 2’de bir insan neden basketbol oynar? Gece saat 2’de bir insan neden basketbol...

BAŞLIKTAKİ soruyu tekrar sormak istiyorum. Gece saat 2’de bir insan neden basketbol oynar? Ben de sporla ilgilenen bir insanım, sporun ...

Muhtar Tünelli yasal yollara başvurdu Muhtar Tünelli yasal yollara başvurdu

31 Mart seçimlerinde rakiplerini geride bırakarak ikinci kez Tepeköy Mahalle Muhtarlığı görevine seçilen Tamer Tünelli’nin mazbatası ...

Hastanede kimse var mı? Hastanede kimse var mı?

Devletimiz ilçemize Ege Bölgesinin en kapsamlı hastanelerinden birini yaptı. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Emine Bulut cinayetinin ardından korkunç paylaşım yapmıştı… Emine Bulut cinayetinin a...

Torbalı'da, Emine Bulut cinayeti hakkında, sosyal medya üzer...

Son kerpiç evler Son kerpiç evler

Son 5 yılda yüzlerce binanın yükseldiği Torbalı’da müteahhit...

Hazırlıklar tamamlandı Hazırlıklar tamamlandı

Bugün Torbalı Belediyesi tarafından Karakızlar Mahallesinde ...

“Benim eşimin sonu da böyle olacak” “Benim eşimin sonu da böy...

Torbalı’da ikamet eden ve eşiyle boşanma sürecinde olan bir ...

Yeni sezonda balıkçının umudu lüfer Yeni sezonda balıkçının u...

"Vira Bismillah" demek için hazırlıklarını tamamlayarak av y...

Dünyada yaklaşık 132 milyon kişi yardıma muhtaç durumda Dünyada yaklaşık 132 mily...

Dünyada bu yıl 42 ülkeden yaklaşık 132 milyon kişinin insani...

Okul servis ücretinde yüksek fiyat kurnazlığına dikkat Okul servis ücretinde yük...

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, okul...

Yangın mesaisine devam Yangın mesaisine devam

İzmir'de üç ilçeye yayılan ve ilk belirlemelere göre 500 hek...

Zeytin cenneti Torbalı Zeytin cenneti Torbalı

1.566.830 adet zeytin ağacının bulunduğu Torbalı, tam bir ze...

Üreticilerin en fazla tercih ettiği inek Üreticilerin en fazla ter...

İlçe için büyük bir öneme sahip hayvancılık sektöründe süt ü...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan