Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

İYİ Parti ve CHP teşkilati ittifakı nasıl karşılıyor?

Yerel siyasette gelişme üzerine gelişme yaşanıyor. Sürekli son dakika bilgileri düşüyor siyaset arenasına. Ama açıkçası Torbalı bu hareketliliğe şuan için ayak uydurabilmiş değil. Bunun başlıca sebebi CHP’nin henüz aday çıkarmaması ve İYİ Parti’nin teraziyi dengede tutan tutumu.

11 Ocak 2019 - 11:46 'de eklendi ve 209 kez görüntülendi. A+A-

İYİ Parti ve CHP teşkilati ittifakı nasıl karşılıyor?

AK Parti, MHP desteğini arkasına alınca CHP’nin planları bozuldu. Mevcut partinin oylarıyla bırakın Torbalı’yı almaları İzmir Büyükşehir seçimleri bile riske girdi. Bu yüzden İYİ Parti’nin desteğine şiddetle ihtiyaçları var. Ama bu desteği alabilmek için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlardan en önemlisi de Tire, Kiraz, Kemalpaşa ve Torbalı gibi ilçelerin İYİ Parti’ye bırakılması gündemde. 24 Haziran seçimlerinde Torbalı’dan 12 bin oy alarak MHP’yi gölgede bırakan İYİ Parti’nin desteği olmadan CHP’nin Torbalı’da seçim kazanması mümkün görünmüyor. İttifak netleşmeden büyükşehir adayı açıklanmaz gibi duruyor ve bu durumda Torbalı adayının kim olduğunu öğrenmek için bir süre daha bekleyeceğiz.

İYİ PARTİ VE CHP TEŞKİLATİ İTTİFAKI NASIL KARŞILIYOR?

Konuştuğum çoğu İYİ Partili, “ittifak olursa şartlara göre yol haritası belirleriz, ittifak oluşmazsa kendi adayımızla da seçimlerde önemli işlere imza atacağımıza inancımız tam” görüşünü dillendiriyor. İYİ Parti’nin adayının desteklenmesi konusunda ise CHP içerisinde homurdanmalar var. Zafer için ittifakı olmazsa olmaz görenler de var. Ama genel olarak şunu söyleyebilirim iki tarafta şuan için bu konuda konuşmaktan ve yorum yapmaktan kaçınıyor. Partilerin genel merkezleri son sözlerini söyleyene kadar Torbalı Belediyesi’ne şuanda bütün partilerin eşit mesafede olduğunu söyleyebiliriz.

HDP NE ALEMDE?

HDP’nin Torbalı yöneticileri için şuanda mesafeli davrandıklarını söyleyebiliriz. Olup biten gelişmeleri izlemekle yetiniyorlar. Bildiğim kadarıyla aday belirleme çalışmalarına yoğunlaşmış durumdalar. Ama kendilerini basında ya da sosyal medyada pek aktif göremiyoruz. 24 Haziran seçimlerinde Torbalı’dan 3. parti oldukları gerçeğini herkes kabullenmiş durumda. Belediye seçimlerinde İYİ Parti gibi onlar da kilit rol üstleneceklerdir. Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti İlçe Başkanı Baki Akyüz‘ün “HDP’yi ziyaret ederi” sözlerine, partinin önemli isimlerinden Gülcan Kızıldağ‘dan “Kapımız açık, buyursunlar gelsinler” cevabı geldi. Ama aday çıkarmayıp Cumhur İttifakının karşısındaki adayları destekleme görüşü hakim. Bu durum ilçe örgütünü biraz geri planda tutmuşa benziyor.

PARTİLERDEN KISA NOTLAR

AK Parti’nin Torbalı adayı Adnan Yaşar Görmez olarak açıklandı. MHP’de Görmez’i destekleyecek. Bu durumda partisinden aday olup ilçe başkanlığından istifa eden Muhammet Oral’ın akıbeti belirsizliğini koruyor. İlçe başkanlığı görevine geri mi dönecek, AK Parti listesinden meclis üyesi mi olacak bununla ilgili net bir açıklama yok.

2014 seçimlerine İbrahim Öz’le giren DSP‘nin şuan için varlığı yokluğu belli değil. Seçimlerden sonra aday İbrahim Öz, yuvası olan CHP’ye geri döndü. Rahmetli Bülent Ecevit‘le iktidara gelmiş, bir dönem milyonlarca vatandaşın oyunu alma başarısı göstermiş DSP tabela partisine dönmüş durumda diyebiliriz.

Son olarak Saadet Partisi‘ne de kısaca değinelim. Daha önce Hüseyin Günaydın partisinden aday adayı olduğunu açıklamıştı. Bu açıklama Hüseyin Günaydın tarafından yapıldığı için hafızalara kazındı. Başka biri olsa kısa sürede unutulurdu. Saadet Partisi’nin tabi Torbalı’da hiç bir iddiası yok ama bu partiye oy verenlere duyulan saygı gereği partinin ilçe yöneticileri çıkıp arada iki kelam etmeli. Çünkü Sayın Günaydın dün de siyaseti bıraktığını açıkladı. Yani, partinin adaylık durumu sosyal medyadan takiplere bırakılmamalı. Bir açıklama yapılmalı.

Gökhan Yalkalk meslektaşlarını unutmadı

Gazeteciliğe 2011 yılında Büyük Torbalı Gazetesi’nde düzeltmen olarak  ilk adımımı attığımda Gökhan Yalkalk gazetenin muhabir kadrosundaydı. Yıllarca kendisinden çok şey öğrendik. Sektörün her departmanında çalıştı. Geçen yaz ani bir kararla mesleği bırakma kararı aldı. Gökhan abi dün bir paylaşım yaptı. Her ne kadar meslekten ayrı düşsekte, gönlümüzün bir yerinde halen yatar gazetecilik. Bu zorlu kış şartlarına rağmen mesleğini, dürüstlük düsturuyla icra eden tüm gazeteci abilerimin ve kardeşlerimin gününü kutlarım notunu paylaşan Gökhan Yalkalk Torbalı basınının yetiştirdiği en önemli isimlerden biridir. Kısa sürede aramıza dönmesi dileğiyle.

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kayaanıt ‘Hizmet’ için aday Kayaanıt ‘Hizmet’ için aday

Karakuyu’nun belde belediyesi olduğu dönemde meclis üyeliği yapan Mehmet Kayaanıt, Gazi Mustafa Kemal Mahalle Muhtarlığı’na adaylığın...

Güle güle Musa! Güle güle Musa!

“Dost elinden gel olmazsa varılmaz, rızasız bahçenin gülü derilmez. Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez. Gönülden...

Kılıçdaroğlu iddialı konuştu Kılıçdaroğlu iddialı konuştu

SEÇİME 15 günden az bir zaman kaldı. Doğal olarak seçimle yatıp seçimle kalkıyoruz. Milletvekilleri ve bakanlar daha çok mesai yapmaya ...

Hani gürültü kirliliği olmayacaktı? Hani gürültü kirliliği olmayacaktı?

SEÇİM geldi kapıya dayandı.. 15 gün sonra dananın kuyruğu kopacak....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Zeybekçi binlerce kişiye seslendi Zeybekçi binlerce kişiye ...

Cumhur İtitifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ...

Ormanlarda çalışma başladı Ormanlarda çalışma başlad...

Torbalı Orman İşletme Şefliğinde ilkbahar dönemi için hazırl...

Kent müzesi ilgi görüyor Kent müzesi ilgi görüyor...

Torbalı Kent Tarihi müzesinin ziyaretçi sayısı son bir yılda...

Eşsiz proje Eşsiz proje

Artan maliyetler nedeniyle Torbalı genelinde onlarca projede...

Renkli görüntüler Renkli görüntüler

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yaşlılar haftası nedeniy...

Kayaanıt ‘Hizmet’ için aday Kayaanıt ‘Hizmet’ için ad...

Karakuyu’nun belde belediyesi olduğu dönemde meclis üyeliğ...

Rapor nedeniyle arabasından oldu Rapor nedeniyle arabasınd...

Kuşçuburun Mahallesinde yaşayan Alirıza Açıkel arkadaşını İZ...

Gastronomi mutfağında Torbalı’yı temsil edecek Gastronomi mutfağında Tor...

Torbalı’da yaşayan genç aşçı Yunus Enes Karagül moleküler ga...

Sapı, Çiçeği, Tohumu kıymetli Sapı, Çiçeği, Tohumu kıym...

Ege bölgesinde bir ilk olarak muz ve ejder meyvesi üretimin ...

Ege olayında soruşturma izni çıktı Ege olayında soruşturma i...

Torbalı ilçesinde, 5,5 yaşındaki Ege Avcı'nın, göz ameliyatı...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan