Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

İZBAN’daki merdivenleri çalıştırın

Bu İZBAN ilçeye geldiğinden beri ulaşım ile ilgili birçok sorun meydana geldi. Torbalı’dan İzmir’e gidiş gelişte problem yok. Ancak Torbalı içinde Muratbey’den Cumhuriyet Mahallesi’ne veya Tepeköy Mahallesi’ne geçişlerde problem yaşanıyor.

26 Eylül 2017 - 9:39 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi. A+A-

İZBAN’daki merdivenleri çalıştırın
300Reklam

Alt veya üst geçitlerden karşıdan karşıya geçmek isteyenler asansör ile ulaşım sıkıntısı yaşıyor. İZBAN duraklarına inecekler ise yürüyen merdivenler çalışmadığı için duraktan çıkmakta ulaşım problemi yaşıyor. Bu sorunlar bir türlü giderilemedi. Vatandaşın uzaklara ulaşımını sağlayan İZBAN ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ne yazık ki köprü, durak ve üst geçitlerdeki ulaşım problemini çözemedi. Engelliler, hasta ve yaşlılar ne yazık ki sürekli olarak problem yaşıyor. İZBAN’da görevli personelin asansör ve yürüyen merdivenleri sık sık kontrol edip çalışıp çalışmadığına bakması lazım. Burayı kullanan kendi ailelerinden birisi olduğunu düşünüp ona göre hareket etmeliler. İZBAN’ı kullanan yaşlılar duraklardan çıkış yaparken yürüyen merdivenler çalışmadığı için çıkış yaparken çok zorlanıyorlar. Aslında yürüyen merdivenlerde arıza falan yok. Düğmesine basılıp açılması lazım. Bu işi de orada bekleyen güvenlik görevlileri yapmalı.

Çok fazla elektrik gidecek diye mi düşünülüyor acaba. Yürüyen merdivenler sensorlu olduğu için kullanılmadığı zaman kendi kendine duruyor. Bu nedenle bu merdivenlerin aslında hiç kapatılmamalı.

Kimse mağdur edilmesin.

VATANDAŞ İSYANDA

Geçtiğimiz gün beni arayan Mehmet Emin Yavaş su probleminden dert yandı. Üst katlara suyun çıkmamasından kaynaklanan sorun ilçenin birçok yerinde yaşanıyor. Bu sorun uzun süreden beri yaşanıyor. İZSU yetkilileri mevcut boru hattının eski olmasından dolayı yüksek debili su veremediklerini belirtiyorlar. Tabi bu durum vatandaşın pek umrunda değil. Vatandaş evinin mutfağında veya banyosunda su akmasını bekliyor. Şu an mevcut boru hattının değişimi için çalışma yürütülüyor. Ancak bu uzun bir süreç olduğundan dolayı birçok vatandaş susuzluğu daha birkaç yıl çekmek zorunda. Alpkent Mahallesi’nde yaşayanlar ise artık duruma isyan etmeye başlamışlar. Mehmet Emin Yavaş beni arayıp suların üst katlara çıkmadığını hatta sabah saatlerinde suların kesilip gece yarısı geldiğini ifade etti. Okullar açıldı. Çocuğunu okula giden aileler özellikle Pazar günleri çocuklarını yıkayıp okula temiz bir şekilde göndermek istiyor. Susuz hayat olmayacağı için de Alpkent Mahallesi’nde yaşayanlar büyük sorun yaşıyor. Su tazyikli olmadığı için çamaşır, bulaşık makineleri ve şofbenler çalışmıyor. İnşallah sorun kısa sürede çözülür. Yaz aylarında çok fazla su tüketiyoruz. Havalar biraz serinlemeye başladı. Belki su tüketimi biraz azalır da susuz kalan bölgeler de suya kavuşur.

BAYAN SEYİSLER YETİŞECEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) ve İŞKUR ortaklığında yeni bir projeye imza atılıyor. TJK ve İŞKUR bayan seyis yetiştirmek için işbirliği yapıyor. Kırsalda kadınlar için tarım dışı istihdam ortamı sağlanması, kadınların bu sektörde yer alarak iş sahibi olması ve konuya farkındalığın artırılması amacı ile ‘Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor’ projesi Torbalı’da da hayata geçiyor. Proje, hipodromu olan İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Kocaeli Diyarbakır, Şanlıurfa ve Ankara’da da uygulanmaya başlandı. Kırsaldaki kadınların düzenli bir işe ve gelire sahip olmaları, ekonomik ve sosyal kapasitelerini geliştirerek yaşam kalitelerinin arttırılması ve kadın seyis iş kolunun geliştirilmesini amaçlayan proje kapsamında, eğitim almak isteyen bayanlar muhtarları aracılığı ile projeye dahil olabilecek. Bayanlara teorik ve pratik olarak 360 saatlik ‘At Yarışları Yönetmeliği Modüler Seyislik Eğitimi’ verilecek. Projeye katılmak isteyen 18-40 yaş arasında, kırsalda ikamet eden ve en fazla 80 kilogram ağırlığındaki kadınlar, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurularını, dilekçe, nüfus cüzdanları ve ikametgah belgeleri ile yapabilecek. Bakalım Torbalı’dan kaç kişi bu projeye başvuru yapacak. Torbalı atçılık konusunda çok önemli bir yere sahip. Karakuyu’da TJK’nın merkezi bulunuyor. Ayrancılar’da da çok büyük at çiftlikleri mevcut. Bu nedenle bu kurslarda eğitim alacaklar çok kolay bir şekilde iş bulabilir. Bence bayanlar erkeklerden daha çok çalışmaya meyilli. Erkekler kolay para kazanmanın yollarını arıyor. Cumartesi-Pazar tatil olsun, maaşı yüksek olsun. Birde yorucu olmazsa erkekler o zaman çalışabilirim diyor. Ancak kadınlar öyle değil. Ağırlığı ne olursa olsun o işi yapabilmek için canla başla çalışıyorlar. TIR sürüyorlar, kaynak yapıyorlar, lastik tamirciliği gibi çok ağır işleri bile yapabiliyorlar. Bu iş de çok ağır olmadığı için tüm bayanların yapabileceğini düşünüyorum.

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
1 ayda üç doktor dövüldü 1 ayda üç doktor dövüldü

Evet evet yanlış okumadınız. Yeni hastaneye geçeli daha 1 ay oldu ama maalesef acil serviste 3 doktor saldırıya uğramış. 1 ay gibi bir ...

Torbalı önem kazandı Torbalı önem kazandı

21 Eylül, Torbalı ve Ticaret Odası için önceki gün önemli bir gündü. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu hizmet binasının açılışı ve İzmi...

Olgun’dan gövde gösterisi Olgun’dan gövde gösterisi

Torbalı Ticaret Odası, dün çok büyük ve bir o kadar da önemli organizasyona ev sahipliği yaptı. 7 milyon liraya mal olan Ticaret Odası’...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Suriyeli okulu! Suriyeli okulu!

Torbalı’da yaşayan Suriyeli vatandaşların eğitim ihtiyacını ...

İZBAN’daki merdivenleri çalıştırın İZBAN’daki merdivenleri ç...

Bu İZBAN ilçeye geldiğinden beri ulaşım ile ilgili birçok so...

Yoğunluğun yüzde 70’i dışarıdan Yoğunluğun yüzde 70’i dış...

Nüfusta uzun süre sıra bekleyen vatandaşlar isyan etti. Pers...

Özel çocuklara  özel eğitim şart Özel çocuklara özel eğit...

Uzun yıllar yurt dışında eğitim alan Uzman Psikolog İpek Erd...

Güçlü büyüme şirketleri uçuracak Güçlü büyüme şirketleri u...

Türkiye’nin gıpta ile izlenen büyüme performansı, borsadaki ...

Hak edişler patrona değil işçiye verilecek Hak edişler patrona değil...

Taşeron işçilerle ilgili düzenleme bu yıl yürürlüğe girecek....

Domateste yeni sezonu kaçırmayacağız Domateste yeni sezonu kaç...

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, New York'ta Türkiye Ticaret M...

Engel yok! Engel yok!

Küçük yaşta yakalandığı kas erimesi hastalığı nedeniyle vücu...

1 ayda üç doktor dövüldü 1 ayda üç doktor dövüldü...

Evet evet yanlış okumadınız. Yeni hastaneye geçeli daha 1 ay...

Oda seçimleri ertelendi Oda seçimleri ertelendi

Tüm Türkiye'de oda ve borsaların, ekim ayında başlayıp kasım...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan