Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Karşısında okul var ama kayıt başka okula

Torbalı Mahallesi’nde uzun yıllardır süren okul problemi nihayet çözüme kavuşturuldu. Depreme dayanıksız diye yıkılan binanın yerine Adliyenin arkasında bir okul yapıldı. 11 Eylül tarihinde de eğitim öğretime başlayacak.

07 Eylül 2017 - 9:20 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi. A+A-

Karşısında okul var ama kayıt başka okula
300Reklam

Okul bu yıl ilk kez kullanılacağı için bazı eksiklikler yaşanacak. Bu çok normal. Eksikler görülüp giderilecek. Ancak okul açılmadan önlem alınmadığı için bölgede ikamet edip çocuğu ilkokula başlayacak olanlar çok büyük bir problem ile karşı karşıya. Adrese dayalı sistem ile öğrencilerin yerleştirildiği okullarda Gazi İlkokulu’nun karşısında ikamet eden vatandaşın çocuğunun kaydı Mustafa Çoban İlkokulu’na çıkıyor. Çocuğunu bu yıl ilkokula gönderecekler okula kayıt için gittiklerinde böyle enteresan bir durum ile karşılaştı. Herhalde eğitim öğretime başlayacak okul için bir bölge belirlenmedi ve problem buradan kaynaklanıyor. Okulların bölgeleri de tatil döneminin başlarında belli oldu herhalde. Şimdi ne olacak herkes merakla bekliyor. Problem yaşayan veli sorunu çözmesi için Torbalı Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kuran’ın yolunu tutuyor. Muhtarda konu ile ilgili gelen şikayetlerden bıkmış durumda. Evinin karşısındaki okula çocuğunu kaydettiremeyen soluğu muhtarın yanında alıyormuş. Tam okul sorunu çözüme kavuştu dediğimiz mahalle sakinleri adrese dayalı sisteme takıldı. Mahalleli konu ile ilgili imza kampanyası başlatacakmış. Toplanan imzalar Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun ve Kaymakam Kadir Sertel Otcu’ya iletilecek. Bakalım Gazi İlkokulu’nun kayıt bölgesinde değişiklik yapılabilecek mi. Bekleyip göreceğiz.

ALT GEÇİDİN SORUNU BİR TÜRLÜ ÇÖZÜLMEDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Muratbey Mahallesi belediye garajının yanına yapılan alt geçitteki mazgalların çökmesi nedeniyle araç sürücüleri büyük sıkıntılar yaşıyor. Mazgalların çökmesi nedeniyle araçların tekerlekleri çöken zemine çarpıyor. Araçla alt geçitten geçerken ‘tak’ diye ses geliyor. Alt geçitteki mazgalın bozuk olduğunu bilenle yavaş geçiyor. Bilmeyenler ise tekerleğin beton mazgalın boşluğuna çarpması ile kendisine geliyor. Uzun süreden beri vatandaş ve araç sürücüleri bu konudan dert yanıyor ancak ne hikmetse bir çalışma yapılmıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak bu kadar zor mu?Herkes ‘Koskoca büyükşehir belediyesi bir alt geçidin mazgalını yapamadı’ diyor. Haksız da sayılmazlar.Mazgalların yenilenmesi herhalde yarım günlük bir iştir. Demir mazgalın oturduğu yerlere beton mu atılacak yoka daha sağlam bir malzeme mi yapılması gerekiyor bunun cevabı alt geçide gelecek işinin ehli ekip ile belli olacak.

AHMETLİ’NİN DAĞLARI PERİŞAN

Ahmetli Mahallesi’nden Zeytinköy’e çıkan dağ yolu, denize gitmek isteyenler tarafından oldukça sık bir şekilde kullanılıyor. Yaz aylarında bu yol çok fazla işliyor. Selçuk yolundan Zeytinköy’e gitmek isteyenler 35-40 kilometre yol kat etmesi gerekirken, Ahmetli’den geçen dağ yolundan 20 kilometre sonra denize ulaşıyorsunuz. Denize gidenlerin yanı sıra çevre düşmanları da bu yolu çok sık kullanıyorlar. Bayramın 3. günü bu yolu kullandım.Yol oldukça güzel. Ağaçların arasından ilerliyorsunuz. Biraz dar olmasına rağmen yol çok kötü değil. Ancak yolun kenarına dökülen moloz ve çöpler görüntünün kirlenmesine neden oluyor. İnsanlar bu çöpleri neden doğanın ortasına atıp gidiyorlar anlam veremiyorum. Yolun kenarında inşaat atıkları, hurda mobilyalar ve buzdolabının içinde yer alan kasalar atılmış. Bunları kim, ne zaman buraya atıyor. Herhalde gece yarısı gelip atıyorlar. Ahmetli Mahallesi’nde ikamet edenler çevrelerinin temiz tutulması için bu bölgeleri çok sıkı denetlemeli. Mutlaka hayvanlarını otlatmak veya tarlalarına gitmek için bu yolları kullanıyorlardır. Çöpünü, molozunu atmak için gelenleri sıkı bir şekilde takip etmeliler. Jandarmanın da bu yolda sık sık kontrol yapmalı. Yeterli personeli olmayan jandarmanın nereleri kontrol altında tutacağı ise merak konusu. 180 bin nüfuslu bir ilçede hem polis hem de jandarmanın yetersiz olması birçok sorunu beraberinde getiriyor. Jandarma da yeterli personel olsa ve bu yolda gerekli güvenlik önlemlerini alsa hem bu yolu kullanan kaçakları hem de yolun sağını solunu çöpe bulayanları yakalayabilir. Ahmetli de ikamet edenlerin moloz dökenleri hemen jandarmaya bildirmesi gerekiyor. Yoksa güzelim çevre yok olup gidecek.

FOTOĞRAFI DEĞİL ETİ PAYLAŞMAK LAZIM

Kurban Bayramı’nda bayram namazından sonra ibadetlerini yerine getirmek için maddi durumu yerinde olan Müslümanlar kurbanlarını kesti. Kesilen kurbanların etleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Ancak bazıları kurbanlarını keserken sosyal medyadan paylaşmayı tercih etti. Kurbanlar derileri yüzülürken çekilen fotoğraflar ile paylaşımlar yapılıp ‘Allah kabul etsin, Kurbanımızı kestik’ yazıldı. Bu tür fotoğraflar birçok kişi tarafından eleştirildi. Allah rızası için yapılan bu eylemin herkes ile paylaşılması pek hoş olmuyor. Kesen var kesemeyen var. Bu nedenle kurban kesiminin paylaşılması oldukça fazla tepki çekti. Kurban etini paylaşmak gerekiyor, kesilen hayvanın fotoğrafını değil. Sosyal medyada yemek fotoğrafı paylaşımını da doğru bulmuyorum.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ölüm tehlikesi Ölüm tehlikesi

Atatürk Mahallesi'nde bulunan küçük bir elektrik trafosunun hali ortada. Atatürk Mahallesi 1577 Sokak'ta bulunan elektrik trafosu bilin...

Okullar açılıyor Okullar açılıyor

2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk ders zili 11 Eylül Pazartesi günü çalacak. Okulların açılmasına sadece 6 gün kaldı. Önümüzdeki Paz...

Geceleri inşaat terörü yaşanıyor Geceleri inşaat terörü yaşanıyor

BELKİ bana kızanlar olacak ama maalesef durum tam olarak bu. Torbalı’nın dört bir yanında inşaat yükseliyor. Çok güzel, ilçemiz gelişiy...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Karşısında okul var ama kayıt başka okula Karşısında okul var ama k...

Torbalı Mahallesi’nde uzun yıllardır süren okul problemi nih...

Korucuk, FETÖ’den kurtuldu Korucuk, FETÖ’den kurtuld...

Eylül ayı olağan belediye meclis toplantısı gerçekleşti. Kor...

Markasız ürünler almayın Markasız ürünler almayın...

Egem Kitap Kırtasiye, yeni eğitim öğretim yılına zengin ürün...

Evinize gelen doktor Evinize gelen doktor

Albayrak İklimlendirme, klima denilince ilk akla gelen Gener...

Adres değiştiren okullar Adres değiştiren okullar...

Kayıt dönemi devam ederken velilerde çocuklarını daha iyi bi...

Vekiller kontrole geldi Vekiller kontrole geldi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve İzmir Milletve...

Tacirlere büyük darbe Tacirlere büyük darbe

Torbalı İlçe Jandarma Komutanlığı’nın, uyuşturucu madde yeti...

İmalat PMI 6.5 yılın zirvesinde İmalat PMI 6.5 yılın zirv...

Büyümenin öncü göstergesi imalat sanayi satın alma yöneticis...

İşte emeklinin zam oranı İşte emeklinin zam oranı...

SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak zammını merakla beklerken, ip...

Enerji 6 dev adımla şaha kalkacak Enerji 6 dev adımla şaha ...

AK Parti enerji sektörüyle ilgili bir rapor hazırladı. Rapor...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan