Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Kılıçdaroğlu ile duygu yüklü 2 tören: İzmir şehitlerini unutmadı!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı 2 törenle adliye saldırısında şehit olan Kahraman Polis Fethi Sekin ve Musa Can’ın isimleri Bayraklı’daki 2 caddeye ve yeni yapılan parka verildi. Kılıçdaroğlu, “Askere, polise sıkılan kurşun millete sıkılmıştır” dedi.

04 Şubat 2017 - 16:12 'de eklendi ve 1296 kez görüntülendi. A+A-

Kılıçdaroğlu ile duygu yüklü 2 tören: İzmir şehitlerini unutmadı!

EGEDESONSÖZ – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, 2 anlamlı açılışa katılmak için İzmir’e geldi.

– AÇILIŞ PROGRAMI: İZMİR ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI…
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun uçağı saat 11.30 sularında Adnan Menderes Havalimanı’na indi. CHP Lideri’ni burada CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda partili karşıladı.

İSİMLERİ O CADDELER ÖLÜMSÜZLEŞTİ
Kılıçdaroğlu katılacağı 2 anlamlı tören için Bayraklı’ya geçti. İlk tören İzmir Adliyesi önünde gerçekleşti.

Şehit Polis Fethi Sekin ve şehit Musa Can’ın isimleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle İzmir Adliyesi önündeki cadde ve sokağa verildi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bayraklı Adliyesi’nin bulunduğu İslam Kerimov Caddesi’ne “Şehit Polis Fethi Sekin” ve 1586/1 Sokak’a da yine aynı saldırıda şehit olan “Şehit Musa Can” adının yazdığı sokak tabelaları açtı.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bayraklı Adliyesi’nin bulunduğu İslam Kerimov Caddesi’ne “Şehit Polis Fethi Sekin” ve 1586/1 Sokak’a da yine aynı saldırıda şehit olan “Şehit Musa Can” adının yazdığı sokak tabelaları açtı.

Kılıçdaroğlu isim koyma törenlerinin ardından ‘Kahraman Polis’in adının ölümsüzleşeceği parkın açılışına katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Bayraklı’daki parkın açılış törenine şehit polis Fethi Sekin’in ve şehit adliye personeli Musa Can’ın ailesi, CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP ile AK Parti’nin milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, siyaset, ekonomi dünyasının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DUYGU DOLU ANLAR!
Alandaki kalabalığa video izletildi ve duygu dolu anlar yaşandı. Binlerce vatandaş şehit Fethi Sekin’in adını bağırarak ‘Burada’ diyerek cevap verdi. Sekin için sloganların atıldığı törende İzmir Marşı söylendi ve binlerce vatandaş, ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ diye haykırdı.

O HAİNLER ŞUNU BİLMİYOR…
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Teröristler hep şunu düşünür, yılgınlık yaratır ve bıktırırız istediklerimizi kabul ettiririz… Ama o hainler şunu bilmiyor, Türkiye Cumhuriyeti sıradan bir devlet değildir. Kuran insanlar sıradan değildir. Ölümüz göze aldılar. Bizim sınırlarımız cetvel pergelle çizilmedi. Binlerce şehidimizin kanı vardır. Gazilerimiz vardır. Şiddet ve terör nereden, kimden gelirse gelsin, hepsinin önünde göğsümüzü siper etmeye hazırız. Bu ülke için vatanımız, milletimiz, bayrağımız çocuklarımız için bunu yapacağız. Bu bizim ortak vatan görevimizdir” dedi.

O ARTIK İZMİR’İN DE GAKKOŞU’DUR!
Kılıçdaroğlu Artvin’de yaşadığı terör saldırısında da örnek verdi ve “Az önce film izledik. Uzun namlulu silahlarla nasıl saldırdıklarını gördük, silah seslerini duyduk. Bu saldırının benzerini ben Artvin’de yaşadım. Orada da bir askerimiz şehit oldu. İzmir’in bir özelliği var. Anadolu’nun her ilinden insanlar buraya gelir ama hiç kimse kendisini yabancı hissetmez. İzmir’in böyle güzel bir özelliği vardır. Fethi Sekin Elazığlıdır. Ben de Elazığ Ticaret Lisesi’nin ilk mezunuyum. Yıllarım orada geçti. Gakkoş sözcüğünü önemini onlardan duydum. Sevdikleri insanlara öyle hitap ederler. Ben Fethi Sekin artık Elazığ’ın değil tüm İzmir’inde Gakkoşu’dur demiştim. Çok önemli bir mücadele gösterdi. Engellemeseydi daha çok sorunlar önümüze gelecekti. Ama gözünü sakınmadı. Musa Can ‘dışarıda neler oluyor’ diye baktığında, teröristlerin sıktığı kurşunla hayatını kaybetti. Her iki şehidimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Onlar bizim gönlümüzde, bu ülkenin sevdalılarıdır. Ölüme gitmeyi tercih ettiler” diye konuştu.
POLİSE SIKILAN KURŞUN MİLLETE SIKILAN KURŞUNDUR!
Polis teşkilatı için konuşan Kılıçdaroğlu, “Polislerimiz… Bizler akşam evde rahat uyuruz, düğün, dernek toplantı, miting yaparız. Zaman zaman koştururuz kavga ederiz ama hiç kimsenin unutmaması gereken bir şey var. Polisler 24 saat görevlerinin başındadır. Biz uyuruz ama onlar görevdedir. Farklı insanlar değiller. Kimimizin amcası, babası, komşusu, onlar bu milletin bir parçasıdır. Polise sıkılan her kurşun millete sıkılan kurşundur. Askere sıkılan kurşun millete sıkılan kurşundur. Polislerimizin zor koşullar altında görev yaptıklarını da biliyorum. Her birimizin ailesinde ve yakınında polis mutlaka vardır” açıklamasını yaptı.
İNGİLTERE ÖRNEĞİ!
Kılıçdaroğlu, “Onların haklarını tam ödüyor muyuz? İtiraf ediyorum, emin olun ödemiyoruz, ama ödememiz gerekir. Askerlerimiz eksi 35 derecede mücadele ediyoruz. Biz sokak ve caddelerde rahat yürüyelim diye mücadele veriyorlar. Güvenliğimizi sağlayan asker, polis herkese şükran borçluyuz. Bir park açıyoruz. Kendisini sonsuzluğu uğurladık ama ismini sonsuzlaştıracağız. Şehitlerimizi unutmayın. İngiltere’de bir şehit yakını mağazaya gittiğinde anons edilir. ‘Falan şehit yakını mağazamızı onurlandırmıştır’ derler. Şehitlerimizin ailelerini kucaklayalım. Çünkü onlar bedel ödemişlerdir. Şehitlerimiz İzmir’i ve Türkiye’yi onurlandırmışlardır. Hep birlikte dik durmasını bileceğiz” dedi.

BUGÜN SAYGI DUYMA GÜNÜDÜR!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise konuşmasında, “Bugünkü tören bir park açılışı, herhangi bir bina açılışı değil. Bu farklı bir şey… Ben 13 senelik belediye başkanlığımda ilk defa yaşıyorum. Bu bir anma, bu bir saygı, bu bu vatanı vatan yapan, bu milleti ilelebet bağımsız yaşatan, tarihten bu tarafa gelen tüm şehitlerimize başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere teşekkür ediyorum. Teröre, kalkışmaya karşı mücadele eden, vatan, millet, çoluk çocuğumuzu koruyan tüm güvenlik güçlerine teşekkür ediyorum. Bugün Cumhuriyetin, barışın yaşaması için mücadele eden Fethi Sekin ve Musa Can’ın aziz hatıraları önünde saygı duyma günüdür. Onların anılarını kalbimizde yaşatmak ve hatıralarını unutturmamak zorundayız” dedi.
İZMİRLİLERİN NESİLDEN NESİLE GÖNLÜNDE YAŞAYACAKTIR!
“İzmir barışın, özgürlüğün, kardeşliğin şehridir” diyerek sözlerine devam eden Kocaoğlu, “Ülkede birlik, beraberlik, dirlik, düzen için, terörün bitmesi, bölgeye kardeşliğin gelmesi için hemşerilerimiz gereken desteği her zaman vermiştir ve her zaman verecektir. 56 yaşımda hayatımın en onurlu görevine seçildim. 13 senedir onur ve gururla bu görevi sürdürüyorum. Aileme bırakacağım en büyük miras bu kentte belediye başkanlığı yapmaktır. Anlımızın akıyla bu görevi yerine getirmektir. Fethi Sekin’in kahramanlığının adliyeye ve İzmir’e, polis ve kolluk kuvvetlerine ne biçim bir yürek verdiğinin bilincindeyiz. Kahraman polisimiz İzmirlilerin nesilden nesile gönlünde yaşayacaktır” açıklamasını yaptı.

“İZMİRİN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇTIĞI ZAMAN OĞLUM KOKACAK”
Fethi Sekin’in babası Mehmet Zeki Sekin de konuşmasında, “Büyük bir katliamı önleyen Fethi Sekin’in babasıyım. Hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Cenaze törenine katılamamış olmanın üzüntüsünü hala yaşıyorum. Şehidimize İzmir, Elazığ, tüm Türkiye sahip çıtı. Allah herkesten razı olsun. Ben de tabutunun arkasında gitmek isterdim. Benim yerimi Fethi’min tabutunu tutan fedakar İzmir halkına teşekkür ediyorum. Oğlumun bedeni bugün burada yok ama baharda ben onu duyacağım. İzmir’in dağlarında çiçekler açtığında ben onun kokusunu duyacağım. Sizler de duyacaksınız. Rahat uyu Türkiye’m, kahramanlar bitmez, şehitler ölmez, vatan bölünmez. Bir Fethi Sekin ölür bin Fethi Sekin doğar. Birlik, beraberliğimizi koruduğumuz sürece kimse vatanımızı bölemez. Bu güzel parkı yapıp hizmete sunan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şahsında tüm emeği geçenlere, tüm İzmirlilere teşekkür ediyorum. Türkiye’nin dört bir yanında onun adının verildiğini, yeni doğan yavrularına Fethi Sekin’in adını veren anne ve babalara da teşekkür ediyorum. Bütün bunlar acımızı biraz azaltıp gururumuz arttırıyor. Oğlumun adının adliye binasına verilmesi için desteklerinizi bekliyorum” diye konuştu.

BİNLERCE FETHİ SEKİN İÇİMİZDEDİR!
İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, “Toprakları ancak o kahraman evlatların kanları vatan yapabilir. Bu yüzyıllardır böyle oldu böyle olmaya devam edecek. 5 Ocak günü bu kentin güzel insanları katletmek isteyen piyonların sahiplerine çok güzel ders verdi. Arkadaşlarıyla birlikte kalaşnikof mermilerine giderken bir an bile tereddüt etmedi. Gül bahçesine girercesine şahadete koştu. Tüm İzmir ve Türkiye’nin kalbinde yer etti. Biz bugün yaşayabiliyorsak Fethi Sekin ve arkadaşları sayesinde yaşıyoruz. Fethi Sekin’e öyle bir sahip çıktınız ki hepinize teşekkür ediyorum. Emniyet Teşkilatı cumhuriyetin bağrından çıkmış bir teşkilattır ve gönülden bağlıdır. Nereden gelirse gelsin alçakların karşısındadır. Binlerce Fethi Sekin içimizde vardır. Hiç merak etmesinler sonuna kadar sahip çıkacağız. Adliye sarayına verilmesi noktasında çalışmalar devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyemiz büyük bir duyarlılık gösterdi. Şehidimizin ismini caddeye vererek onurlandırdı” dedi.

PROJEDE NELER VAR?
4 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR
Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 10 milyon liraya mal ettiği, 4 etap halinde projelendiren parkın içerisinde ‘Park İzmir’, ‘Park İzmir Kaykay’, ‘Park İzmir Çocuk’ ve ‘Park İzmir Çamlık’ bölümleri bulunuyor. Parkın 7’den 70’e her yaş grubuna uygun aktivite alanları, çocuk oyun ve spor alanları ve yeşil alan düzenlemeleriyle bölgede yaşayanların hem dinlenme, hem eğlenme hem de spor yapma ihtiyaçlarına cevap vermesi bekleniyor. İzmir’in yeni parkı, yapılan ışık düzenlemeleri ile geceleri de ayrı bir görünüme bürünüyor.
HEM HAVUZ HEM MEYDAN
Kentin en nitelikli parklarından biri haline gelen Şehit Fethi Sekin Parkı’nın ana girişinde, ziyaretçileri manolya ağaçları ile gölgelenen bir meydan karşılıyor. Bu meydanda gezenler için su perdesi ile serinleyecekleri bir su arkadı ve çocukların oyun oynayabileceği üzeri fıskiyeli bir kuru havuz yer alıyor. Söz konusu havuz, suyu kesildiğinde bir meydana dönüşerek çeşitli etkinliklere imkan tanıyor. Ayrıca parkın içinden geçen su kanalı ise sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenlere soluk aldıracak.
ENGELLİ ÇOCUKLARA UYGUN OYUNCAKLAR
Parkta ikinci bir havuz da, amfi tiyatronun bulunduğu alanda yer alıyor. Etkinlik zamanlarında havuzun suyu kesilerek, alan amfi tiyatroya dönüşüyor. İzmir’in simgesi palmiye ağaçları ile planlanan bu bölüm, aynı zamanda yol aksında da devam ediyor. Park içerisinde bisiklet severler ve yürüyüş-koşu yapmak isteyenler için dut ağaçları ile gölgelenen ve tüm alanı çevreleyen yollar da hazırlandı. Bu yollar, Şehit Fethi Sekin Parkı’nı Şehit Hakan Ünal Parkı’yla birbirine bağlıyor. Modern oyuncaklarla donatılarak engelli çocukların da kullanımına uygun olarak hazırlanan çocuk oyun parkı ise tarçın ağaçları ile gölgeleniyor.
KAYKAY VE PATENCİ GENÇLERİN BULUŞMA NOKTASI
Şehit Fethi Sekin Parkı, yeşil alan düzenlemelerinin yanı sıra skate park, macera oyun parkı gibi değişik aktivite alanlarıyla özellikle macera tutkunu çocuk ve gençler için bir cazibe merkezi olacak. Skate Park’ta, kaykay ve paten yapmayı seven gençler hoşça vakit geçirecek. Kum zemin üzerine hazırlanan ahşap görünümlü macera oyun parkı ise parkın en ilgi çeken noktalarından biri olacak. Dökme kauçuk zeminli bir çocuk oyun alanıyla birlikte, korunan çam ağaçlarının altına çim tepelerden oturma alanları hazırlanıyor. Parkın bu bölümünde bir süs havuzu da yer alıyor.
800 ADET AĞAÇ YER ALACAK
Şehit Fethi Sekin Parkı’nda mevsim değişikliklerine göre farklı renk ve koku özelliklerine sahip olan gravilya, çınar, mabet ağacı, sığla ve meşe gibi büyüdükçe anıt ağaç formuna ulaşabilecek ağaçlar ile sedir, çam, pembe çiçekli akasya, ıhlamur, palmiye türlerinde olmak üzere toplam 800 adet ağacın yanı sıra yaklaşık 32 bin adet çalı ve yer örtücü bitki yer alıyor. Çevrenin ihtiyacı da göz önünde bulundurularak planlanan otoparkların üzerini pembe çiçekli akasyalar süslüyor.
TEKNOLOJİ SEVENLER DE UNUTULMADI
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin birçok noktasında hizmete sunduğu ücretsiz Wİ-Fİ erişimi ile USB şarj noktaları hizmeti, Şehit Fethi Sekin Parkı’nda da yer alıyor. Güvenliğin kamera sistemiyle sağlandığı parkta, kendi kendini temizleyen akıllı tuvaletler de kuruluyor.
HEYKELİ DİKİLECEK
İzmir Büyükşehir Belediyesi, gösterdiği kahramanlıkla olası bir katliamı önleyen Fethi Sekin’in anısına, şehit düştüğü İzmir Adliyesi önüne bir de heykelini dikecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu amaçla ulusal düzeyde bir heykel yarışması düzenliyor.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İzmir’in o ilçesine TOKİ müjdesi! İzmir’in o ilçesine TOKİ müjdesi!...

İzmir’in Narlıdere ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yurttaşlar için uygun fiyatlı konut yapımı için harekete geçildi...

AK Parti’li Kaya’dan muhtarlarla referandum zirvesi AK Parti’li Kaya’dan muhtarlarla r...

Menderes Belediye Başkanı 16 Nisan’da gerçekleşecek referandum için çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Soylu’nun çalışmalarına AK Parti İ...

Devletin zirvesinin İzmir ajandası belli oldu Devletin zirvesinin İzmir ajandası belli...

Başbakan Yıldırım yeni haftada İzmir'de üç günlük mesai yapacak. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan Yıldırım'ın da eşlik edec...

AK Partili Kaya’dan HDP’li Önder’e: Sen İzmir’i bilmezsin… AK Partili Kaya’dan HDP’li Önder’e: Sen ...

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, HDP'nin İzmir'de düzenlediği referandum startını verdiği toplantıyı hedef aldı. Kaya, toplantı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı’da da hissedildi! Torbalı’da da hisse...

Denizli Acıpayam merkezli 5,5 büyüklüğünde deprem meydana ge...

Güle güle Musa! Güle güle Musa!

“Dost elinden gel olmazsa varılmaz, rızasız bahçeni...

Bir haftada 3,3 milyon kişi kullandı! Bir haftada 3,3 milyon ki...

Gebze-Halkalı banliyö hattını bir haftada 3,3 milyon yolcu k...

Bakan Pekcan açıkladı: Marketlerin kendi ürünlerine sınırlama geliyor Bakan Pekcan açıkladı: Ma...

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Perakende Yasası çalışmaların...

Türkiye Bankalar Birliğinden tavsiye kararı Türkiye Bankalar Birliğin...

Türkiye Bankalar Birliğince (TBB) yapılan açıklamada, yönet...

“Daha güzel bir Torbalı” “Daha güzel bir Torbalı”...

Torbalı Mahallesi’nin sevilen isimlerinden olan ve geçtiğimi...

Başkan Görmez: güven ve istikrar devam edecek Başkan Görmez: güven ve i...

TÜİK , Şubat 2019'da bir önceki yılın konut satışlarını açık...

Baba yadigarıyla seçmen kağıdı dağıttı Baba yadigarıyla seçmen k...

Muratbey Mahalle Muhtarı Mehmet Emin Berber muhtarlık görevi...

Torbalılı doktor dünyayı zayıflatıyor Torbalılı doktor dünyayı ...

Torbalı’da doğan ilk eğitimini Torbalı’da tamamlayan Genel C...

Trafik terörüne hava destekli takip Trafik terörüne hava dest...

İzmir İl Jandarma ve Torbalı Jandarma Komutanlığı helikopter...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan