Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Koruluk neden karanlık

Yaz aylarının vazgeçilmez yerlerinden bir olan Muzaffer Kebapçıgil Koruluğu’nda her akşam vatandaşlar aileleriyle birlikte çok güzel vakit geçiriyor. Ancak neredeyse her akşam korulukta çocuğunu kaybeden aileler soluğu güvenlik görevlisinin yanında alıyor. Çocuklarını oyun parkında oynaması için bırakan aileler galiba çok koyu olan muhabbeti bırakamıyor ve her akşam bu manzara yaşanıyor.

05 Ağustos 2017 - 10:36 'de eklendi ve 658 kez görüntülendi. A+A-

Koruluk neden karanlık

Oyuna dalmış olan çocuk etrafından bir haber zamanın nasıl geçtiğini de anlamıyor tabi. Ondan sonra çocuk hatırlanıyor ve ortalık karışıyor. Sağa sola koşuşturmaca başlıyor ve soluk güvenlik görevlisinin yanında alınıyor. Hiçbir şeyden habersiz olan güvenlik görevlisine durum anlatılıyor ve çözüm bekleniyor. Oysa biraz daha dikkatli olsa bu görüntüler hiç yaşanmayacak. İşin garip yanı güvenliğin yanına feryat figan aile üyeleri çocuk bulunduktan sonra çocuğa ceza kesip şiddet uyguluyor. Zaten korkmuş olan çocuk da bir de ailesinden tepki görünce ortaya trajikomik sahne çıkıyor. Bu konuda ailelerin hem çocuklarına göz kulak olmaları hem de böyle bir şey olunca cezayı çocuğa kesmek yerine duyarlı olmaları gerekir. Olay sırasında sadece çocuğunu kaybeden aile etkilenmiyor yan masadaki insanlar da tedirgin oluyor bu durumdan. Ailesiyle biraz kafa dinlemek için ailelerin bir anda bütün keyfi kaçıyor. Diğer bir konu ise korulukta ışığın yetersiz kalması. Daha önceden de gündeme gelmesine rağmen konuyla ilgili bir şey yapılmadı. Koruluğun kapısından girildiği anda insanı direk karanlık duygusu esir alıyor. Kafelerin ve oyun alanının çevresindeki ışık gayet yeterli iken orta taraflarda aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bazı masalar uzaktan belli olamayacak kadar karanlık duruyor. Loş ortam gayet insana dinlendirici bir hava veriyor ancak korulukta karanlık duygusu daha ağır basıyor. Hal böyle iken insanların bazen gidesi gelmiyor. Oysa ki koruluk ilçede en güzel vakit geçirilebilecek yerlerden birisi. Umarım yetkililer bu konuda bir çalışma yapar.

KARAKUYU NEREYE GİDİYOR

Karakuyu, Subaşı, Çaybaşı, Yazıbaşı, Ayrancılar ve Pancar Beldeleri kapatılınca bu beldeler mahalleye dönüştü. Ayrancılar konumu itibari ile Torbalı’nın parlayan yıldızı oldu. Yatırım üstüne yatırım ve nüfusta patlama yaşandı. Pancar da oldukça hareketli tek tük de olsa mahalleye binalar yapılıyor. Yazıbaşı da sanayi bölgesi olduğu için biraz hareketli. Çaybaşı ve Subaşı da pek hareket yaşanmasa da Karakuyu kadar sönük değil. Karakuyu Mahallesi her geçen gün kan kaybetmeye devam ediyor. Aslında Karakuyu Mahallesi Karaot, Karakızlar, Korucuk, Ormanköy, Helvacı, Dağtekke başta olmak üzere 9 mahalleye köprü vazifesi görüyor. Karakuyu da aslında 4 kat imar mevcut. Ancak alt yapı yetersizliği yüzünden Karakuyu’ya kimse yatırım yapmıyor. İlçe merkezi her geçen gün arazi açısından problemli hale geliyor. Tarımsal alanların imara açılması yerine Karakuyu gibi ilçeye çok yakın mahallelere müteahhitler yönlendirilebilir Tabi bunun için Torbalı Belediyesi’nin burada gerekli alt yapı çalışmasını yapmalı. Karakuyu’da halen foseptik çukurlarının olduğunu, kanalizasyonun Fetrek Çayı’na aktığını biliyoruz. Devlet Su İşleri Fetrek Çayı’nda Sultanlar Vadisi projesini yürütüyor ama mahallenin kanalizasyonu olmadığı için kirli sular çaya akıyor. Yolu, kanalizasyonu tamamlanırsa Karakuyu’nun da hareketleneceğine eminim. İzmir’den gelip ev yaptırmak isteyenler yaptıkları araştırmanın ardından alt yapıları olan daha uzak köylere ev yaptırıyor. Karakuyu hareketlenirse Torbalı’nın yükü de hafifleyecektir.

SAHTE YAĞA DİKKAT

Zabıta ekipleri zeytinyağı hilelerine karşı vatandaşı uyarmak için atağa geçmiş. Duvarlarda, dükkan vitrinlerinde zeytinyağı konusunda uyarılar yapılıyor. Zeytinyağına kanola yağı karıştırılıp saf zeytinyağı diye satış yapılması üzerine gelen şikayetler zabıtayı bu konuda gerekli çalışmayı yapmaya zorlamış olacak. Zeytinyağı üreten bazı fabrikalar bu tür hilelere başvurunca vatandaş da tedirgin oluyor. Gerçek zeytinyağı yemek isteyenler bildiği tanıdığı kişilerden temin etsin. Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde bu tür hileli ürünler ortaya çıkıyor ama uygulanan cezalar caydırıcı olmadığı için değişen bir şey olmuyor. Sahte zeytinyağını piyasaya sürüp parayı bulan bazı üreticiler gelen cezayı ödemek için neredeyse can atıyor. Vatandaşa hileli gıda maddesi satan kuruluşların tespit edilmesinin ardından çok ağır bir şekilde cezalandırılması lazım. İnsan sağlığını hiçe sayan kuruluşun bu hareketi tekrarlaması halinde ise fabrikanın kapatılması gerekmez mi. Ben mi yanlış düşünüyorum acaba. Bu konuda zabıtanın da bir çalışma yapması beni sevindirdi. Zabıtanın açıkta satılan yağları da zaman zaman kontrol ettiğini biliyorum. Pazaryerinde satılan yağlardan numune alınıp kontrol ediliyor. Bu hileli ürünler nedeniyle artık insanlar uzun yıllar yaşayamıyor. 60-65 yaşını gören neredeyse yok denecek kadar az. Kalp krizleri, kanserler derken hastalıkların ardı arkası kesilmiyor. Buna bir dur demek lazım.

HAVAİ FİŞEK YASAK

İzmir Valiliği aldığı karar ile OHAL kapsamında havi fişek ve patlayıcı maddelerin satışını yasaklamış. Düğün ve eğlencelerde atılan havai fişekler zaman zaman insanları korkutuyor. Yerli yersiz atılan havai fişekler nedeniyle insanlar rahatsız oluyor. Bu yüzden alınan karar birçok insanı sevindirdi. Tabi bu yasağa ne kadar uyulacak o da merak konusu. Bence yasağa rağmen bu gürültüleri duymaya devam ederiz. Kolluk kuvvetlerinin gerekli denetlemeyi yapması gerekli.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
AK Parti start verecek AK Parti start verecek

Siyasi Kulisler iyice hareketlendi. Herkesin gözü adaylarda. Öyle görünüyor ki dananın kuyruğu bu hafta kopacak. Aslında tüm dengeler ...

Köylerdeki emlak fiyatları uçmuş! Köylerdeki emlak fiyatları uçmuş!

Her fırsatta köy diyoruz ama çıkan yasa ile artık büyükşehirlerde köy diye bir şey kalmadı. Hepsi mahalleye dönüştü....

Sanayi sicil belgesi ve ihracat kaydıyla yapılan üretim Sanayi sicil belgesi ve ihracat kaydıyla...

SEVGİLİ okurlarım bu hafta ihracat ve ihracat rejimlerindeki değişiklikleri ele alacağım...

Meclis ayağa düşürmeyin! Meclis ayağa düşürmeyin!

Yerel seçimlere bir hayli az zaman kaldı ve geriye kalan parti merkezleri de adaylarını çok kısa süre içerisinde açıklayacak. Seçimler ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
2 bin 801 engelli öğrenciye rehber oldu! 2 bin 801 engelli öğrenci...

Kurulması için çeşitli kurumların yoğun mücadele verdiği RAM...

Damlaya damlaya  bir ton oldu! Damlaya damlaya bir ton ...

Sık sık ses getiren sosyal sorumluluk çalışmalarında yer ala...

Hastane, cihazı tamir eden firmadan şikayetçi oldu Hastane, cihazı tamir ede...

Torbalı Devlet Hastanesi'nde, anestezi sırasında oksijen yer...

Düğüm, bu  hafta çözülüyor Düğüm, bu hafta çözülüyo...

AK Parti ve CHP’de bu hafta sonuna kadar Torbalı adaylarının...

Yıldırım Baytekin gazetecileri ağırladı Yıldırım Baytekin gazetec...

Cumhuriyet Halk Partisi Torbalı Belediye Başkan Aday Adayı Y...

AK Parti start verecek AK Parti start verecek

Siyasi Kulisler iyice hareketlendi. Herkesin gözü adaylarda...

Düğünde başlayan takı kavgası savcılıkta bitti Düğünde başlayan takı kav...

Torbalı'da sık sık düğünlerde ve nişanlarda temel tartışma k...

Köylerdeki emlak fiyatları uçmuş! Köylerdeki emlak fiyatlar...

Her fırsatta köy diyoruz ama çıkan yasa ile artık büyükşehir...

Alkışlar Buse’ye Alkışlar Buse’ye

15 yaşındaki Buse Paksu büyük bir başarıya imza attı. Ulusla...

Sanayi sicil belgesi ve ihracat kaydıyla yapılan üretim Sanayi sicil belgesi ve i...

SEVGİLİ okurlarım bu hafta ihracat ve ihracat rejimlerindeki...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan