Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Köy mezarlığı

       İki köylü genç eşekleriyle dağdan odun kesmeye gittiler. Yolları uzaktı. Odun kesmeleri oldukça zaman aldı. Köye dönmek için geç kaldılar. Köyün yakınına yaklaştıklarında gece oldukça ilerlemişti. Evlerine gidecekleri yolun üzerinde mezarlık vardı.  Mezarlıktan korkuyorlardı. Ama yapılacak bir şey yoktu.

16 Şubat 2018 - 9:52 'de eklendi ve 706 kez görüntülendi. A+A-

Köy mezarlığı

Korkarak yaklaştılar mezarlığa. Yol tam mezarlığın ortasından geçiyordu. Korkularını gidermek için bir şeyler yapmaları gerektiğinin düşündüler. Birisi diğerine “Mezarlığa geldik, haydi Fatiha okuyalım.” Dedi. Arkadaşı, “Ben Fatiha bilmiyorum, sen biliyor musun?” dedi. Arkadaşı da “Ben de bilmiyorum.” Deyince çaresiz kaldılar. Korkuları iyice arttı. Hiçbir şey okumadan mezarlıktan geçilmezdi. Birisi “ Benim aklıma bir fikir geldi, gel eşeklerimizin yanında dört elli yürüyelim. Ölüler desinler ki “Eşşekler geçiyor.”

Zaman zaman eş, dosttan vefat edenler oluyor. Mezarlığa kadar uğurluyoruz. Ancak bu vesileyle mezarlıkları ziyaret edebiliyoruz. Aslında içinde bulunduğumuz ortamı iyi anlamak ve değerlendirmek için mezarlıkları sık sık ziyaret etmek, çocuklarımız da buna alıştırmak gerekir.

     MAKAM ARABASI

Cenazeyi defnetmek için gittiğimiz mezarlıklarda insan dikkatini bir şeyden alamıyor. Mezarlar yapı bakımından farklı yapılmışlar. Ama hepsinin ortak bir yanı var. Anlaşmış gibiler. Hiç birisi para, yiyecek, giyecek, makam koltuğu, makam arabası istemiyor. Hepsinin ortak isteği “Bir Fatiha.”

Zengini, fakiri, güçlüsü, zayıfı, güzeli, çirkini, eri, generali hepsi ama hepsi yalvarırcasına “Ne olur bir Fatiha” diyor. Ben bu yüzden mezar taşlarını okumak istemiyorum. Çünkü her okuduğum mezartaşı için Fatiha okumadan edemiyorum. “Yarın benim mezar taşımı da okuyan olur” diyorum. Aslında Peygamberimiz mezar taşlarını okumamızı tavsiye etmiyor.

Sevgili dostlar! Konuyu buraya taşımamın sebebi, bazı dostların bu konudaki uygulamaları. Çünkü “Ruhuna el Fatiha” denir denmez hemen ellerini yüzlerine sürüyorlar. Bunu o kadar acele yapıyorlar ki, nerdeyse Fatiha diyenin sesiyle onların ellerini yüzlerine sürmeleri aynı zamanda oluyor. Ve hemen arkasından kahkahaların duyulabildiği sohbetlere başlanıyor. Dostlara son görevin bu kadar basite alınmasını gerçekten anlamakta zorluk çekiyorum.

   NELER OKUNMALI

Biz burada “El Fatiha denince neler okunması gerektiğini bir defa daha tekrarlayalım. Önce salavat okunur. (Allahümme salli ala Muhammedin ve ala âli Muhammed” Sonra “euzü besmele çekilerek üç defa İhlas suresi, bir defa da Fatiha suresi okunur. Sonrada bu okunan surelerden elde edilen sevap önce Peygamber efendimizin ruhuna sonra bütün ümmetinin ruhuna,  sonrada özellikle defnedilen ölünün ruhuna bağışlanır. Son olarak yine salâvat okunur.

Sadece Fatiha okunup bahsedilen kişilere sevabı bağışlanabilir. Ancak üç İhlas suresi ilave edilerek okunursa Kur’an baştan sona kadar okunmuş gibi çok sevap kazanılır. Böyle bir avantajı kullanmamak akıllıca bir davranış olmasa gerekir.

Ama bundan daha önemlisi, zamanlamaya dikkat etmemiş olmamızdır. Dünyadayken, öldükten sonra başımıza gelecekleri çok ama çok önemsememiz gerekir.  Kurtuluşu mezarlığa geleceklerin okuyacağı Fatiha’ya bırakmamak gerekir. Aslında beklenti fatiha’dan değil Rabbimizin rahmetinden ümitvar olmaktır.

Rabbim, arkasından gönül kırıklığı içerisinde bir fatiha okuyacak, “Rabbim! rahmetini bu kardeşimizden esirgeme” diyecek dostlar nasip eylesin. Hayırlı cumalar.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi meclis listele...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis üyesi listelerini İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. ...

Yeni mecliste kimler olacak? Yeni mecliste kimler olacak?

Korkarak yaklaştılar mezarlığa. Yol tam mezarlığın ortasından geçiyordu. Korkularını gidermek için bir şeyler yapmaları gerektiğinin dü...

İstemem, yan cebime koy! İstemem, yan cebime koy!

TORBALI siyasetinde önemli bir virajı daha geride bıraktık. ...

Torbalı’dan Çılgın Sergen kazandı Torbalı’dan Çılgın Sergen kazandı

Biliyorsunuz bir süredir Torbalı’da bir takım gerekçelerle Deve Güreşleri düzenlenmiyor. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Münazaranın finali yapıdı Münazaranın finali yapıdı...

Liselerarası Münazaranın sonuncusu yapıldı. Son yarışmanın k...

Başarıya ulaşan öğrencilere ödül Başarıya ulaşan öğrencile...

Bünyesinde eğitim gören öğrencilerin okuma bilincini artırma...

“Kalkınma yerelden başlayacak” “Kalkınma yerelden başlay...

Vatan Partisi Belediye Başkan Adayı Muzaffer Yıldırımer, kal...

Faturalarınızı  kontrol edin! Faturalarınızı kontrol e...

Erkek kuaförü işleten Murat Kasapoğlu işletmesine gelen 347 ...

“Genel merkezimizin kararı” “Genel merkezimizin karar...

Cumhur İttifakının Torbalı’da en fazla konuşulan ismi olan M...

Zam yoğunluğu yok Zam yoğunluğu yok

Kış aylarında hastalıklarla doğal yollarla mücadele etmek is...

Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis ...

Binlerce öğrenci  adına teşekkür Binlerce öğrenci adına t...

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun dün, Çetinel Ai...

Kendi işininin patronu oldu Kendi işininin patronu ol...

Torbalı’da yaşayan Göçay eşinin işlerinin bozulması üzerine ...

Yol ve park eksiği Yol ve park eksiği

7 Eylül Mahallesi muhtar adayı Ömer Yadık çalışmalarını hızl...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan