Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Kur saldırısına karşı ekonomik teDbirler

ABD yaptırımlarına ve dolar üzerinden saldırıya karşı harekete geçen Merkez Bankası, SPK ve BTK, finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların işleyişini sürdürmesi amacıyla aldıkları tedbirleri açıkladı

14 Ağustos 2018 - 11:20 'de eklendi ve 186 kez görüntülendi. A+A-

Kur saldırısına karşı ekonomik teDbirler

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD’nin yaptırımlarına karşı ‘Ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz’, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, ‘Kurumlarımız Aksiyon Planı yaparak uygulamaya geçti’ sözleri üzerine harekete geçen Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların işleyişini sürdürmesi amacıyla Türk lirası ve döviz likidite yönetimi alanlarında bir dizi tedbiri hayata geçirdi.

BANKALARA ESNEKLİK

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, gün içi ve gecelik vadedeki hazır imkanlar çerçevesinde bankalara ihtiyaç duydukları tüm likiditenin sağlanacağı belirtildi. MB’nin aldığı tedbirler şöyle:

– Bankaların Türk lirası işlemleri için kullanabilecekleri teminat döviz depo limitleri 7.2 milyar avro seviyesinden 20 milyar avroya çıkarıldı.

– 2018 Yılı Para ve Kur Politikası metninde yer alan çerçevede, temel fonlama aracı olan 1 hafta vadeli repo ihalelerine ilave olarak ihtiyaç duyulan günlerde geleneksel yöntemle 91 güne kadar vadeli repo veya depo satım ihalesi açılabilecek.

– Bankacılık sistemi fonlama ihtiyacının yüksek olduğu günlerde vadeleri 6-10 gün arasında olmak kaydıyla farklı vadelerde birden fazla repo ihalesi açılabilecek.

– Bankaların 1 hafta vadeli repo ihalelerinde kazanan tekliflerin bir bölümünün veya tamamının, bankalar tarafından talep edilmesi halinde repo işlemi yerine aynı faiz oranı ve vade ile Bankalararası Para Piyasası’nda depo işlemi olarak sonuçlandırılmasına imkan tanınacak.

BORÇ VEREBİLECEKLER

– MB, döviz depo piyasasındaki aracılık faaliyetlerine yeniden başlayacak. Bu çerçevede, Döviz ve Efektif Piyasaları Uygulama Talimatı ile belirlenen kurallar doğrultusunda döviz depo piyasasında bankalar Merkez Bankası aracılığı ile birbirlerinden borç alıp verebilecekler.

– Bankalar döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar dolar seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek, kullanım şartlarında iyileştirmeye gidilebilecek.

– Bankalar döviz ve efektif piyasalarında kendilerine tanınan limitler dahilinde döviz karşılığı efektif işlemleri yoluyla Merkez Bankası’ndan efektif temin edebilecek.

ZORUNLU KARŞILIK ORANLARINA İNDİRİM

– Merkez Bankası TL zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 250 baz puan indirildiğini de kaydetti. Buna göre;
– Yabancı para diğer yükümlülükler için belirlenen vadelerde zorunlu karşılık oranlarının 400 baz puan indirildi.
– Yabancı para yükümlülükler için azami ortalama tesis imkanının yüzde 8’e çıkarıldı.
– Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında TL yükümlülükler karşılığında ABD dolarının yanı sıra avro cinsinden de zorunlu karşılık tesis edilebilecek.
– Değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 10 milyar TL ve 6 milyar ABD doları ile 3 milyar ABD doları tutarında altın cinsinden likidite sağlandı.

YILDIZ SAVAŞLARINI BİZ KAZANACAĞIZ

Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Birimleri Fakültesi Dekanı Kerem Alkin, yıldız savaşlarının resmen başladığını ve son on yıl içinde yıldızı yükselenler arasındaki Türkiye’nin de aralarında bulunan ülkelere, ABD’nin ekonomik tetikçilikle ‘Yıldız Savaşları’nı başlattığını belirtti.
Trump’ın Kasım’daki ABD ara seçimleri öncesinde gövde gösterisi yaptığını söyleyen Alkin, “Siyasal, sivil ve askeri bürokrasinin vesayet odaklarıyla yürüttükleri tüm operasyonlar başarısız kalınca, son kez ekonomik vesayet odakları üzerinden Türkiye’yi cezalandırma yoluna girişti. ‘Yıldız Savaşları’nı birlik ve beraberlikle, daha yoğun strateji üretme kabiliyetiyle aşacağız ve bu savaşı kazanacağız.

5 TL’NİN ALTINA İNER

SETA Ekonomi Koordinatörü Sadık Ünay ise piyasalarda gelinen noktanın ekonomik temellerle izah edilemeyeceğini söyleyerek, ciddi spekülatif ataklar olduğunu ve bu saldıının tamamen bir ekonomik savaş olduğunu anlattı. Şu an piyasalarda yaşanan artışın ekonomik temeli yok.
Bunlar geçici hareketler. OVP açıklandığında çok kısa sürede dövizdeki oynaklık yerine oturacaktır.
ABD ile dış politikada alınacak mesafe ile piyasalar da rahatlayacaktır.
Yıl sonuna doğru alınan önlemler ve uygulanacak makro ekonomik tedbirlerlerle dolar 5 TL’nin altına gerileyecektir.

DÜŞMANCA TWEET ATTI

İstanbul Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Ekonomi ve Finans Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Mevlüt Tatlıyer de ABD’nin açık şekilde Türkiye’ye finansal saldırı gerçekleştirdiğini belirterek, “ABD Başkanı Trump’ın 10 Ağustos’taki düşmanca Türkiye tweet’i bunun net bir göstergesi niteliğindeydi. Bugün yaşanan finansal saldırının arka planında herhangi bir ekonomik gerekçe göremiyoruz. Bu açıdan kurda yaşanan sıçramanın normal şartlar altında çok uzun soluklu olmayacağını söyleyebiliriz” dedi.

YATIRIMI HIZLANDIRACAĞIZ

Dolarla yapılan ekonomik saldırılarla ilgili konuşan Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, kesinlikle herhangi bir kriz ve tehlike görmediklerini ve yatırımlara tüm hızıyla devam ettiklerini belirterek “850 milyonluk dev Folkart Vega projesini daha hızlı şekilde başlatma kararı aldık” dedi.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar da, ABD’nin başlattığı ekonomik savaşla ilgili, “Bizler iş dünyası yöneticileri olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Bu vatan, bu bayrak bizim. Başka Türkiye yok” dedi.

TİCARET SAVAŞI ÇIKTI

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Kur artışlarının temel nedeni ABD’nin dünya ticaretini tehdit eden hamleleridir. Faizleri artırarak yurtdışında dolaşan doların ABD’ye dönmesini sağlamasıyla birlikte başlayan ticaret savaşıdır. Türkiye’de kurlardaki bu sert artışların bir başka nedeni ise ABD’nin ülkemize yönelik diplomasi dışı eylemleridir” dedi.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İnşaatın tepesinde  geçim çığlığı! İnşaatın tepesinde geçim çığlığı!...

Yaptıkları iş bırakma eylemleriyle sık sık gündeme gelen yeni belediye binası işçileri bu kez inşaatın tepesine çıkarak intihar girişim...

EMG ne işe yarar? EMG ne işe yarar?

Daha önce Balıkesir, Isparta ve İzmir’deki çeşitli hastanelerde görev yapan 27 yıllık Nöroloji Uzmanı Senem Altınbağ, Tınaztepe’de gör...

“Oğlumun anne demesini özledim” “Oğlumun anne demesini özledimR...

Göz ameliyatı öncesi oksijen yerine azot gazı verildiği için beyin felci geçirdiği belirtilen 5 yaşındaki Ege Avcı'nın annesi İpek Avcı...

8 hatim bitti 8 hatim bitti

Eğitim alanındaki başarılarının yanında sosyal faaliyetlerle de dikkat çeken Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 60 öğrencinin başlattığı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
İnşaatın tepesinde  geçim çığlığı! İnşaatın tepesinde geçim...

Yaptıkları iş bırakma eylemleriyle sık sık gündeme gelen yen...

EMG ne işe yarar? EMG ne işe yarar?

Daha önce Balıkesir, Isparta ve İzmir’deki çeşitli hastanele...

Hasan Akbıyık’tan iddialara yanıt Hasan Akbıyık’tan iddiala...

Gazetecilik etiği gereği muhatap olunan kişinin cevap hakkı ...

“Oğlumun anne demesini özledim” “Oğlumun anne demes...

Göz ameliyatı öncesi oksijen yerine azot gazı verildiği için...

8 hatim bitti 8 hatim bitti

Eğitim alanındaki başarılarının yanında sosyal faaliyetlerle...

Belediyede 30 meclis üyesi bulunuyor Belediyede 30 meclis üyes...

Belediye başkan adaylarının belli olması ve ittifakların kes...

Sergi açılacak Sergi açılacak

Erasmus çerçevesinde Cumhuriyet Mesleki Teknik ve Anadolu Li...

Yerine 2 adet 18 derslikli yeni okul Yerine 2 adet 18 derslikl...

Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce talan edilmesiyle birl...

Resimde dünya ikincisi oldu Resimde dünya ikincisi ol...

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Geliştirme Vakfı İzmir Ok...

Toplam ciro aralıkta arttı Toplam ciro aralıkta artt...

Toplam ciro 2018 Aralık döneminde yüzde 10,8 arttı....

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan