Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Kurban kesen dostlar dikkat!

    Bu yazımızı okuyanlar çok kârlı çıkacaklar. Okuduklarını eşine dostuna aktaranlar ise katmerli sevap kazanacaklar. Çünkü büyük bir yanlışın düzelmesine yardımcı olacaklar. Hem de kurbanlarının heba olmasını önleyecekler.

18 Ağustos 2017 - 11:04 'de eklendi ve 295 kez görüntülendi. A+A-

Kurban kesen dostlar dikkat!
300Reklam

Çünkü Rabbimiz yüce kitabında bu görevimizle ilgili olarak “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes”,, “Keseceğiniz kurbanların ne etleri, ne kanları Allah’a ulaşır. Kesmekte olduğunuz kurbanlarda sizin takvanız ona ulaşır.” Buyurmaktadır.

Kurban Hz. İbrahim’in hatırası peygamberimizin de bizlere “Gücü yettiği halde kurban kesmeyen bizim mescidimize yaklaşmasın.” Diyecek kadar önemsediği tavsiyesi, sünnetidir.

Hz. Aişe’den (ra)  bize ulaşan bir hadisi şerifte, “Âdemoğlu, kurban bayramı gününde kan akıtmaktan daha sevimli bir iş ile yüce Allah’a ulaşabilmiş değildir. Kanını akıttığı hayvan kıyamet günü boynuzları, ayakları ve tüyleri ile sahibine gelecektir. Akan kan yere düşmeden önce yüce Allah katında yüksek bir makama erişir. Onun için gönül hoşluğu ile kurbanlarınızı kesiniz.” Buyrulmaktadır.

   OLMAZSA OLMAZ

Kurbanın dini bir görev olduğu yukarıdaki ayet ve hadislerden açıkça anlaşılmaktadır. Durum böyle olunca bu ibadeti yapmanın “Olmazsa olmaz” kurallarının olduğu da muhakkaktır. Mesela namaz kılacak birinin abdest almamış olması namazının kabul olmayacağına işarettir. Çünkü bu ibadetin yapılmasının kural ve kaidesi şartlarını yerine getirmekle olur.

Kurban ibadetinin şartlarından birisi, belki en önemlisi kurban edilecek hayvanın dinimizin belirlemiş olduğu yaştaki hayvanlardan olmasıdır. Kurban alırken yoğun olarak kilosu, fiyatı, sırası, etin hazırlanmasını konuşuyoruz. Ama en önemli olan yaş konusu hiç gündeme gelmiyor.

Bizim mezhebimize göre koyun ve keçinin en az; bir yaşında, devenin beş yaşında, sığırların da en az iki yaşında olması gerekmektedir. Diğer mezheplere göre bu yaş sınırı daha yüksektir. Sadece koyun için bir kısaltma söz konusudur.

Belki övünülecek bir durum değil ama günümüz Türkiye’sinde en çok katılımı olan ibadet önce bayram namazları ikincisi de kurban ibadetidir. Rabbim diğerlerini de yapmak nasip eylesin. Ancak bu konuyu da üzülerek söyleyelim ki çoğunlukla yanlış yapıyoruz. Ve kurbanlarımız kurban olmuyor.

Bu yanlış, özellikle sığırlarda yaş konusudur. Sığırın kurban olabilmesi için en az iki yaşını doldurmuş olması gerekir. İki yaşını doldurmamışsa kurban değil etlik kesmiş oluruz.  Bu da hem israf hem de tabirimi mazur görün, kazıklanmak olur.

   KURBAN DEĞİLSE BU ZAHMET NİÇİN?

Çünkü kurban fiyatına aldığınız etin kilosu size en az elli liranın üzerinde mal olur. O kadar eti kısa zamanda tüketemeyeceğiniz için bayat eti rekor fiyata yemiş olacaksınız. Artı bayram gününüz heba olacak. Çünkü gereksiz bir işle kendinizi helak edeceksiniz. Çünkü yaşı dolmayan bir hayvanı kesmekle kurban değil etlik kesmiş oluyorsunuz. İbadetse kuralına uygun yapılması gerekmez mi?

Kurbanlık satanlarında bu işte vebali büyüktür. Yaşı dolmamış hayvanı, “Yaşı doldu” diye satmak büyük bir sahtekârlıktır. Sığırın iki yaşının dolduğunu gösteren en belirgin özellik kapak atmış olmasıdır. Kapak atmamışsa (Öndeki iki büyük dişi çıkmamışsa) o hayvan iki yaşını doldurmamış demektir ve kurban olmaz.

Kurbanlık alanlar bu hususta titiz olursa hem ibadetleri kabul olur, hem de kurbanlık satanlar iki yaşını doldurmayan hayvanı kurbanlık diye piyasaya sürmeye cesaret edemezler. Çünkü kimse almaz. Böylece toplumsal bir yanlışın da önüne geçmiş oluruz diye düşünüyorum.

Ben dost olarak diyorum ki, basit bir telefon alırken bile birkaç kişiye danışıyoruz. Kurban alırken neden bir kitaba bakmıyor, müftülüklere danışmıyoruz. Kurban bizi Rabbimizin yanında değerli kılacak bir ibadet ise neden önemsemiyoruz. Rabbim her konuda, özellikle dini konularda cümlemize uyanıklık versin. Hayırlı cumalar.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hastane değil uzay üssü Hastane değil uzay üssü

Önceki gün yeni hastaneyi gezme fırsatım oldum. Başhekim Şenol Topçu ile birlikte hastaneyi baştan aşağı gezdik. Hastaneyi dolaşmamız a...

CHP’de gençlik baskısı CHP’de gençlik baskısı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre yaklaştıkça, hareketlilik daha da artıyor. Mevcut Başkan İsmail Uygur ile Övünç Demir kongre öncesin...

Torbalı kent bilinci Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım. ...

Kurban alırken dolandırılmayın Kurban alırken dolandırılmayın

KURBAN Bayramı yaklaşırken, dini vecibesini yerine getirmek isteyen Müslümanları kurbanlık telaşı sardı. Kurban bayramını fırsat bilen ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Fikstür belli oldu Fikstür belli oldu

2017-2018 sezonunda 12 grupta oynanacak Spor Toto Bölgesel A...

AK Parti’li Kaya’dan 30 Ağustos mesajı AK Parti’li Kaya...

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya 30 Ağustos Zafer Bay...

Bayramlıklar Barış’tan Bayramlıklar Barış’...

30 yıldır giyim sektöründe yer alan Mehmet Kodaman, geçtiğim...

Dikkatsizlik ölüm getirdi Dikkatsizlik ölüm getirdi...

İzmir-Aydın otobanı Yeniköy Mahallesi mevkinde bugün sabah s...

İzmir’de ulaşıma ‘bayram şeker’ : Yarı fiyatına! İzmir’de ulaşıma &#...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin Kurban Bayramı ziy...

7 defa kalbi duran Murat direniyor 7 defa kalbi duran Murat ...

Evli ve iki çocuk babası Murat Menci Kalp Krizi geçirdi. Men...

Oğlunun düğün sabahı  beyin kanaması geçirdi Oğlunun düğün sabahı bey...

TORBALI’NIN tanınan ve sevilen isimlerinden olan 65 yaşındak...

Kale gibi binalar Yeşilbaş Beton’dan Kale gibi binalar Yeşilba...

İlçenin en önemli firmalarından olan Yeşilbaş İnşaat'ın sahi...

3 hektar zeytinlik yok oldu 3 hektar zeytinlik yok ol...

Yazıbaşı Mahallesi’nde çıkan yangında 3 hektar zeytinlik ala...

Yaşlı adamı dolandıran kadın şüpheli tutuklandı Yaşlı adamı dolandıran ka...

İZMİR'in Torbalı İlçesi'nde kendilerini 'polis' olarak tanıt...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan