Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Kurban kesen dostlar dikkat!

    Bu yazımızı okuyanlar çok kârlı çıkacaklar. Okuduklarını eşine dostuna aktaranlar ise katmerli sevap kazanacaklar. Çünkü büyük bir yanlışın düzelmesine yardımcı olacaklar. Hem de kurbanlarının heba olmasını önleyecekler.

18 Ağustos 2017 - 11:04 'de eklendi ve 550 kez görüntülendi. A+A-

Kurban kesen dostlar dikkat!
300Reklam

Çünkü Rabbimiz yüce kitabında bu görevimizle ilgili olarak “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes”,, “Keseceğiniz kurbanların ne etleri, ne kanları Allah’a ulaşır. Kesmekte olduğunuz kurbanlarda sizin takvanız ona ulaşır.” Buyurmaktadır.

Kurban Hz. İbrahim’in hatırası peygamberimizin de bizlere “Gücü yettiği halde kurban kesmeyen bizim mescidimize yaklaşmasın.” Diyecek kadar önemsediği tavsiyesi, sünnetidir.

Hz. Aişe’den (ra)  bize ulaşan bir hadisi şerifte, “Âdemoğlu, kurban bayramı gününde kan akıtmaktan daha sevimli bir iş ile yüce Allah’a ulaşabilmiş değildir. Kanını akıttığı hayvan kıyamet günü boynuzları, ayakları ve tüyleri ile sahibine gelecektir. Akan kan yere düşmeden önce yüce Allah katında yüksek bir makama erişir. Onun için gönül hoşluğu ile kurbanlarınızı kesiniz.” Buyrulmaktadır.

   OLMAZSA OLMAZ

Kurbanın dini bir görev olduğu yukarıdaki ayet ve hadislerden açıkça anlaşılmaktadır. Durum böyle olunca bu ibadeti yapmanın “Olmazsa olmaz” kurallarının olduğu da muhakkaktır. Mesela namaz kılacak birinin abdest almamış olması namazının kabul olmayacağına işarettir. Çünkü bu ibadetin yapılmasının kural ve kaidesi şartlarını yerine getirmekle olur.

Kurban ibadetinin şartlarından birisi, belki en önemlisi kurban edilecek hayvanın dinimizin belirlemiş olduğu yaştaki hayvanlardan olmasıdır. Kurban alırken yoğun olarak kilosu, fiyatı, sırası, etin hazırlanmasını konuşuyoruz. Ama en önemli olan yaş konusu hiç gündeme gelmiyor.

Bizim mezhebimize göre koyun ve keçinin en az; bir yaşında, devenin beş yaşında, sığırların da en az iki yaşında olması gerekmektedir. Diğer mezheplere göre bu yaş sınırı daha yüksektir. Sadece koyun için bir kısaltma söz konusudur.

Belki övünülecek bir durum değil ama günümüz Türkiye’sinde en çok katılımı olan ibadet önce bayram namazları ikincisi de kurban ibadetidir. Rabbim diğerlerini de yapmak nasip eylesin. Ancak bu konuyu da üzülerek söyleyelim ki çoğunlukla yanlış yapıyoruz. Ve kurbanlarımız kurban olmuyor.

Bu yanlış, özellikle sığırlarda yaş konusudur. Sığırın kurban olabilmesi için en az iki yaşını doldurmuş olması gerekir. İki yaşını doldurmamışsa kurban değil etlik kesmiş oluruz.  Bu da hem israf hem de tabirimi mazur görün, kazıklanmak olur.

   KURBAN DEĞİLSE BU ZAHMET NİÇİN?

Çünkü kurban fiyatına aldığınız etin kilosu size en az elli liranın üzerinde mal olur. O kadar eti kısa zamanda tüketemeyeceğiniz için bayat eti rekor fiyata yemiş olacaksınız. Artı bayram gününüz heba olacak. Çünkü gereksiz bir işle kendinizi helak edeceksiniz. Çünkü yaşı dolmayan bir hayvanı kesmekle kurban değil etlik kesmiş oluyorsunuz. İbadetse kuralına uygun yapılması gerekmez mi?

Kurbanlık satanlarında bu işte vebali büyüktür. Yaşı dolmamış hayvanı, “Yaşı doldu” diye satmak büyük bir sahtekârlıktır. Sığırın iki yaşının dolduğunu gösteren en belirgin özellik kapak atmış olmasıdır. Kapak atmamışsa (Öndeki iki büyük dişi çıkmamışsa) o hayvan iki yaşını doldurmamış demektir ve kurban olmaz.

Kurbanlık alanlar bu hususta titiz olursa hem ibadetleri kabul olur, hem de kurbanlık satanlar iki yaşını doldurmayan hayvanı kurbanlık diye piyasaya sürmeye cesaret edemezler. Çünkü kimse almaz. Böylece toplumsal bir yanlışın da önüne geçmiş oluruz diye düşünüyorum.

Ben dost olarak diyorum ki, basit bir telefon alırken bile birkaç kişiye danışıyoruz. Kurban alırken neden bir kitaba bakmıyor, müftülüklere danışmıyoruz. Kurban bizi Rabbimizin yanında değerli kılacak bir ibadet ise neden önemsemiyoruz. Rabbim her konuda, özellikle dini konularda cümlemize uyanıklık versin. Hayırlı cumalar.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

Çünkü Rabbimiz yüce kitabında bu görevimizle ilgili olarak “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes”,, “Keseceğiniz kurbanların ne etleri, ...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Bölgenin en  büyüğü olacak Bölgenin en büyüğü olaca...

Eski Torbalı Devlet Hastanesi'ndeki yıkım işlemlerinin ardın...

Şehide son görev: Yürekler dağlandı Şehide son görev: Yürekle...

Şırnak'taki Akçay 6. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nda gö...

Son göçmen! Son göçmen!

Torbalı’da yaşayan Bedriye Köseoğlu, tam 101 yaşında. Atatür...

İpekli, hemşehri dernekleri ile buluştu İpekli, hemşehri dernekle...

Meydanlarda ve ilçemizin en işlek cadde ve sokaklarında seçi...

Belgesi olmayan araç alıp satamayacak Belgesi olmayan araç alıp...

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın E...

Ege’de yatırım bayramı Ege’de yatırım bayramı...

Her türlü oyuna ve yaratılmak istenen olumsuz algıya rağmen ...

İzmir, bayramda mobil internette ilk 3’te yer aldı İzmir, bayramda mobil int...

Vodafone müşterileri, arife günü ve Ramazan Bayramı'nı kapsa...

Çifte müjde! Çifte müjde!

Torbalı Ticaret Odası İnşaat Meslek Komitesi toplantısına ka...

Torbalı şehidine ağlıyor Torbalı şehidine ağlıyor...

Yazıbaşılı Piyade Onbaşı Çağatay Necati Dinç’in şehit haberi...

Polis memuru beylik silahıyla intihar etti! Polis memuru beylik silah...

ŞEHİT haberiyle kara bir gün geçiren Torbalı'da, bir de inti...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan