Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Kuru domates Türkiye gündeminde

Torbalı’da yetiştirilen domates kurutulmuş halde yurt dışına ihraç ediliyor. Son yıllarda artan kuru domates ihracatı Torbalılı üreticiyi de memnun ediyor. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun kuru domateste Torbalı’nın çok önemli bir konumda olduğunu gerçekleştirdiği tanıtım atağında tüm Türkiye’ye duyurdu.

08 Ağustos 2017 - 9:33 'de eklendi ve 422 kez görüntülendi. A+A-

Kuru domates Türkiye gündeminde
300Reklam

İhracat ürünü olan domates yapılan röportajlarla NTV,  İHA, TRT Haber, Milliyet TV gibi ulusal haber ve İnternet sitelerinde yayınlandı. Televizyonlar ana haber bültenlerinde ilçeden yurt dışına gönderilen bu ürüne yer verdi. Bu yayınlar domatesin tanıtımına önemli katkı sağladı.

Domates gerçekten de çok değerli bir tarım ürünü. İlçeden yaklaşık 60 bin ton ürün ihraç ediliyor. Avrupa ve ABD tarafından çok tercih edilen kuru domatesin her geçen yıl daha da fazla üretildiğini görüyoruz. Torbalı Ticaret Odası’nın başlattığı tanıtım atağının diğer kurum ve kuruluşlar tarafından da gerçekleştirilmesi ile Torbalı domates ile anılmaya devam eder. Bundan sonraki süreçte domates ile ilgili festivaller bile yapılabilir. İlçenin tanıtımı için bu tür organizasyonlar gerekiyor.

Domates çok geniş bir pazarı olan ürün. Farklı çeşitleri ile alıcı buluyor. Sofralık, salça ve ketçap oluyor, kurutulmuş hali ile satılabiliyor. Bu nedenle üreticinin ürün elinde kalması gibi bir şey söz konusu değil. Oldukça yoğun rağbet gören domatesin ilçenin simgesi haline geleceği günler yakın.

EN ÇOK ŞİKAYET O SEKTÖRDEN

Torbalı’da oldukça hızlı bir şekilde ilerleyen ancak son dönemde biraz yavaşlayan inşaat sektörü Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’e en çok şikayet giden sektör oldu. İlçede inşaat çok olduğu için iş kazaları da son derece fazla. Gerekli güvenlik tedbirlerini almadan çalışan inşaat işçileri sürekli iş kazası geçiriyor.

Bunların büyük bir bölümü de ölümle sonuçlanıyor. Sık sık yaşanan ölümlü kazalara rağmen gerekli tedbir ne yazık ki hala alınmıyor. İnşaatta baretsiz, kemersiz çalışan işçiler kazalara da davetiye çıkartıyor. Durum böyle olunca vatandaş bilinçli bir şekilde davranıp, emniyet önlemi almadan çalışan inşaat işçisini gördüğünde hemen BİMER’i arayıp şikayet ediyor. BİMER’deki görevli gelen ihbar üzerine Torbalı Kaymakamlığı’nı bilgilendirip ihbar gelen inşaatın denetlenmesini istiyor. SGK uzmanları bölgeye gönderilip gerekli inceleme yapılıyor.

Yapılan kontrollerde işçilerin gerekli tedbirleri almadan çalıştıkları tespit edildiğinde cezai işlem uygulanıyor. Hatta inşaata durdurma kararı alınıyor.

Bakanlık bu kazaların önüne geçebilmek için Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri kurup denetimlerin sıklaştırılmasını sağladı. Ancak halen hiçbir önlem almadan çalışanlar var. Bu yüzden de ölümlü kazaların önüne geçilemiyor. Her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe kanayan yar bu iş kazaları. Önlem almak için daha kaç kişinin hayatını kaybetmesi gerekiyor. Ailesini, çocuklarını düşünen bu yaşanan olaylardan ders alır ve işini gerektiği gibi yapar.

Geride gözü yaşlı eş ve çocuk bırakmamak için baretinizi ve kemerinizi takın.

Tabi bu konuda SGK’ya da büyük görev düşüyor. Konu ile ilgili ihbar gelmesini beklememek lazım. Sık sık inşaatları denetleyip göz açtırmamak lazım.

Bizde bu tür denetimler kısa süreli oluyor. Bir olay yaşandığında sıkı bir takip aradan kısa bir süre geçtikten sonra ise her şey unutulup hayat normale dönüyor. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz ay bazı işlerimden dolayı Ankara’ya gittim. Milli Eğitim Bakanlığı binasına giriş yapacaktım. Sırtımda da çantam vardı.

Bakanlık binasının önündeki polis ve görevli nereye geldiğimi sordu. Milli Eğitim Bakanlığı dediğimde ‘Düz gidin sağa dönün’ dediler. Üst araması yapmadılar veya sırtındaki çantada ne var bile demediler. Tabiri caizse elimi kolumu sallaya sallaya girdim. Birçok kişi buranın Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Yargıtay gibi birçok devlet dairesi ile iç içe bir yer olduğunu bilir. Sık sık patlamaların yaşandığı Türkiye’de neden aramalara ara verildi.

Allah korusun bir patlama yaşansa canımız yanacak. Patlamanın ardından yine sıkı bir arama. Ama iş işten geçmiş olacak. İnşaat sektörü de böyle. Ölümlü bir kaza olduğunda denetimler üst düzeye çıkıyor. Bir süre sonra her şey Allah’a emanet.

SURİYELİLERİ BARIŞ YAPI’DAN ATIYORLAR

Suriye’deki savaştan kaçıp mülteci olarak ülkemize yerleşen Suriyeliler ile ilgili yapılan haber ve yazılan köşe yazısını haddi hesabı yoktur. İlçenin her yerinde bulundukları için mutlaka bir şeylere konu oluyorlar. Torbalı genelinde buldukları evleri kiralayıp oturan Suriyeliler herhalde en çok Barış Yapı Sitesi’nde oturuyorlardır.

Kiralık ev pek bulamayan Suriyelilere kucak açan bazı ev sahipleri gelen şikayetler üzerine bir süre sonra kiracılarının evden çıkmasını istiyor. Veya kavgaya, bir olaya karışan Suriyeliler sitelerden atılıyor. Geçtiğimiz haftalarda Barış Yapı Sitesi’nde Suriyelilerin karıştığı bir kavga olayı vardı.

Taciz, fuhuş gibi olaylara karışan Suriyeliler vatandaşı rahatsız etmeye başladı. Barış Yapı sakinleri de huzurlarını kaçıran Suriyelileri apartmanlarından göndermek için imza topluyor. Huzuru bozanlar evlerinden çıkartılıp gönderiliyor. Barış Yapı Sitesi’nde yaşanan bu tür olaylar en çok da Mahalle Muhtarı Atatekin Doğan’ı uğraştırıyor. İlçenin en kalabalık mahalleleri arasında yer alan Cumhuriyet Mahallesi’nde Suriyeli sayısının oldukça fazla olması herkesin başını ağrıtıyor.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

İhracat ürünü olan domates yapılan röportajlarla NTV,  İHA, TRT Haber, Milliyet TV gibi ulusal haber ve İnternet sitelerinde yayınlandı...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Fark azalıyor Fark azalıyor

Seçim sonuçlarının açıklanması için geri sayım başladı. ...

Torbalı seçimini yaptı! Torbalı seçimini yaptı!...

2 aya yaklaşık süredir zorlu seçim maratonunun ardından bugü...

123 bin 521 seçmen sandık başına gidiyor 123 bin 521 seçmen sandık...

123 bin 521 seçmenin bulunduğu Torbalı’da, ilçe halkı ülkein...

Seçime hazırız! Seçime hazırız!

Yaklaşık 2 ay süren seçim maratonunun sonuna gelindi.Yarın s...

Türkiye’nin tanıdığı noter Türkiye’nin tanıdığı note...

Daha önce Ankara’da 46. Noterlikte Başkâtip olarak görev yap...

CHP’li kadınlar tam gaz CHP’li kadınlar tam...

Torbalı'nın çeşitli bölgelerinde 81 ayrı alanda kurulacak ol...

Sandık görevlileri eğitimden geçti! Sandık görevlileri eğitim...

Torbalı İlçe Yüksek Seçim Kurulu tarafından yarın gerçekleşt...

Borsa yükseldi dolar geriledi Borsa yükseldi dolar geri...

Seçim öncesi son işlem gününde Borsa İstanbul'da BIST 100 en...

3 milyar dolarlık dev santral 2023’te devrede 3 milyar dolarlık dev san...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın son başvurularını 23...

Torbalı’nın en büyük  beyaz eşya mağazası açıldı Torbalı’nın en büyük bey...

Yerli üretimin gururuyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın ...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan