Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Kuru domates Türkiye gündeminde

Torbalı’da yetiştirilen domates kurutulmuş halde yurt dışına ihraç ediliyor. Son yıllarda artan kuru domates ihracatı Torbalılı üreticiyi de memnun ediyor. Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun kuru domateste Torbalı’nın çok önemli bir konumda olduğunu gerçekleştirdiği tanıtım atağında tüm Türkiye’ye duyurdu.

08 Ağustos 2017 - 9:33 'de eklendi ve 241 kez görüntülendi. A+A-

Kuru domates Türkiye gündeminde
300Reklam

İhracat ürünü olan domates yapılan röportajlarla NTV,  İHA, TRT Haber, Milliyet TV gibi ulusal haber ve İnternet sitelerinde yayınlandı. Televizyonlar ana haber bültenlerinde ilçeden yurt dışına gönderilen bu ürüne yer verdi. Bu yayınlar domatesin tanıtımına önemli katkı sağladı.

Domates gerçekten de çok değerli bir tarım ürünü. İlçeden yaklaşık 60 bin ton ürün ihraç ediliyor. Avrupa ve ABD tarafından çok tercih edilen kuru domatesin her geçen yıl daha da fazla üretildiğini görüyoruz. Torbalı Ticaret Odası’nın başlattığı tanıtım atağının diğer kurum ve kuruluşlar tarafından da gerçekleştirilmesi ile Torbalı domates ile anılmaya devam eder. Bundan sonraki süreçte domates ile ilgili festivaller bile yapılabilir. İlçenin tanıtımı için bu tür organizasyonlar gerekiyor.

Domates çok geniş bir pazarı olan ürün. Farklı çeşitleri ile alıcı buluyor. Sofralık, salça ve ketçap oluyor, kurutulmuş hali ile satılabiliyor. Bu nedenle üreticinin ürün elinde kalması gibi bir şey söz konusu değil. Oldukça yoğun rağbet gören domatesin ilçenin simgesi haline geleceği günler yakın.

EN ÇOK ŞİKAYET O SEKTÖRDEN

Torbalı’da oldukça hızlı bir şekilde ilerleyen ancak son dönemde biraz yavaşlayan inşaat sektörü Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’e en çok şikayet giden sektör oldu. İlçede inşaat çok olduğu için iş kazaları da son derece fazla. Gerekli güvenlik tedbirlerini almadan çalışan inşaat işçileri sürekli iş kazası geçiriyor.

Bunların büyük bir bölümü de ölümle sonuçlanıyor. Sık sık yaşanan ölümlü kazalara rağmen gerekli tedbir ne yazık ki hala alınmıyor. İnşaatta baretsiz, kemersiz çalışan işçiler kazalara da davetiye çıkartıyor. Durum böyle olunca vatandaş bilinçli bir şekilde davranıp, emniyet önlemi almadan çalışan inşaat işçisini gördüğünde hemen BİMER’i arayıp şikayet ediyor. BİMER’deki görevli gelen ihbar üzerine Torbalı Kaymakamlığı’nı bilgilendirip ihbar gelen inşaatın denetlenmesini istiyor. SGK uzmanları bölgeye gönderilip gerekli inceleme yapılıyor.

Yapılan kontrollerde işçilerin gerekli tedbirleri almadan çalıştıkları tespit edildiğinde cezai işlem uygulanıyor. Hatta inşaata durdurma kararı alınıyor.

Bakanlık bu kazaların önüne geçebilmek için Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri kurup denetimlerin sıklaştırılmasını sağladı. Ancak halen hiçbir önlem almadan çalışanlar var. Bu yüzden de ölümlü kazaların önüne geçilemiyor. Her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe kanayan yar bu iş kazaları. Önlem almak için daha kaç kişinin hayatını kaybetmesi gerekiyor. Ailesini, çocuklarını düşünen bu yaşanan olaylardan ders alır ve işini gerektiği gibi yapar.

Geride gözü yaşlı eş ve çocuk bırakmamak için baretinizi ve kemerinizi takın.

Tabi bu konuda SGK’ya da büyük görev düşüyor. Konu ile ilgili ihbar gelmesini beklememek lazım. Sık sık inşaatları denetleyip göz açtırmamak lazım.

Bizde bu tür denetimler kısa süreli oluyor. Bir olay yaşandığında sıkı bir takip aradan kısa bir süre geçtikten sonra ise her şey unutulup hayat normale dönüyor. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz ay bazı işlerimden dolayı Ankara’ya gittim. Milli Eğitim Bakanlığı binasına giriş yapacaktım. Sırtımda da çantam vardı.

Bakanlık binasının önündeki polis ve görevli nereye geldiğimi sordu. Milli Eğitim Bakanlığı dediğimde ‘Düz gidin sağa dönün’ dediler. Üst araması yapmadılar veya sırtındaki çantada ne var bile demediler. Tabiri caizse elimi kolumu sallaya sallaya girdim. Birçok kişi buranın Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Yargıtay gibi birçok devlet dairesi ile iç içe bir yer olduğunu bilir. Sık sık patlamaların yaşandığı Türkiye’de neden aramalara ara verildi.

Allah korusun bir patlama yaşansa canımız yanacak. Patlamanın ardından yine sıkı bir arama. Ama iş işten geçmiş olacak. İnşaat sektörü de böyle. Ölümlü bir kaza olduğunda denetimler üst düzeye çıkıyor. Bir süre sonra her şey Allah’a emanet.

SURİYELİLERİ BARIŞ YAPI’DAN ATIYORLAR

Suriye’deki savaştan kaçıp mülteci olarak ülkemize yerleşen Suriyeliler ile ilgili yapılan haber ve yazılan köşe yazısını haddi hesabı yoktur. İlçenin her yerinde bulundukları için mutlaka bir şeylere konu oluyorlar. Torbalı genelinde buldukları evleri kiralayıp oturan Suriyeliler herhalde en çok Barış Yapı Sitesi’nde oturuyorlardır.

Kiralık ev pek bulamayan Suriyelilere kucak açan bazı ev sahipleri gelen şikayetler üzerine bir süre sonra kiracılarının evden çıkmasını istiyor. Veya kavgaya, bir olaya karışan Suriyeliler sitelerden atılıyor. Geçtiğimiz haftalarda Barış Yapı Sitesi’nde Suriyelilerin karıştığı bir kavga olayı vardı.

Taciz, fuhuş gibi olaylara karışan Suriyeliler vatandaşı rahatsız etmeye başladı. Barış Yapı sakinleri de huzurlarını kaçıran Suriyelileri apartmanlarından göndermek için imza topluyor. Huzuru bozanlar evlerinden çıkartılıp gönderiliyor. Barış Yapı Sitesi’nde yaşanan bu tür olaylar en çok da Mahalle Muhtarı Atatekin Doğan’ı uğraştırıyor. İlçenin en kalabalık mahalleleri arasında yer alan Cumhuriyet Mahallesi’nde Suriyeli sayısının oldukça fazla olması herkesin başını ağrıtıyor.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hastane değil uzay üssü Hastane değil uzay üssü

Önceki gün yeni hastaneyi gezme fırsatım oldum. Başhekim Şenol Topçu ile birlikte hastaneyi baştan aşağı gezdik. Hastaneyi dolaşmamız a...

CHP’de gençlik baskısı CHP’de gençlik baskısı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre yaklaştıkça, hareketlilik daha da artıyor. Mevcut Başkan İsmail Uygur ile Övünç Demir kongre öncesin...

Torbalı kent bilinci Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım. ...

Kurban alırken dolandırılmayın Kurban alırken dolandırılmayın

KURBAN Bayramı yaklaşırken, dini vecibesini yerine getirmek isteyen Müslümanları kurbanlık telaşı sardı. Kurban bayramını fırsat bilen ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Dikkatsizlik ölüm getirdi Dikkatsizlik ölüm getirdi...

İzmir-Aydın otobanı Yeniköy Mahallesi mevkinde bugün sabah s...

İzmir’de ulaşıma ‘bayram şeker’ : Yarı fiyatına! İzmir’de ulaşıma &#...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin Kurban Bayramı ziy...

7 defa kalbi duran Murat direniyor 7 defa kalbi duran Murat ...

Evli ve iki çocuk babası Murat Menci Kalp Krizi geçirdi. Men...

Oğlunun düğün sabahı  beyin kanaması geçirdi Oğlunun düğün sabahı bey...

TORBALI’NIN tanınan ve sevilen isimlerinden olan 65 yaşındak...

Kale gibi binalar Yeşilbaş Beton’dan Kale gibi binalar Yeşilba...

İlçenin en önemli firmalarından olan Yeşilbaş İnşaat'ın sahi...

3 hektar zeytinlik yok oldu 3 hektar zeytinlik yok ol...

Yazıbaşı Mahallesi’nde çıkan yangında 3 hektar zeytinlik ala...

Yaşlı adamı dolandıran kadın şüpheli tutuklandı Yaşlı adamı dolandıran ka...

İZMİR'in Torbalı İlçesi'nde kendilerini 'polis' olarak tanıt...

Bu hastanede  herkes gülüyor Bu hastanede herkes gülü...

“İhmaller, sağlık skandalları, fiziki mekan yetersizliği, uz...

TEOG nakil sonuçları açıklandı! TEOG nakil sonuçları açık...

TEOG 2017 2. nakil sonuçları açıklandı! Binlerce öğrenci ve ...

Gıdaya fiyat ayarı Gıdaya fiyat ayarı

Hükümet tarım ve gıdada yapısal sorunlara neşter vurmaya haz...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan