Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

      Mevlana kimin torunudur?

      Babası Sultanul ulema diye tanınan Muhammed Bahaeddin’dir. Altı dede öncesi, nesli Peygamberimizin can arkadaşı, ilk Müslüman, aynı zamanda peygamberimizin kayınpederi hz. Ebu Bekir’e ulaşır. Kısaca, aklımızda kalacak şekilde söylemek gerekirse Mevlana Hz. Ebu Bekir’in oğlu Abdurrahman’ın soyundandır. Hz. Ebu Bekir ise Velilerin yani Allah dostlarının en büyüğü olarak bilinir.

22 Aralık 2017 - 9:35 'de eklendi ve 115 kez görüntülendi. A+A-

      Mevlana kimin torunudur?
300Reklam

1207 yılında Afganistan sınırları içerisindeki Horasan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Uzun yıllar değişik ülke ve şehirlerde ilim tahsil ettikten sonra Anadolu’ya gelmiş ve Karaman şehrine yerleşmiştir. Daha sonra devrin hükümdarının davetiyle Konya’ya taşınmış ve17 aralık 1273 tarihinde Rabbine kavuşmuştur. Kabri şu anda Konya Mevlana müzesindedir.

Yaklaşık yedi yıl boyunca “DOSTÇA” Köşemizde zaman zaman hikâyeleriyle köşemize konuk ettiğimiz Mevlana’yı ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz. Rabbim şefaatlerine nail eylesin. Bu hafta da siz dostlarla onun dostlukla ilgili bir hikâyesinde birlikte olacağız.

    AYININ DOSTLUĞU BÖLE OLUR

Oldukça güçlü kuvvetli bir genç, ormanda yürürken acı acı bağıran bir ayı sesi duydu. Sesin geldiği tarafa hızlıca yürüdü. Gördükleri karşısında şaşkına döndü. Çünkü koskocaman bir yılan, ayı’ya sarılmış onu boğmaya çalışıyordu.

Genç kılıcını çekti ve yıllanın başını bir hamlede kesiverdi. Sonrada ayıya dolaşmış olan yılanı ayının vücudundan ayırıverdi. Nefessiz kalmış olan ayı yavaş yavaş kendine geldi ve genç’e dostluk gösterileri yapmaya başladı. Genç de ayının bu davranışlarından hoşlanmaya başladı. Bir müddet beraber yürüdüler. Genç yorulmuştu, bir ağacın altında dinlenmek maksadıyla uzanıverdi. Ayı da başında bekliyordu.

Oradan bilgin bir kişi geçiyordu. Duruma hayret edip delikanlıya “Bu nasıl şeydir?” diye sordu delikanlı da olan biteni olduğu gibi anlattı. Bilgin kişi durumun tehlikeli olduğunu anlayıp delikanlıya bu işe vakit geçirmeden bir son vermesi gerektiğini, “Ayıdan dost olmayacağını” uzun uzun anlattı. Ve “Akıllı birinin yanında uyu ki, o gönül sahibi seni korusun. Dedi.”

Genç’te “Bu adam benim ayı ile olan dostluğumu kıskanıyor. Bana tuzak kurup beni öldürecek galiba, Beni dostumdan soğutmak istiyor.” Diye düşünerek “ , “Yürü işine git” dedi.

Bilgin kişi “La havle vela kuvvete illa billah” diye bir “La havle” çekip oradan uzaklaştı. Delikanlı da biraz sonra o ağacın altında uyuyakaldı. Ayı da başında bekliyordu. Biraz sonra sinekler gencin yüzüne konmaya başladılar, Ayı da onları ön kollarıyla kovalamaya uğraştı. Fakat bir türlü başaramadı. Sineklerin gencin yüzüne iyice konması sırasında yerden kocaman bir taş alıp sinekleri kovacağım diye gencin kafasına indirdi. Genç orada can verdi.

Eee, ayının dostluğu böyle olur.  Atalarımız boşuna “Deliden dostun olacağına akıllıdan düşmanın olsun” dememişler.

     GÖNÜL AYNASI TEMİZ OLMALI

Mevlana hazretleri bu hikayede, insanın dost seçerken akıllı davranması gerektiğine işaret ediyor ve  bizim rahatça  anlayacağımız şu beyitleri söylüyor.

“Ebu Bekir Peygamberin yüzünü görünce, “Bu yüz bir yalancı yüzü değil.” Dedi. Ebu Cehil ise inadına yenildiği için “Ayın yarılması mucizesini gördüğü halde O’na inanmadı.”

“Cahil olan, Hakk’ı uzak görür. Ona ne kadar gösterseler de inanmaz. Hâsılı, gönül aynası temiz olmalı ki, yanılmadan güzel ve çirkin ayrılabilsin.”

Evet, Gönül aynası temiz olmazsa güzeli görmek, ayırmak imkânsız olur. Rabbim, gönül gözü açık; gönül aynası temiz olanların arasına ilhak eylesin. Hayırlı cumalar.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Subakan olayı nedir? Subakan olayı nedir?

ESKİ Belediye Başkanı Hasan Karatoklu önceki gün önemli bir açıklama yaptı. AK Parti’nin 6. olağan kongresinde yapılan listeye eleştiri...

Hastanenin gizli kahramanı Hastanenin gizli kahramanı

Torbalı Devlet Hastanesi geçtiğimiz yılın sonunda Bayındır Kavşağı’ndaki son derece modern, özel hastane statüsündeki yeni binasına taş...

Şengül’den anlamlı mesaj Şengül’den anlamlı mesaj

AK Parti’nin 6. İlçe Kongresi hafta sonu yapıldı. BKM’de yapılan toplantıya ilgi yoğundu. Mevcut başkan Hasan Akbıyık kongrede oy kulla...

Kolileri PTT müdürü yükledi Kolileri PTT müdürü yükledi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatının bugün 52. Günündeyiz. Yurt genelinde başlatılan birçok kampanya...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
1 gün de iki ayrı intihar girişimi! 1 gün de iki ayrı intihar...

sabah saatlerinde genç bir kız ailevi sorunlarından ötürü öl...

Kaos bitiyor! Kaos bitiyor!

Torbalı trafiğinde kaosa neden şehir minibüslerinin sefer ip...

Şehide son veda: Silah arkadaşlarından yemin kurşunu Şehide son veda: Silah ar...

Hani ilçesinde bölücü terör örgütü PKK mensuplarınca düzenle...

Milli takıma futbolcu gönderdi Milli takıma futbolcu gön...

Torbalı Gençlik Spor U12 futbol takımı futbolcusu Emre Tanve...

Ulaştırmada en pahalı kent Izmir Ulaştırmada en pahalı ken...

TÜİK, “Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi (BSGP) 2017 Araştırm...

‘Bu yıl 38 milyon turist bekliyoruz’ ‘Bu yıl 38 milyon turist ...

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, bu yıl en az 38 mil...

Emekliler ek ödemenin yükseltilmesini istiyor Emekliler ek ödemenin yük...

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, ...

Belgesi var ama şehit değil! Belgesi var ama şehit değ...

23 yıl önce askerde hayatını kaybeden oğluna şahadet belgesi...

Çanakkale şehitleri anıldı Çanakkale şehitleri anıld...

Torbalı Kaymakamlığı, Torbalı Belediyesi İlçe Milli Eğitim M...

Bölgeyi uçuracak proje Bölgeyi uçuracak proje

25 yıldır inşaat sektöründe yer alan Şehru İnşaatın Ayrancıl...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan