Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

      Mevlana kimin torunudur?

      Babası Sultanul ulema diye tanınan Muhammed Bahaeddin’dir. Altı dede öncesi, nesli Peygamberimizin can arkadaşı, ilk Müslüman, aynı zamanda peygamberimizin kayınpederi hz. Ebu Bekir’e ulaşır. Kısaca, aklımızda kalacak şekilde söylemek gerekirse Mevlana Hz. Ebu Bekir’in oğlu Abdurrahman’ın soyundandır. Hz. Ebu Bekir ise Velilerin yani Allah dostlarının en büyüğü olarak bilinir.

22 Aralık 2017 - 9:35 'de eklendi ve 187 kez görüntülendi. A+A-

      Mevlana kimin torunudur?
300Reklam

1207 yılında Afganistan sınırları içerisindeki Horasan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Uzun yıllar değişik ülke ve şehirlerde ilim tahsil ettikten sonra Anadolu’ya gelmiş ve Karaman şehrine yerleşmiştir. Daha sonra devrin hükümdarının davetiyle Konya’ya taşınmış ve17 aralık 1273 tarihinde Rabbine kavuşmuştur. Kabri şu anda Konya Mevlana müzesindedir.

Yaklaşık yedi yıl boyunca “DOSTÇA” Köşemizde zaman zaman hikâyeleriyle köşemize konuk ettiğimiz Mevlana’yı ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz. Rabbim şefaatlerine nail eylesin. Bu hafta da siz dostlarla onun dostlukla ilgili bir hikâyesinde birlikte olacağız.

    AYININ DOSTLUĞU BÖLE OLUR

Oldukça güçlü kuvvetli bir genç, ormanda yürürken acı acı bağıran bir ayı sesi duydu. Sesin geldiği tarafa hızlıca yürüdü. Gördükleri karşısında şaşkına döndü. Çünkü koskocaman bir yılan, ayı’ya sarılmış onu boğmaya çalışıyordu.

Genç kılıcını çekti ve yıllanın başını bir hamlede kesiverdi. Sonrada ayıya dolaşmış olan yılanı ayının vücudundan ayırıverdi. Nefessiz kalmış olan ayı yavaş yavaş kendine geldi ve genç’e dostluk gösterileri yapmaya başladı. Genç de ayının bu davranışlarından hoşlanmaya başladı. Bir müddet beraber yürüdüler. Genç yorulmuştu, bir ağacın altında dinlenmek maksadıyla uzanıverdi. Ayı da başında bekliyordu.

Oradan bilgin bir kişi geçiyordu. Duruma hayret edip delikanlıya “Bu nasıl şeydir?” diye sordu delikanlı da olan biteni olduğu gibi anlattı. Bilgin kişi durumun tehlikeli olduğunu anlayıp delikanlıya bu işe vakit geçirmeden bir son vermesi gerektiğini, “Ayıdan dost olmayacağını” uzun uzun anlattı. Ve “Akıllı birinin yanında uyu ki, o gönül sahibi seni korusun. Dedi.”

Genç’te “Bu adam benim ayı ile olan dostluğumu kıskanıyor. Bana tuzak kurup beni öldürecek galiba, Beni dostumdan soğutmak istiyor.” Diye düşünerek “ , “Yürü işine git” dedi.

Bilgin kişi “La havle vela kuvvete illa billah” diye bir “La havle” çekip oradan uzaklaştı. Delikanlı da biraz sonra o ağacın altında uyuyakaldı. Ayı da başında bekliyordu. Biraz sonra sinekler gencin yüzüne konmaya başladılar, Ayı da onları ön kollarıyla kovalamaya uğraştı. Fakat bir türlü başaramadı. Sineklerin gencin yüzüne iyice konması sırasında yerden kocaman bir taş alıp sinekleri kovacağım diye gencin kafasına indirdi. Genç orada can verdi.

Eee, ayının dostluğu böyle olur.  Atalarımız boşuna “Deliden dostun olacağına akıllıdan düşmanın olsun” dememişler.

     GÖNÜL AYNASI TEMİZ OLMALI

Mevlana hazretleri bu hikayede, insanın dost seçerken akıllı davranması gerektiğine işaret ediyor ve  bizim rahatça  anlayacağımız şu beyitleri söylüyor.

“Ebu Bekir Peygamberin yüzünü görünce, “Bu yüz bir yalancı yüzü değil.” Dedi. Ebu Cehil ise inadına yenildiği için “Ayın yarılması mucizesini gördüğü halde O’na inanmadı.”

“Cahil olan, Hakk’ı uzak görür. Ona ne kadar gösterseler de inanmaz. Hâsılı, gönül aynası temiz olmalı ki, yanılmadan güzel ve çirkin ayrılabilsin.”

Evet, Gönül aynası temiz olmazsa güzeli görmek, ayırmak imkânsız olur. Rabbim, gönül gözü açık; gönül aynası temiz olanların arasına ilhak eylesin. Hayırlı cumalar.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

1207 yılında Afganistan sınırları içerisindeki Horasan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Uzun yıllar değişik ülke ve şehirlerde ilim tahsil e...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
İşsizlik geriledi İşsizlik geriledi

Türkiye'de işsizlik oranı, martta geçen yılın aynı ayına gör...

Enerjide kadın yönetici atağı Enerjide kadın yönetici a...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın enerji se...

Başbakan  Binali Yıldırım  geliyor Başbakan Binali Yıldırım...

Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir programı netleşti. 5 günlü...

Çiftçilerin koruyucu melekleri harekete geçti Çiftçilerin koruyucu mele...

Ülkemizin en köklü kurumları arasında ilk sıralarda yer alan...

CHP’li İpekli: Mutlaka sandığa gidin CHP’li İpekli: Mutl...

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçiml...

Kaya, her yerde! Kaya, her yerde!

Seçim çalışmalarıyla partili partisiz tüm kesimin takdirini ...

Siyaset bayramı! Siyaset bayramı!

TÜM yurtta olduğu gibi Torbalı'da da yarın Ramazan bayramı r...

Torbalı’da öğrenciler bir ilki başardı Torbalı’da öğrencil...

Ramazan ayını dolu dolu geçirdiğimiz Torbalı'da, bir ilk yaş...

Bayındır yoluna resmi açılış yapıldı Bayındır yoluna resmi açı...

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, İzmir-Manisa yolunu birbirine bağl...

Cinsel istismar iddiasıyla yargılanan üvey dedeye beraat Cinsel istismar iddiasıyl...

Üvey torunu D.D.Y.'ye (6) cinsel istismarda bulunduğu öne sü...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan