Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

      Mevlana kimin torunudur?

      Babası Sultanul ulema diye tanınan Muhammed Bahaeddin’dir. Altı dede öncesi, nesli Peygamberimizin can arkadaşı, ilk Müslüman, aynı zamanda peygamberimizin kayınpederi hz. Ebu Bekir’e ulaşır. Kısaca, aklımızda kalacak şekilde söylemek gerekirse Mevlana Hz. Ebu Bekir’in oğlu Abdurrahman’ın soyundandır. Hz. Ebu Bekir ise Velilerin yani Allah dostlarının en büyüğü olarak bilinir.

22 Aralık 2017 - 9:35 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi. A+A-

      Mevlana kimin torunudur?
300Reklam

1207 yılında Afganistan sınırları içerisindeki Horasan’ın Belh şehrinde doğmuştur. Uzun yıllar değişik ülke ve şehirlerde ilim tahsil ettikten sonra Anadolu’ya gelmiş ve Karaman şehrine yerleşmiştir. Daha sonra devrin hükümdarının davetiyle Konya’ya taşınmış ve17 aralık 1273 tarihinde Rabbine kavuşmuştur. Kabri şu anda Konya Mevlana müzesindedir.

Yaklaşık yedi yıl boyunca “DOSTÇA” Köşemizde zaman zaman hikâyeleriyle köşemize konuk ettiğimiz Mevlana’yı ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz. Rabbim şefaatlerine nail eylesin. Bu hafta da siz dostlarla onun dostlukla ilgili bir hikâyesinde birlikte olacağız.

    AYININ DOSTLUĞU BÖLE OLUR

Oldukça güçlü kuvvetli bir genç, ormanda yürürken acı acı bağıran bir ayı sesi duydu. Sesin geldiği tarafa hızlıca yürüdü. Gördükleri karşısında şaşkına döndü. Çünkü koskocaman bir yılan, ayı’ya sarılmış onu boğmaya çalışıyordu.

Genç kılıcını çekti ve yıllanın başını bir hamlede kesiverdi. Sonrada ayıya dolaşmış olan yılanı ayının vücudundan ayırıverdi. Nefessiz kalmış olan ayı yavaş yavaş kendine geldi ve genç’e dostluk gösterileri yapmaya başladı. Genç de ayının bu davranışlarından hoşlanmaya başladı. Bir müddet beraber yürüdüler. Genç yorulmuştu, bir ağacın altında dinlenmek maksadıyla uzanıverdi. Ayı da başında bekliyordu.

Oradan bilgin bir kişi geçiyordu. Duruma hayret edip delikanlıya “Bu nasıl şeydir?” diye sordu delikanlı da olan biteni olduğu gibi anlattı. Bilgin kişi durumun tehlikeli olduğunu anlayıp delikanlıya bu işe vakit geçirmeden bir son vermesi gerektiğini, “Ayıdan dost olmayacağını” uzun uzun anlattı. Ve “Akıllı birinin yanında uyu ki, o gönül sahibi seni korusun. Dedi.”

Genç’te “Bu adam benim ayı ile olan dostluğumu kıskanıyor. Bana tuzak kurup beni öldürecek galiba, Beni dostumdan soğutmak istiyor.” Diye düşünerek “ , “Yürü işine git” dedi.

Bilgin kişi “La havle vela kuvvete illa billah” diye bir “La havle” çekip oradan uzaklaştı. Delikanlı da biraz sonra o ağacın altında uyuyakaldı. Ayı da başında bekliyordu. Biraz sonra sinekler gencin yüzüne konmaya başladılar, Ayı da onları ön kollarıyla kovalamaya uğraştı. Fakat bir türlü başaramadı. Sineklerin gencin yüzüne iyice konması sırasında yerden kocaman bir taş alıp sinekleri kovacağım diye gencin kafasına indirdi. Genç orada can verdi.

Eee, ayının dostluğu böyle olur.  Atalarımız boşuna “Deliden dostun olacağına akıllıdan düşmanın olsun” dememişler.

     GÖNÜL AYNASI TEMİZ OLMALI

Mevlana hazretleri bu hikayede, insanın dost seçerken akıllı davranması gerektiğine işaret ediyor ve  bizim rahatça  anlayacağımız şu beyitleri söylüyor.

“Ebu Bekir Peygamberin yüzünü görünce, “Bu yüz bir yalancı yüzü değil.” Dedi. Ebu Cehil ise inadına yenildiği için “Ayın yarılması mucizesini gördüğü halde O’na inanmadı.”

“Cahil olan, Hakk’ı uzak görür. Ona ne kadar gösterseler de inanmaz. Hâsılı, gönül aynası temiz olmalı ki, yanılmadan güzel ve çirkin ayrılabilsin.”

Evet, Gönül aynası temiz olmazsa güzeli görmek, ayırmak imkânsız olur. Rabbim, gönül gözü açık; gönül aynası temiz olanların arasına ilhak eylesin. Hayırlı cumalar.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Pancar uçuşta Pancar uçuşta

Torbalı’nın en küçük beldelerinden olan Pancar, son günlerde müthiş bir gelişim yaşıyor. İZBAN gelince biraz biraz hareketlenen Pancar,...

Hoş geldin! Hoş geldin!

Evet; hoş geldin 2018… Hoş geldin ama, “geldimse ben geldim, sana ne” deme hakkını saklı tutabilirsin. Ben senin gibileri çok görm...

Uyuşturucunun kökü kazınacak Uyuşturucunun kökü kazınacak

Geçtiğimiz hafta İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu bir toplantıda yaptığı konuşmasından dolayı bazı kesimler tarafından ağır bir şekilde ...

Sineğe yenilmek Sineğe yenilmek

        Akıl, insanın yaratılışında asıl elemandır. Ruhumuzun, rabbimiz karşısındaki imtihanın da kullanacağı bir ölçüdür. Akıl, yolcul...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Bahçeşehir
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı’yı etkileyecek mi Torbalı’yı etkileye...

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) dikkatler yavaş yavaş kuru...

Hanife ile dondurmacı sevgilisi evleniyor Hanife ile dondurmacı sev...

İzdivaç programında koca ararken şöhreti yakalayan gelin ada...

Emrah Serbes davasında bilirkişi raporu hazır Emrah Serbes davasında bi...

Raporda, Serbes'in asli kusurlu olduğu, diğer aracın sürücüs...

Uyuşturucuyla  mücadelede dev adım    Uyuşturucuyla mücadelede...

İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı, uyuştur...

Psikolojik destek Psikolojik destek

Torbalı’nın en büyük eksiklerinden bir daha gideriliyor. Tor...

Komşu ilçede korkunç olay Komşu ilçede korkunç olay...

Tire Hükümet Konağı'nda görevli evli ve 2 kız çocuğu babası ...

Torbalı’da kepenk kapatan banka şubesinden açıklama geldi Torbalı’da kepenk kapatan...

İlçede vatandaşlara yıllarca hizmet veren Türkiye Finans Kat...

İZBAN’da yeni dönem başladı İZBAN’da yeni dönem başla...

Geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İZBAN’da...

Köylünün can simidi  yine hayvancılık oldu Köylünün can simidi yine...

Hasattan hasada cebinde para olan, bazen de hasattan ettiği ...

Hatipoğlu‘nun Torbalı’daki konferansına büyük ilgi… Hatipoğlu‘nun Torbalı’dak...

Torbalı Belediyesi’nin düzenlediği konferansa katılan Ünlü İ...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan