Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Mezarda neler olacak

Mezarda ne olacağını, mezardan sonra ne olacağını ancak Allah bilir. Birde bizleri bilgilendirmek üzere görevlendirdiği Hz. Muhammed sav. Allah’ın bildirdiği kadarını bilebilir. Çünkü peygamberlerde ancak Allah’ın izni ile kendilerine bildirdiği kadarını bilirler. Şayet Rabbimiz bildirmez, izin vermezse melekler dahi hiçbir şeyi bilemezler.

04 Ağustos 2017 - 11:46 'de eklendi ve 270 kez görüntülendi. A+A-

Mezarda neler olacak
300Reklam

Dolayısıyla biz insanlar da sahip olduğumuz, olacağımız her türlü doğru bilgiyi, ancak Allah’ın kitabı Kur’andan veya O’nun sadık habercisi nebisinden öğrenebiliriz. İşte yukarıda ki soruya da Allah Rasulünün  bizlere aktardığı kadarıyla bilgi vermeye çalışacağız. Ancak bu çerçevede edineceğimiz bilgiler bizleri doğru yönlendirir.

Önce yol (Ömür) haritamızı hatırlamakta fayda var. Varlığımız ruhlar alemiyle başlıyor; anne karnı, dünya hayatı, berzah alemi (Kabir hayatı), kıyamet, haşr, hesap, sırat, cehennem ve cennet ile son buluyor. Her insan için bu sayılanları görmeden cennete girmek söz konusu değildir. Kabir hayatının başlangıcını ve sonrasını bir film gibi bizlere Allah Rasulü şöyle haber veriyor.

    CENNETLİK KULUN HALİ

Beraa bin Azib anlatıyor  “Peygamber efendimizle bir Medinelinin cenazesi katılmak için çıkmış, cenaze mezara konmadan oraya varmıştık. Allah Rasulü oturdu. Biz de başımızda kuş varmış gibi hareketsiz oturduk. Onun elinde vurdukça yerden iz çıkaran bir değnek (Asa) vardı. Başını kaldırıp iki veya üç kere  “Kabir azabından Allah’a sığınırım.” Dedikten sonra şöyle devam etti:

“Bir kimse dünya ile alakasını kesip ahrete yönelince gökten, yüzleri güneş gibi parlayan, yanlarında cennet kefenlerinden kefen ve kafur bulunan melekler inerek gözün alabildiği sınırda otururlar. Sonra ölüm meleği Azrail (as) gelip kişinin baş ucuna oturur ve şöyle der: “Ey güzel ve temiz ruh, haydi Allah’ın bağışlama ve rızasına doğru çıkıp gel! Bunun üzerine ruh, su kabından damlanın süzülüp aktığı gibi süzülerek çıkar ve melek onu alır, Fakat gökten inen Rahmet melekleri onu Azrail’in elinden alır bekletmeden getirdikleri kefene sarar kokular sürerler.

“Ondan yeryüzüne en güzel koku yayılır. Melekler onu alır yücelere götürürler. Karşılaştıkları her melek gurubu “Bu yüce ruh kimdir?” diye sorarlar. Melekler yedinci semaya kadar o ruha refakat ederler. Allah cc “Kulumun adını yüceliklerin arasına yazın ve onu tekrar yeryüzüne götürün çünkü onları ondan yarattım, oraya tekrar geri gönderiyorum ve tekrar oradan çıkaracağım” buyurur ve ru cesede aynı yoldan geri döner.”

       NELER SORACAKLAR?

“ İki melek kabirde gelip oturur ve “Rabbin kimdir? Dinin nedir? Size gönderilen kimdir? Bilgin, bildiğin şey nedir?” Sorularını sırayla sorarlar. Kul da sorulara sırayla, “Rabbim Allah, dinim İslam, O gelen Allah’ın Rasulü hz. Muammed’dir, Allah’ın kitabını okudum ona iman ettim ve onu tasdik ettim.” Diye cevap verir. Bunun üzerine gökten Allah adına biri şöyle seslenir:

“Kulum doğru söyledi. Ona cennetten bir yatak hazırlayın. Ona cennet elbiseleri giydirin ve onun için cenneten bir kapı açın. ( Bunlar yapılınca) Ona cennetten esinti ve güzel kokular gelir. Kabri gözünün alabildiğince genişletilir. Kendisine güzel yüzlü, güzel giyimli ve hoş kokulu birisi gelerek “Seni sevindirecek şeylerle sana müjdeler olsun” der. Kul “Sen kimsin?” Diye sorar.”

Kul o gelen kişiye “Hayırlar getiren yüzünle sen kimsin?” der. Gelen de “Ben senin dünyada işlediğin güzel amellerinim” Cevabını verir. Bunun üzerine kul “Ya Rab! Hemen kıyameti başlat ki aileme ve varlığıma kavuşayım.” Der. Hadisi şerif başka yollardan da birkaç kelime değişikliği ile aynen aktarılmaktadır. Biz A.B. Hambel’in (ra.) hadisini aldık.

Evet, “Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçe, veya cehennem çukurlarında bir çukurdur. Rabbim cehennem çukuruna düşecek ameller yapmaktan muhafaza buyursun. Çünkü orada güç kuvvet sadece Allah’a aittir. Hayırlı cumalar.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kurban kesen dostlar dikkat! Kurban kesen dostlar dikkat!

    Bu yazımızı okuyanlar çok kârlı çıkacaklar. Okuduklarını eşine dostuna aktaranlar ise katmerli sevap kazanacaklar. Çünkü büyük bir ...

Hastane binası yetecek mi? Hastane binası yetecek mi?

Herkesin uzun süreden beri beklediği hastanenin taşınma işi yarın mesai bitimi ile başlayacak. Acil servis Pazar günü yeni yerinde hizm...

Güzel olacağına inanıyorum Güzel olacağına inanıyorum

AÇILDI, açılacak, açılmalı derken nihayet Torbalı Devlet Hastanesi’nde sona gelindi. Ömrünü tamamlamış bir bina, gergin sinirler, tıkış...

Hastane seferleri başladı Hastane seferleri başladı

Torbalı Devlet Hastanesi’nin yeni hizmet binası yapılan son açıklamaya göre 20 Ağustos Pazar günü hizmete girecek. Pazar günü acil serv...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Alkışlar Doğan Çiftine Alkışlar Doğan Çiftine...

Türkmenköy Mahallesi’nde yaşayan Doğan çifti sıcak yaz günle...

Hilal’den Amerika’ya bile fırça Hilal’den Amerika’ya bile...

Torbalı’da faaliyet gösteren Hilal Fırça Temizlik Ürünleri V...

Benzinhane haberi yayından kaldırıldı Benzinhane haberi yayında...

Başkan Görmez’in kendi istasyonu dışındaki tüm istasyonlara ...

Kurban kesen dostlar dikkat! Kurban kesen dostlar dikk...

    Bu yazımızı okuyanlar çok kârlı çıkacaklar. Okuduklarını...

Bir devir bitti! Bir devir bitti!

1979 yılında hizmete giren Torbalı Devlet Hastanesi’nde bugü...

Yeni pazarlama taktiği: Kurbanlıklar internete düştü! Yeni pazarlama taktiği: K...

Giyim, elektronik, hediyelik satışlar derken internetten tic...

Trafik Sigortasında Havuz Sistemi Onaylandı Trafik Sigortasında Havuz...

11 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Trafi...

Fabo Makine gözünü Avrupa’ya dikti Fabo Makine gözünü Avrupa...

Yazıbaşı Mahallesi’nde 2003 yılında kurulan Fabo Makina, yap...

Ekonomiye en çok kaynak Ziraat’ten Ekonomiye en çok kaynak Z...

Ziraat, ikinci çeyrekte 2.2 milyar TL net kâr açıkladı. Bank...

Bakan Albayrak müjdeyi verdi Bakan Albayrak müjdeyi ve...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak enerji ve ma...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan