Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Mezarda neler olacak

Mezarda ne olacağını, mezardan sonra ne olacağını ancak Allah bilir. Birde bizleri bilgilendirmek üzere görevlendirdiği Hz. Muhammed sav. Allah’ın bildirdiği kadarını bilebilir. Çünkü peygamberlerde ancak Allah’ın izni ile kendilerine bildirdiği kadarını bilirler. Şayet Rabbimiz bildirmez, izin vermezse melekler dahi hiçbir şeyi bilemezler.

04 Ağustos 2017 - 11:46 'de eklendi ve 283 kez görüntülendi. A+A-

Mezarda neler olacak
300Reklam

Dolayısıyla biz insanlar da sahip olduğumuz, olacağımız her türlü doğru bilgiyi, ancak Allah’ın kitabı Kur’andan veya O’nun sadık habercisi nebisinden öğrenebiliriz. İşte yukarıda ki soruya da Allah Rasulünün  bizlere aktardığı kadarıyla bilgi vermeye çalışacağız. Ancak bu çerçevede edineceğimiz bilgiler bizleri doğru yönlendirir.

Önce yol (Ömür) haritamızı hatırlamakta fayda var. Varlığımız ruhlar alemiyle başlıyor; anne karnı, dünya hayatı, berzah alemi (Kabir hayatı), kıyamet, haşr, hesap, sırat, cehennem ve cennet ile son buluyor. Her insan için bu sayılanları görmeden cennete girmek söz konusu değildir. Kabir hayatının başlangıcını ve sonrasını bir film gibi bizlere Allah Rasulü şöyle haber veriyor.

    CENNETLİK KULUN HALİ

Beraa bin Azib anlatıyor  “Peygamber efendimizle bir Medinelinin cenazesi katılmak için çıkmış, cenaze mezara konmadan oraya varmıştık. Allah Rasulü oturdu. Biz de başımızda kuş varmış gibi hareketsiz oturduk. Onun elinde vurdukça yerden iz çıkaran bir değnek (Asa) vardı. Başını kaldırıp iki veya üç kere  “Kabir azabından Allah’a sığınırım.” Dedikten sonra şöyle devam etti:

“Bir kimse dünya ile alakasını kesip ahrete yönelince gökten, yüzleri güneş gibi parlayan, yanlarında cennet kefenlerinden kefen ve kafur bulunan melekler inerek gözün alabildiği sınırda otururlar. Sonra ölüm meleği Azrail (as) gelip kişinin baş ucuna oturur ve şöyle der: “Ey güzel ve temiz ruh, haydi Allah’ın bağışlama ve rızasına doğru çıkıp gel! Bunun üzerine ruh, su kabından damlanın süzülüp aktığı gibi süzülerek çıkar ve melek onu alır, Fakat gökten inen Rahmet melekleri onu Azrail’in elinden alır bekletmeden getirdikleri kefene sarar kokular sürerler.

“Ondan yeryüzüne en güzel koku yayılır. Melekler onu alır yücelere götürürler. Karşılaştıkları her melek gurubu “Bu yüce ruh kimdir?” diye sorarlar. Melekler yedinci semaya kadar o ruha refakat ederler. Allah cc “Kulumun adını yüceliklerin arasına yazın ve onu tekrar yeryüzüne götürün çünkü onları ondan yarattım, oraya tekrar geri gönderiyorum ve tekrar oradan çıkaracağım” buyurur ve ru cesede aynı yoldan geri döner.”

       NELER SORACAKLAR?

“ İki melek kabirde gelip oturur ve “Rabbin kimdir? Dinin nedir? Size gönderilen kimdir? Bilgin, bildiğin şey nedir?” Sorularını sırayla sorarlar. Kul da sorulara sırayla, “Rabbim Allah, dinim İslam, O gelen Allah’ın Rasulü hz. Muammed’dir, Allah’ın kitabını okudum ona iman ettim ve onu tasdik ettim.” Diye cevap verir. Bunun üzerine gökten Allah adına biri şöyle seslenir:

“Kulum doğru söyledi. Ona cennetten bir yatak hazırlayın. Ona cennet elbiseleri giydirin ve onun için cenneten bir kapı açın. ( Bunlar yapılınca) Ona cennetten esinti ve güzel kokular gelir. Kabri gözünün alabildiğince genişletilir. Kendisine güzel yüzlü, güzel giyimli ve hoş kokulu birisi gelerek “Seni sevindirecek şeylerle sana müjdeler olsun” der. Kul “Sen kimsin?” Diye sorar.”

Kul o gelen kişiye “Hayırlar getiren yüzünle sen kimsin?” der. Gelen de “Ben senin dünyada işlediğin güzel amellerinim” Cevabını verir. Bunun üzerine kul “Ya Rab! Hemen kıyameti başlat ki aileme ve varlığıma kavuşayım.” Der. Hadisi şerif başka yollardan da birkaç kelime değişikliği ile aynen aktarılmaktadır. Biz A.B. Hambel’in (ra.) hadisini aldık.

Evet, “Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçe, veya cehennem çukurlarında bir çukurdur. Rabbim cehennem çukuruna düşecek ameller yapmaktan muhafaza buyursun. Çünkü orada güç kuvvet sadece Allah’a aittir. Hayırlı cumalar.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Geceleri inşaat terörü yaşanıyor Geceleri inşaat terörü yaşanıyor

BELKİ bana kızanlar olacak ama maalesef durum tam olarak bu. Torbalı’nın dört bir yanında inşaat yükseliyor. Çok güzel, ilçemiz gelişiy...

Hastane değil uzay üssü Hastane değil uzay üssü

Önceki gün yeni hastaneyi gezme fırsatım oldum. Başhekim Şenol Topçu ile birlikte hastaneyi baştan aşağı gezdik. Hastaneyi dolaşmamız a...

CHP’de gençlik baskısı CHP’de gençlik baskısı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre yaklaştıkça, hareketlilik daha da artıyor. Mevcut Başkan İsmail Uygur ile Övünç Demir kongre öncesin...

Torbalı kent bilinci Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Babasını vurup kahveye gitti! Babasını vurup kahveye gi...

Cinnet geçiren Ali Bozan önce babasını sonra kardeşini pompa...

Zafer Bayramı kutlu olsun… Zafer Bayramı kutlu olsun...

KURTULUŞ Savaşı'nın zaferle taçlandığı günün 95'inci yıl dön...

Geceleri inşaat terörü yaşanıyor Geceleri inşaat terörü ya...

BELKİ bana kızanlar olacak ama maalesef durum tam olarak bu....

Oyun oynarken canından oldu! Oyun oynarken canından ol...

Son günlerde Torbalı'da trafik kazası eksik olmuyor. ...

Fikstür belli oldu Fikstür belli oldu

2017-2018 sezonunda 12 grupta oynanacak Spor Toto Bölgesel A...

AK Parti’li Kaya’dan 30 Ağustos mesajı AK Parti’li Kaya...

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya 30 Ağustos Zafer Bay...

Bayramlıklar Barış’tan Bayramlıklar Barış’...

30 yıldır giyim sektöründe yer alan Mehmet Kodaman, geçtiğim...

Dikkatsizlik ölüm getirdi Dikkatsizlik ölüm getirdi...

İzmir-Aydın otobanı Yeniköy Mahallesi mevkinde bugün sabah s...

İzmir’de ulaşıma ‘bayram şeker’ : Yarı fiyatına! İzmir’de ulaşıma &#...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin Kurban Bayramı ziy...

7 defa kalbi duran Murat direniyor 7 defa kalbi duran Murat ...

Evli ve iki çocuk babası Murat Menci Kalp Krizi geçirdi. Men...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan