Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Mezarda neler olacak

Mezarda ne olacağını, mezardan sonra ne olacağını ancak Allah bilir. Birde bizleri bilgilendirmek üzere görevlendirdiği Hz. Muhammed sav. Allah’ın bildirdiği kadarını bilebilir. Çünkü peygamberlerde ancak Allah’ın izni ile kendilerine bildirdiği kadarını bilirler. Şayet Rabbimiz bildirmez, izin vermezse melekler dahi hiçbir şeyi bilemezler.

04 Ağustos 2017 - 11:46 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi. A+A-

Mezarda neler olacak
300Reklam

Dolayısıyla biz insanlar da sahip olduğumuz, olacağımız her türlü doğru bilgiyi, ancak Allah’ın kitabı Kur’andan veya O’nun sadık habercisi nebisinden öğrenebiliriz. İşte yukarıda ki soruya da Allah Rasulünün  bizlere aktardığı kadarıyla bilgi vermeye çalışacağız. Ancak bu çerçevede edineceğimiz bilgiler bizleri doğru yönlendirir.

Önce yol (Ömür) haritamızı hatırlamakta fayda var. Varlığımız ruhlar alemiyle başlıyor; anne karnı, dünya hayatı, berzah alemi (Kabir hayatı), kıyamet, haşr, hesap, sırat, cehennem ve cennet ile son buluyor. Her insan için bu sayılanları görmeden cennete girmek söz konusu değildir. Kabir hayatının başlangıcını ve sonrasını bir film gibi bizlere Allah Rasulü şöyle haber veriyor.

    CENNETLİK KULUN HALİ

Beraa bin Azib anlatıyor  “Peygamber efendimizle bir Medinelinin cenazesi katılmak için çıkmış, cenaze mezara konmadan oraya varmıştık. Allah Rasulü oturdu. Biz de başımızda kuş varmış gibi hareketsiz oturduk. Onun elinde vurdukça yerden iz çıkaran bir değnek (Asa) vardı. Başını kaldırıp iki veya üç kere  “Kabir azabından Allah’a sığınırım.” Dedikten sonra şöyle devam etti:

“Bir kimse dünya ile alakasını kesip ahrete yönelince gökten, yüzleri güneş gibi parlayan, yanlarında cennet kefenlerinden kefen ve kafur bulunan melekler inerek gözün alabildiği sınırda otururlar. Sonra ölüm meleği Azrail (as) gelip kişinin baş ucuna oturur ve şöyle der: “Ey güzel ve temiz ruh, haydi Allah’ın bağışlama ve rızasına doğru çıkıp gel! Bunun üzerine ruh, su kabından damlanın süzülüp aktığı gibi süzülerek çıkar ve melek onu alır, Fakat gökten inen Rahmet melekleri onu Azrail’in elinden alır bekletmeden getirdikleri kefene sarar kokular sürerler.

“Ondan yeryüzüne en güzel koku yayılır. Melekler onu alır yücelere götürürler. Karşılaştıkları her melek gurubu “Bu yüce ruh kimdir?” diye sorarlar. Melekler yedinci semaya kadar o ruha refakat ederler. Allah cc “Kulumun adını yüceliklerin arasına yazın ve onu tekrar yeryüzüne götürün çünkü onları ondan yarattım, oraya tekrar geri gönderiyorum ve tekrar oradan çıkaracağım” buyurur ve ru cesede aynı yoldan geri döner.”

       NELER SORACAKLAR?

“ İki melek kabirde gelip oturur ve “Rabbin kimdir? Dinin nedir? Size gönderilen kimdir? Bilgin, bildiğin şey nedir?” Sorularını sırayla sorarlar. Kul da sorulara sırayla, “Rabbim Allah, dinim İslam, O gelen Allah’ın Rasulü hz. Muammed’dir, Allah’ın kitabını okudum ona iman ettim ve onu tasdik ettim.” Diye cevap verir. Bunun üzerine gökten Allah adına biri şöyle seslenir:

“Kulum doğru söyledi. Ona cennetten bir yatak hazırlayın. Ona cennet elbiseleri giydirin ve onun için cenneten bir kapı açın. ( Bunlar yapılınca) Ona cennetten esinti ve güzel kokular gelir. Kabri gözünün alabildiğince genişletilir. Kendisine güzel yüzlü, güzel giyimli ve hoş kokulu birisi gelerek “Seni sevindirecek şeylerle sana müjdeler olsun” der. Kul “Sen kimsin?” Diye sorar.”

Kul o gelen kişiye “Hayırlar getiren yüzünle sen kimsin?” der. Gelen de “Ben senin dünyada işlediğin güzel amellerinim” Cevabını verir. Bunun üzerine kul “Ya Rab! Hemen kıyameti başlat ki aileme ve varlığıma kavuşayım.” Der. Hadisi şerif başka yollardan da birkaç kelime değişikliği ile aynen aktarılmaktadır. Biz A.B. Hambel’in (ra.) hadisini aldık.

Evet, “Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçe, veya cehennem çukurlarında bir çukurdur. Rabbim cehennem çukuruna düşecek ameller yapmaktan muhafaza buyursun. Çünkü orada güç kuvvet sadece Allah’a aittir. Hayırlı cumalar.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
AK Parti’de hareket var AK Parti’de hareket var

AK Parti’nin her mahallede yaptığı iftar sofrası büyük ilgi görüyor. Her akşam ayrı bir mahallede yüzlerce kişi AK Parti sofrasında ift...

Atilla Kaya İzmir’in markası oldu Atilla Kaya İzmir’in markası oldu

YILLAR sonra Torbalı’nın vekil hayalini gerçekleştiren Atilla Kaya milletvekili aday listelerinde yeniden 1. Bölge 2. sıradan yer buldu...

Olumsuzluklar eski binada kalmalıydı Olumsuzluklar eski binada kalmalıydı

SON dönemde Torbalı’nın kazandığı en büyük yatırımlardan biri olan yeni torbalı Devlet Hastanesi ile ilgili son dönemde birtakım eleşti...

‘One munıte’ denilmeliydi ‘One munıte’ denilmeliydi

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez dün facebook hesabından şu paylaşımı yaptı: “EY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARTIK YETER. Burası T...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Kuraklık riskini  projeye döktü! Kuraklık riskini projeye...

Yüzde 43,7'lik nüfus artış hızıyla İzmir'in en çok göç alan ...

Ödemeyi taşeron yapmamış! Ödemeyi taşeron yapmamış!...

Alacaklarını alamadıkları için iş bırakan işçiler firmayı da...

Kedi seferberliği Kedi seferberliği

Torbalı'da 4 katlı bir apartmanın havalandırma boşluğuna düş...

Merkez Bankası’ndan dövize bir hamle daha Merkez Bankası’ndan döviz...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2018 yılının ikinci...

Berat Albayrak: Yatırımlar 24 Haziran’dan sonra da büyüyecek Berat Albayrak: Yatırımla...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Dünya Banka...

Okumaya başladık! Okumaya başladık!

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2017 yılı araştırma sonuçları ...

AK Parti’de hareket var AK Parti’de hareket var

AK Parti’nin her mahallede yaptığı iftar sofrası büyük ilgi ...

Emrah Serbes hakim karşısında: Cezam neyse çekmeye hazırım! Emrah Serbes hakim karşıs...

İzmir'de otomobiliyle çarptığı araçta aynı aileden 3 kişinin...

Gazi’nin öğrencileri şehit ailelerini unutmadı Gazi’nin öğrencileri şehi...

Torbalı Mahallesi’nde eğitim öğretim veren Gazi İlkokulu öğr...

Tarım işçilerinin zorlu  Ramazan mesaisi Tarım işçilerinin zorlu ...

Torbalı'da mevsimlik tarım işçileri tüm İslam âleminin sevin...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan