Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Mükemmel bir hizmet

Sağlık Bakanlığı son yıllarda artan kanser vakalarını en aza indirmek için birçok çalışma yapıyor. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü de bu konuda yoğun bir çalışma yapıp, en çok ölüme yol açan kanser türleri üzerinde araştırma yapıyor.

07 Kasım 2017 - 10:40 'de eklendi ve 0 kez görüntülendi. A+A-

Mükemmel bir hizmet
300Reklam

En çok ölüm oranı akciğer, meme, rahim ağzı, kolon kanserinde görülüyormuş. Bu nedenle 30-70 yaş arası bay ve bayanlara bazı testler yapıp bu kanser riski taşıyıp taşımadıkları tespit ediliyor. İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uzman Doktor Dilek Didem Ayyıldız tarafından koordine edilen KETEM projesi Torbalı’da bir ay boyunca hizmet verecek. Özel hastanede binlerce liraya mal olacak testler burada ücretsiz olarak yapılıyor. Bu projenin tanıtımı için İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kızılışık, Toplum Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Park yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Mahallelerden servis ile bayanların ücretsiz kanser taraması yaptırmaları için uğraş veriyorlar. Torbalı Belediyesi de bu konuda Torbalı İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne tam destek veriyor. BKM’nin bahçesinde 24 Kasım tarihine kadar hizmet verecek olan Pembe Prenses Mobil kanser Tarama Tırı meme, rahim ağzı ve kolon kanseri testleri yapacak. Son yıllara bakıldığında artık yediğimizden mi, içtiğimizden mi yoksa havadan mı bilmiyorum ama kanser vakaları iyice arttı. 70 yaşını gören pek olmuyor.

Bu nedenle bu testleri yaptırıp, erken teşhis ile daha uzun süre yaşamak mümkün. Kanserden dert yanıp, hazır ücretsiz bir şekilde ayağa gelen hizmeti kaçırmamak lazım.  Pembe Prenses Mobil Kanser Tarama Tırında 45-65 yaş arası bayanlara mamografi çekimi, 30-65 yaş arası bayanlara rahim ağzı kanser taraması ve 50-70 yaş arası bay ve bayanlara ise kolon kanseri taraması yapılıyor. Kanser taramada kullanılan materyaller ise Almanya, Hollanda, Fransa ve Amerika’da kullanılan materyaller ile aynı. Son teknoloji ile yapılan testlerin tamamı ise ücretsiz. Projenin koordinatörlüğünü yapan Dr. Ayyıldız’ın, bilgilendirme toplantısında söylediği şu söz çok anlamlıydı ‘5 dakikanı ver, 5 yıl rahat yaşa’. Acısız, ağrısız bir şekilde alınacak örnekler değerlendirilip size sonuçları en kısa zamanda bildirilecek

YÜKSEK KİRA İSYANI

Torbalı’da her gün onlarca bina yükselirken, kiralık dairenin olmayışı insanları mağdur ediyor. Evlerde satılık levhalarının sık sık görüyoruz ancak kiralık levhasının bulunduğu daire sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Durum böyle olunca da kira bedelleri oldukça yüksek. İlçede en düşün kira bedeli 800-900 TL.

Kiralık ev arayanlar emlakçı emlakçı geziyor. Ev sahipleri genelde kiracı ile problem yaşadığı için evini kiraya vermiyor. Verenler de karı-koca çalışan, memur, emekli gibi kiracı arıyor. Asgari ücretle çalışanlar ne yazık ki Torbalı’da oturacak ev bulamıyor. Kredi çekip ev almak isteyenler ise yüksek faiz oranları nedeniyle bu işe kalkışamıyor. Ev fiyatlarının yüksekliğinden birçok kişi şikayetçi. Geçtiğimiz gün Birol Koymen beni arayıp kiralık ev fiyatlarının yüksekliğinden dert yandı. Kiraların 900 TL’yi bulduğunu ancak iş vergi dairesine bildirmeye geldiğinde kiraların nedense 400-500’lere indiğini belirten Koymen, yetkililerin bu duruma el atmalarını istiyor. Evet, Torbalı’da her gün birçok bina bitirilip satışa sunuluyor. Torbalı’daki eski binaları bile yıkıp yerine yeni apartmanlar dikiliyor. Yakında ilçe genelinde eski ev kalmayacak. Asgari ücret ile geçinmek zorunda kalanların oturdukları evler birer birer yıkılıp yenileri yapıldığı için asgari ücretli artık kiralık daire bulmakta zorlanacak. 900 TL’yi ev kirasına verip, geri kalan para ile 1 ay geçinmeye çalışacak.

TÜVTÜRK’TEN GÜZEL HİZMET

Araçların trafiğe çıkabilirliğini belirlemek için bazı testler yapıp, yaptığı değerlendirmeden sonra trafiğe çıkmasına vize veren kuruluş TUVTÜRK’ü zaman zaman eksiklerinden dolayı eleştiriyorum. Örneğin Torbalı’daki istasyonun tek kanal olmasından dolayı yaşanan sıkıntıyı daha geçtiğimiz haftalarda dile getirdim. İlçe dışından randevu alıp gelenler yüzünden Torbalılılar randevu alamıyor ve muayene sürelerini geçirdikleri için de cezalı duruma düşüyorlar. Bu konuda eleştirdiğim TUVTÜRK’e köylere verdiği hizmetten dolayı da vatandaşlar adına teşekkür etmek istiyorum. TUVTÜRK gezici istasyonu ile Torbalı’nın uzak mahallelerine gidip traktör vizesi yapıyor. Traktörü olup vize işlemleri için şehir merkezine inemeyenlere hizmet ayağa götürülüyor. Gezici İstasyon gün boyu belirlenen mahallede durup vize yaptırmak isteyenleri bekliyor.  Köylünün yaz kış demeden kullandığı ve eli ayağı olan traktörlerin gerekli kontrollerinin yapılması lazım.

Her yıl traktör kazalarından onlarca kişi hayatını kaybediyor. Aslında traktör devrilmesi sonucu meydana gelen ölümlü kazaların önlenmesi için bir kanun çıkartılıp, şoför mahaline kabin yaptırılması zorunlu hale getirilmeli. Yeni üretilen traktörlerin de bu statüde olması sağlanmalı. Aksi takdirde traktör kazalarında hayatlar kaybolmaya devam edecek. TUVTÜRK 22 Kasım tarihinde Özbey’de bir istasyon kuracak ve vize süresi sona eren veya bitime yaklaşan tüm traktörleri kontrol edip, eğer bir sorun yoksa vize verecek. Sorun varsa da gerekli tadilatı yaptırıp gelmesi sağlanacak. Yapılan bu hizmet gerçekten köylünün avantajına. Özbeylilerin de bu avantajı güzel bir şekilde kullanması lazım. Ben şimdiden uyarayım.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bize kim bekçilik edecek? Bize kim bekçilik edecek?

BİR zamanlar sokakları adım adım gezen ve yıllarca görev yaptıkları mahallenin güvenliğini sağlayan bekçiler yeniden geri dönüyor. İsta...

Yerli Otomobile tanıklık etti Yerli Otomobile tanıklık etti

Önceki gün Türkiye açısından tarihi bir gün yaşandı. Ülke olarak yerli otomobil üretmek için düğmeye basıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdo...

Sabri Taşcan’ın yeni hedefi Sabri Taşcan’ın yeni hedefi

Torbalıspor’un başına geçtiğinde herkesin kafasında bir soru işareti oluşmuştu. Acaba yapabilir mi, yapamaz mı? Fakat şu anki tablo tam...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Mükemmel bir hizmet Mükemmel bir hizmet

Sağlık Bakanlığı son yıllarda artan kanser vakalarını en aza...

Sandıklı, Torbalı’ya yenildi Sandıklı, Torbalı’y...

SPOR Toto Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 8'inci Grup'ta Sandıkl...

İki motosiklet birbirine girdi İki motosiklet birbirine ...

Kazalara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor....

23 bin hayvana Veba aşısı 23 bin hayvana Veba aşısı...

Torbalı’da bulunan 23 bin küçükbaş hayvan veba hastalığına k...

Aylıksız yaşlı kalmayacak Aylıksız yaşlı kalmayacak...

Torbalı’da yaşlılık maaşından faydalanan kişilerin sayısı şu...

Karısı ile küsünce evi kamyonu oldu Karısı ile küsünce evi ka...

4 çocuk babası çiftçi Abdullah İçöz (55) eşi Düriye İçöz il...

Torbalı yerli otomobile talip Torbalı yerli otomobile t...

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen yerli otomobil imz...

Kaymakam talip Kaymakam talip

Yıkılıp yerine Diş Hastanesi yapılması gündemde olan Hastane...

Bize kim bekçilik edecek? Bize kim bekçilik edecek?...

BİR zamanlar sokakları adım adım gezen ve yıllarca görev yap...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan