Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

NE OLUR Kİ.

NE OLUR Kİ.

15 Ocak 2020 - 11:10 'de eklendi ve 448 kez görüntülendi. A+A-

NE OLUR Kİ.

Biraz sıkıldığımızda hemen bir köşeye çekilir, sosyal medya veya TV programlarında dolaşır çevremiz de veya dünyada olup bitenleri öğrenmeye çalışırız ama, tabiri uygunsa bu bilgi ve görüntüler de çoktan kabak tadı vermeye başladı. Sosyal medyaya bakıyoruz: İnsanlar bir alem. Vatandaş  hastanenin kapısından içeri girmeden bulunduğu yeri paylaşıyor, kendisine göre beğeni ve yorumlarını alıyor çıkışta da, başta yapması gerekeni süslüyor son sözünü paylaşıyor.

”Önemli bir şeyim yok kontrol için gelmiştim” diye yazıyor. Amaç ise sadece, sözde dikkat çekmek beğeni ve yorumlardan hoşlanmak olsa gerek…

TV programlarına giriyoruz, siyasi arenada adeta linç görüyoruz. Siyasi kavgalar ve atışmalar zirvede, savaşlar gözyaşları ve felaket senaryoları biraz fazla, açık oturumlara bakıyoruz, aydını da alaylısı da  spor takımı tutar gibi taraftar. Ortalık, güçlü kesimlerden yana dalkavuk ve yağcılarla dolu. Bulunduğun ortamda doğruyu bile konuşsan hemen  zıt tarafa konuyorsun. İşte bu ortamda ben de hem biraz empati yapayım hem de dinleneyim diye, ülkemize büyük hizmetleri geçen değerli siyasetçilerimizden anılar derledim, hayaller kurdum. Geçmişteki bu güzel ortamı günümüzde sağlamak yaşamak yaşatmak çok mu zor? Milli menfaatlerde aynı masada buluşmak tartışmak çok mu zor? Ne olur ki…

 

HAYAL GÖRMEK

 

Netice de hayal ama gerçekleşirse neler olurdu?  Günümüzde TV de bir açık oturum programını izlediğimizde, iktidar ve muhalefeti, siyasette etken olanları aynı masada ve canlı yayınlarda ülke ve dünya olaylarını sorunlarımızı kardeşlik duygularıyla tartışırken görebilseydik ne olurdu? Geçmişte tanık olduğumuz gibi, iktidar ve muhalefetin bir arada gözükmesi güzel yaklaşımı her zaman tabana da yansır. Oysa, günümüzde bütün siyasilerimiz ve taraftarları her alanda siyasi zıtlık içinde çalışıyorlar. Birinin siyah dediğine diğeri beyazdır diyor.

Geçmiş iktidarların çalışmalarını değerlendirdiğimizde bunun çok güzel örneklerini görebiliyoruz. Rahmetli S.Demirel ve T.Özal’ı  güzel bir örnek olarak gösterebiliriz.

Biraz geçmişe dönelim: Rahmetli S.Demirel 1965-1993 döneminde 10 yıl Başbakanlık yaptı. O’nun döneminde Kıbrıs olayları vardı İngiltere ile ilişkilerimiz kötüydü buna rağmen İngiltere ziyaretine gitmişti, dönüşte TV’de programa katılan Demirel’e sunucu diyor ki: İngiltere dışişleri bakanının elini sıkmanız doğru muydu? Demirel’in yanıtı: “Neresini sıksaydım kardeşim olmuş.” Derin devlet nedir diye soranlara da ”Raydan çıkan devlete derin devlet denir” diyormuş. İktidarının zor koşullarına rağmen, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan 1.boğaz köprüsünü Sn. Demirel  1973’de yaptırdığında mimarlar odası: Bu köprü İstanbul için bir felaket olur ve kentin gelişimini olumsuz yönde etkiler demişti. Rahmetli Demirel de, bir iki yıl sonra bunun tadını alır ve yeni geçişler yaparsınız demişti. Darbe, tutuklamalar ve değişik hükümetler derken 1983 seçim dönemi gelmiş. Bu kez Rahmetli T.Özal da aday, ülkede olağanüstü durum da var tekrar demokrasiye dönülecek. Siyasi parti genel başkanları canlı yayında ülke siyasetini ve geleceğimizi tartışıyorlar. Sunucu Rahmetli Özal’a diyor ki : “Siz parti olarak çok vaatlerde bulundunuz bunları hangi kaynaktan karşılayacaksınız?” Özal: Boğaz köprüsünü satacağız bu gelir yeterlidir, diyor. Halkçı parti genel başkanı Necdet Calp, canlı yayında masaya sert bir yumruk vurarak : “Devletin malını satamazsınız, sattırmayız beyefendi, diyor.” Köprünün asıl mimarı rahmetli Demirel ise sadece gülmüş. Bu samimi açıklama ve tartışmalar sonucunda 1983 seçimlerinde liderler sayesinde katılımcı partilerin oyları yükselmiş.

Diyeceğim o ki: Tavandan tabana kadar siyasi gerilim görüyoruz. Yağcıların, yalakaların, dalkavukların işine yarayan ama halkı üzen bu siyasi kaosu asgariye indirmek için, iktidarın muhalefetin bir araya gelmesi halkın gözleri önünde sorunları kardeşçe tartışması çok mu zor? Tabiî ki biraz zor, çünkü gerilimde rant var ama nereye kadar. Bir anlık düş görür gibiyim. İnşallah gerçek olur. Sağlıkla kalın.

Sami Bingöl Turan

13.OCAK.2020

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yolcu güvenliği için toplandılar Yolcu güvenliği için topl...

İlçedeki trafik yoğunluğunu en aza indirmek adına geçtiğimiz...

Fal niyetine geçiyor Fal niyetine geçiyor

Hasan Tunç 30 yıldır İzmir'in en işlek noktalarında gözü gib...

İnsan sağlığına çok faydalı İnsan sağlığına çok fayda...

Semt pazarlarında satılan Erzurum-Kars küflü çeçil peyniri k...

Gözaltına alındı Gözaltına alındı

Torbalı Karakuyu Mahallesi’nde çalıştığı asfalt üretim tesis...

Yılın belirli dönemlerinde etkili oluyor Yılın belirli dönemlerind...

İlçedeki zeytin ağaçlarında yılın belirli dönemlerinde ortay...

Memleketi Hatay’da toprağa verilecek Memleketi Hatay’da ...

Suriye'nin İdlib kentinde, rejimin düzenlediği hava saldırıs...

Organik ürünlerimiz sorunsuz Organik ürünlerimiz sorun...

Torbalı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, ilçedeki ...

Salı günü onların pazarı Salı günü onların pazarı...

Atatürk Mahallesi’nde salı günleri kurulan semt pazarını dil...

Uygur: “Direneceğiz, belki ezileceğiz ama vazgeçmeyeceğiz” Uygur: “Direneceğiz, belk...

Torbalı Organize Sanayi Bölgesi’ne bir akü geri dönüşüm tesi...

Kumar oynatıldığı için mühürlenmişti Kumar oynatıldığı için mü...

Yoğurtçular Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde kumar oynatıld...

FOTO GALERİ
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan