Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Nizami Futbol Sahası ve Halı Saha Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu yazımızda futbol sahası altyapısı, halı saha yapımı, saha yapımı için neler gerekiyor, fiyatlar nasıl hesaplanıyor hepsini detaylı olarak aktaracağız

04 Ekim 2019 - 12:28 'de eklendi ve 125 kez görüntülendi. A+A-

Nizami Futbol Sahası ve Halı Saha Arasındaki Farklar Nelerdir?

Futbol sahası ve halı saha yapımı ile ilgili merak edilen birçok soru var. Bunlardan bir tanesi halı saha yapımı nasıl gerçekleşir ve futbol sahası m2 fiyatları nelerdir? Birçok farklı etken fiyatlar konusunda belirleyicidir.

Nizami futbol yani profesyonel sahalar ile halı saha arasındaki farkı anlamak, bu ikisinin de yapım süreçleri, m2 başına fiyatını hesaplamak için oldukça önemlidir. Futbol sahası, üzerinde 11+11 kişilik futbol oyununun oynandığı profesyonel sahalar için nizami olarak adlandırılan sahalardır. Genellikle zemin ürünü doğal çim ya da hibrit çim olarak kullanılmaktadır. Halı saha ise ticari amaçlı yapılan, üzerinde 7+7 kişilik oyun oynanan ve saat ya da günlük olarak kiralanan sahalardır ve büyük ölçüde, zemin ürünü suni çim olarak tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise suni çimin çok daha az bakım istemesi, doğal çime oranla uzun vadede ekonomik olması ve üzerinde uzun saatler oyun oynanmasına müsade etmesidir.

Nizami Futbol Sahası ve Halı Saha Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Nizami futbol sahası ve halı saha yapımı aynı aşamalardan geçer. Fifa onaylı futbol sahaları için bu durum değişmektedir. Çünkü Fifa, saha yapımı sonrası bazı testler yaparak sahaya onay verir.

Saha yapımı için öncelikle araziye karar verilir. Arazi, lokasyon olarak ulaşımın kolay yapıldığı bir alan olarak belirlenmelidir. Profesyonel futbol sahaları merkezi konumlara yapılmaktadır fakat bazı halı sahalarda bu durum atlanmaktadır. Ayrıca saha yapımına uygun ölçülerde bir saha olması da önemlidir.

Nizami Futbol Sahası ve Halı Saha Maliyeti Nasıl Hesaplanır?
Nizami futbol ve Halı saha maliyeti hesaplarken; arazi, proje, kullanılacak zemin ürünü gibi belirleyiciler göz önüne alınmalıdır. Futbol sahası m2 fiyatı hesaplamak ile futbol sahası için olan hesaplama birbirinden farklıdır. Çünkü toplam m2’de sahanın fiyatını etkilemektedir. Tüm değişkenler bir araya geldiğinde hesaplama yapmak en doğrusudur. Çünkü birçok değişken m2 fiyatını etkilemektedir.

Suni Çim, Hibrit ve Doğal Çim Özellikleri Nelerdir?

Saha yapımında kullanılan farklı zemin ürünleri farklı avantajlar için tercih edilmektedir. Doğal çim giderek yerini suni çim ile karışımı olan hibrite bıraksa da suni çim, hibrit ve doğal çimin özelliklerden bahsedeceğiz.

Doğal Çim

Doğal çim konforlu bir oyun sunar. Fakat üzerinde haftada 1 veya 2 maç yapılabilmektedir. Bakımı ve maliyeti oldukça zahmetlidir. Genellikle profesyonel sahalarda tercih edilmektedir.

Hibrit

Hibrit; doğal çim ve suni çimin karışımından elde edilir. Doğal çime oranla daha az bakım gerektirir ve bakım maliyeti düşüktür. En büyük avantajı doğal çim konforunu sunarken daha ekonomik olması ve üzerinde daha uzun süre oyun oynanmasına müsade etmesidir.

Suni Çim

Suni çim, en çok halı saha yapımında kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise üzerinde çok sayıda oyuna fırsat vermesi ve bakımının oldukça kolay olmasıdır. Suni çim doğru bakım yapıldığı takdirde uzun süre kullanılabilir. Ekme, biçme gibi ek bakım masrafları gerektirmez, sadece serinletmek amacı ile sulama yapmak ve fırçalamak sahanın bakımı için yeterli olacaktır.

Suni çim aynı zamanda profesyonel kulüplerin antrenman sahalarında da kullanılmaktadır. Bakımının kolay olması, suni çimin en önemli özelliğidir.

Futbol Sahası Yaptırdıktan Sonra Garantisi Kaç Senedir?

Nizami futbol sahası ve halı saha yapımı için garanti süreleri farklılık göstermektedir. Suni çim de kullanılan ürün, garanti süresini belirlemektedir. Fakat ortama 6-10 yıl arası suni çim ürünler garanti kapsamındadır. Kullandığınız suni çim ürününe göre garanti süresi değişebilmektedir. Ortalama bir suni çimin garanti süresi 7 yıldır.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Belediye “uygun” görmedi Belediye “uygun” görmedi

Yaklaşık 3 yıldır konut olarak inşa edilen bir apartman binasında eğitim veren İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ‘okul içi...

24 köy için çözüm aranıyor 24 köy için çözüm aranıyor

19 Temmuz 2019 tarihinde 30386 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanan orman köylerinde yaşayan vatandaşların su faturalarındaki ind...

Atıklar bezdirdi Atıklar bezdirdi

Torbalı’dan geçen ve Subaşı bölgesinde etkili olan Küçük Menderes Nehrinin suyu bölgeyi rahatsız etmeye devam ediyor. Özellikle Çaybaşı...

150 çeşit fidan yetişiyor 150 çeşit fidan yetişiyor

1959 yılında kurulan Torbalı Orman Fidanlığı geride bıraktığı 60 yıllık hizmet süresinde Türkiye’nin en önemli fidanlıklarından biri ol...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Belediye “uygun” görmedi Belediye “uygunR...

Yaklaşık 3 yıldır konut olarak inşa edilen bir apartman bina...

24 köy için çözüm aranıyor 24 köy için çözüm aranıyo...

19 Temmuz 2019 tarihinde 30386 sayılı mükerrer Resmi Gazete’...

Atıklar bezdirdi Atıklar bezdirdi

Torbalı’dan geçen ve Subaşı bölgesinde etkili olan Küçük Men...

150 çeşit fidan yetişiyor 150 çeşit fidan yetişiyor...

1959 yılında kurulan Torbalı Orman Fidanlığı geride bıraktığ...

155 amacının dışında aranıyor 155 amacının dışında aran...

Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü 155 ihbar hattının Ocak ayınd...

Muhtarlar günü kutlandı Muhtarlar günü kutlandı...

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle muhtarlar Şehitlik anıtına ...

Köylerde kanser taraması Köylerde kanser taraması...

Mobil Sağlık Tarama amacı köylerde genel sağlık taraması yap...

Baz istasyonu sıkıntısı Baz istasyonu sıkıntısı...

Yazıbaşı Mahallesinde, Torbalı Belediyesi hizmet binasının ç...

Ürettiklerini satacaklar Ürettiklerini satacaklar

Milli Eğitim bakanlığının Beceri Tasarım Atölyeleri projesi ...

Pırasa üreticiyi memnun ediyor Pırasa üreticiyi memnun e...

Yurt dışına ihraç edilmesiyle üreticilerin ekim alanlarını h...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan