Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Okullar açılıyor

2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk ders zili 11 Eylül Pazartesi günü çalacak. Okulların açılmasına sadece 6 gün kaldı. Önümüzdeki Pazartesi günü anasınıfı ve ilkokul 1. Sınıfa başlayacak öğrenciler oryantasyon için 1 hafta önce okullu olacak.

05 Eylül 2017 - 9:43 'de eklendi ve 2 kez görüntülendi. A+A-

Okullar açılıyor
300Reklam

Eskiden tüm öğrenciler eğitime aynı anda başlardı. Okuldaki kalabalıktan korkan minik öğrenciler okula alışmakta zorluk yaşardı. Anne ve babaları da sınıflara alınmadığı için ağlayan çocuklar korosu gibi olurdu. Son yıllarda bu duruma alınan 1 haftalık erken başlama kararı ile son verildi. Artık çocuklar okula 1 hafta önce velileri ile gelip başlıyor. İsteyen veli sınıfa girip çocukları ile birlikte oturuyor.

Çocuğunun her zaman yanında olduğunu gösteriyor. Bir süre sonra artık çocuk anne veya babasına artık sınıfa girmene gerek yok deyip gönderiyor. Böylelikle alışma süresi başarılı bir şekilde son buluyor.

Arkadaşlarına alışan çocuk artık velisini aramıyor. 2017-2018 eğitim öğretim yılının sorunsuz bir şekilde geçmesini temenni ediyorum. Eğitimdeki kalitenin artması için eğitimciler ve veliler işbirliği içinde olmalı. İlçede son yıllarda yapılan okul sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Fiziki olarak yetersiz gelen okullara ek binalar yapıldı. Yapılmaya da devam ediyor. Birçok okul yapılan yeni binalar ile rahatladı. Milli Eğitim Bakanlığı tekli eğitime geçmek için hazırlık yapıyor. Torbalı’da bazı okullarda tekli eğitime geçilmesi biraz zor. Bina yetersizliği giderilmediği takdirde tekli eğitim zor gözüküyor. Kazımpaşa, Cengiz Topel ve 80. Yıl gibi okullara ek bina yapılması gerekiyor. Yoksa öğrenci sayısı oldukça fazla olan okullarda tekli eğitim zor gibi görünüyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri tekli eğitim için gerekli çalışmaları yapıp sorunları çözüme kavuşturulacaktır.

HALK OYUNLARIMIZ HER YERDE

Torbalı’da bulunan birçok dernek ve gençlik spor kulüpleri, halk oyunlarımızın yaşatılması için çok önemli bir görev üstleniyorlar. Ahmetli ve Ayrancılar’da bulunan Yörük Dernekleri festival ve şenliklere giderek ilçenin tanıtımını ve Yörük kültürünün yaygınlaşmasını sağlıyorlar. İlçede faaliyet gösteren birçok spor kulübü de halk oyunları ekipleri ile kültürün yaşatılmasına vesile oluyorlar. Torbalı Metropolis Gençlik Spor Kulübü önceki gün Bergama’da düzenlenen zeybek festivaline davet edildi. Torbalı’yı temsilen Bergama’ya giden ekip muhteşem bir gösteri ile festivale damga vurdu. 13 kişiden oluşan ekip yaptıkları gösteri ile herkesi büyüledi.

Ekip hem folklorün gelecek kuşaklara aktarılmasını hem de Torbalı’nın tanıtılmasına katkı sunuyor. Torbalı’da halk oyunları denildiğinde birkaç isim akla geliyor.Evren Kürkuran, Sedat Buldan,Mahmut Güvenir, Mustafa Varol gibi isimler halk oyunlarının ilçede yaygınlaşmasını sağladı.İlçede açılan kurslarda binlerce kişi halk oyunlarını tam anlamıyla öğrenme fırsatı yakaladı. Kursa katılıp başarılı olanlar halk oyunları takımların katılarak bu iş profesyonelce yapmaya başladı. Düğünlerde halk oyunları gösterileri sunuluyor.

Gelecek nesillere bu oyunların aktarılması lazım. Halk oyunlarındaki her hareketin bir anlamı ve hikayesi var. Örf ve adetlerin yansıtıldığı oyunların güzelliği de herkesi büyülüyor. Bergama’da gerçekleştirilen festivalde sahne alan Metropolis Gençlik Spor Kulübü Halk Oyunları ekibini bu başarılarından dolayı kutluyorum.

BAYRAKLAR DEĞİŞTİRİLİYOR

Köşemde sık sık balkonlarda, evlerin önlerinde asılan soluk, yırtık bayraklardan bahsedip, bu bayrakların değiştirilmesini istiyorum. Bu konuda Torbalı Belediyesi Evde Bakım Hizmeti birimi bir kampanya başlatmış. Evindeki bayrağı yıpranan eskiyenler Torbalı Belediyesi’ni arıyor ve bayrakları yenileri ile değiştiriliyor. ‘Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır, eğer toprak uğruna ölen varsa vatandır’ sözünden yola çıkarak yapılan kampanyanın ne kadar önemli olduğunu söylemek istiyorum. Bayrağımıza verdiğimiz değeri herkese göstermemiz gerekir. Bayrak bizim için vazgeçilmezdir. Şehitlerimizin kanından aldığı al renginin solmaması lazım. Birçok evin camında, balkonunda asılan bayrakların bayrak denilecek yanı kalmamış. Benim anlamadığım konu astığın bayrağın yıpranıp yarısının yok olduğunu nasıl görmezsiniz. Türk halkı bayrak konusunda çok hassas. Bayrağımızı gönlerden indirenlere verilen cezaları hepimizi biliyoruz.

Geçtiğimiz gün bir petrol istasyonundaki yıpranmış bayrak sosyal medyada paylaşıldı ve bayrağa gereken değeri vermeyen petrol istasyonuna kimsenin gitmemesi istendi. Bu konuda lütfen gerekli duyarlılığı gösterelim ve bayraklarımızı yenileyelim. Torbalı Belediyesi’nin de böyle bir kampanyası varken arayalım ve bayraklarımızı yenisi ile değiştirelim.

BİTİKÇİOĞLU SEVGİ YUMAĞI’NDA

Torbalı’nın başarılı eğitimcileri arasında yer alan uzun yıllardır birçok okulda yöneticilik yapan Nurettin Bitikçioğlu, emekli olduktan sonra yine eğitimciliğe devam etme kararı aldı. Nurettin Bitikçioğlu, Torbalı’da faaliyet gösteren Sevgi Yumağı Anaokulu ile anlaştı. Başarılı eğitimci bundan böyle bilgi birikimini anaokulu çocukları için harcayacak. Sevgi Yumağı Anaokulu yaptığı bu transfer ile adından sıkça söz ettirdi.

Oldukça güçlü bir kadro ile 2017-2018 eğitim öğretim yılına hazırlanan anaokulu, kendilerine emanet edilen minikleri hayata hazırlayacak. Nurettin Bitikçioğlu’na yeni görevinde başarılar diliyorum.

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Geceleri inşaat terörü yaşanıyor Geceleri inşaat terörü yaşanıyor

BELKİ bana kızanlar olacak ama maalesef durum tam olarak bu. Torbalı’nın dört bir yanında inşaat yükseliyor. Çok güzel, ilçemiz gelişiy...

Hastane değil uzay üssü Hastane değil uzay üssü

Önceki gün yeni hastaneyi gezme fırsatım oldum. Başhekim Şenol Topçu ile birlikte hastaneyi baştan aşağı gezdik. Hastaneyi dolaşmamız a...

CHP’de gençlik baskısı CHP’de gençlik baskısı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre yaklaştıkça, hareketlilik daha da artıyor. Mevcut Başkan İsmail Uygur ile Övünç Demir kongre öncesin...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Okullar açılıyor Okullar açılıyor

2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk ders zili 11 Eylül Paza...

Bayram sabahı yürekler ağza geldi Bayram sabahı yürekler ağ...

Bayram sabahı 4 aracın karıştığı trafik kazasında yürekler a...

Büyük acı! Büyük acı!

Atatürk Mahallesi’nde sokakta top oynarken aracın altında ka...

Kart yakmasın Kart yakmasın

BKM, bayram tatilinde kredi ve banka kartıyla güvenli işlem ...

Koruyucu aileye emeklilik Koruyucu aileye emeklilik

Kimsesiz çocuklara kucak açan ailelere devlet emeklilik hakk...

Zam hesabı tamam Zam hesabı tamam

Memurlar ve memur emeklileri Ocak’ta yüzde 4 zam ve oluşursa...

AK Part’li Kaya’dan Buca çıkarması AK Part’li KayaR...

TBMM'nin tatile girmesinin hemen ardından kolları sıvayan ve...

Babasını vurup kahveye gitti! Babasını vurup kahveye gi...

Cinnet geçiren Ali Bozan önce babasını sonra kardeşini pompa...

Zafer Bayramı kutlu olsun… Zafer Bayramı kutlu olsun...

KURTULUŞ Savaşı'nın zaferle taçlandığı günün 95'inci yıl dön...

Geceleri inşaat terörü yaşanıyor Geceleri inşaat terörü ya...

BELKİ bana kızanlar olacak ama maalesef durum tam olarak bu....

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan