Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Ondan bize kalanlar

Peygamberimiz biz ümmeti ile vedalaştığı ilk ve son haccında, Veda tepesinden yüz yirmi dört bin müslümana  özetle şöyle seslenmişti:

01 Aralık 2017 - 9:32 'de eklendi ve 3 kez görüntülendi. A+A-

Ondan bize kalanlar
300Reklam

“Hamd Allah’a mahsustur. O’na hamdeder, O’ndan yardım isteriz. Allah kime hidâyet ederse, artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki; Allah’dan başka ilâh yoktur. Tektir, eşi ortağı, dengi ve benzeri yoktur. Yine şehâdet ederim ki, Muhammed O’nun kulu ve Rasûlüdür.”

“Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.  İnsanlar! Bugünleriniz nasıl  mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.”

“Ashabım!  Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O’da sizi yaptıklarınızdan  dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.”

FAİZ KALDIRILMIŞTIR

“ Ashabım!  Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib’in oğlu (amcam) Abbas’ın faizidir. Lakin  anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. (Ne başkasına zulmedin ne de başkasının size zulmetmesine müsaade edin)

Ashabım! Dikkat ediniz, cahiliyyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib’in torunu Iyas bin Rabia’nın kan davasıdır.”

Ey insanlar! Muhakkak ki, şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.

“ Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır.” .

“Ey mü’minler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç   şaşırmazsınız. O emanetler, Allah’ın kitabı Kur-ân-i Kerim ve Peygamberin sünnetidir.”.

“Mü’minler!  Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman’ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar  kardeştirler. Bir Müslüman’a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.”

“Ey insanlar!  Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur.”

“Ey insanlar!  Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır.”

EN ÜSTÜN OLANINIZ

“Allah yanında  en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz.  Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine  suçlanamaz.”

Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:

–  Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.

–  Allah’ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.

–  Zina etmeyeceksiniz.

–  Hırsızlık yapmayacaksınız.

İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? ”

Sahabe-i Kiram birden şöyle dediler:

“Allah’ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz!”

Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) şahadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu: Şahid ol ya Rab!

Dileriz ki, Onu her doğum yıl dönümünde hasretle yadedelim. Ondan daha önemlisi de bize bıraktığı emanetlerine hakkıyla sarılanlardan olalım.  Geçmiş kandilimiz mübarek olsun. Hayırlı cumalar.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İZSU zamma doymuyor İZSU zamma doymuyor

İZSU Genel Kurulu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlığında geçtiğimiz günlerde toplandı.  Ve bu toplantıdan yi...

Gazi’nin önü göle döndü Gazi’nin önü göle döndü

Doğal afet olarak adlandırdığımız olaylar gücümüz, zenginliğimiz, şöhretimiz ve teknolojimize bakmadan bölgede yaşayan tüm insanları ma...

Emrah Serbes dosyası tamam Emrah Serbes dosyası tamam

Torbalı’nın kaderi sürekli olarak yurt gündemine oturmak. Bugüne kadar yüzlerce olayda Türkiye’nin gündemine oturmayı başardık. Tabi bu...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Ondan bize kalanlar Ondan bize kalanlar

Peygamberimiz biz ümmeti ile vedalaştığı ilk ve son haccında...

İZSU zamma doymuyor İZSU zamma doymuyor

İZSU Genel Kurulu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Koc...

Emrah Serbes’e istenen ceza belli oldu Emrah Serbes’e istenen ce...

Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığı aynı aileden üç kişinin haya...

Jandarmadan torbacılara operasyon: 5 gözaltı Jandarmadan torbacılara o...

Torbacı tabir edilen sokak satıcılarına yönelik yapılan oper...

Yumurtalar yeni kodlarıyla piyasaya sunuluyor Yumurtalar yeni kodlarıyl...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumur...

Hangi araç sahibi ne kadar MTV ödeyecek? Hangi araç sahibi ne kada...

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde 2018 için yeniden değerleme ora...

Torba yasa ile yepyeni imkanlar Torba yasa ile yepyeni im...

TBMM Genel Kurulu, asgari ücretlinin maaşının düşmemesinden ...

Torbalı’da 15 Temmuz şehitleri için dua edecekler Torbalı’da 15 Temmu...

TRT tarafından düzenlenen Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarış...

Konutta en çok kazandıran İzmir Konutta en çok kazandıran...

İzmir’de inşa edilen konutların değeri son bir yılda yüzde 2...

Sosyal medya paylaşımları operasyonu: 7 kişi tutuklandı Sosyal medya paylaşımları...

Gözaltına alınan 27 kişiden 7'si tutuklandı. Gerekçe ise sos...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan