Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Örnek dua

DUALARIMIZIN kabul olması hiç şüphe yok ki, yapacağımız duanın usulüne uygun yapılmasına bağlıdır. Ve bu usul, Allah Rasulünün bizlere öğretmiş olduğu uygulamalardır. Daha önceki iki yazımızda duanın yedi prensibini hatırlatmıştık.  Bu gün diğer adabını da hatırlatıp örnek dualar sunmaya çalışacağız.

07 Nisan 2017 - 10:18 'de eklendi ve 588 kez görüntülendi. A+A-

Örnek dua
300Reklam

Ebu Hureyre (ra) diyor ki, Allah Rasulü dua ettiği zaman üç kere dua eder ve Allah’dan bir şey istediği zaman onu üç kere isterdi. Bu haberden anlıyoruz ki, duada istediğimiz şeyi üç defa isteyeceğiz. Çünkü Allah Rasulü bu şekilde dua etmiştir.

Şayet istediğimiz şey gerçekleşirse, Allah’a şükretmeli, Eğer isteğimiz gerçekleşmezse yine Allah’a şükretmemiz gerektiğini de yine Ebu Hureyre bize haber veriyor.

Duanın bir başka olmazsa olmazı da duaya besmele ile başlanmasıdır. Duaya, arzu ettiğimiz bir şeyi istemekle değil, önce Allah’ın adını anarak başlamalıdır. Ayrıca Peygamberimizin duaya, “Sübhane rabbiyel aliyyil a’lal vehhab” demeden başlamadığını Seleme bin Akva isimli sahabi bildiriyor.

Gerçi cemaatle kılınan namazlarda, duaya başlamadan, müezzin bunu genellikle söylüyor. Fakat tek başımıza kıldığımız namazlarda da söylememiz uygun olan bir davranıştır.

    İKİ SALAVAT BİR ZARF GİBİ

İmam Gazali hazretleri İhyasında duanın kabul olması hususunda diyor ki, “Allah’tan bir şey isteyecek olan kimse önce salavatı şerifeyi söylesin, sonra da ihtiyacı olan şeyi söylesin. İhtiyacı olan şeyler bitince de yine salavatı şerife’yi söylesin. Zira başı ve sonu salavat olan ve Rabbimiz tarafından kabul edileceği bildirilen bu salavatları Rabbimizin kabul edip salavatlar arasında ki istekleri geri çevirmesi O’nun keremine yakışmaz.”

Daha anlaşılır bir ifadeyle, Peygamber efendimize yaptığımız salvatlar anında görevli melekler tarafından alınıp Rabbimize ulaştırılır. Salavatlar arasındaki duaları da Rabbimiz reddetmez ve salavatlarla birlikte kabul eder. Salavatın değişik şekilleri olmakla beraber en kısa şekli “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” dir.

Dua’nın kabul edilmesinin en önemli edebi ise önce tevbe etmek, içinde yaşadığı ve ilgili olduğu kimselerle helalleşmek ve bütün beklentisini Allah’a bağlamaktır. Tevbenin kabul olmasının en kuvvetli etkeni, amili budur.

   DUAYA YÖNELMEK BİR ŞANSTIR

Mevlana hazretleri diyor ki, “Allah bir kuluna yardım etmeyi istediği zaman, o kula yalvarmak ve dua etme meylini verir.” O zaman bizler dua etmeyi arzulamış ve ellerimizi açmışsak, bu Rabbimizin bize bir lutfudur. Yani dua ettiğimiz an Rabbimizin bize yardım etmek istediğini düşünmeli ve böyle bir şansı yakaladığımız içinde sevinmeliyiz.

Duada sıralama ise şöyle olmalıdır: Önce “Euzu besmele” okunmalı. Arkasından Allaha şükredilmeli,  ( Yani elhamdü lillahi Rabbil alemin denilmeli) onun arkasından da salavat okunmalıdır. Devamında isteklerimiz sıralanmalı, istekler bitince de yine salavat okunup eller yüzümüze sürülmelidir.

Peygamberimizin sıkça yaptığı bir duayı isteklerimiz bölümünde ısrarla söyleyebiliriz.  Şöyle: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, çaresiz kalıp kara kara düşünmekten ve kabir azabından sana sığınırım.” Mutlaka bu dua okunacak diye bir şart yok, peygamberimizin diğer dualarını da okuyabiliriz.

Rabbim rızasına uygun olarak huzuruna varan ve dua eden, duaları kabul olunan kulları arasına ilhak eylesin. Hayırlı cumalar.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bunun böyle olacağı belliydi Bunun böyle olacağı belliydi

İzmir'de raylı taşıma sistemi İZBAN'da uygulamaya konulan 'Artı Para' sistemi nedeniyle turnikelerden geçemeyenler duruma tepki gösteri...

Siyasette ‘Vefa’ örneği Siyasette ‘Vefa’ örneği

TORBALI’NIN yetiştirdiği en önemli siyasetçi olan Atilla Kaya hafta sonu Metropolis Otel’de önemli bir etkinliğe imza attı....

Artı paraya tepki büyüyor Artı paraya tepki büyüyor

Şubat 2016 tarihinden bu yana Torbalı’dan sefer yapan İZBAN’da15 Şubatta başlayan ‘Artı Para’ sistemine tepkiler büyüyor.  Sistem, önce...

Kayıt yaptırırken dikkat Kayıt yaptırırken dikkat

EHLİYET veya SRC belgesi almak isteyenler ilçede faaliyet gösteren kurslara kayıt yaptırıyor. Sürücü kurslarında devlet tarafından taba...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Nöroloji doktoru ‘en  iyi oyuncu’ ödülü aldı Nöroloji doktoru ‘en iyi...

8.’incisi düzenlenen ArmaKatre Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülle...

Fırat Çakıroğlu unutulmadı Fırat Çakıroğlu unutulmad...

Torbalı Ülkü Ocakları, 2015 yılında Ege Üniversitesi’nde hai...

Taşeronda itiraz süresini kaçırmayın Taşeronda itiraz süresini...

Taşeron işçilerin kadroya geçişte yaptıkları başvuruların ko...

‘Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar’a ödül ‘Türkiye’ye Enerji ...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 6 farklı ka...

Torba yasayla 17 milyarlık destek Torba yasayla 17 milyarlı...

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen, "torba tasarı"nın...

Emrah Serbes’e 4,5 milyon liralık manevi tazminat davası açıldı Emrah Serbes’e 4,5 ...

Trafik kazasında üç kişinin ölümüne neden olan Yazar Emrah S...

Vicdansızlara  kanmayın! Vicdansızlara kanmayın!...

Son dönemde dolandırıcıların hedefi olan Torbalı’da, yeni bi...

63 bin aile bebeklerine Ömer Halis ismini verdi 63 bin aile bebeklerine Ö...

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Öz...

İl başkanına, Torbalılı yardımcı… İl başkanına, Torbalılı y...

Haftalık olağan toplantısını gerçekleştiren Cumhuriyet Halk ...

Akbıyık vize aldı Akbıyık vize aldı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla AK Parti İzmi...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan