Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Örnek dua

DUALARIMIZIN kabul olması hiç şüphe yok ki, yapacağımız duanın usulüne uygun yapılmasına bağlıdır. Ve bu usul, Allah Rasulünün bizlere öğretmiş olduğu uygulamalardır. Daha önceki iki yazımızda duanın yedi prensibini hatırlatmıştık.  Bu gün diğer adabını da hatırlatıp örnek dualar sunmaya çalışacağız.

07 Nisan 2017 - 10:18 'de eklendi ve 795 kez görüntülendi. A+A-

Örnek dua
300Reklam

Ebu Hureyre (ra) diyor ki, Allah Rasulü dua ettiği zaman üç kere dua eder ve Allah’dan bir şey istediği zaman onu üç kere isterdi. Bu haberden anlıyoruz ki, duada istediğimiz şeyi üç defa isteyeceğiz. Çünkü Allah Rasulü bu şekilde dua etmiştir.

Şayet istediğimiz şey gerçekleşirse, Allah’a şükretmeli, Eğer isteğimiz gerçekleşmezse yine Allah’a şükretmemiz gerektiğini de yine Ebu Hureyre bize haber veriyor.

Duanın bir başka olmazsa olmazı da duaya besmele ile başlanmasıdır. Duaya, arzu ettiğimiz bir şeyi istemekle değil, önce Allah’ın adını anarak başlamalıdır. Ayrıca Peygamberimizin duaya, “Sübhane rabbiyel aliyyil a’lal vehhab” demeden başlamadığını Seleme bin Akva isimli sahabi bildiriyor.

Gerçi cemaatle kılınan namazlarda, duaya başlamadan, müezzin bunu genellikle söylüyor. Fakat tek başımıza kıldığımız namazlarda da söylememiz uygun olan bir davranıştır.

    İKİ SALAVAT BİR ZARF GİBİ

İmam Gazali hazretleri İhyasında duanın kabul olması hususunda diyor ki, “Allah’tan bir şey isteyecek olan kimse önce salavatı şerifeyi söylesin, sonra da ihtiyacı olan şeyi söylesin. İhtiyacı olan şeyler bitince de yine salavatı şerife’yi söylesin. Zira başı ve sonu salavat olan ve Rabbimiz tarafından kabul edileceği bildirilen bu salavatları Rabbimizin kabul edip salavatlar arasında ki istekleri geri çevirmesi O’nun keremine yakışmaz.”

Daha anlaşılır bir ifadeyle, Peygamber efendimize yaptığımız salvatlar anında görevli melekler tarafından alınıp Rabbimize ulaştırılır. Salavatlar arasındaki duaları da Rabbimiz reddetmez ve salavatlarla birlikte kabul eder. Salavatın değişik şekilleri olmakla beraber en kısa şekli “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” dir.

Dua’nın kabul edilmesinin en önemli edebi ise önce tevbe etmek, içinde yaşadığı ve ilgili olduğu kimselerle helalleşmek ve bütün beklentisini Allah’a bağlamaktır. Tevbenin kabul olmasının en kuvvetli etkeni, amili budur.

   DUAYA YÖNELMEK BİR ŞANSTIR

Mevlana hazretleri diyor ki, “Allah bir kuluna yardım etmeyi istediği zaman, o kula yalvarmak ve dua etme meylini verir.” O zaman bizler dua etmeyi arzulamış ve ellerimizi açmışsak, bu Rabbimizin bize bir lutfudur. Yani dua ettiğimiz an Rabbimizin bize yardım etmek istediğini düşünmeli ve böyle bir şansı yakaladığımız içinde sevinmeliyiz.

Duada sıralama ise şöyle olmalıdır: Önce “Euzu besmele” okunmalı. Arkasından Allaha şükredilmeli,  ( Yani elhamdü lillahi Rabbil alemin denilmeli) onun arkasından da salavat okunmalıdır. Devamında isteklerimiz sıralanmalı, istekler bitince de yine salavat okunup eller yüzümüze sürülmelidir.

Peygamberimizin sıkça yaptığı bir duayı isteklerimiz bölümünde ısrarla söyleyebiliriz.  Şöyle: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, çaresiz kalıp kara kara düşünmekten ve kabir azabından sana sığınırım.” Mutlaka bu dua okunacak diye bir şart yok, peygamberimizin diğer dualarını da okuyabiliriz.

Rabbim rızasına uygun olarak huzuruna varan ve dua eden, duaları kabul olunan kulları arasına ilhak eylesin. Hayırlı cumalar.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

Ebu Hureyre (ra) diyor ki, Allah Rasulü dua ettiği zaman üç kere dua eder ve Allah’dan bir şey istediği zaman onu üç kere isterdi. Bu h...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Gençler çok iddialı Gençler çok iddialı

Erken seçim tarihinin açıklandığı 19 Nisan tarihinden bu yan...

İyi Parti çalışmaları hızlandırdı İyi Parti çalışmaları hız...

SEÇİME çok az bir süre kalmasıyla beraber 24 Haziran’da gerç...

Konut satışları canlandı Konut satışları canlandı...

Konutta cazip kampanyalar sektöre doping oldu, mayıs ayında ...

Yapı kayıt belgesi almanız yeterli Yapı kayıt belgesi almanı...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmir'de 'imar b...

Güçlü refleksler verebilen bir ekonomimiz var Güçlü refleksler verebile...

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Okyanuslarda büyük dalgalarl...

MHP’nin adayı Hasan Kalyoncu tam gaz MHP’nin adayı Hasan Kalyo...

SEÇİM çalışmalarına hız veren Milliyetçi Hareket Partisi(MHP...

Hakkını helal et şehidim! Hakkını helal et şehidim!...

Torbalı dün şehidini uğurladı. Binlerin akın ettiği Yazıbaşı...

Bölgenin en  büyüğü olacak Bölgenin en büyüğü olaca...

Eski Torbalı Devlet Hastanesi'ndeki yıkım işlemlerinin ardın...

Şehide son görev: Yürekler dağlandı Şehide son görev: Yürekle...

Şırnak'taki Akçay 6. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nda gö...

Son göçmen! Son göçmen!

Torbalı’da yaşayan Bedriye Köseoğlu, tam 101 yaşında. Atatür...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan