Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Örnek dua

DUALARIMIZIN kabul olması hiç şüphe yok ki, yapacağımız duanın usulüne uygun yapılmasına bağlıdır. Ve bu usul, Allah Rasulünün bizlere öğretmiş olduğu uygulamalardır. Daha önceki iki yazımızda duanın yedi prensibini hatırlatmıştık.  Bu gün diğer adabını da hatırlatıp örnek dualar sunmaya çalışacağız.

07 Nisan 2017 - 10:18 'de eklendi ve 899 kez görüntülendi. A+A-

Örnek dua
300Reklam

Ebu Hureyre (ra) diyor ki, Allah Rasulü dua ettiği zaman üç kere dua eder ve Allah’dan bir şey istediği zaman onu üç kere isterdi. Bu haberden anlıyoruz ki, duada istediğimiz şeyi üç defa isteyeceğiz. Çünkü Allah Rasulü bu şekilde dua etmiştir.

Şayet istediğimiz şey gerçekleşirse, Allah’a şükretmeli, Eğer isteğimiz gerçekleşmezse yine Allah’a şükretmemiz gerektiğini de yine Ebu Hureyre bize haber veriyor.

Duanın bir başka olmazsa olmazı da duaya besmele ile başlanmasıdır. Duaya, arzu ettiğimiz bir şeyi istemekle değil, önce Allah’ın adını anarak başlamalıdır. Ayrıca Peygamberimizin duaya, “Sübhane rabbiyel aliyyil a’lal vehhab” demeden başlamadığını Seleme bin Akva isimli sahabi bildiriyor.

Gerçi cemaatle kılınan namazlarda, duaya başlamadan, müezzin bunu genellikle söylüyor. Fakat tek başımıza kıldığımız namazlarda da söylememiz uygun olan bir davranıştır.

    İKİ SALAVAT BİR ZARF GİBİ

İmam Gazali hazretleri İhyasında duanın kabul olması hususunda diyor ki, “Allah’tan bir şey isteyecek olan kimse önce salavatı şerifeyi söylesin, sonra da ihtiyacı olan şeyi söylesin. İhtiyacı olan şeyler bitince de yine salavatı şerife’yi söylesin. Zira başı ve sonu salavat olan ve Rabbimiz tarafından kabul edileceği bildirilen bu salavatları Rabbimizin kabul edip salavatlar arasında ki istekleri geri çevirmesi O’nun keremine yakışmaz.”

Daha anlaşılır bir ifadeyle, Peygamber efendimize yaptığımız salvatlar anında görevli melekler tarafından alınıp Rabbimize ulaştırılır. Salavatlar arasındaki duaları da Rabbimiz reddetmez ve salavatlarla birlikte kabul eder. Salavatın değişik şekilleri olmakla beraber en kısa şekli “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” dir.

Dua’nın kabul edilmesinin en önemli edebi ise önce tevbe etmek, içinde yaşadığı ve ilgili olduğu kimselerle helalleşmek ve bütün beklentisini Allah’a bağlamaktır. Tevbenin kabul olmasının en kuvvetli etkeni, amili budur.

   DUAYA YÖNELMEK BİR ŞANSTIR

Mevlana hazretleri diyor ki, “Allah bir kuluna yardım etmeyi istediği zaman, o kula yalvarmak ve dua etme meylini verir.” O zaman bizler dua etmeyi arzulamış ve ellerimizi açmışsak, bu Rabbimizin bize bir lutfudur. Yani dua ettiğimiz an Rabbimizin bize yardım etmek istediğini düşünmeli ve böyle bir şansı yakaladığımız içinde sevinmeliyiz.

Duada sıralama ise şöyle olmalıdır: Önce “Euzu besmele” okunmalı. Arkasından Allaha şükredilmeli,  ( Yani elhamdü lillahi Rabbil alemin denilmeli) onun arkasından da salavat okunmalıdır. Devamında isteklerimiz sıralanmalı, istekler bitince de yine salavat okunup eller yüzümüze sürülmelidir.

Peygamberimizin sıkça yaptığı bir duayı isteklerimiz bölümünde ısrarla söyleyebiliriz.  Şöyle: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, çaresiz kalıp kara kara düşünmekten ve kabir azabından sana sığınırım.” Mutlaka bu dua okunacak diye bir şart yok, peygamberimizin diğer dualarını da okuyabiliriz.

Rabbim rızasına uygun olarak huzuruna varan ve dua eden, duaları kabul olunan kulları arasına ilhak eylesin. Hayırlı cumalar.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Zil çaldı Zil çaldı

ERNEST Hemingway,  “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı romanında, direnişçilerin kahramanlıklarını anlatıyor. ...

BEN ÇÖZEMEDİM… BEN ÇÖZEMEDİM…

Ebu Hureyre (ra) diyor ki, Allah Rasulü dua ettiği zaman üç kere dua eder ve Allah’dan bir şey istediği zaman onu üç kere isterdi. Bu h...

Atilla Kaya, Büyükşehir adayı mı? Atilla Kaya, Büyükşehir adayı mı?

YEREL seçim yaklaştıkça gündem de hareketleniyor. Günlerdir Torbalı’da ismi Belediye Başkan aday adaylığı için geçenleri yazıyoruz...

İzmir’den Torbalı’ya bakış İzmir’den Torbalı’ya bakış

Ebu Hureyre (ra) diyor ki, Allah Rasulü dua ettiği zaman üç kere dua eder ve Allah’dan bir şey istediği zaman onu üç kere isterdi. Bu h...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
İşitme kaybı olan Talha’nın çığlığı! İşitme kaybı olan Talha&#...

İşitme kaybı yaşayan ve biyonik kulak (koklear implant) takı...

Serbes, 1 yıl sonra serbest Serbes, 1 yıl sonra serbe...

MHP’nin af teklifi cezalarda 5 yıllık indirim sağlıyor. 163 ...

Başvurular alınmaya başladı Başvurular alınmaya başla...

İlçemizin kalkınmasında önemli bir rol üstlenen ve bölgede y...

Tosun’a benzerlik  kabusu oldu Tosun’a benzerlik kabusu...

“Tosun” lakaplı Çiftlikbank dolandırıcısı Mehmet Aydın'a ben...

Zil çaldı Zil çaldı

ERNEST Hemingway,  “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı romanınd...

Yakalanan banka müdürü: Beni nasıl buldunuz? Yakalanan banka müdürü: B...

Antalya’da "Ucuz döviz alıyorum” vaadiyle topladığı yaklaşık...

AK Partili Şengül’den iddialı çıkış! AK Partili Şengül’d...

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, yerel seçim takvimi ...

Kurdukları stantta  ücretsiz kontrol yaptılar Kurdukları stantta ücret...

Geniş makine parkuru ile dikkat çeken ve bünyesinde Lassa, B...

Pırasada ilk verim alındı Pırasada ilk verim alındı...

Torbalılı üreticiler, yaz mahsullerini tamamlamasının ardınd...

Vefa İstanbul’da bir semt ismi değildir Vefa İstanbul’da bir semt...

“VEFA İstanbul’da bir semt ismi değildir.” Bu sözü geçtiğimi...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan