Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Örnek dua

DUALARIMIZIN kabul olması hiç şüphe yok ki, yapacağımız duanın usulüne uygun yapılmasına bağlıdır. Ve bu usul, Allah Rasulünün bizlere öğretmiş olduğu uygulamalardır. Daha önceki iki yazımızda duanın yedi prensibini hatırlatmıştık.  Bu gün diğer adabını da hatırlatıp örnek dualar sunmaya çalışacağız.

07 Nisan 2017 - 10:18 'de eklendi ve 505 kez görüntülendi. A+A-

Örnek dua
300Reklam

Ebu Hureyre (ra) diyor ki, Allah Rasulü dua ettiği zaman üç kere dua eder ve Allah’dan bir şey istediği zaman onu üç kere isterdi. Bu haberden anlıyoruz ki, duada istediğimiz şeyi üç defa isteyeceğiz. Çünkü Allah Rasulü bu şekilde dua etmiştir.

Şayet istediğimiz şey gerçekleşirse, Allah’a şükretmeli, Eğer isteğimiz gerçekleşmezse yine Allah’a şükretmemiz gerektiğini de yine Ebu Hureyre bize haber veriyor.

Duanın bir başka olmazsa olmazı da duaya besmele ile başlanmasıdır. Duaya, arzu ettiğimiz bir şeyi istemekle değil, önce Allah’ın adını anarak başlamalıdır. Ayrıca Peygamberimizin duaya, “Sübhane rabbiyel aliyyil a’lal vehhab” demeden başlamadığını Seleme bin Akva isimli sahabi bildiriyor.

Gerçi cemaatle kılınan namazlarda, duaya başlamadan, müezzin bunu genellikle söylüyor. Fakat tek başımıza kıldığımız namazlarda da söylememiz uygun olan bir davranıştır.

    İKİ SALAVAT BİR ZARF GİBİ

İmam Gazali hazretleri İhyasında duanın kabul olması hususunda diyor ki, “Allah’tan bir şey isteyecek olan kimse önce salavatı şerifeyi söylesin, sonra da ihtiyacı olan şeyi söylesin. İhtiyacı olan şeyler bitince de yine salavatı şerife’yi söylesin. Zira başı ve sonu salavat olan ve Rabbimiz tarafından kabul edileceği bildirilen bu salavatları Rabbimizin kabul edip salavatlar arasında ki istekleri geri çevirmesi O’nun keremine yakışmaz.”

Daha anlaşılır bir ifadeyle, Peygamber efendimize yaptığımız salvatlar anında görevli melekler tarafından alınıp Rabbimize ulaştırılır. Salavatlar arasındaki duaları da Rabbimiz reddetmez ve salavatlarla birlikte kabul eder. Salavatın değişik şekilleri olmakla beraber en kısa şekli “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” dir.

Dua’nın kabul edilmesinin en önemli edebi ise önce tevbe etmek, içinde yaşadığı ve ilgili olduğu kimselerle helalleşmek ve bütün beklentisini Allah’a bağlamaktır. Tevbenin kabul olmasının en kuvvetli etkeni, amili budur.

   DUAYA YÖNELMEK BİR ŞANSTIR

Mevlana hazretleri diyor ki, “Allah bir kuluna yardım etmeyi istediği zaman, o kula yalvarmak ve dua etme meylini verir.” O zaman bizler dua etmeyi arzulamış ve ellerimizi açmışsak, bu Rabbimizin bize bir lutfudur. Yani dua ettiğimiz an Rabbimizin bize yardım etmek istediğini düşünmeli ve böyle bir şansı yakaladığımız içinde sevinmeliyiz.

Duada sıralama ise şöyle olmalıdır: Önce “Euzu besmele” okunmalı. Arkasından Allaha şükredilmeli,  ( Yani elhamdü lillahi Rabbil alemin denilmeli) onun arkasından da salavat okunmalıdır. Devamında isteklerimiz sıralanmalı, istekler bitince de yine salavat okunup eller yüzümüze sürülmelidir.

Peygamberimizin sıkça yaptığı bir duayı isteklerimiz bölümünde ısrarla söyleyebiliriz.  Şöyle: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, çaresiz kalıp kara kara düşünmekten ve kabir azabından sana sığınırım.” Mutlaka bu dua okunacak diye bir şart yok, peygamberimizin diğer dualarını da okuyabiliriz.

Rabbim rızasına uygun olarak huzuruna varan ve dua eden, duaları kabul olunan kulları arasına ilhak eylesin. Hayırlı cumalar.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hastane değil uzay üssü Hastane değil uzay üssü

Önceki gün yeni hastaneyi gezme fırsatım oldum. Başhekim Şenol Topçu ile birlikte hastaneyi baştan aşağı gezdik. Hastaneyi dolaşmamız a...

CHP’de gençlik baskısı CHP’de gençlik baskısı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre yaklaştıkça, hareketlilik daha da artıyor. Mevcut Başkan İsmail Uygur ile Övünç Demir kongre öncesin...

Torbalı kent bilinci Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım. ...

Kurban alırken dolandırılmayın Kurban alırken dolandırılmayın

KURBAN Bayramı yaklaşırken, dini vecibesini yerine getirmek isteyen Müslümanları kurbanlık telaşı sardı. Kurban bayramını fırsat bilen ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
AK Parti’li Kaya’dan 30 Ağustos mesajı AK Parti’li Kaya...

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya 30 Ağustos Zafer Bay...

Bayramlıklar Barış’tan Bayramlıklar Barış’...

30 yıldır giyim sektöründe yer alan Mehmet Kodaman, geçtiğim...

Dikkatsizlik ölüm getirdi Dikkatsizlik ölüm getirdi...

İzmir-Aydın otobanı Yeniköy Mahallesi mevkinde bugün sabah s...

İzmir’de ulaşıma ‘bayram şeker’ : Yarı fiyatına! İzmir’de ulaşıma &#...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin Kurban Bayramı ziy...

7 defa kalbi duran Murat direniyor 7 defa kalbi duran Murat ...

Evli ve iki çocuk babası Murat Menci Kalp Krizi geçirdi. Men...

Oğlunun düğün sabahı  beyin kanaması geçirdi Oğlunun düğün sabahı bey...

TORBALI’NIN tanınan ve sevilen isimlerinden olan 65 yaşındak...

Kale gibi binalar Yeşilbaş Beton’dan Kale gibi binalar Yeşilba...

İlçenin en önemli firmalarından olan Yeşilbaş İnşaat'ın sahi...

3 hektar zeytinlik yok oldu 3 hektar zeytinlik yok ol...

Yazıbaşı Mahallesi’nde çıkan yangında 3 hektar zeytinlik ala...

Yaşlı adamı dolandıran kadın şüpheli tutuklandı Yaşlı adamı dolandıran ka...

İZMİR'in Torbalı İlçesi'nde kendilerini 'polis' olarak tanıt...

Bu hastanede  herkes gülüyor Bu hastanede herkes gülü...

“İhmaller, sağlık skandalları, fiziki mekan yetersizliği, uz...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan