Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Pancar uçuşta

Torbalı’nın en küçük beldelerinden olan Pancar, son günlerde müthiş bir gelişim yaşıyor. İZBAN gelince biraz biraz hareketlenen Pancar, Göztepe Spor Kulübü’nün tesisini buraya inşa edecek olması ve otobandan İTOP ve Pancar OSB’ye çıkış verilmesi ile uçuşa geçti.

16 Ocak 2018 - 10:10 'de eklendi ve 500 kez görüntülendi. A+A-

Pancar uçuşta

Karayolları otoban çıkışı çalışmalarını sürdürüyor. Göztepe ise tesisin imzalarını tamamladı, temel atmak için gün sayıyor. İzmir’deki müteahhitler Panca’a akın etmiş durumda. Geçtiğimiz ay mahalleye gittiğimde yeni yeni binaların yükseldiğini gördüm. Torbalı ile yarışır hale gelmiş. Kısa süre içerisinde Pancar tanınmayacak hale gelecek. Tabi bu durum mahalle sakinlerinin büyük bir bölümünün beğenisini kazanırken bir bölümü bu gelişimden rahatsız. Eski sakinlik artık olmayacak. Arsaların para etmesi bir yandan vatandaşı sevindirirken ileride o eski sakin günler aranır olacak. Bakalım Pancar’ın gelişimi ne kadar hızlı ilerleyecek. Belki de Torbalı’dan ayrılıp bir ilçe haline gelecek. Ayrancılar’ın başaramadığını Pancar başarabilecek mi göreceğiz.

Ayrancılar halkı Yazıbaşı ve Pancar’ı dahil edip ilçe olmak için Ankara’nın yolunu uzun süre aşındırdılar ama bütün emekler boşa gitti. Bir ara herkes Ayrancılar’ın ilçe olacağına çok inanmıştı. Başbakan Binali Yıldırım genel seçim öncesi yaptığı ziyarette bunun gerçekleşmeyeceğini açıklamıştı. Bu konuya girmişken Binali Yıldırım üst geçitlerin yıkılıp yıkılmayacağı konusunda da oldukça net konuşup bunun zor olacağını söylemişti. Normalde siyasiler bu şekilde açık konuşmaz. Hele hele seçime 1 hafta kala asla böyle bir açıklama yapmaz. Ayrancılar’ın hayalleri suya düştü. Bakalım Pancar’ın durumu ne olacak.

SOKAK HAYVANLARINA ŞEFKAT
Havalar soğudu. İzmir sokak hayvanlarına en çok şefkat gösteren ildir. Yazın sokaklarda yaşayan kedi ve köpeklerin içmesi için su koyup, mama bırakanlar havalar soğuyunca da barınaklar yapıyor. Kedi ve köpeklerin altlarına kilim ve sünger koyan vatandaşlar sokak hayvanlarının soğuktan zarar görmemesi için ellerinden geleni yapıyor. Torbalı’da da hayvan severler soğuktan hayvanları korumak için barınaklar yapıyor.
Sokak hayvanlarını düşünürken evsiz barksız sokakta yaşamak zorunda kalan insanları da gözetlemek lazım. İzmir Büyükşehir Belediyesi evsizler için yerler ayarlıyor. Çevrenizde evsiz olan insan varsa büyükşehir belediyesini arayıp haber verebilirsiniz.
Büyükşehir Belediyesi yardıma muhtaçların her zaman yanında. Soğuk kış günlerinde ayaklarında giyecek ayakkabı olmayan öğrenciler için de botlar hazırlandı. Eğitim yılının başında 40 bin öğrenciye de mont dağıtan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de ihtiyaç sahibi kız ve erkek öğrenciler için farklı renklerde 40 bin çift bot dağıtacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği, ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik kışlık ayakkabı yardımı sayesinde bu yıl da 40 bin çocuk sevinecek. Soğuk kış günlerinde çocukların ayaklarının üşümemesi için alınan bot tipi ayakkabılar, 30 ilçede 840 okuldaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Büyükşehir Belediyesi, kızlar ve erkekler için farklı renklerde üretilen, suyu ve soğuğu geçirmeyen kalın tabanıyla ayakları sıcak tutan botlar sayesinde ekonomik durumu yetersiz olan ailelere yeni bir destek daha sağlamış olacak. Yeni botlarını giyecek olan öğrencilerin ayakları artık üşümeyecek. Yapılan bu yardımlar ile öğrencilerin yüzleri gülecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

KARNE GÜNÜ YAKLAŞIYOR

Torbalı’da eğitim gören öğrenciler 19 Ocak Cuma günü alacakları karneler ile yarı yıl tatiline girecek. Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2018 – 2 Şubat 2018 tarihleri arasında olacak. Sömestr tatilinin hemen ardından ikinci kanaat dönemi ise 5 Şubat 2018 Pazartesi başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki yıl tekli eğitim sistemine geçmek için uğraş veriyor. Torbalı’da bazı okullar bu sisteme geçti. Öğrenciler sabah 09.00’da ders başı yapıp saat 15.30 gibi okulda çıkıyor. İkili eğitime devam eden okullarda ise yeni düzenleme yapılacak. Bunun için yeni okullara ihtiyaç var. Torbalı’da son yıllarda oldukça fazla okul yapıldı. İlçe merkezindeki Kazımpaşa, 80. Yıl gibi okullara da ek binalar gerekiyor. Öğrencilerin daha kaliteli eğitim alabilmeleri için gerekli çalışmalara yapılıyor. 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk yarısı bu hafta sonu bitiyor. Öğrenciler karne alacak. Bazı öğrencilerin ders notları düşük olabilir. Yetkililer her karne döneminde velileri uyarıyor. Dersleri kötü olan öğrencileri azarlayıp, kızmak yerine sorunu birlikte çözmek için çaba sarf edilmeli. Çocuğunu ders notları düşük diye dövüp, azarlayanlar daha çocukların da tamir edilemeyen hasarlar bırakıyor. İkinci dönem daha iyi çalışıp karnesindeki notları düzeltebilecek olan çocuklara bir fırsat verilmeli.

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sigara yasağına yeterince uyulmuyor Sigara yasağına yeterince uyulmuyor

Kaç gündür Belediye Başkanı Sayın Adnan Yaşar Görmez’in meclis üyesi aday listesi ile ilgili kulis bilgilerini aktarmaya çalışıyorum....

Uygur’un listesinde kim var? Uygur’un listesinde kim var?

HAFTAYA pazartesi dananın kuyruğu kopuyor. Belediye Meclis Üyeleri ilçe seçim kuruluna teslim edilecek. Adnan Yaşar Görmez listesini şe...

CHP’de meclis üyeliği bilmecesi CHP’de meclis üyeliği bilmecesi

CUMHUR ittifakı üyesi AK Parti ve MHP belediye seçimlerine ayrı meclis üyesi listesiyle girecek. ...

Birleşmiş Milletlerden Seher Dinç’e büyük onur Birleşmiş Milletlerden Seher Dinç’e büyü...

TORBALI’DA uzun yıllardır gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve İYİ Parti’de aktif siyaset yapan Seher Dinç önemli bir başarıya i...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
“Oğlumun anne demesini özledim” “Oğlumun anne demes...

Göz ameliyatı öncesi oksijen yerine azot gazı verildiği için...

8 hatim bitti 8 hatim bitti

Eğitim alanındaki başarılarının yanında sosyal faaliyetlerle...

Belediyede 30 meclis üyesi bulunuyor Belediyede 30 meclis üyes...

Belediye başkan adaylarının belli olması ve ittifakların kes...

Sergi açılacak Sergi açılacak

Erasmus çerçevesinde Cumhuriyet Mesleki Teknik ve Anadolu Li...

Yerine 2 adet 18 derslikli yeni okul Yerine 2 adet 18 derslikl...

Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce talan edilmesiyle birl...

Resimde dünya ikincisi oldu Resimde dünya ikincisi ol...

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Geliştirme Vakfı İzmir Ok...

Toplam ciro aralıkta arttı Toplam ciro aralıkta artt...

Toplam ciro 2018 Aralık döneminde yüzde 10,8 arttı....

‘Emekli olmak isteyen esnafa kolaylık sağlanmalı’ ‘Emekli olmak istey...

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı B...

Perakende satış hacmi azaldı Perakende satış hacmi aza...

Perakende satış hacmi, Aralık 2018'de bir önceki yılın aynı ...

İşçiler isyanda İşçiler isyanda

2017 yılında yapımına başlanan yeni belediye binası inşaatın...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan