Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

SGK’nın değişen yüzü

Bir önceki yazımda nüfus müdürlüğünde yaşanan yoğunluğu ve o kurumda görevli personelin vatandaşla arasında geçen bir dialoğu yazmıştım. Olumlu ve olumsuz geri dönüşler aldım. Olumsuzluktan kastım Torbalı’da yoğunluk ve zaman kavramı dinlemeden çalışan devleti vatandaş nezdinde en iyi şekilde temsil eden memurlar var.

11 Ekim 2018 - 11:28 'de eklendi ve 207 kez görüntülendi. A+A-

SGK’nın değişen yüzü

Nüfusta yaşanan bu hadisenin tüm kurumları kapsamadığını belirtmekte fayda var.  Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Mesela, gazeteciliğe başladığım yıllarda (2011) Torbalı SGK Müdürlüğü’nü İsmail Kaygusuz yapıyordu. Bina o zamanlar Kazım Dirik Caddesi üzerindeydi. İsmail Bey pek dışarı çıkıp gezmez genellikle masa başında çalışır, sosyal medyayı oldukça etkin kullanır ve basınla oldukça iyi ilişkilere sahipti. Bir gazeteci kuruma gidip kendisiyle görüşmek istediği zaman kapıda bekletmez hemen içeri alırdı. Bir gazetecinin kapıda beklemesi hoş değil bilincine sahipti. Daha sonra İsmail Bey’in tayini çıktı ve yerine Kadriye Ay atandı. Kadriye hanım disiplinli ve titizdi. Kurum dışında bir açılış ya da bir çalışma kapsamında kendisini dışarıda hiç görmedim desem yeridir. Kuruma ciddiyet havası geldi. Mesela güvenlik, güvenlik yerinden ayrılamazdı. İçeri giren herkese buyurun yardımcı olayım deyip, vatandaşı işlem yapılacağı birime yönlendirirdi. Dedim ya Kadriye hanım disiplinliydi diye. Gazetecilerle kurum arasına biraz mesafe girdi. Mesela hükümet bir yapılandırma yaparsa biz en basitinden Torbalı SGK, Torbalıları uyardı. Şu gün son tarih diye kafamıza göre yazamazdık. Böylesine basit bir haber için bile Kadriye Ay, kendisinden izin alınmasını, izninin dışında haber yapılmasını istemezdi. Kadriye Hanım döneminde basınla SGK arasında bir soğukluk vardı. Daha sonra SGK yeni yerine taşındı. Müdürü değişti. Tuncel Dağdelen Torbalı’daki tabuları gelir gelmez yıktı. Bir bakıyoruz Torbalı’daki bir dağ köyünde emekliliği gelmiş vatandaşın işlemlerini yapmak için evlerine gitmiş, gitmişken de bir bardak çaylarını içmiş. Bir bakıyoruz Pancar Mahallesi’nde kuruma gelmeye sağlığı elvermeyen vatandaşa geçmiş olsuna gidip resmi işlemlerini halletmiş. Basınla ilişkileri gayet düzgün ve seviyeli.  Müdür Bey aynı zamanda çok kibar, nazik, bilgili ve kültürlü bir beyefendi. Yıllarını devlet bünyesinde vatandaşa çalışarak geçirmiş. SGK’yla Torbalı vatandaşları arasında bir köprü olan ve masa başında bütün gününü geçirmeyerek vatandaşın ayağına giden SGK Müdürü Tuncel Dağdelen’e bu karakterinden ve çalışma ilkesinden dolayı teşekkür ediyorum. Adlarını dahi duymayıp yüzlerini göremediğimiz öbür kurum müdürlerinin de biraz daha Torbalı insanıyla yakın ilişkiler kurmalarını temenni ediyorum. Çünkü Torbalı insanının daima derdini dinleyen, çözüm üretmeye çalışan kurum temsilcilerine ikram edeceği bir bardak çayı vardır. Burada Kaymakam Kadir Sertel Otcu’ya da ayrı bir parantez açmak istiyorum. Altında çalışan birimlere, vatandaşı ilgilendiren konularda belirli sınırları aşmayacak ve konu dışına çıkmayacak şekilde basınla dialoğa girme esnekliği tanıdığı için bir basın mensubu olarak teşekkür ediyorum.

GENÇLERE ÖRNEK MÜDÜR

İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Torbalı Kent Konseyi Başkanı Cafer Tosun’u hafta sonları bile çalışırken bulmak mümkün. Yeni yapılan okullar hakkında projeyi yürüten firma kadar bilgi sahibi. Torbalı’da kaç öğrenci var, kaç derslik daha gerekli, okullarda ne gibi eksiklikler var hepsini yakından takip ediyor.  Emniyet ve Jandarmayla uyumlu bir şekilde çalışarak okulların önünde oldukça sıkı güvenlik tedbirleri aldırdı. Veliler acaba okul önünde çocuklarımızın başına bir iş gelir mi diye endişelenmiyor. Yaz tatilinde okullarda yeni eğitim yılının çalışmalarını incelemekle yetinmeyip eline zımpara boya alıp çalışmaların daha çabuk bitmesi için çalışıyor. Aynı zamanda Kent Konseyi Başkanı da olduğu için öyle saat 17.30 olsun da gideyim gibi bir mesai kavramı düşüncesi yok. Bunlar Torbalı halkının kurumları temsil eden isimlerde görmek istediği davranışlar. Torbalı eğitimine artı değer katan Cafer Tosun, kariyerinde yükselmek isteyen genç devlet memurları için oldukça önemli bir rol model olabilir diye düşünüyorum.

MEMURLUKTAN SİYASETE

Memurlarla bitirelim… Bir devlet memuru abimiz aradı. İsmini söylemeyim biraz bu işlerin içinde olanlar anladı. Çok kısa sürede emekli olacağını söyledi. Peki sonrası için planların nelerdir diye sorduğumda ise 2019 belediye seçimlerinde CHP’den adayım dedi. Aday adayımı dedim, hayır hayır kesinlikle adayım Ankara’da çok sağlam destekçilerim var dedi. Torbalı’da memuriyetten emekli olup şuan aktif siyasetin içerisinde olan çok fazla isim var. Devlet terbiyesi almış, devlet ciddiyetini yaşamış, ömrünü devletin kurumlarında vatandaşa hizmet ederek geçirmiş bir aday profili Torbalı’mız için gayet güzel olur.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi meclis listele...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis üyesi listelerini İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. ...

Yeni mecliste kimler olacak? Yeni mecliste kimler olacak?

Nüfusta yaşanan bu hadisenin tüm kurumları kapsamadığını belirtmekte fayda var.  Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Mesela, gazeteciliğe başl...

İstemem, yan cebime koy! İstemem, yan cebime koy!

TORBALI siyasetinde önemli bir virajı daha geride bıraktık. ...

Torbalı’dan Çılgın Sergen kazandı Torbalı’dan Çılgın Sergen kazandı

Biliyorsunuz bir süredir Torbalı’da bir takım gerekçelerle Deve Güreşleri düzenlenmiyor. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Zam yoğunluğu yok Zam yoğunluğu yok

Kış aylarında hastalıklarla doğal yollarla mücadele etmek is...

Torbalı’nın gündemi meclis listeleri Torbalı’nın gündemi...

BELEDİYE başkan adayları seçime girecekleri belediye meclis ...

Binlerce öğrenci  adına teşekkür Binlerce öğrenci adına t...

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun dün, Çetinel Ai...

Kendi işininin patronu oldu Kendi işininin patronu ol...

Torbalı’da yaşayan Göçay eşinin işlerinin bozulması üzerine ...

Yol ve park eksiği Yol ve park eksiği

7 Eylül Mahallesi muhtar adayı Ömer Yadık çalışmalarını hızl...

Gözü tamamen kapandı Gözü tamamen kapandı

Bekir Karadeniz'in gözü evinde beslediği kedinin tüyünden en...

Hasadın bitimine sayılı günler Hasadın bitimine sayılı g...

Hasadı yoğunlukla Özbey ve Yeniköy bölgesindeki arazilerde h...

Fırat Çakıroğlu unutulmadı Fırat Çakıroğlu unutulmad...

EGE Üniversitesi’nde 2015 yılında çıkan olaylarda hayatını k...

Şehidimize yakışır hale getirildi Şehidimize yakışır hale g...

1991 yılında Sarıkamış’ta şehit düşen İlker Doğan’ın Pamukya...

Kendi kendine yeten bir mahalle Kendi kendine yeten bir m...

TUIK, 2018’in nüfusunu açıkladı. Nüfus verilerinde en dikkat...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan