Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

SGK’nın değişen yüzü

Bir önceki yazımda nüfus müdürlüğünde yaşanan yoğunluğu ve o kurumda görevli personelin vatandaşla arasında geçen bir dialoğu yazmıştım. Olumlu ve olumsuz geri dönüşler aldım. Olumsuzluktan kastım Torbalı’da yoğunluk ve zaman kavramı dinlemeden çalışan devleti vatandaş nezdinde en iyi şekilde temsil eden memurlar var.

11 Ekim 2018 - 11:28 'de eklendi ve 286 kez görüntülendi. A+A-

SGK’nın değişen yüzü

Nüfusta yaşanan bu hadisenin tüm kurumları kapsamadığını belirtmekte fayda var.  Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Mesela, gazeteciliğe başladığım yıllarda (2011) Torbalı SGK Müdürlüğü’nü İsmail Kaygusuz yapıyordu. Bina o zamanlar Kazım Dirik Caddesi üzerindeydi. İsmail Bey pek dışarı çıkıp gezmez genellikle masa başında çalışır, sosyal medyayı oldukça etkin kullanır ve basınla oldukça iyi ilişkilere sahipti. Bir gazeteci kuruma gidip kendisiyle görüşmek istediği zaman kapıda bekletmez hemen içeri alırdı. Bir gazetecinin kapıda beklemesi hoş değil bilincine sahipti. Daha sonra İsmail Bey’in tayini çıktı ve yerine Kadriye Ay atandı. Kadriye hanım disiplinli ve titizdi. Kurum dışında bir açılış ya da bir çalışma kapsamında kendisini dışarıda hiç görmedim desem yeridir. Kuruma ciddiyet havası geldi. Mesela güvenlik, güvenlik yerinden ayrılamazdı. İçeri giren herkese buyurun yardımcı olayım deyip, vatandaşı işlem yapılacağı birime yönlendirirdi. Dedim ya Kadriye hanım disiplinliydi diye. Gazetecilerle kurum arasına biraz mesafe girdi. Mesela hükümet bir yapılandırma yaparsa biz en basitinden Torbalı SGK, Torbalıları uyardı. Şu gün son tarih diye kafamıza göre yazamazdık. Böylesine basit bir haber için bile Kadriye Ay, kendisinden izin alınmasını, izninin dışında haber yapılmasını istemezdi. Kadriye Hanım döneminde basınla SGK arasında bir soğukluk vardı. Daha sonra SGK yeni yerine taşındı. Müdürü değişti. Tuncel Dağdelen Torbalı’daki tabuları gelir gelmez yıktı. Bir bakıyoruz Torbalı’daki bir dağ köyünde emekliliği gelmiş vatandaşın işlemlerini yapmak için evlerine gitmiş, gitmişken de bir bardak çaylarını içmiş. Bir bakıyoruz Pancar Mahallesi’nde kuruma gelmeye sağlığı elvermeyen vatandaşa geçmiş olsuna gidip resmi işlemlerini halletmiş. Basınla ilişkileri gayet düzgün ve seviyeli.  Müdür Bey aynı zamanda çok kibar, nazik, bilgili ve kültürlü bir beyefendi. Yıllarını devlet bünyesinde vatandaşa çalışarak geçirmiş. SGK’yla Torbalı vatandaşları arasında bir köprü olan ve masa başında bütün gününü geçirmeyerek vatandaşın ayağına giden SGK Müdürü Tuncel Dağdelen’e bu karakterinden ve çalışma ilkesinden dolayı teşekkür ediyorum. Adlarını dahi duymayıp yüzlerini göremediğimiz öbür kurum müdürlerinin de biraz daha Torbalı insanıyla yakın ilişkiler kurmalarını temenni ediyorum. Çünkü Torbalı insanının daima derdini dinleyen, çözüm üretmeye çalışan kurum temsilcilerine ikram edeceği bir bardak çayı vardır. Burada Kaymakam Kadir Sertel Otcu’ya da ayrı bir parantez açmak istiyorum. Altında çalışan birimlere, vatandaşı ilgilendiren konularda belirli sınırları aşmayacak ve konu dışına çıkmayacak şekilde basınla dialoğa girme esnekliği tanıdığı için bir basın mensubu olarak teşekkür ediyorum.

GENÇLERE ÖRNEK MÜDÜR

İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Torbalı Kent Konseyi Başkanı Cafer Tosun’u hafta sonları bile çalışırken bulmak mümkün. Yeni yapılan okullar hakkında projeyi yürüten firma kadar bilgi sahibi. Torbalı’da kaç öğrenci var, kaç derslik daha gerekli, okullarda ne gibi eksiklikler var hepsini yakından takip ediyor.  Emniyet ve Jandarmayla uyumlu bir şekilde çalışarak okulların önünde oldukça sıkı güvenlik tedbirleri aldırdı. Veliler acaba okul önünde çocuklarımızın başına bir iş gelir mi diye endişelenmiyor. Yaz tatilinde okullarda yeni eğitim yılının çalışmalarını incelemekle yetinmeyip eline zımpara boya alıp çalışmaların daha çabuk bitmesi için çalışıyor. Aynı zamanda Kent Konseyi Başkanı da olduğu için öyle saat 17.30 olsun da gideyim gibi bir mesai kavramı düşüncesi yok. Bunlar Torbalı halkının kurumları temsil eden isimlerde görmek istediği davranışlar. Torbalı eğitimine artı değer katan Cafer Tosun, kariyerinde yükselmek isteyen genç devlet memurları için oldukça önemli bir rol model olabilir diye düşünüyorum.

MEMURLUKTAN SİYASETE

Memurlarla bitirelim… Bir devlet memuru abimiz aradı. İsmini söylemeyim biraz bu işlerin içinde olanlar anladı. Çok kısa sürede emekli olacağını söyledi. Peki sonrası için planların nelerdir diye sorduğumda ise 2019 belediye seçimlerinde CHP’den adayım dedi. Aday adayımı dedim, hayır hayır kesinlikle adayım Ankara’da çok sağlam destekçilerim var dedi. Torbalı’da memuriyetten emekli olup şuan aktif siyasetin içerisinde olan çok fazla isim var. Devlet terbiyesi almış, devlet ciddiyetini yaşamış, ömrünü devletin kurumlarında vatandaşa hizmet ederek geçirmiş bir aday profili Torbalı’mız için gayet güzel olur.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Torbalı vekil sayesinde hayaline kavuştu Torbalı vekil sayesinde hayaline kavuştu...

Vergi rekortmeni ilçemiz yıllardır gerçekleşmesi için mücadele ettiği hayaline nihayet kavuştu. ...

Halil başkanla ekonomiyi düzelttik Halil başkanla ekonomiyi düzelttik

Önceki gün meslek büyüğüm Halis Koç'un kahvesini içmek için bizim gazeteden çıktım. ...

Dolandırıcı müteahhitlere dikkat! Dolandırıcı müteahhitlere dikkat!

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de Avrupa ülkelerinin tamamının toplamından daha fazla müteahhit bulunuyor....

Gündemde ‘Değişim’ yok Gündemde ‘Değişim’ yok

Ak Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’ün istifa etmesiyle ile göreve başlayan Kerem Ali Sürekli yönetimini oluşturdu. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Torbalı, Avrupa’nın yedek parça deposu olacak Torbalı, Avrupa’nın...

Opel'i bünyesinde bulunduran Groupe PSA, söz konusu yeri Avr...

Tinerci yuvaları yıkılacak Tinerci yuvaları yıkılaca...

Torbalı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı yıkım ekipl...

Küçük Menderes’te ıslah çalışması Küçük Menderes’te ı...

DEVLET Su İşleri (DSİ) 2'inci Bölge Müdürlüğü, geçen ocak ay...

“Siyasi oluşum değiliz” “Siyasi oluşum değiliz”...

Torbalı Galatasaraylılar Derneği lokalinde Torbalılı EYT mağ...

Sebve ve meyvede hastalık yapıyor Sebve ve meyvede hastalık...

Torbalı’da son günlerde aralıklarla etkili olan sağanak yağı...

188 öğrenci yarıştı 188 öğrenci yarıştı

Cengiz Topel Ortaokulu 5/E öğrencisi Hüseyin Efe Demir İzmir...

Fabrikalar hesaplarını yaptı Fabrikalar hesaplarını ya...

Geçtiğimiz yıl 42 bin dekar alan üzerine ekimi yapılarak, 33...

Torbalı vekil sayesinde hayaline kavuştu Torbalı vekil sayesinde h...

Vergi rekortmeni ilçemiz yıllardır gerçekleşmesi için müca...

6 yaşından beri balık tutuyor 6 yaşından beri balık tut...

Perşembe pazarında tezgah açan Sahil Özuğurlu, 40 yıldır bal...

Tatilcilerin adresi değişti Tatilcilerin adresi değiş...

Şehrin sıkıntısından kaçan, şifa bulmak isteyen Dağtekke Köy...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan