Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Şirket sermayesinin iflası

SEVGİLİ okurlarım bugün iflasını veren şirketlerin yasal sürecindeki değişiklikleri ele alacağım; Son günlerde ükemizde ve çevremizde iflas eden şirketler duymuşuzdur. Batık şirketler konkarto sürecinde dövizden kaynaklı kur farkı zararlarını dahil edemezler.

05 Ekim 2018 - 11:02 'de eklendi ve 470 kez görüntülendi. A+A-

Şirket sermayesinin iflası

Türk Ticaret Kanunu’nun şirketlerde sermaye kaybı ve borca batık olma durumuna ilişkin 376 ncı maddesinin; birinci ve ikinci fıkrasında yer almaktadır. Sermaye ile kanuni yedek akçeler toplamının en az yarısının veya üçte ikisinin karşılıksız kalması halinde yönetim kurulunun görevleri, üçüncü fıkrasında ise şirketin “borca batık” olması, yani şirket aktiflerinin şirketin borç ve taahhütlerini karşılayamaması durumunda uygulanacak kurallar düzenlenmektedir. Halka açık şirketler bakımından ilgili maddenin uygulaması Sermaye Piyasaları Kurulu’nun 10.04.2014 tarih ve 11/352 sayılı Kararı’nda açıklanmıştır.

Halka açık olmayan anonim ve limitet şirketler ile sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin, sermayenin kaybı, borca batık olma durumlarında uyacakları usul ve esaslara yer verilmiştir. Ayrıca sermaye kaybı veya borca batık olma durumuna ilişkin yapılan hesaplamalarda, henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı zararlarının dikkate alınmayabileceğine ilişkin geçici bir hüküm yer almaktadır. Bunları şu şekilde sıralaya biliriz.

1- Sermayenin Kaybı, Borca Batık Olma Durumu;

Türk Ticaret Kanunu’nun 376’da yer alan hükümlere yer verildiği gibi olamalıdır. Bunun yanı sıra aynı Tebliğ ile getirilen hususlar uygulamaya yönelik yeni esaslar olarak değerlendirilebilir.

a-Sermaye ile kanuni yedek akçeler toplamının en az üçte ikisinin zarar sebebiyle karşılıksız kalması durumu. (TTK m. 376/2’de) Yazdığı gibi; son yıllık bilançoya göre, sermaye ile kanuni yedek akçeler toplamının üçte ikisinin zarar sebebiyle karşılıksız kaldığı anlaşıldığı takdirde, derhâl toplantıya çağrılan genel kurul, sermayenin üçte biri ile yetinme veya sermayenin tamamlanmasına karar vermediği takdirde şirket kendiliğinden sona erer. Hükmüne yer verilmektedir.

Sermayenin üçte biri ile yetinme ibaresinden sermaye eksilmesi nin anlaşılması gerektiğini ifade eder. Ayrıca kaybolan sermayenin telafisi için genel kurula sermaye artırım imkanı tanınmıştır.

b-Sermayenin artırılması;

Sermayenin zarar sonucu ortaya çıkan kayıp kadar azaltılması yoluna gidilmeden sermaye artırımına karar verilebileceği yeni bir hüküm olarak kabul edilmiştir. Bu şekilde yapılacak sermaye artırımında sermayenin en az yarısını karşılayacak tutarın tescilden önce ödenmesi zorunlu sayılmıştır.

c- Esas alınacak finansal tablolar;

Finansal tabloların düzenlenmesinde geriye dönük olarak Türkiye Muhasebe Standartlarının uygulanmasının tercih edilmesi halinde, şirketlerin sermaye kaybı veya iflas olma durumlarının bu şekilde hazırlanan finansal tablolar üzerinden değerlendirilecektir.

2- Ödenmemiş Yabancı Para Cinsi Yükümlülüklerden Doğan Kur Farkı Zararlarının Sermayenin Kaybı, iflas Olma Durumu Değerlendirmesinde Dikkate Alınmayacaktır. Ayrıca 01.01.2023 tarihine kadar geçerli olmak üzere, sermaye kaybı veya borca batık olma durumuna ilişkin yapılan hesaplamalarda, henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı zararlarının dikkate alınmayabileceği hükme bağlanmıştır. Henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüğünden doğan kur farkı zararı olarak dikkate alınmayacak tutarın tespitinde;

Yabancı para cinsi yükümlülüğün doğduğu tarihten sonrasının tamamı mı? En son değerleme yapılan tarihinden sonra ortaya çıkan kur farklarının mı? Tebliğin yayım tarihinden sonra ortaya çıkan kur farkı zararlarının mı? olacağı konusunda karar verilmiştir.

Bununla birlikte; ilgili hükmün, kur farkı zararları nedeniyle, şirketlerin teknik iflas durumu yaşamamaları ve öz kaynaklarını kaybetmemeleri amacıyla yapıldığı düşünüldüğünde, hesaplamada, henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüğün doğduğu tarihteki kur ile son değerleme kuru arasındaki fark üzerinden hesaplama yapılmasının uygun olacağıdır. Diğer taraftan, uygulama kapsamına kur farkı haricindeki diğer finansman faiz giderleri gibi giderleri içermektedir.

Diğer yandan mali tabloların düzenlenmesi ve verginin hesaplanması ile ilgili olmadığından, kur farklarının gider ve maliyet olarak dikkat alınmasına devam edilecektir. Bu uygulama sadece iflasını veren firmalar için geçerli bir konudur.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sanayi sicil belgesi ve ihracat kaydıyla yapılan üretim Sanayi sicil belgesi ve ihracat kaydıyla...

SEVGİLİ okurlarım bu hafta ihracat ve ihracat rejimlerindeki değişiklikleri ele alacağım...

Varlık barışına ilişkin bazı süreleri uzatıldı Varlık barışına ilişkin bazı süreleri uz...

SEVGİLİ okurlarım hatırlar mısınız bilmem bizim bir de varlık barışı vardı. Bu neydi yurt dışında mevduatı olanların yurda getirilmesi ...

Yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararda değişiklik yapıldı Yatırımlarda devlet yardımları hakkında ...

SEVGİLİ okurlarım, birkaç hafta önce yatırım teşvikleri ile ilgili bir yazı kaleme almıştım. Gene bir değişiklik yapılarak 12.11.2018 t...

Tasarım tescil belgesi Tasarım tescil belgesi

SEVGİLİ okurlarım bu hafta sizlere Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde uygulamaya giren “tasarım tescil belgesi” uygulanması zoru...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Reklam ve ağırlamaya 13 milyon! Reklam ve ağırlamaya 13 m...

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’dan 3.afiş dalgası gel...

Torbalı, Avrupa’nın yedek parça deposu olacak Torbalı, Avrupa’nın...

Opel'i bünyesinde bulunduran Groupe PSA, söz konusu yeri Avr...

Tinerci yuvaları yıkılacak Tinerci yuvaları yıkılaca...

Torbalı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı yıkım ekipl...

Küçük Menderes’te ıslah çalışması Küçük Menderes’te ı...

DEVLET Su İşleri (DSİ) 2'inci Bölge Müdürlüğü, geçen ocak ay...

“Siyasi oluşum değiliz” “Siyasi oluşum değiliz”...

Torbalı Galatasaraylılar Derneği lokalinde Torbalılı EYT mağ...

Sebve ve meyvede hastalık yapıyor Sebve ve meyvede hastalık...

Torbalı’da son günlerde aralıklarla etkili olan sağanak yağı...

188 öğrenci yarıştı 188 öğrenci yarıştı

Cengiz Topel Ortaokulu 5/E öğrencisi Hüseyin Efe Demir İzmir...

Fabrikalar hesaplarını yaptı Fabrikalar hesaplarını ya...

Geçtiğimiz yıl 42 bin dekar alan üzerine ekimi yapılarak, 33...

Torbalı vekil sayesinde hayaline kavuştu Torbalı vekil sayesinde h...

Vergi rekortmeni ilçemiz yıllardır gerçekleşmesi için müca...

6 yaşından beri balık tutuyor 6 yaşından beri balık tut...

Perşembe pazarında tezgah açan Sahil Özuğurlu, 40 yıldır bal...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan