Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Sünnetin dindeki yeri ve önemi

 Sünnetin sözlük manası gidilen yol, adet ve gelenek anlamlarına gelir. Dindeki anlamı ise Hz. Peygamberin söz fiil (eylem) ve takrirlerine yani kendisi yapmadığı halde yapanları engellememesine, dolaylı olarak onaylamasına denir.

05 Ağustos 2016 - 9:16 'de eklendi ve 1049 kez görüntülendi. A+A-

Sünnetin dindeki yeri ve önemi

Durum bu iken son zamanlarda bir takım kimseler bize Kuran yeter. Allah bize onu göndermiş ve sadece ona uymamızı istemiş, başka bir kaynakta bizi sorumlu 0tutmamıştır. Deyip bilerek veya bilmeyerek maksatlı veya maksatsız Allah Resulünün sünnetini dindeki konumunu, müminler için vazgeçilmez önderliğini devreden çıkartmaya çalışmakta; O’nun (AS) dinde hüküm koymada delil oluşunu zedelemeye, hadislerin sıhhati ve savileri hususunda şüphe uyandırmaya gayret etmekte bir takım kimselerde Hz. Peygamberin sünneti karşısında gevşek davranarak; “sünnete uyulsa da olur uyulmasa da olur.”gibi bir tavır sergilemekte ve herhangi bir konuda bir hadisin delil olarak getirildiği zaman dudak bükerek hafife almaktadırlar.

Halbukiİslam’ın temel kaynağı olan Kuran’da yüce Allah HzPeygamberi ve sünnetini ayrı bir yer ve konuma oturtmakta ve O’na (AS) itaati (uymayı) kendisine olan itaatle bir tutmaktadır. “Kim peygambere uyarsa Allah’a itaat etmiş olur. Nisa:80 peygamber size ne emretmişse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan sakının” Haşr 50. Deki eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın Allah çok bağışlayıcı ve merhametlidir. Deki Allah ve peygambere itaat edin. Eğer dönerlerse gerçek şu ki Allah, inkârcıları sevmez. Alimsam 31- 32

Hz. Peygambere itaat etmek bu kadar önemli olduğu gibi, ona isyan etmek, ona uymamak da bu derece tehlikeli ve yasaktır. “kim Allah’a ve onun elçisine karşı gelirse ve onun sınırlarını aşarsa Allah, onu ebedi kalacağı ateşe sokar. Onun için alçaltıcı bir azab vardır.” Nisa:14.

Hz. Peygamberin dindeki konumunu, sünnetin önemini yıpratmaya, saf dışı etmeye çalışıp bu tip bedbahtların durumunu Aziz peygamberimiz 15 asır öncesinden haber veriyor. İşte şanı peygamberin verdiği o haber; “Şunu kesin olarak biliniz ki bana Kura’an ve onun bir misli daha verilmiştir… (Bir gün gelecek) karnı tok olduğu halde rahat koltuğuna oturarak; “Şu Kur’anasarılınız, onda helal olarak neyi görüyorsanız kabul ediniz. Neyi de haram olarak görüyorsanız onu haram biliniz.” Diyecek kimseler gelmek üzeredir. İyi bilin ki, Allah resulünün haram kıldığı şeylerde Allah’ın haram kıldığı gibidir.der (Ebu Davud 6.)

Değerli okuyucularım şunu kesin olarak biliniz ki bir takım kötü niyetli kimseler peygamberimizin mübarek sözlerinin çürütmeye kalkışmaları, hadislerin uydurma olduğunu ileri sürmeleri aklı başında hiçbir Müslüman kabul etmez ancak bilgisiz ve akılsızları kandırabilirler. Zira her konuda olduğu gibi dini konularda da rehberimiz odur. Kur’anı eni iyi anlayan en iyi anlatan en iyi yaşayan o olduğuna göre, onun söz ve davranışlarına yani sünnetine uymayacağızda kime uyacağız. Üstelik dini emirlerin nerdeyse yarısını sünnet bize açıklıyor. Bazı örnekleri vererek konuyu bitirelim.

Hz. Peygamberin Kur’anda bazı konularda koymuş olduğu hükümlere örnekler: Beş vakit namazın zamanı, vitir namazının vacip oluşu, orucu bozan ve bozmayanlar, kimlere zekatın farz olduğu, şeri boşanmanın hükmü, içki içmenin cezası, hırsızın hangi miktarda hırsızlık yaparsa cezalandırılacağı, hayızlık kadınların namaz kılmaması, oruç tutmaması, ölü hayvanın etinin haram olmasına karşın, deniz hayvanın bunun dışında tutulması ve “denizin suyu temiz ölüsü helaldir”buyurması yine Hz. Peygamber: “İki ölü hayvan ve iki türlü kanın helal olduğunu belirtir. İki ölü çekirge ve balık iki kanda ciğer ve dalaktır”der. Yine Kur’an’da geçmeyen katır, merkep, aslan, kaplan, fil, kurt, kirpi, maymun ve köpek gibi hayvanlarla kartal, atmaca, şahin ve doğan gibi yırtıcı kuşların etlerinin haramlığı ile erkeklerin ipek giymesini yasak oluşu da hadislerle belirtilmiştir.

Neseple soyla haram olanların süt yoluyla da haram olacağı hükmü de bu cümledendir.

Doğal olarak Hz. Peygamber bunu yaparken Allah’ın izni ve müsaadesi ile yapmıştır. İşte ayet: “Battığı zaman yıldıza and olsun ki, arkadaşınız (Muhammed) sapmadı ve batıla inanmadı, o arzusuna göre konuşmaz onun (sözleri ve eylemleri) vahiden başka değildir.” Necm: 1-4

Sonuç olarak Kur’an ve sünnet bir bütünün parçaları gibidir. Birbirlerine yabancı ve karşıt değildir. Bir Müslüman Kur’anıKerime uyduğu gibi sahih hadisede uymak zorundadır. Çünkü ikisi dinin temel kaynaklarıdır. Bana sünnet gerekmez diyen kimseler namazı nasıl kılacaklarını, zekatı nasıl vereceklerini hac ibadetini nasıl yapacaklarını söylesinler. Kısacası meal bize yeter diyenler! Aklınızı başınıza toplayın yol yakın iken bu tür çarpık görüşlerinizden dönün der.

Peygamberin ümmete yaptığı şu tavsiyeyi unutmamalarını dilerim. “Size iki şey bırakıyorum. Onlara sım sıkı sarıldığını sürece sapıtamazsınız. Kuran ve sünnet” (Muvatta, Kader, 8)

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Zaman ve ömür Zaman ve ömür

ZAMAN Cenabı Hakk’ın kainatı var ettiği günden bu güne kadarki evreninin fonksiyonel işlevine denir. Yani kâinat çarkının durmadan hare...

Cuma’nın fazileti Cuma’nın fazileti

GÜNLERİN içinde müminlerin en büyük günü cumadır. ...

Kurbanla ilgili sıkça sorulan sorular Kurbanla ilgili sıkça sorulan sorular

Kurban nedir? Kurban bayramı günlerinde özel şartlara sahip bir hayvanı Allah rızası için kesmektir....

İmam nedir, tarifi nasıldır? İmam nedir, tarifi nasıldır?

AZİZ okuyucularım, İslam dininin temeli sahih doğru ve kuvvetli bir imam üzerinde kurulmuştur. Yani iş, hareket ve davranış dediğimiz a...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
İstanbullular buraya yerleşiyor! İstanbullular buraya yerl...

 İzmir’de yaşanan göçler konut fiyatlarını her geçen gün dah...

Başkan Kocaoğlu, Torbalı’ya veda etti! Başkan Kocaoğlu, Torbalı&...

15 yıllık görev süresinin ardından 2019 yılı Mart ayında yap...

MOBESE’ler hazır! MOBESE’ler hazır!

Suç oranlarında artış yaşanan Torbalı'da, KGSY ile ilgili ha...

Ata tohumlarıyla ithalat bitirilecek Ata tohumlarıyla ithalat ...

Hükümet, kırsal hayatı kalkındırmak için atağa kalktı. Tarım...

Emekli maaşlarında karma hesap kalkıyor Emekli maaşlarında karma ...

Emekli maaşları arasındaki farkı artıran 'karma hesap sistem...

Torbalı yolunda feci kaza Torbalı yolunda feci kaza...

Edinilen bilgiye göre, İzmir-Aydın karayolu Adnan Menderes H...

AK Parti temayülünden ne çıktı? AK Parti temayülünden ne ...

HAFTA sonu Ak Parti temayülünde büyük bir heyecan yaşandı. A...

Durdurulan minibüsten kalaşnikof çıktı Durdurulan minibüsten kal...

Torbalı'da jandarmanın yaptığı yol kontrolleri sırasında 'şü...

Mezarlık kavşağı  artık ‘kontrollü’ Mezarlık kavşağı artık ‘...

Torbalı’da sürücülerin sıklıkla kazaya karıştığı noktalarda ...

Ehliyetli sürücüye,  2 bin TL ehliyet cezası! Ehliyetli sürücüye, 2 bi...

Torbalı, ilginç bir olaya daha ev sahipliği yaptı. A-2 ehliy...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan