Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Tekstil atıklarını işleyerek, yılda 4.5 milyon dolar ihracat yapıyor

Tekstil atıklarını işlemden geçirip elyafa dönüştürüyor. Otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektörlerinde kullanılan ürüne çeviriyor… Punteks, yılda bin 500 ton tekstil atığını çöp olmaktan kurtarıyor. Telef olacak atıkları 4.5 milyon dolarlık ihracata dönüştürüyor.

05 Eylül 2017 - 13:21 'de eklendi ve 582 kez görüntülendi. A+A-

Tekstil atıklarını işleyerek, yılda  4.5 milyon dolar ihracat yapıyor
300Reklam

TEKSTİL atıklarını işlemden geçirip elyafa dönüştürdükten sonra keçe üretiminde kullanan Punteks Tekstil Makine ve Sanayi A.Ş., yılda bin 500 ton tekstil atığını çöp olmaktan kurtardığı gibi yaklaşık 4.5 milyon dolarlık bir ihraç ürününe ve 170 kişiye istihdam sağlayan bir iş koluna dönüştürdü. Faaliyetlerine 1995 yılında, el yordamı ile tekstil kırpıntılarını tasnif edip, presleyerek ihraç ederek başlayan Punteks Tekstil, 2006 yılında bu atıkları işleyerek elyafa, elyafı da keçeye dönüştürmeye başlayınca, çöp olarak atılan tekstil kırpıntıları 18 ülkeye ihraç edilen bir sanayi ürününe dönüşmüş oldu. Torbalı ve Uşak’ta toplam 170 kişi istihdam ederek geri dönüşümde başarı hikayesi oluşturan Punteks, atıklardan bir de inovatif ürün geliştirdi. Yaklaşık 6 yıl süren Ar- Ge çalışmasını 1 milyon euroluk bir harcamayla tamamlayan Punteks, beyaz eşya sektörüne İzogreen isimli inovatif ve doğa dostu bir izolasyon ürünü kazandırmış oldu. Bu ürünle, beyaz eşyada izolasyon malzemesi olarak kullanılan keçe, çevreye herhangi bir zararı olmadan yanmazlık özelliğini kazanmış oldu. Firma bu ürünü ile 2016 yılında 4.5 milyon dolar olan ihracatını yılsonunda 7 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyor.

BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜNE DOĞA DOSTU YANMAZ İZOLASYON MALZEMESİ

Ürettikleri keçenin ses ve ısı izolasyonunda kullanılan bir ürün olduğunu aktaran Punteks Tekstil Makine Sanayi ve Ticaret AŞ ortaklarından Beyhan Kanlı, İzogreen adını verdikleri inovatif ürünle beyaz eşya sektörünün ses ve ısı izolasyonunda doğa ve çevre dostu yeni bir ürüne kavuşmuş olduğunu vurguladı. Patenti firmalarına ait olan İzogreen ürünün yaklaşık 6 yılı bulan bir Ar-Ge çalışması sonucunda 1 milyon Euro’yu bulan bir maliyetle geliştirildiğini ve sanayinin hizmetine sunulduğunu aktaran Kanlı, “Bu ürünü geliştirmek için çok ciddi harcamalar yaptık. Beyaz eşya sektörüne sunulmadan önce ürünümüz önce akredite laboratuarlarda test ve analizlerden geçirildi. Daha sonra beyaz eşya sektöründe firmalar tarafından birkaç yıl çeşitli testlerden geçirildi ve tüm kriterleri sağladığı anlaşıldıktan sonra sektörden yoğun talepler almaya başladık. Şu anda tam kapasite çalışıyoruz” dedi.

TORBALI’DA 110 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Hacimsel olarak en çok satış yaptıkları sektörün mobilya olduğunu, ancak cirosal anlamda ise beyaz eşya ve mobilya sektörünün eşit büyüklükte olduğunu ifade eden Kanlı, tekstil atıklarını işleyerek ürettiği keçeyi 4 farklı sektöre yan sanayi ürününe dönüştüren Türkiye’deki 2 firmadan biri olduklarını vurguladı. Kanlı, “Her sektöre farklı özellikte keçe üretiyoruz. Uşak fabrikamızın, tekstil atıklarından ürettiği elyaf Torbalı fabrikasında üretilen keçenin hammaddesini oluşturuyor. Torbalı tesislerinde 110, Uşak tesislerinde ise 60 kişiyi istihdam ediyoruz” diye konuştu.

SİLGİ BEZİ DE ÜRETİYOR

Elyaf ihracatının yanı sıra otomotiv, gemicilik ve sanayide kullanılan silgi bezi de ürettiklerini aktaran Kanlı, “Silgi bezlerini örgü penyeden üretiyoruz. Yine örgü kumaşlardan geri dönüşüm olarak bunları alıp ebatlandırıp bir takım yıkama işlemi yapıyoruz. Daha sonra bunları balyalayıp dünyanın çeşitli ülkelerin ihraç ediyoruz” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜ TEŞVİK EDİLMELİ

Dünyada yükselen bir trend olan atıkların geri dönüştürülmesi konusunda bir çok ülkenin yatırımcıyı teşvik ettiğini ifade den Beyhan Kanlı, Türkiye’de ise sektörün hiçbir teşvikten yararlanamamasından yakındı. Kanlı, bu konuda şunları söyledi: “Üretim tesislerimize ayda bin 500 ton tekstil atığı giriyor ve ekonomik bir ürüne dönüşüyor. Punteks olarak tekstil atıklarından işlediğimiz ürünü ihraç ederek 2015 yılında 4.8 milyon, 2016’da da 4,5 milyon dolarlık ihracat sağladık. Sektör olarak tekstilden geri dönüşümü sağlamazsak yılda binlerce ton atık oluşur ve belediyeler bunu bertaraf etmek için milyonlarca lira para harcamak zorunda kalır. Biz hem bu harcamanın önüne geçiyoruz hem de bu atıkları ekonomiye kazandırıyoruz. Bundan dolayı devletin bize teşvik vermesi gerekiyor. İlle nakdi bir teşviki kastetmiyoruz. Bu sektörümüzde yüzde 8 olan KDV’nin sıfırlanması önemli bir teşvik olacaktır. Bunun yanında atıkların geri dönüştürülmesi için yapılan yatırımlar destek kapsamına alınabilir” dedi.

GÖKHAN YALKALK

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tüm işlemler tek merkezde Tüm işlemler tek merkezde

Şirket kuruluşlarıyla ticaret sicil harçlarının tahsilinin yanı sıra rekabet kurumu payı ve ilan ücretleri tahsil işlemlerini de artık ...

TURYAP, Torbalı’nın tercih potansiyelini açıkladı TURYAP, Torbalı’nın tercih potansiyelini...

2017 yılından bu yana Torbalı’da hizmet vermeye başlayan gayrimenkul danışmanlık firması TURYAP, ilginç tespitlerde bulundu. Ayrancılar...

Egenin incisi Evdost yeni yerinde Egenin incisi Evdost yeni yerinde

Ayrancılar’da 8 yıl önce doğan ve Egenin incisi haline gelen Evdost Çeyizevi, Barış Manço Caddesi’ndeki konsept mağazasına geçiş yaptı....

Ova, bereket saçıyor Ova, bereket saçıyor

Onlarca farklı ürünün yetiştirildiği Torbalı’da tarla, sebze, meyve ve hayvancılık yetiştiriciliğinde üstün bir başarı elde edildi. Eld...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Polisten kaçarken çatıya attı içinden çıkanlar… Polisten kaçarken çatıya ...

Polisten kaçarken çatıya attığı bidondan 2.5 kilo esrar çıkt...

İzmirliler dikkat… Gök delinecek İzmirliler dikkat… ...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya gö...

Atilla Kaya, esnaf  temsilcileri ile buluştu Atilla Kaya, esnaf temsi...

İzmir milletvekili Mahmut Atilla Kaya, dün Torbalı Esnaf ve ...

Şengül, ‘Torbalı ile devam’ kararını açıkladı Şengül, ‘Torbalı il...

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, partisinin kesintiye...

Torbalı’nın memleket haritası açıklandı! Torbalı’nın memleket hari...

Anadolu'dan sürekli göç alarak her geçen gün nüfusu artan sa...

Çiftçiye mazot-gübre ödemesi başladı Çiftçiye mazot-gübre ödem...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün Beştepe...

Yeni desteklerle 700 bin ek istihdam Yeni desteklerle 700 bin ...

Hükümet, yeni desteklerle istihdam rakamlarını her geçen gün...

Uzlaşmayı sevdik Uzlaşmayı sevdik

1 Ocak’ta başlayan işçi-işveren alacaklarında zorunlu arabul...

Mavi Ege’den dev adımlar Mavi Ege’den dev adımlar...

Koleji ve meslek lisesiyle yıldızı parlayan Mavi Ege Eğitim ...

   ESHOT geldi!   ESHOT geldi!

Mahkeme kararıyla UKOME tarafından güzergâh izin belgeleri i...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan