Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım.

23 Ağustos 2017 - 9:48 'de eklendi ve 238 kez görüntülendi. A+A-

Torbalı kent bilinci
300Reklam

İbrahim Aksu adlı okuyucumuzun mesajını aynen paylaşıyorum, “Az önce İzmir fuarı etkinlik listesini inceledim. Tire, Urla, Ödemiş hatta Diyarbakır’dan gösteri için en azından bando veya halk oyunları ekibi katılıyor. Verdiği vergilerle övünen, ahkam kesen Torbalı’dan bir tane adam yok katılan. Demek ki maddi büyüklük önemli değilmiş.

Torbalı’da yaşayan insanlara ‘Torbalılık’ idealini içeren bir kültür kazandırılması için yetkilileri göreve davet ediyorum. Torbalıspor için bir mağaza açılsın stad yanında, forma şapka kaşkol satılsın, gerekirse Ayrancılar ve Çaybaşıspor da bu mağazadan faydalansın. Binbir nümayişle açılan meydanlarda Belediyenin kültür bölümü, çeşitli şeyler üretip sergilesin; enstrüman gösterisi olur, çocuklar için boyama şenliği olur, açık hava sineması olur, düşünce adamları getirilip sohbet düzenlenir vs.

Torbalı’ya bir sembol bulunmalı. Bu sembol ile tişört, şapka, hatıra tabağı, biblo yaptırılıp, belediyenin zemin katında otantik bir dükkan açıp hem tanıtım ofisi olarak çalıştırıp hem de bu ürünleri satılabilir.  Metropolis için Kültür Bakanlığı’ndan izin alınıp şehir merkezinden ücretsiz turlar düzenlenmeli. En azından ilçedeki okullarda bulunan öğrenciler gruplar halinde götürülüp gezdirilsin ve çekirdekten Torbalı tarihi öğretilsin.”

Okuyucumuz gerçekten de çok önemli ve gerçekçi konulara değinmiş. Özellikle de ilçedekilere Torbalılık duygusunu aşılama fikri çok değerli. Yetkililer mutlaka bu konuya eğilmeli.

KASİSLERE BİR ÇÖZÜM BULUN

Şu kasis konusuna değinmek istiyorum. Biliyorum birçok kez yazdım bu sorunu. Ancak yeniden kaleme almak şart oldu. İlçemiz gerçektende çok hızlı büyüyor, nüfusu artıyor. Bunda hem fikiriz. Özellikle de trafik aldı başını gidiyor.

Fakat kasislerin trafiğin akışına da büyük oranda zarar verdiğini düşünüyorum. Kasis ne için yapılır? Önce bu sorunun cevabını vermek gerek. Yerleşim yerinde araçların hızlı gitmesinin önüne geçmek için yapılır.

Ancak biz işi biraz abarttık gibi. Adım başı kasis var. Ertuğrul Dörtyol’dan Torbalı Caddesi üzerinden Kipa’ya kadar giden yol üzerinde neredeyse 15-20 adet kasis bulunuyor. Nereden baksan 2 kilometrelik güzergah. Her tarafta kasis var. İnsanda sürüş keyfi bırakmıyorlar.

Tamam araçların hızını kesmek için kullanılıyor ama adım başı da kasis olmaz ki. Okul önlerinde, cami önlerinde, yayaların çok olduğu bölgelere konulur ama Maşallah biz her yeri kasis yapmışız.

ENGEL ÇIKARMAYALIM

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Herkes birer engelli adayı. Bunun bilincinde olmalıyız. Yerel yönetimler, yatırım yaparken engelli vatandaşları düşünmek zorunda. Vatandaşta hayatın her alanında bu duyarlılığı göstermeli. Arabasını park ederken veya dükkanının önüne bir malzeme koyarken bunu hep göz önünde bulundurmalı.

Engellileri en iyi şekilde anlamak, kendimizi onların yerine koyup empati kurmak gerekir. Engellilere yardımcı olmak için; onların sorunlarına karşı duyarlı olmak ve tüm insanları duyarlı davranmaları konusunda farkındalık yaratmalıyız.

Elif Gülkoparan da engelli bir vatandaşımız. Engelli arabasıyla dışarıdaki birçok işini görebiliyor. Ancak yapılmayan engelli yolları veya bilinçsizce park edilen araçlar, onun ve onun gibiler için büyük bir sıkıntı. Elif Hanım, vatandaşları ve yetkilileri biraz duyarlı olmaya davet ediyor.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Önce siz bu kafayı değiştirin! Önce siz bu kafayı değiştirin!

Bu fotoğrafı paylaşıp altına yapılan yorumları görünce inanın haddinden fazla üzüldüm. Torbalı’dan da çok sevdiğim bir öğretmenimiz p...

Sanala aldanmayın Sanala aldanmayın

Son dönemlerde sanal yollarla para kazanmak birçok kişiye cazip geliyor. Bunların başında ise Bıtcoin var. Bıtcoin furyası herkesi kası...

Halil Başkan’dan bir ilk Halil Başkan’dan bir ilk

Yeni yılla birlikte ilçedeki odalarda seçim heyecanı da başladı. İlk seçim heyecanı Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda yaşandı. Mevcut...

Belediye sarayı şaşırtıyor Belediye sarayı şaşırtıyor

Kimse beklemiyordu aslında projenin bu kadar hızlı bir şekilde inşa edileceğini. Hemen hemen herkes projenin sadece kağıt üzerinde kala...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Bahçeşehir
SON EKLENEN HABERLER
Polis camiasının acı günü Polis camiasının acı günü...

3 yılı aşkın süredir akciğer kanseriyle amansız mücadele ede...

Park halinde yanan kamyonette kundaklama şüphesi Park halinde yanan kamyon...

Önceki gün gece saatlerinde Tepeköy Mahallesi’nde park halin...

Ekmekten çay kaşığı çıktı, sosyal medya yıkıldı Ekmekten çay kaşığı çıktı...

Sosyal medyadan "fırıncı kardeş kaşığını arama bizde", "takı...

Torbalı’da da operasyon yapıldı Torbalı’da da opera...

"Zeytin Dalı Harekatı"na ilişkin sosyal medyadan terör örgüt...

Kamayakam Otcu, İŞKUR’u ödüllendirecek Kamayakam Otcu, İŞKUR’u ö...

Bir yandan işsizlikle bir yandan da istihdam için kurslarla ...

Bakkal amcanın sahte para isyanı Bakkal amcanın sahte para...

Çaybaşı’da bakkal işleten talihsiz bir adam, kalpazanların h...

Torbalı’nın başarısı konuşuluyor Torbalı’nın başarısı konu...

Torbalı İzmir’de devlet tarafından kurulan Ortak Sağlık Güve...

Son 5 yılda kapanan bir şirket yerine neredeyse 5 şirket kuruldu Son 5 yılda kapanan bir ş...

Türkiye'de kurulan şirket sayısı 2013-2017 döneminde 310 bin...

Uçakla seyahat eden yolcu sayısı 193 milyonu geç Uçakla seyahat eden yolcu...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Tür...

Evde bakım maaşı artırıldı Evde bakım maaşı artırıld...

Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle ...

FOTO GALERİ
Fahrettin Küçük Yapı300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan