Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım.

23 Ağustos 2017 - 9:48 'de eklendi ve 324 kez görüntülendi. A+A-

Torbalı kent bilinci
300Reklam

İbrahim Aksu adlı okuyucumuzun mesajını aynen paylaşıyorum, “Az önce İzmir fuarı etkinlik listesini inceledim. Tire, Urla, Ödemiş hatta Diyarbakır’dan gösteri için en azından bando veya halk oyunları ekibi katılıyor. Verdiği vergilerle övünen, ahkam kesen Torbalı’dan bir tane adam yok katılan. Demek ki maddi büyüklük önemli değilmiş.

Torbalı’da yaşayan insanlara ‘Torbalılık’ idealini içeren bir kültür kazandırılması için yetkilileri göreve davet ediyorum. Torbalıspor için bir mağaza açılsın stad yanında, forma şapka kaşkol satılsın, gerekirse Ayrancılar ve Çaybaşıspor da bu mağazadan faydalansın. Binbir nümayişle açılan meydanlarda Belediyenin kültür bölümü, çeşitli şeyler üretip sergilesin; enstrüman gösterisi olur, çocuklar için boyama şenliği olur, açık hava sineması olur, düşünce adamları getirilip sohbet düzenlenir vs.

Torbalı’ya bir sembol bulunmalı. Bu sembol ile tişört, şapka, hatıra tabağı, biblo yaptırılıp, belediyenin zemin katında otantik bir dükkan açıp hem tanıtım ofisi olarak çalıştırıp hem de bu ürünleri satılabilir.  Metropolis için Kültür Bakanlığı’ndan izin alınıp şehir merkezinden ücretsiz turlar düzenlenmeli. En azından ilçedeki okullarda bulunan öğrenciler gruplar halinde götürülüp gezdirilsin ve çekirdekten Torbalı tarihi öğretilsin.”

Okuyucumuz gerçekten de çok önemli ve gerçekçi konulara değinmiş. Özellikle de ilçedekilere Torbalılık duygusunu aşılama fikri çok değerli. Yetkililer mutlaka bu konuya eğilmeli.

KASİSLERE BİR ÇÖZÜM BULUN

Şu kasis konusuna değinmek istiyorum. Biliyorum birçok kez yazdım bu sorunu. Ancak yeniden kaleme almak şart oldu. İlçemiz gerçektende çok hızlı büyüyor, nüfusu artıyor. Bunda hem fikiriz. Özellikle de trafik aldı başını gidiyor.

Fakat kasislerin trafiğin akışına da büyük oranda zarar verdiğini düşünüyorum. Kasis ne için yapılır? Önce bu sorunun cevabını vermek gerek. Yerleşim yerinde araçların hızlı gitmesinin önüne geçmek için yapılır.

Ancak biz işi biraz abarttık gibi. Adım başı kasis var. Ertuğrul Dörtyol’dan Torbalı Caddesi üzerinden Kipa’ya kadar giden yol üzerinde neredeyse 15-20 adet kasis bulunuyor. Nereden baksan 2 kilometrelik güzergah. Her tarafta kasis var. İnsanda sürüş keyfi bırakmıyorlar.

Tamam araçların hızını kesmek için kullanılıyor ama adım başı da kasis olmaz ki. Okul önlerinde, cami önlerinde, yayaların çok olduğu bölgelere konulur ama Maşallah biz her yeri kasis yapmışız.

ENGEL ÇIKARMAYALIM

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Herkes birer engelli adayı. Bunun bilincinde olmalıyız. Yerel yönetimler, yatırım yaparken engelli vatandaşları düşünmek zorunda. Vatandaşta hayatın her alanında bu duyarlılığı göstermeli. Arabasını park ederken veya dükkanının önüne bir malzeme koyarken bunu hep göz önünde bulundurmalı.

Engellileri en iyi şekilde anlamak, kendimizi onların yerine koyup empati kurmak gerekir. Engellilere yardımcı olmak için; onların sorunlarına karşı duyarlı olmak ve tüm insanları duyarlı davranmaları konusunda farkındalık yaratmalıyız.

Elif Gülkoparan da engelli bir vatandaşımız. Engelli arabasıyla dışarıdaki birçok işini görebiliyor. Ancak yapılmayan engelli yolları veya bilinçsizce park edilen araçlar, onun ve onun gibiler için büyük bir sıkıntı. Elif Hanım, vatandaşları ve yetkilileri biraz duyarlı olmaya davet ediyor.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bu nasıl caniliktir Bu nasıl caniliktir

Pazar günü bütün gün Torbalılı iş adamı Murat Öğüt’ün yanan arabasını konuştuk. İçindeki yanmış cesedin Murat Öğüt’e mi yoksa bir başka...

Sanayi esnafı yol ister Sanayi esnafı yol ister

Cumhuriyet tarihinin en eski yolu olan İzmir-Aydın asfaltı yenileniyor. Kısıkköy‘den Belevi’ye kadar yolan yaklaşık 40 kilometrelik güz...

Olgun’un tepkisi niye? Olgun’un tepkisi niye?

YILLARDIR tanıdığım Abdulvahap Olgun’u ilk kez bu kadar sert bir konuşma yaparken gördüm. Seçim günü coşku ve sevinç ile gündeme gelmel...

Sonucu belli olan seçimde oy kullandırma başarısı Sonucu belli olan seçimde oy kullandırma...

TORBALI Ticaret Odası’nın uzun zamandır beklenen seçimi geride kaldı. Nihayetinde sonuç beklenen gibi oldu ve mevcut başkan Abdulvahap ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Lise öğrencileri  miniklerle çocuk oldu! Lise öğrencileri minikle...

Torbalı Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencil...

Torbalı Devlet Hastanesi’nde palyatif bakım merkezi açıldi Torbalı Devlet Hastanesi&...

Kısa bir süre içerisinde oluşturulacak olan Palyatif Bakım M...

Kansere savaş açtılar! Kansere savaş açtılar!

Her ay bir hafta boyunca ilçemize gelerek, Torbalı’yı altını...

“Şimdi yapıcı yaklaşım zamanı” “Şimdi yapıcı yaklaşım za...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Almanya’da ...

Okul bahçesinde üzücü olay Okul bahçesinde üzücü ola...

Atatürk Mahallesi'nde hizmet veren bir okulun bahçesinde iki...

Şebeke çökertildi! Şebeke çökertildi!

Atatürk Sanayi Sitesi'ndeki akü hırsızlığının altından bir ş...

Başkan Kocaoğlu’ndan önemli açıklama: Aday değilim Başkan Kocaoğlu’nda...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dün gece öz...

  Torbalı Lisesi   Torbalı Lisesi

 DEĞERLİ dostlar, sevgili gençler, Torbalı Lisesi (Atatürk A...

Erdoğan çalışmalara başlıyor! Seçim startını İzmir’den verecek Erdoğan çalışmalara başlı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken seçim kararının alınmasının ard...

Torbalı ilk 3’e girdi Torbalı ilk 3’e gir...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü’nden ...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan