Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım.

23 Ağustos 2017 - 9:48 'de eklendi ve 219 kez görüntülendi. A+A-

Torbalı kent bilinci
300Reklam

İbrahim Aksu adlı okuyucumuzun mesajını aynen paylaşıyorum, “Az önce İzmir fuarı etkinlik listesini inceledim. Tire, Urla, Ödemiş hatta Diyarbakır’dan gösteri için en azından bando veya halk oyunları ekibi katılıyor. Verdiği vergilerle övünen, ahkam kesen Torbalı’dan bir tane adam yok katılan. Demek ki maddi büyüklük önemli değilmiş.

Torbalı’da yaşayan insanlara ‘Torbalılık’ idealini içeren bir kültür kazandırılması için yetkilileri göreve davet ediyorum. Torbalıspor için bir mağaza açılsın stad yanında, forma şapka kaşkol satılsın, gerekirse Ayrancılar ve Çaybaşıspor da bu mağazadan faydalansın. Binbir nümayişle açılan meydanlarda Belediyenin kültür bölümü, çeşitli şeyler üretip sergilesin; enstrüman gösterisi olur, çocuklar için boyama şenliği olur, açık hava sineması olur, düşünce adamları getirilip sohbet düzenlenir vs.

Torbalı’ya bir sembol bulunmalı. Bu sembol ile tişört, şapka, hatıra tabağı, biblo yaptırılıp, belediyenin zemin katında otantik bir dükkan açıp hem tanıtım ofisi olarak çalıştırıp hem de bu ürünleri satılabilir.  Metropolis için Kültür Bakanlığı’ndan izin alınıp şehir merkezinden ücretsiz turlar düzenlenmeli. En azından ilçedeki okullarda bulunan öğrenciler gruplar halinde götürülüp gezdirilsin ve çekirdekten Torbalı tarihi öğretilsin.”

Okuyucumuz gerçekten de çok önemli ve gerçekçi konulara değinmiş. Özellikle de ilçedekilere Torbalılık duygusunu aşılama fikri çok değerli. Yetkililer mutlaka bu konuya eğilmeli.

KASİSLERE BİR ÇÖZÜM BULUN

Şu kasis konusuna değinmek istiyorum. Biliyorum birçok kez yazdım bu sorunu. Ancak yeniden kaleme almak şart oldu. İlçemiz gerçektende çok hızlı büyüyor, nüfusu artıyor. Bunda hem fikiriz. Özellikle de trafik aldı başını gidiyor.

Fakat kasislerin trafiğin akışına da büyük oranda zarar verdiğini düşünüyorum. Kasis ne için yapılır? Önce bu sorunun cevabını vermek gerek. Yerleşim yerinde araçların hızlı gitmesinin önüne geçmek için yapılır.

Ancak biz işi biraz abarttık gibi. Adım başı kasis var. Ertuğrul Dörtyol’dan Torbalı Caddesi üzerinden Kipa’ya kadar giden yol üzerinde neredeyse 15-20 adet kasis bulunuyor. Nereden baksan 2 kilometrelik güzergah. Her tarafta kasis var. İnsanda sürüş keyfi bırakmıyorlar.

Tamam araçların hızını kesmek için kullanılıyor ama adım başı da kasis olmaz ki. Okul önlerinde, cami önlerinde, yayaların çok olduğu bölgelere konulur ama Maşallah biz her yeri kasis yapmışız.

ENGEL ÇIKARMAYALIM

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Herkes birer engelli adayı. Bunun bilincinde olmalıyız. Yerel yönetimler, yatırım yaparken engelli vatandaşları düşünmek zorunda. Vatandaşta hayatın her alanında bu duyarlılığı göstermeli. Arabasını park ederken veya dükkanının önüne bir malzeme koyarken bunu hep göz önünde bulundurmalı.

Engellileri en iyi şekilde anlamak, kendimizi onların yerine koyup empati kurmak gerekir. Engellilere yardımcı olmak için; onların sorunlarına karşı duyarlı olmak ve tüm insanları duyarlı davranmaları konusunda farkındalık yaratmalıyız.

Elif Gülkoparan da engelli bir vatandaşımız. Engelli arabasıyla dışarıdaki birçok işini görebiliyor. Ancak yapılmayan engelli yolları veya bilinçsizce park edilen araçlar, onun ve onun gibiler için büyük bir sıkıntı. Elif Hanım, vatandaşları ve yetkilileri biraz duyarlı olmaya davet ediyor.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hastane değil uzay üssü Hastane değil uzay üssü

Önceki gün yeni hastaneyi gezme fırsatım oldum. Başhekim Şenol Topçu ile birlikte hastaneyi baştan aşağı gezdik. Hastaneyi dolaşmamız a...

CHP’de gençlik baskısı CHP’de gençlik baskısı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre yaklaştıkça, hareketlilik daha da artıyor. Mevcut Başkan İsmail Uygur ile Övünç Demir kongre öncesin...

Güzel olacağına inanıyorum Güzel olacağına inanıyorum

AÇILDI, açılacak, açılmalı derken nihayet Torbalı Devlet Hastanesi’nde sona gelindi. Ömrünü tamamlamış bir bina, gergin sinirler, tıkış...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Fikstür belli oldu Fikstür belli oldu

2017-2018 sezonunda 12 grupta oynanacak Spor Toto Bölgesel A...

AK Parti’li Kaya’dan 30 Ağustos mesajı AK Parti’li Kaya...

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya 30 Ağustos Zafer Bay...

Bayramlıklar Barış’tan Bayramlıklar Barış’...

30 yıldır giyim sektöründe yer alan Mehmet Kodaman, geçtiğim...

Dikkatsizlik ölüm getirdi Dikkatsizlik ölüm getirdi...

İzmir-Aydın otobanı Yeniköy Mahallesi mevkinde bugün sabah s...

İzmir’de ulaşıma ‘bayram şeker’ : Yarı fiyatına! İzmir’de ulaşıma &#...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin Kurban Bayramı ziy...

7 defa kalbi duran Murat direniyor 7 defa kalbi duran Murat ...

Evli ve iki çocuk babası Murat Menci Kalp Krizi geçirdi. Men...

Oğlunun düğün sabahı  beyin kanaması geçirdi Oğlunun düğün sabahı bey...

TORBALI’NIN tanınan ve sevilen isimlerinden olan 65 yaşındak...

Kale gibi binalar Yeşilbaş Beton’dan Kale gibi binalar Yeşilba...

İlçenin en önemli firmalarından olan Yeşilbaş İnşaat'ın sahi...

3 hektar zeytinlik yok oldu 3 hektar zeytinlik yok ol...

Yazıbaşı Mahallesi’nde çıkan yangında 3 hektar zeytinlik ala...

Yaşlı adamı dolandıran kadın şüpheli tutuklandı Yaşlı adamı dolandıran ka...

İZMİR'in Torbalı İlçesi'nde kendilerini 'polis' olarak tanıt...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan