Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım.

23 Ağustos 2017 - 9:48 'de eklendi ve 479 kez görüntülendi. A+A-

Torbalı kent bilinci
300Reklam

İbrahim Aksu adlı okuyucumuzun mesajını aynen paylaşıyorum, “Az önce İzmir fuarı etkinlik listesini inceledim. Tire, Urla, Ödemiş hatta Diyarbakır’dan gösteri için en azından bando veya halk oyunları ekibi katılıyor. Verdiği vergilerle övünen, ahkam kesen Torbalı’dan bir tane adam yok katılan. Demek ki maddi büyüklük önemli değilmiş.

Torbalı’da yaşayan insanlara ‘Torbalılık’ idealini içeren bir kültür kazandırılması için yetkilileri göreve davet ediyorum. Torbalıspor için bir mağaza açılsın stad yanında, forma şapka kaşkol satılsın, gerekirse Ayrancılar ve Çaybaşıspor da bu mağazadan faydalansın. Binbir nümayişle açılan meydanlarda Belediyenin kültür bölümü, çeşitli şeyler üretip sergilesin; enstrüman gösterisi olur, çocuklar için boyama şenliği olur, açık hava sineması olur, düşünce adamları getirilip sohbet düzenlenir vs.

Torbalı’ya bir sembol bulunmalı. Bu sembol ile tişört, şapka, hatıra tabağı, biblo yaptırılıp, belediyenin zemin katında otantik bir dükkan açıp hem tanıtım ofisi olarak çalıştırıp hem de bu ürünleri satılabilir.  Metropolis için Kültür Bakanlığı’ndan izin alınıp şehir merkezinden ücretsiz turlar düzenlenmeli. En azından ilçedeki okullarda bulunan öğrenciler gruplar halinde götürülüp gezdirilsin ve çekirdekten Torbalı tarihi öğretilsin.”

Okuyucumuz gerçekten de çok önemli ve gerçekçi konulara değinmiş. Özellikle de ilçedekilere Torbalılık duygusunu aşılama fikri çok değerli. Yetkililer mutlaka bu konuya eğilmeli.

KASİSLERE BİR ÇÖZÜM BULUN

Şu kasis konusuna değinmek istiyorum. Biliyorum birçok kez yazdım bu sorunu. Ancak yeniden kaleme almak şart oldu. İlçemiz gerçektende çok hızlı büyüyor, nüfusu artıyor. Bunda hem fikiriz. Özellikle de trafik aldı başını gidiyor.

Fakat kasislerin trafiğin akışına da büyük oranda zarar verdiğini düşünüyorum. Kasis ne için yapılır? Önce bu sorunun cevabını vermek gerek. Yerleşim yerinde araçların hızlı gitmesinin önüne geçmek için yapılır.

Ancak biz işi biraz abarttık gibi. Adım başı kasis var. Ertuğrul Dörtyol’dan Torbalı Caddesi üzerinden Kipa’ya kadar giden yol üzerinde neredeyse 15-20 adet kasis bulunuyor. Nereden baksan 2 kilometrelik güzergah. Her tarafta kasis var. İnsanda sürüş keyfi bırakmıyorlar.

Tamam araçların hızını kesmek için kullanılıyor ama adım başı da kasis olmaz ki. Okul önlerinde, cami önlerinde, yayaların çok olduğu bölgelere konulur ama Maşallah biz her yeri kasis yapmışız.

ENGEL ÇIKARMAYALIM

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

Herkes birer engelli adayı. Bunun bilincinde olmalıyız. Yerel yönetimler, yatırım yaparken engelli vatandaşları düşünmek zorunda. Vatandaşta hayatın her alanında bu duyarlılığı göstermeli. Arabasını park ederken veya dükkanının önüne bir malzeme koyarken bunu hep göz önünde bulundurmalı.

Engellileri en iyi şekilde anlamak, kendimizi onların yerine koyup empati kurmak gerekir. Engellilere yardımcı olmak için; onların sorunlarına karşı duyarlı olmak ve tüm insanları duyarlı davranmaları konusunda farkındalık yaratmalıyız.

Elif Gülkoparan da engelli bir vatandaşımız. Engelli arabasıyla dışarıdaki birçok işini görebiliyor. Ancak yapılmayan engelli yolları veya bilinçsizce park edilen araçlar, onun ve onun gibiler için büyük bir sıkıntı. Elif Hanım, vatandaşları ve yetkilileri biraz duyarlı olmaya davet ediyor.

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mahalle baskısından dolayı size veda ediyorum Mahalle baskısından dolayı size veda edi...

EVET sevgili Büyük Torbalı Gazetesi okurları, artık birlikteliğimizin de sonuna geldik. Dile kolay tam 10 yıl. Bu gazetede sizin sesini...

İlçemize vekil adayı yağıyor maşallah İlçemize vekil adayı yağıyor maşallah...

24 Haziran Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine artık 3 hafta gibi oldukça kısa süre kaldı. Cumhurbaş...

Olumsuzluklar eski binada kalmalıydı Olumsuzluklar eski binada kalmalıydı

SON dönemde Torbalı’nın kazandığı en büyük yatırımlardan biri olan yeni torbalı Devlet Hastanesi ile ilgili son dönemde birtakım eleşti...

‘One munıte’ denilmeliydi ‘One munıte’ denilmeliydi

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez dün facebook hesabından şu paylaşımı yaptı: “EY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ARTIK YETER. Burası T...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
TORKOS-Çaybaşı taraftarı el ele TORKOS-Çaybaşı taraftarı ...

TORBALI’DA günlerdir beklenen derbi, bugün gerçekleşti...

Şehidimize büyük vefa! Şehidimize büyük vefa!

Torbalılı Şehit Teğmen Serdar Genç'in komutanları ve silah a...

Evleri başına yıkılıyor Evleri başına yıkılıyor...

Torbalı’nın şirin mahallesi Sağlık’ta yaşayan iki kişilik bi...

Metropolis’e  ‘Kaya’ gibi  destek Metropolis’e ‘Kaya...

Torbalı ilçesi sınırlarında, Yeniköy ve Özbey mahalleleri ar...

Hukuk var ama… Hukuk var ama…

SEKSENLİ yıllarda sadece il’lerde lise vardı. O yıllarımı an...

Diğer partiler dengeyi değiştirir Diğer partiler dengeyi de...

Torbalı'nın şuanki gündemi tamamen siyaset. Bir yandan CHP'l...

İki kişilik  tek yaşam! İki kişilik tek yaşam!...

Çift yumurta ikizi olarak dünyaya gelen ikiz kız kardeşler, ...

İki devletin zirvesinin buluştuğu törende mis kokulu açılış İki devletin zirvesinin b...

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'ın Türkiye'deki en bü...

Akbıyık: Genel merkez kimi aday gösterirse, arkasında nefer oluruz Akbıyık: Genel merkez kim...

Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Akbıyık Ankara temaslarının ardı...

Bürokrasi, muhtarlarla  kahvaltıda buluştu Bürokrasi, muhtarlarla k...

Torbalı'da vatandaş ile devlet arasında köprü görevi gören m...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan