Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Trafik Sigortasında Havuz Sistemi Onaylandı

11 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Trafik Sigortasında Havuz Sistemi Onaylandı. Detaylı bilgi almak için tıklayın!

17 Ağustos 2017 - 12:46 'de eklendi ve 811 kez görüntülendi. A+A-

Trafik Sigortasında Havuz Sistemi Onaylandı
300Reklam

Trafik sigortasında 12 Nisan’dan bu yana yürürlükte olan tavan fiyat uygulamasından sonra, havuz sistemi de gündemde. Tavan fiyat ve havuz sisteminin aynı anda geçerli olacağı trafik sigortasında, hasar riski yüksek olan araçlar için kurulan havuz, sigorta şirketlerinin zorunlu olarak kayıt olması gereken bir sistem.

Trafik kazalarında kusurlu araç sahibinin karşı tarafa verdiği zararları karşılayan trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm araçların zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta. Artan trafik sigortası fiyatları sebebiyle araç sahiplerinin primlerini kolaylıkla ödemesi için getirilen tavan fiyat uygulamasına ek olarak getirilen havuz sistemi ile 11 Temmuz 2017 tarihi itibariyle trafikteki riskli araçların zararları sigorta şirketleri tarafından karşılanacak.

Trafik sigortasında teklifli indirim gibi sigorta primlerini düşürmeye yarayan yasal düzenlemeler getirilse de primlerde ciddi anlamda bir düşüş sağlanamamış, fiyatları düşürecek bir formül olarak tavan fiyat uygulaması devreye girmişti. Sürücüleri basamak sisteminde hasarsızlık durumuna göre belirlenmiş tavan fiyatların üzerinde prim ödememesini öngören tavan fiyat uygulaması, şimdi de hasar riski yüksek olan araçların olası kazalardaki hasarının sigorta şirketlerine pay edileceği havuz sistemi ile gündemde.

Yeni havuz sisteminde sigorta şirketleri trafik poliçesini tavan fiyat üzerinden satacak, primleri havuzda toplayacak, hasarı sigorta şirketleri ödeyecek.

Havuz Sistemi Ne Zamandan İtibaren Geçerli Olacak?

 

Zorunlu trafik sigortasında hasar riski yüksek olan araç grupları için planlanan havuz sisteminin, “Riskli Sigortalılar Havuzu” adıyla kurulması ve uygulanmasını düzenleyen yönetmelik değişikliği, geçerliliği 12 Nisan’dan itibaren olmak üzere, 11 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’nin 11 Temmuz  2017 tarihli sayısında yer alan ve “karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmelik”te değişiklik yapan yönetmeliğe göre, “bu yönetmeliğin 4 üncü maddesinin altıncı fıkrası çerçevesinde, hasar frekansı yüksek basamak ve/veya araç grupları için 12/4/2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ‘Riskli Sigortalılar Havuzu’ kurulmuştur. Havuz kapsamındaki trafik sigortası poliçelerine ilişkin prim ve hasar Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunca Ek-4’teki esaslar çerçevesinde sigorta şirketleri arasında paylaştırılır” ifadesine yer verildi.

Havuz Sistemi Nasıl İşleyecek?

 

Trafik sigortasının havuz sisteminde toplam hasarın % 50’si, trafik sigortası satan şirketler arasında eşit pay edilecek; kalan % 50 ise yine şirketlerin trafik sigortasındaki pazar payına göre paylaştırılacak. Sürücüleri hasar geçmişlerine göre 7 basamağa ayıran tavan fiyat uygulamasında 1., 2., ve 3. basamaklarda yer alan hasar riski ve primleri diğer araçlara göre daha yüksek olan araçları kapsayan havuz sistemi; 4., 5., 6. ve 7. basamaklardaki düşük hasarlı sürücüler ile taksi, minibüs, küçük otobüs, büyük otobüs, kamyon, çekicileri de havuz kapsamına alacak. Ancak 5., 6., ve 7. basamaktaki otomobiller, kamyonetler, iş makineleri, traktörler, motosikletler havuz kapsamına alınmayacak.

Otomobilin trafikteki risk durumuna göre belirlenen tavan fiyatlar Türkiye genelinde 12 Nisan 2017 itibariyle şu şekilde uygulanıyor:

 • Basamakta hiç hasarı olmayan sürücüler yer alıyor ve 443,85 liradan fazla prim ödemiyorlar
 • ve 5. Basamaktaki az hasarlı sürücüler 564,90 lira ile 685,95 liradan fazla prim ödemiyor
 • Basamaktaki sürücüler 807 lira
 • Basamaktaki sürücüler 1.210,50 lira
 • Basamaktaki sürücüler 1.614 lira
 • Basamaktaki çok hasarlı sürücüler 2.017,50 liradan fazla trafik sigortası primi ödemiyor

Havuz Sisteminde Değişen İndirim Oranları

Tavan fiyat ile sigorta primlerine yansıyan indirimlerden sonra yeni havuz sistemiyle indirim oranlarında bazı değişiklikler olacak. Buna göre;

 • basamaktaki sürücülere %15 olan indirim oranı havuz sistemi ile %10,
 • basamaktaki sürücülere %30 olan indirim oranı havuz sistemi ile %20
 • basamaktaki sürücülere %45 olan indirim oranı havuz sistemi ile %30 olacak

Havuz sisteminin kapsamına girmeyen otomobil, kamyonet, iş makinesi, traktör, römork, tüm motosikletler, tanker ve tarım makinelerinde ise eski indirim oranları geçerli olacak.

Riskli Sigortalılar Havuzu ile toplam hasarın %50’si, trafik sigortası satan şirketler arasında eşit şekilde paylaştırılacak; kalan %50 ise yine şirketlerin trafik sigortasındaki pazar payına göre paylaştırılacak. Tüm bu prim ve hasar işlemlerini Motorlu Taşıtlar Bürosu’nun yöneteceği havuz yürütecek.

Koalay.com, anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinden trafik sigortası teklifleri anlık olarak alır ve fiyatlara komisyon eklemeden sunar. Online sigorta brokeri Koalay.com sayesinde kredi kartınızla internette güvenli bir teknolojik altyapıyı kullanarak kısa sürede zorunlu trafik sigortası poliçenizi satın alabilirsiniz. Koalay’da 5 kolay soruda bilgilerinizi girin, size özel tekliflerden birini seçin, kredi kartınızla anında satın alın. Online sigorta brokeriniz Koalay üzerinden poliçenizi anında yazdırabilir ya da e-postanıza gönderebilirsiniz.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kaçak sigara deposuna baskın Kaçak sigara deposuna baskın

İlçe Jandarma Komutanlığı büyük bir başarıya daha imza attı. Pancar Mahallesi bölgesinde bulunan bir depoda kaçak sigara üretimi ihbarı...

63 bin aile bebeklerine Ömer Halis ismini verdi 63 bin aile bebeklerine Ömer Halis ismin...

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı general Semi...

Terör propagandasına 24 gözaltı Terör propagandasına 24 gözaltı

İzmir'de Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili İzmir Emniye Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri terör örgütü PKK/PYD'ye ait internet sit...

Şehit babasından ABD’ye açık rest! Şehit babasından ABD’ye açık rest!

Torbalı’nın Karaot Mahallesi’nde yaşayan şehit babası Hamdi Şenözüar, ABD’ye terör örgütleri PKK, YPG ve PYD’ye destek verdiği gerekçes...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Akbıyık’tan davet ‘Gelin birlikte siyaset yapalım’ Akbıyık’tan davet ‘Gelin...

Mart ayında gerçekleşecek olan ilçe kongresi öncesinde bir b...

Kaçak sigara deposuna baskın Kaçak sigara deposuna bas...

İlçe Jandarma Komutanlığı büyük bir başarıya daha imza attı....

Tüm işlemler tek merkezde Tüm işlemler tek merkezde...

Şirket kuruluşlarıyla ticaret sicil harçlarının tahsilinin y...

Engelli çocuklarına gözleri gibi bakıyor Engelli çocuklarına gözl...

Torbalı’da yaşayan ve 45 yıl önce hayatlarını birleştiren ya...

Abdülhamid Torbalı’ya geliyor Abdülhamid Torbalı’ya gel...

Oyuncu ve yönetmen Ahmet Yenilmez, 2. Abdülhamid Han'ı merke...

‘300 koyun projesi’ için başvurular başladı ‘300 koyun projesi’ için ...

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce (TİGEM) sözleşme imzala...

10 bin 500 lise mezunu memur olarak alınacak 10 bin 500 lise mezunu me...

Kamu kurumu ve kuruluşlarında eksiklikleri gidermek için Şub...

Ocak’ta 97 bin konut satıldı Ocak’ta 97 bin konut satı...

Türkiye genelinde Ocak ayında 97 bin 19 konut satıldı. Geçen...

AK gençler, İzmir’in yeni patronunu ziyaret etti AK gençler, İzmir’in yeni...

AK Parti Torbalı Gençlik Kolları yönetimi, AK Parti İzmir İl...

Çaybaşı’da helikopter ve drone destekli narkotik operasyonu Çaybaşı’da helikopter ve...

İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik ekipleri, havadan helikopt...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan