Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Trafik Sigortasında Havuz Sistemi Onaylandı

11 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Trafik Sigortasında Havuz Sistemi Onaylandı. Detaylı bilgi almak için tıklayın!

17 Ağustos 2017 - 12:46 'de eklendi ve 995 kez görüntülendi. A+A-

Trafik Sigortasında Havuz Sistemi Onaylandı
300Reklam

Trafik sigortasında 12 Nisan’dan bu yana yürürlükte olan tavan fiyat uygulamasından sonra, havuz sistemi de gündemde. Tavan fiyat ve havuz sisteminin aynı anda geçerli olacağı trafik sigortasında, hasar riski yüksek olan araçlar için kurulan havuz, sigorta şirketlerinin zorunlu olarak kayıt olması gereken bir sistem.

Trafik kazalarında kusurlu araç sahibinin karşı tarafa verdiği zararları karşılayan trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm araçların zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta. Artan trafik sigortası fiyatları sebebiyle araç sahiplerinin primlerini kolaylıkla ödemesi için getirilen tavan fiyat uygulamasına ek olarak getirilen havuz sistemi ile 11 Temmuz 2017 tarihi itibariyle trafikteki riskli araçların zararları sigorta şirketleri tarafından karşılanacak.

Trafik sigortasında teklifli indirim gibi sigorta primlerini düşürmeye yarayan yasal düzenlemeler getirilse de primlerde ciddi anlamda bir düşüş sağlanamamış, fiyatları düşürecek bir formül olarak tavan fiyat uygulaması devreye girmişti. Sürücüleri basamak sisteminde hasarsızlık durumuna göre belirlenmiş tavan fiyatların üzerinde prim ödememesini öngören tavan fiyat uygulaması, şimdi de hasar riski yüksek olan araçların olası kazalardaki hasarının sigorta şirketlerine pay edileceği havuz sistemi ile gündemde.

Yeni havuz sisteminde sigorta şirketleri trafik poliçesini tavan fiyat üzerinden satacak, primleri havuzda toplayacak, hasarı sigorta şirketleri ödeyecek.

Havuz Sistemi Ne Zamandan İtibaren Geçerli Olacak?

 

Zorunlu trafik sigortasında hasar riski yüksek olan araç grupları için planlanan havuz sisteminin, “Riskli Sigortalılar Havuzu” adıyla kurulması ve uygulanmasını düzenleyen yönetmelik değişikliği, geçerliliği 12 Nisan’dan itibaren olmak üzere, 11 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’nin 11 Temmuz  2017 tarihli sayısında yer alan ve “karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmelik”te değişiklik yapan yönetmeliğe göre, “bu yönetmeliğin 4 üncü maddesinin altıncı fıkrası çerçevesinde, hasar frekansı yüksek basamak ve/veya araç grupları için 12/4/2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ‘Riskli Sigortalılar Havuzu’ kurulmuştur. Havuz kapsamındaki trafik sigortası poliçelerine ilişkin prim ve hasar Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunca Ek-4’teki esaslar çerçevesinde sigorta şirketleri arasında paylaştırılır” ifadesine yer verildi.

Havuz Sistemi Nasıl İşleyecek?

 

Trafik sigortasının havuz sisteminde toplam hasarın % 50’si, trafik sigortası satan şirketler arasında eşit pay edilecek; kalan % 50 ise yine şirketlerin trafik sigortasındaki pazar payına göre paylaştırılacak. Sürücüleri hasar geçmişlerine göre 7 basamağa ayıran tavan fiyat uygulamasında 1., 2., ve 3. basamaklarda yer alan hasar riski ve primleri diğer araçlara göre daha yüksek olan araçları kapsayan havuz sistemi; 4., 5., 6. ve 7. basamaklardaki düşük hasarlı sürücüler ile taksi, minibüs, küçük otobüs, büyük otobüs, kamyon, çekicileri de havuz kapsamına alacak. Ancak 5., 6., ve 7. basamaktaki otomobiller, kamyonetler, iş makineleri, traktörler, motosikletler havuz kapsamına alınmayacak.

Otomobilin trafikteki risk durumuna göre belirlenen tavan fiyatlar Türkiye genelinde 12 Nisan 2017 itibariyle şu şekilde uygulanıyor:

 • Basamakta hiç hasarı olmayan sürücüler yer alıyor ve 443,85 liradan fazla prim ödemiyorlar
 • ve 5. Basamaktaki az hasarlı sürücüler 564,90 lira ile 685,95 liradan fazla prim ödemiyor
 • Basamaktaki sürücüler 807 lira
 • Basamaktaki sürücüler 1.210,50 lira
 • Basamaktaki sürücüler 1.614 lira
 • Basamaktaki çok hasarlı sürücüler 2.017,50 liradan fazla trafik sigortası primi ödemiyor

Havuz Sisteminde Değişen İndirim Oranları

Tavan fiyat ile sigorta primlerine yansıyan indirimlerden sonra yeni havuz sistemiyle indirim oranlarında bazı değişiklikler olacak. Buna göre;

 • basamaktaki sürücülere %15 olan indirim oranı havuz sistemi ile %10,
 • basamaktaki sürücülere %30 olan indirim oranı havuz sistemi ile %20
 • basamaktaki sürücülere %45 olan indirim oranı havuz sistemi ile %30 olacak

Havuz sisteminin kapsamına girmeyen otomobil, kamyonet, iş makinesi, traktör, römork, tüm motosikletler, tanker ve tarım makinelerinde ise eski indirim oranları geçerli olacak.

Riskli Sigortalılar Havuzu ile toplam hasarın %50’si, trafik sigortası satan şirketler arasında eşit şekilde paylaştırılacak; kalan %50 ise yine şirketlerin trafik sigortasındaki pazar payına göre paylaştırılacak. Tüm bu prim ve hasar işlemlerini Motorlu Taşıtlar Bürosu’nun yöneteceği havuz yürütecek.

Koalay.com, anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinden trafik sigortası teklifleri anlık olarak alır ve fiyatlara komisyon eklemeden sunar. Online sigorta brokeri Koalay.com sayesinde kredi kartınızla internette güvenli bir teknolojik altyapıyı kullanarak kısa sürede zorunlu trafik sigortası poliçenizi satın alabilirsiniz. Koalay’da 5 kolay soruda bilgilerinizi girin, size özel tekliflerden birini seçin, kredi kartınızla anında satın alın. Online sigorta brokeriniz Koalay üzerinden poliçenizi anında yazdırabilir ya da e-postanıza gönderebilirsiniz.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hakkını helal et şehidim! Hakkını helal et şehidim!

Torbalı dün şehidini uğurladı. Binlerin akın ettiği Yazıbaşı'daki cenaze töreninde önce gökyüzü ağladı, sonra da gözyaşları sel olup ak...

Şehide son görev: Yürekler dağlandı Şehide son görev: Yürekler dağlandı

Şırnak'taki Akçay 6. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nda görevli askerler, Güçlükonak ilçesinde yol arama faaliyeti yürüttüğü sırada, ...

Torbalı şehidine ağlıyor Torbalı şehidine ağlıyor

Yazıbaşılı Piyade Onbaşı Çağatay Necati Dinç’in şehit haberi Torbalı’yı yasa boğdu. Şehidimizin cenazesi dün akşam ilçeye gönderilirken...

Genç anne direnemedi Genç anne direnemedi

Önceki gün Subaşı’da yaşanan bir kazada ağır yaralanan Deniz Unlugil, 2 günlük yoğun bakım mücadelesini kaybetti. 2 çocuk annesi genç k...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Fark azalıyor Fark azalıyor

Seçim sonuçlarının açıklanması için geri sayım başladı. ...

Torbalı seçimini yaptı! Torbalı seçimini yaptı!...

2 aya yaklaşık süredir zorlu seçim maratonunun ardından bugü...

123 bin 521 seçmen sandık başına gidiyor 123 bin 521 seçmen sandık...

123 bin 521 seçmenin bulunduğu Torbalı’da, ilçe halkı ülkein...

Seçime hazırız! Seçime hazırız!

Yaklaşık 2 ay süren seçim maratonunun sonuna gelindi.Yarın s...

Türkiye’nin tanıdığı noter Türkiye’nin tanıdığı note...

Daha önce Ankara’da 46. Noterlikte Başkâtip olarak görev yap...

CHP’li kadınlar tam gaz CHP’li kadınlar tam...

Torbalı'nın çeşitli bölgelerinde 81 ayrı alanda kurulacak ol...

Sandık görevlileri eğitimden geçti! Sandık görevlileri eğitim...

Torbalı İlçe Yüksek Seçim Kurulu tarafından yarın gerçekleşt...

Borsa yükseldi dolar geriledi Borsa yükseldi dolar geri...

Seçim öncesi son işlem gününde Borsa İstanbul'da BIST 100 en...

3 milyar dolarlık dev santral 2023’te devrede 3 milyar dolarlık dev san...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın son başvurularını 23...

Torbalı’nın en büyük beyaz eşya mağazası açıldı Torbalı’nın en büyük bey...

Yerli üretimin gururuyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın ...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan