Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Tüm işlemler tek merkezde

Şirket kuruluşlarıyla ticaret sicil harçlarının tahsilinin yanı sıra rekabet kurumu payı ve ilan ücretleri tahsil işlemlerini de artık odalar yapacak. Konu ile ilgili değerlendirme yapan TTO Başkanı Olgun, şirket kuruluşlarında üyelerin artık tescil işlemlerini, banka ve notere gitmeden oda da yapma olanağına kavuştuğunu söyledi.

22 Şubat 2018 - 12:58 'de eklendi ve 268 kez görüntülendi. A+A-

Tüm işlemler tek merkezde
300Reklam

HÜKÜMETİN yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla yaptığı yasal düzenlemeler ile ticaret sicil harçlarının Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları tarafından tahsil edilmesi ve ana sözleşme ve imza beyannamesi onayının TSM’ler tarafından yapılması uygulaması 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmişti. Son yapılan yasal düzenleme ile birlikte rekabet kurumu payları ve ticaret sicil gazetesi ilan harçlarının da Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından tahsil edilmesi sağlandı.

HEM ZAMAN HEM PARA TASARRUFU

Konu ile ilgili açıklama yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun; “Odalarımızın TOBB’a yaptığı talepler doğrultusunda yürürlüğe giren yasal düzenlemeler ile daha önceden kuruluş aşamasında noter huzurunda yapılan şirket esas sözleşmeleri 1yıl önce odamızda yapılmaya başlanmıştı. Üyelerimiz için ekstra yük getiren noter maliyetleri ortadan kalkmış oldu. Ayrıca vergi dairesine yatırılan Ticaret sicil harçları da odamız tarafından tahsil edilerek zaman tasarrufu sağlanmıştı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına iletilen taleplerimiz neticesinde yapılan düzenlemelerle daha önce kayıt sermayesi ve sermaye artırımı dolayısıyla Rekabet Kurumuna yatırılan payların tahsilatları da odamız tarafından yapılmaya başladı. Ticaret Sicil Gazetesi ilan harçlarının da odamızdan tahsilatı başlamış olup bu aşama ile üyelerimizin tüm işlemleri tek merkezde yapılacak” dedi.

TİCARET HAYATINDA YENİLİKLER YOLDA

Üretimin arttırılması ve ekonomik kalkınmanın sağlanması için TOBB öncülüğünde ve bakanlıklar nezdinde birçok yeniliğin yakın gelecekte hayata geçirileceği müjdesini veren Olgun, iş dünyasının hareket kazanması için yapılacak reformların etkili olacağını söyledi. Olgun, “Türkiye’deki tüm oda ve borsaların çatı kuruluşu olan TOBB’a ilettiğimiz ve iş dünyasında ciddi sıkıntılar yaratan sorunlarla ilgili yürütülen çalışmalar meyvesini veriyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tefenkçi ve Hükümetimize teşekkür ediyoruz” dedi.

KUTU—KUTU—KUTU

REFORMLAR YOLDA

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reformu kapsamında yakında yasalaşacak olan ve iş hayatını yakından ilgilendiren iyileştirmeler ise şunlar;

-İcra/İflas Mevzuatı: İflas erteleme kalkıyor, alacaklının haklarını koruyan daha adil bir sistem kurulacak. Şirketin devamlılığı esas alınacak, şirket devam ettirilemiyorsa hızlıca tasfiye edilecek.

-İnşaat izinleri ve tapu işlemleri: İnşaat izinlerinde mevcuttaki 18 prosedür 6’ya iniyor. Yapı denetim kanununda yapılan değişiklik ile inşaat ruhsatındaki imza sayısı 18’den 1’e iniyor. Kurumlar arası elektronik bağlantılar ile şantiye için SGK işyeri kaydı otomatik oluşturulacak, “SGK-Vergi borcu yoktur” yazıları elektronik ortamda belediyelere aktarılacak.

-Ticari Uyuşmazlıklar: 100 bin TL altı ticari yargılamalar basit yargılama usulüne tabi olacak, davalar tek hakim ile görülecek hızlıca karar bağlanacak. Yatırımcılar 10-20 bin TL lik alacak için 2-3 yıl beklemeyecek.

-Vergi Beyannamelerinin Basitleştirilmesi: Muhtasar ve SGK beyannameleri birleştiriliyor. Temmuzda yürürlüğe girecek uygulama ile şirketin verdiği beyanname sayısı azalacak, işlem süreleri ve mali yükler asgariye indirilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Torbalı’nın en büyük  beyaz eşya mağazası açıldı Torbalı’nın en büyük beyaz eşya mağazas...

Yerli üretimin gururuyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Vestel, Diş Hastanesi’ni...

Büyük markalar Torbalı’yı tercih ediyor Büyük markalar Torbalı’yı tercih e...

Dünya gazetesi köşe yazarlarından Yaşar Kuş, bugünkü köşesinde İzmir’deki konut piyasasını ele aldı. ...

En büyük 100’e 15, en büyük 500’e 7 firma soktu En büyük 100’e 15, en büyük 500’e 7 firm...

EBSO, 2016 yılı performanslarına göre, bölgedeki 100 büyük sanayi kuruluşunu açıkladı. Torbalı listede 15 firmayla yer aldı. İSO’nun aç...

TTO’dan ‘Varlık Barışı’ semineri TTO’dan ‘Varlık Barışı’ semineri...

Torbalı Ticaret Odası (TTO)’nın bu ayki bilgilendirme toplantısında‘Varlık Barışı’ vardı. Yeminli Mali Müşavir Murat Köseoğlu resmi gaz...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Fark azalıyor Fark azalıyor

Seçim sonuçlarının açıklanması için geri sayım başladı. ...

Torbalı seçimini yaptı! Torbalı seçimini yaptı!...

2 aya yaklaşık süredir zorlu seçim maratonunun ardından bugü...

123 bin 521 seçmen sandık başına gidiyor 123 bin 521 seçmen sandık...

123 bin 521 seçmenin bulunduğu Torbalı’da, ilçe halkı ülkein...

Seçime hazırız! Seçime hazırız!

Yaklaşık 2 ay süren seçim maratonunun sonuna gelindi.Yarın s...

Türkiye’nin tanıdığı noter Türkiye’nin tanıdığı note...

Daha önce Ankara’da 46. Noterlikte Başkâtip olarak görev yap...

CHP’li kadınlar tam gaz CHP’li kadınlar tam...

Torbalı'nın çeşitli bölgelerinde 81 ayrı alanda kurulacak ol...

Sandık görevlileri eğitimden geçti! Sandık görevlileri eğitim...

Torbalı İlçe Yüksek Seçim Kurulu tarafından yarın gerçekleşt...

Borsa yükseldi dolar geriledi Borsa yükseldi dolar geri...

Seçim öncesi son işlem gününde Borsa İstanbul'da BIST 100 en...

3 milyar dolarlık dev santral 2023’te devrede 3 milyar dolarlık dev san...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın son başvurularını 23...

Torbalı’nın en büyük  beyaz eşya mağazası açıldı Torbalı’nın en büyük bey...

Yerli üretimin gururuyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın ...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan