Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Tüm işlemler tek merkezde

Şirket kuruluşlarıyla ticaret sicil harçlarının tahsilinin yanı sıra rekabet kurumu payı ve ilan ücretleri tahsil işlemlerini de artık odalar yapacak. Konu ile ilgili değerlendirme yapan TTO Başkanı Olgun, şirket kuruluşlarında üyelerin artık tescil işlemlerini, banka ve notere gitmeden oda da yapma olanağına kavuştuğunu söyledi.

22 Şubat 2018 - 12:58 'de eklendi ve 336 kez görüntülendi. A+A-

Tüm işlemler tek merkezde
300Reklam

HÜKÜMETİN yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla yaptığı yasal düzenlemeler ile ticaret sicil harçlarının Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları tarafından tahsil edilmesi ve ana sözleşme ve imza beyannamesi onayının TSM’ler tarafından yapılması uygulaması 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmişti. Son yapılan yasal düzenleme ile birlikte rekabet kurumu payları ve ticaret sicil gazetesi ilan harçlarının da Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından tahsil edilmesi sağlandı.

HEM ZAMAN HEM PARA TASARRUFU

Konu ile ilgili açıklama yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun; “Odalarımızın TOBB’a yaptığı talepler doğrultusunda yürürlüğe giren yasal düzenlemeler ile daha önceden kuruluş aşamasında noter huzurunda yapılan şirket esas sözleşmeleri 1yıl önce odamızda yapılmaya başlanmıştı. Üyelerimiz için ekstra yük getiren noter maliyetleri ortadan kalkmış oldu. Ayrıca vergi dairesine yatırılan Ticaret sicil harçları da odamız tarafından tahsil edilerek zaman tasarrufu sağlanmıştı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına iletilen taleplerimiz neticesinde yapılan düzenlemelerle daha önce kayıt sermayesi ve sermaye artırımı dolayısıyla Rekabet Kurumuna yatırılan payların tahsilatları da odamız tarafından yapılmaya başladı. Ticaret Sicil Gazetesi ilan harçlarının da odamızdan tahsilatı başlamış olup bu aşama ile üyelerimizin tüm işlemleri tek merkezde yapılacak” dedi.

TİCARET HAYATINDA YENİLİKLER YOLDA

Üretimin arttırılması ve ekonomik kalkınmanın sağlanması için TOBB öncülüğünde ve bakanlıklar nezdinde birçok yeniliğin yakın gelecekte hayata geçirileceği müjdesini veren Olgun, iş dünyasının hareket kazanması için yapılacak reformların etkili olacağını söyledi. Olgun, “Türkiye’deki tüm oda ve borsaların çatı kuruluşu olan TOBB’a ilettiğimiz ve iş dünyasında ciddi sıkıntılar yaratan sorunlarla ilgili yürütülen çalışmalar meyvesini veriyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tefenkçi ve Hükümetimize teşekkür ediyoruz” dedi.

KUTU—KUTU—KUTU

REFORMLAR YOLDA

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reformu kapsamında yakında yasalaşacak olan ve iş hayatını yakından ilgilendiren iyileştirmeler ise şunlar;

-İcra/İflas Mevzuatı: İflas erteleme kalkıyor, alacaklının haklarını koruyan daha adil bir sistem kurulacak. Şirketin devamlılığı esas alınacak, şirket devam ettirilemiyorsa hızlıca tasfiye edilecek.

-İnşaat izinleri ve tapu işlemleri: İnşaat izinlerinde mevcuttaki 18 prosedür 6’ya iniyor. Yapı denetim kanununda yapılan değişiklik ile inşaat ruhsatındaki imza sayısı 18’den 1’e iniyor. Kurumlar arası elektronik bağlantılar ile şantiye için SGK işyeri kaydı otomatik oluşturulacak, “SGK-Vergi borcu yoktur” yazıları elektronik ortamda belediyelere aktarılacak.

-Ticari Uyuşmazlıklar: 100 bin TL altı ticari yargılamalar basit yargılama usulüne tabi olacak, davalar tek hakim ile görülecek hızlıca karar bağlanacak. Yatırımcılar 10-20 bin TL lik alacak için 2-3 yıl beklemeyecek.

-Vergi Beyannamelerinin Basitleştirilmesi: Muhtasar ve SGK beyannameleri birleştiriliyor. Temmuzda yürürlüğe girecek uygulama ile şirketin verdiği beyanname sayısı azalacak, işlem süreleri ve mali yükler asgariye indirilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kurdukları stantta  ücretsiz kontrol yaptılar Kurdukları stantta ücretsiz kontrol yap...

Geniş makine parkuru ile dikkat çeken ve bünyesinde Lassa, Bridgestone ve Dayton gibi dünyaca ünlü markalara ait lastik çeşitleri satış...

Ziraat Bankası’ndan çağrı Ziraat Bankası’ndan çağrı

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası kaldığı yerden devam ediyor. Torbalılı yatırımcılar, dün başlayan bugün ve yarın da dev...

Olgun: Şirketler yeni yetenek kazanmalı Olgun: Şirketler yeni yetenek kazanmalı...

Dövizde yaşanan istikrarsızlıktan sonra yabancı şirketlere mektup yazan TTO Başkanı Olgun, bayram dönüşü ‘İhracatta Yanınızdayız’ progr...

38 ili geride bıraktık! 38 ili geride bıraktık!

Türkiye’nin en değerli 500 şirketin yer aldığı Fortune500 ve Capital500 araştırma listeleri açıklandı. Torbalı’dan iki firma, Türkiye’n...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Zil çaldı Zil çaldı

ERNEST Hemingway,  “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı romanınd...

Yakalanan banka müdürü: Beni nasıl buldunuz? Yakalanan banka müdürü: B...

Antalya’da "Ucuz döviz alıyorum” vaadiyle topladığı yaklaşık...

AK Partili Şengül’den iddialı çıkış! AK Partili Şengül’d...

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, yerel seçim takvimi ...

Kurdukları stantta  ücretsiz kontrol yaptılar Kurdukları stantta ücret...

Geniş makine parkuru ile dikkat çeken ve bünyesinde Lassa, B...

Pırasada ilk verim alındı Pırasada ilk verim alındı...

Torbalılı üreticiler, yaz mahsullerini tamamlamasının ardınd...

Vefa İstanbul’da bir semt ismi değildir Vefa İstanbul’da bir semt...

“VEFA İstanbul’da bir semt ismi değildir.” Bu sözü geçtiğimi...

Köylü çocukların ESHOT çilesi! Köylü çocukların ESHOT çi...

Köyde yaşayan ve ilçe merkezinde hizmet veren okullarda eğit...

Torbalı, mobilya  merkezi olacak Torbalı, mobilya merkezi...

İzmir mobilya sektörü,  Torbalı’da içinde üretim tesislerini...

Sahte kimlikle 8 yıl kaçtı,  Torbalı’da yakalandı! Sahte kimlikle 8 yıl kaçt...

Diyarbakır’da karıştığı bir cinayet olayının faili olarak he...

Kazanmaya alıştı! Kazanmaya alıştı!

Torbalı’nın amatör spor alanında parlayan yıldızı olarak gös...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan