Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Tüm işlemler tek merkezde

Şirket kuruluşlarıyla ticaret sicil harçlarının tahsilinin yanı sıra rekabet kurumu payı ve ilan ücretleri tahsil işlemlerini de artık odalar yapacak. Konu ile ilgili değerlendirme yapan TTO Başkanı Olgun, şirket kuruluşlarında üyelerin artık tescil işlemlerini, banka ve notere gitmeden oda da yapma olanağına kavuştuğunu söyledi.

22 Şubat 2018 - 12:58 'de eklendi ve 392 kez görüntülendi. A+A-

Tüm işlemler tek merkezde

HÜKÜMETİN yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla yaptığı yasal düzenlemeler ile ticaret sicil harçlarının Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları tarafından tahsil edilmesi ve ana sözleşme ve imza beyannamesi onayının TSM’ler tarafından yapılması uygulaması 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmişti. Son yapılan yasal düzenleme ile birlikte rekabet kurumu payları ve ticaret sicil gazetesi ilan harçlarının da Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından tahsil edilmesi sağlandı.

HEM ZAMAN HEM PARA TASARRUFU

Konu ile ilgili açıklama yapan Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun; “Odalarımızın TOBB’a yaptığı talepler doğrultusunda yürürlüğe giren yasal düzenlemeler ile daha önceden kuruluş aşamasında noter huzurunda yapılan şirket esas sözleşmeleri 1yıl önce odamızda yapılmaya başlanmıştı. Üyelerimiz için ekstra yük getiren noter maliyetleri ortadan kalkmış oldu. Ayrıca vergi dairesine yatırılan Ticaret sicil harçları da odamız tarafından tahsil edilerek zaman tasarrufu sağlanmıştı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına iletilen taleplerimiz neticesinde yapılan düzenlemelerle daha önce kayıt sermayesi ve sermaye artırımı dolayısıyla Rekabet Kurumuna yatırılan payların tahsilatları da odamız tarafından yapılmaya başladı. Ticaret Sicil Gazetesi ilan harçlarının da odamızdan tahsilatı başlamış olup bu aşama ile üyelerimizin tüm işlemleri tek merkezde yapılacak” dedi.

TİCARET HAYATINDA YENİLİKLER YOLDA

Üretimin arttırılması ve ekonomik kalkınmanın sağlanması için TOBB öncülüğünde ve bakanlıklar nezdinde birçok yeniliğin yakın gelecekte hayata geçirileceği müjdesini veren Olgun, iş dünyasının hareket kazanması için yapılacak reformların etkili olacağını söyledi. Olgun, “Türkiye’deki tüm oda ve borsaların çatı kuruluşu olan TOBB’a ilettiğimiz ve iş dünyasında ciddi sıkıntılar yaratan sorunlarla ilgili yürütülen çalışmalar meyvesini veriyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tefenkçi ve Hükümetimize teşekkür ediyoruz” dedi.

KUTU—KUTU—KUTU

REFORMLAR YOLDA

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Reformu kapsamında yakında yasalaşacak olan ve iş hayatını yakından ilgilendiren iyileştirmeler ise şunlar;

-İcra/İflas Mevzuatı: İflas erteleme kalkıyor, alacaklının haklarını koruyan daha adil bir sistem kurulacak. Şirketin devamlılığı esas alınacak, şirket devam ettirilemiyorsa hızlıca tasfiye edilecek.

-İnşaat izinleri ve tapu işlemleri: İnşaat izinlerinde mevcuttaki 18 prosedür 6’ya iniyor. Yapı denetim kanununda yapılan değişiklik ile inşaat ruhsatındaki imza sayısı 18’den 1’e iniyor. Kurumlar arası elektronik bağlantılar ile şantiye için SGK işyeri kaydı otomatik oluşturulacak, “SGK-Vergi borcu yoktur” yazıları elektronik ortamda belediyelere aktarılacak.

-Ticari Uyuşmazlıklar: 100 bin TL altı ticari yargılamalar basit yargılama usulüne tabi olacak, davalar tek hakim ile görülecek hızlıca karar bağlanacak. Yatırımcılar 10-20 bin TL lik alacak için 2-3 yıl beklemeyecek.

-Vergi Beyannamelerinin Basitleştirilmesi: Muhtasar ve SGK beyannameleri birleştiriliyor. Temmuzda yürürlüğe girecek uygulama ile şirketin verdiği beyanname sayısı azalacak, işlem süreleri ve mali yükler asgariye indirilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kereviz yok satıyor! Kereviz yok satıyor!

Torbalı'da yaz döneminden bu yana beklenen yağışların toprağa geç düşmesi, kışlık mahsullerini vurdu. Pırasa, kırmızı-beyaz lahana, kar...

Torbalı için  önemli tanıtım Torbalı için önemli tanıtım

TORBALI’NIN hem ekonomik hem de tarım alanında sahip olduğu potansiyeli duyurmak ve geliştirmek için yaptığı çalışmalarla takdir toplay...

Cebimiz yanacak! Cebimiz yanacak!

Kurlardaki dalgalanmalar nedeniyle Torbalı'da kömür fiyatları geçen yıla oranla deyim yerindeyse yüzde yüz artış gösterdi. Doğalgaz ve ...

İŞKUR’dan istihdama dev katkı! İŞKUR’dan istihdama dev katkı!

Küçük Menderes Havzası'nda bulunan 7 ilçeye hizmet götüren İşkur Torbalı, dev bir projeyi daha hayata geçirdi. Kadınların iş hayatındak...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Şafak baskını: 16 gözaltı! Şafak baskını: 16 gözaltı...

UYUŞTURUCU satıcılarına yönelik dün düzenlenen şafak operasy...

Fabrikalarda kışlık  ürün alarmı! Fabrikalarda kışlık ürün...

Yazlık mahsullerde oluşan tuta, mildiyö ve mantar hastalıkla...

AK kadınlar, yerli  üretime dikkat çekti! AK kadınlar, yerli üreti...

Yerel seçim nabzının attığı Torbalı'da, AK kadınlar çalışmal...

CHP – İYİ Parti ittifakında   ilçe formülü CHP – İYİ Parti itt...

CHP ve İYİ Parti’nin yerel seçimlerde işbirliğine ilişkin bü...

Pamukyazı’da dehşet! Pamukyazı’da dehşet...

TORBALI, dün sabaha karşı korkunç bir olaya daha ev sahipliğ...

Soba can aldı Soba can aldı

Kış aylarının kabusu soba zehirlenmeleri hortladı. Ayrancıla...

2 bin 801 engelli öğrenciye rehber oldu! 2 bin 801 engelli öğrenci...

Kurulması için çeşitli kurumların yoğun mücadele verdiği RAM...

Damlaya damlaya  bir ton oldu! Damlaya damlaya bir ton ...

Sık sık ses getiren sosyal sorumluluk çalışmalarında yer ala...

Hastane, cihazı tamir eden firmadan şikayetçi oldu Hastane, cihazı tamir ede...

Torbalı Devlet Hastanesi'nde, anestezi sırasında oksijen yer...

Düğüm, bu  hafta çözülüyor Düğüm, bu hafta çözülüyo...

AK Parti ve CHP’de bu hafta sonuna kadar Torbalı adaylarının...

FOTO GALERİ
Lider Pen
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan