Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Üçaylar ve dua

DUANIN kabul olması için uymamız gereken kurallardan birisi, şerefli vakitleri seçmek diğeri de içinde bulunduğumuz şerefli hallerimizdi.

31 Mart 2017 - 8:32 'de eklendi ve 471 kez görüntülendi. A+A-

Üçaylar ve dua
300Reklam

Duanın adabının üçüncüsü ise dua ederken kıbleye doğru yönelmek ve bu halde iken ellerimizi semaya kaldırmaktır. Ellerimizi koltuklarımızın altı görülecek kadar kaldırmamız gerekir. Selman-ı Farisi peygamberimizin “Muhakkak ki, sizin Rabbiniz haya ve kerem sahibidir. Kulları, ellerini kaldırıp kendisinden bir şey istedikleri zaman, onları boş çevirmekten hayâ eder” dediğini nakleder.
Dua ederken ellerimizin iç tarafının yüzümüze doğru olması gerektiği de hadiste bildirilir. Ebu Hureyre, peygamberimizin “Dua ederken gözlerini semaya kaldıranlar, bu davranışlarından vaz geçmelidirler. Yoksa gözlerinin ziyası alınır” dediğini aktarıp bu davranışın yanlış olduğunu bildirir.
Dua etmenin dördüncü kuralı da dua’yı gizlice yani hafif sesle yapmak gerektiğidir. Peygamberimiz, bir yolculuktan dönüşümüzde Medine’ye yaklaşınca tekbir aldı. Yani “Allahü Ekber” dedi. Bunu duyan arkadaşlar da yüksek sesle tekbir aldılar. Bu durum karşısında Allah Rasulü: “Ey insanlar! Sizin dua ettiğiniz (Yani Allah) ne sizden uzaktır ve ne de sağırdır” Buyurarak dua ederken bağırmanın doğru olmadığını hatırlattı.
ALLAH AŞIRI GİDENLERİ SEVMEZ
İsra suresinde Rabbimiz “Namazda ne fazla bağır, ne de sesini gizle, yani orta derecede oku”, Araf suresinde ise “Rabbinize gönülden ve gizlice yalvarın” diyerek bağırmanın doğru olmadığını tavsiye eder.
Dua etmenin bir başka kuralı da dua ederken yapmacık sözlerden kaçınmaktır. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifte “İleride duada haddini aşan cemaatler türeyecektir” buyurur. Rabbimiz de “O (Allah) aşırı gidenleri sevmez” ilahi kelamıyla bizleri şiirimsi, kafiyeli sözler yerine daha çok içten geldiği şekilde duaya yönlendirir. Tevazu ve huşuyla yapılanın makbul olduğunu anlatır.
Huşu içerisinde, Allah’tan korkarak ve kabul olunacağına kesin inanarak dua etmek duanın bir başka kuralıdır. Enes (ra) peygamberimizin bizleri oldukça düşündürecek olan hadisini naklediyor. Allah Rasulü buyurdular ki, Allah’ü Tala bir kulunu sevdiği zaman, yalvarışını duymak için, onu bazı dertlere mübtela eder. Yani ona bazı dertler verir.
“Şayet kişi zevku sefa içerisinde, bir eli yağda, bir eli balda bir hayat sürüyorsa, bu durum hep böyleyse dostların bu hadisi şerif üzerinde biraz düşünmeleri gerekir” diye düşünüyorum.
ŞEYTANIN DUASINI BİLE
Bir başka kuralda duada çok azimli ve kararlı olmaktır. Azim ve kararlılık duanın kabul olunmasına bir sebeptir. Kusurlarımızın hatalarımızın çokluğu, onu Rabbimizden istememize engel olmamalıdır. Süfyan bin Uyeyne diyor ki, Allah (cc) şeytanın “Allah’ım bana dirilmeye kadar mühlet ver” duasını bile kabul etmiştir.
Sevgili dostlar! Üçayları, Rabbimizin lutfettiği bir kampanya dönemi olarak kabullenerek, dualarımızla O’nun kapısını çalalım ve yukarıda ki kurallara uyarak dualarımızla affımızı isteyelim.
Peygamberimizin sıkça yaptığı şu duasıyla bitirelim “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, çaresiz bir duruma düşüp kara kara düşünmekten ve kabir azabından sana sığınırım” amin. Üçaylarınızı ve regaib kandilinizi tebrik ediyor, nice üç aylara ulaşmamızı Rabbimden niyaz ediyorum. Hayırlı cumalar.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hastane değil uzay üssü Hastane değil uzay üssü

Önceki gün yeni hastaneyi gezme fırsatım oldum. Başhekim Şenol Topçu ile birlikte hastaneyi baştan aşağı gezdik. Hastaneyi dolaşmamız a...

CHP’de gençlik baskısı CHP’de gençlik baskısı

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kongre yaklaştıkça, hareketlilik daha da artıyor. Mevcut Başkan İsmail Uygur ile Övünç Demir kongre öncesin...

Torbalı kent bilinci Torbalı kent bilinci

İzmir Fuarı tüm ihtişamıyla devam ederken, bir okuyucumuzdan çok anlamlı ve önemli bir mesaj aldım. ...

Kurban alırken dolandırılmayın Kurban alırken dolandırılmayın

KURBAN Bayramı yaklaşırken, dini vecibesini yerine getirmek isteyen Müslümanları kurbanlık telaşı sardı. Kurban bayramını fırsat bilen ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
Oyun oynarken canından oldu! Oyun oynarken canından ol...

Son günlerde Torbalı'da trafik kazası eksik olmuyor. ...

Fikstür belli oldu Fikstür belli oldu

2017-2018 sezonunda 12 grupta oynanacak Spor Toto Bölgesel A...

AK Parti’li Kaya’dan 30 Ağustos mesajı AK Parti’li Kaya...

AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya 30 Ağustos Zafer Bay...

Bayramlıklar Barış’tan Bayramlıklar Barış’...

30 yıldır giyim sektöründe yer alan Mehmet Kodaman, geçtiğim...

Dikkatsizlik ölüm getirdi Dikkatsizlik ölüm getirdi...

İzmir-Aydın otobanı Yeniköy Mahallesi mevkinde bugün sabah s...

İzmir’de ulaşıma ‘bayram şeker’ : Yarı fiyatına! İzmir’de ulaşıma &#...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin Kurban Bayramı ziy...

7 defa kalbi duran Murat direniyor 7 defa kalbi duran Murat ...

Evli ve iki çocuk babası Murat Menci Kalp Krizi geçirdi. Men...

Oğlunun düğün sabahı  beyin kanaması geçirdi Oğlunun düğün sabahı bey...

TORBALI’NIN tanınan ve sevilen isimlerinden olan 65 yaşındak...

Kale gibi binalar Yeşilbaş Beton’dan Kale gibi binalar Yeşilba...

İlçenin en önemli firmalarından olan Yeşilbaş İnşaat'ın sahi...

3 hektar zeytinlik yok oldu 3 hektar zeytinlik yok ol...

Yazıbaşı Mahallesi’nde çıkan yangında 3 hektar zeytinlik ala...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan