Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Üçaylar ve dua

DUANIN kabul olması için uymamız gereken kurallardan birisi, şerefli vakitleri seçmek diğeri de içinde bulunduğumuz şerefli hallerimizdi.

31 Mart 2017 - 8:32 'de eklendi ve 666 kez görüntülendi. A+A-

Üçaylar ve dua
300Reklam

Duanın adabının üçüncüsü ise dua ederken kıbleye doğru yönelmek ve bu halde iken ellerimizi semaya kaldırmaktır. Ellerimizi koltuklarımızın altı görülecek kadar kaldırmamız gerekir. Selman-ı Farisi peygamberimizin “Muhakkak ki, sizin Rabbiniz haya ve kerem sahibidir. Kulları, ellerini kaldırıp kendisinden bir şey istedikleri zaman, onları boş çevirmekten hayâ eder” dediğini nakleder.
Dua ederken ellerimizin iç tarafının yüzümüze doğru olması gerektiği de hadiste bildirilir. Ebu Hureyre, peygamberimizin “Dua ederken gözlerini semaya kaldıranlar, bu davranışlarından vaz geçmelidirler. Yoksa gözlerinin ziyası alınır” dediğini aktarıp bu davranışın yanlış olduğunu bildirir.
Dua etmenin dördüncü kuralı da dua’yı gizlice yani hafif sesle yapmak gerektiğidir. Peygamberimiz, bir yolculuktan dönüşümüzde Medine’ye yaklaşınca tekbir aldı. Yani “Allahü Ekber” dedi. Bunu duyan arkadaşlar da yüksek sesle tekbir aldılar. Bu durum karşısında Allah Rasulü: “Ey insanlar! Sizin dua ettiğiniz (Yani Allah) ne sizden uzaktır ve ne de sağırdır” Buyurarak dua ederken bağırmanın doğru olmadığını hatırlattı.
ALLAH AŞIRI GİDENLERİ SEVMEZ
İsra suresinde Rabbimiz “Namazda ne fazla bağır, ne de sesini gizle, yani orta derecede oku”, Araf suresinde ise “Rabbinize gönülden ve gizlice yalvarın” diyerek bağırmanın doğru olmadığını tavsiye eder.
Dua etmenin bir başka kuralı da dua ederken yapmacık sözlerden kaçınmaktır. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifte “İleride duada haddini aşan cemaatler türeyecektir” buyurur. Rabbimiz de “O (Allah) aşırı gidenleri sevmez” ilahi kelamıyla bizleri şiirimsi, kafiyeli sözler yerine daha çok içten geldiği şekilde duaya yönlendirir. Tevazu ve huşuyla yapılanın makbul olduğunu anlatır.
Huşu içerisinde, Allah’tan korkarak ve kabul olunacağına kesin inanarak dua etmek duanın bir başka kuralıdır. Enes (ra) peygamberimizin bizleri oldukça düşündürecek olan hadisini naklediyor. Allah Rasulü buyurdular ki, Allah’ü Tala bir kulunu sevdiği zaman, yalvarışını duymak için, onu bazı dertlere mübtela eder. Yani ona bazı dertler verir.
“Şayet kişi zevku sefa içerisinde, bir eli yağda, bir eli balda bir hayat sürüyorsa, bu durum hep böyleyse dostların bu hadisi şerif üzerinde biraz düşünmeleri gerekir” diye düşünüyorum.
ŞEYTANIN DUASINI BİLE
Bir başka kuralda duada çok azimli ve kararlı olmaktır. Azim ve kararlılık duanın kabul olunmasına bir sebeptir. Kusurlarımızın hatalarımızın çokluğu, onu Rabbimizden istememize engel olmamalıdır. Süfyan bin Uyeyne diyor ki, Allah (cc) şeytanın “Allah’ım bana dirilmeye kadar mühlet ver” duasını bile kabul etmiştir.
Sevgili dostlar! Üçayları, Rabbimizin lutfettiği bir kampanya dönemi olarak kabullenerek, dualarımızla O’nun kapısını çalalım ve yukarıda ki kurallara uyarak dualarımızla affımızı isteyelim.
Peygamberimizin sıkça yaptığı şu duasıyla bitirelim “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, çaresiz bir duruma düşüp kara kara düşünmekten ve kabir azabından sana sığınırım” amin. Üçaylarınızı ve regaib kandilinizi tebrik ediyor, nice üç aylara ulaşmamızı Rabbimden niyaz ediyorum. Hayırlı cumalar.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ben böyle kaymakam görmedim Ben böyle kaymakam görmedim

Torbalı’ya Aralık 2016 tarihinde atanan Kaymakam Kadir Sertel Otcu; çalışkanlığı, mütevazılığı, iyi bir bürokrat oluşu, yardımseverliği...

Atilla Kaya sevgisi Atilla Kaya sevgisi

MALUM, gündemimiz seçim… Bu seçim öncesi en çok konuşulan nedir diye soracak olursanız, kuşkusuz Torbalılı milletvekili Atilla Kaya'nın...

Merhaba! Merhaba!

Duanın adabının üçüncüsü ise dua ederken kıbleye doğru yönelmek ve bu halde iken ellerimizi semaya kaldırmaktır. Ellerimizi koltuklarım...

Anons araçları tepki çekiyor Anons araçları tepki çekiyor

SİYASİ partilerin giydirilmiş araçları, tepelerinde devasa hoparlör sistemi ile ilçenin sokaklarını karış karış geziyor. Bangır bangır ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Seçime hazırız! Seçime hazırız!

Yaklaşık 2 ay süren seçim maratonunun sonuna gelindi.Yarın s...

Türkiye’nin tanıdığı noter Türkiye’nin tanıdığı note...

Daha önce Ankara’da 46. Noterlikte Başkâtip olarak görev yap...

CHP’li kadınlar tam gaz CHP’li kadınlar tam...

Torbalı'nın çeşitli bölgelerinde 81 ayrı alanda kurulacak ol...

Sandık görevlileri eğitimden geçti! Sandık görevlileri eğitim...

Torbalı İlçe Yüksek Seçim Kurulu tarafından yarın gerçekleşt...

Borsa yükseldi dolar geriledi Borsa yükseldi dolar geri...

Seçim öncesi son işlem gününde Borsa İstanbul'da BIST 100 en...

3 milyar dolarlık dev santral 2023’te devrede 3 milyar dolarlık dev san...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın son başvurularını 23...

Torbalı’nın en büyük  beyaz eşya mağazası açıldı Torbalı’nın en büyük bey...

Yerli üretimin gururuyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın ...

Başbakan izdihamı! Başbakan izdihamı!

Başbakan Binali Yıldırım son mitingini seçime 1 gün kala Ayr...

Ayrancılar’da noter  sayısı ikiye çıktı Ayrancılar’da noter sayı...

Ufak alım­ sa­tım ve vekâ­let işlemi için da­ha ön­ce 12 km ...

İpekli STK’ları ziyaret etti İpekli STK’ları ziyaret e...

TÜRKİYE, Pazar günü sandık başına gidiyor. Yarından sonra tü...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan