Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Uygur tabandaki gücünü pekiştirdi

CHP’de delege seçimleri tüm hızıyla sürüyor. Son güne kadar iki listenin çıkmasına kesin gözüyle bakılan teşkilatta yaşanan sürpriz hamle siyaset gündemini bir anda değiştirdi.  İlçe Başkanı İsmail Uygur’a karşı mücadele veren Övünç Demir ani bir karar ile ilçe kongresi yapılan delege seçimlerinde aday çıkarmayacağını açıkladı.

14 Eylül 2017 - 9:44 'de eklendi ve 378 kez görüntülendi. A+A-

Uygur tabandaki gücünü pekiştirdi
300Reklam

Aslında bu durum mücadelesi ile her kesimden taktir toplayan genç siyasetçiden pek beklenmiyordu. Açıkçası basın mensupları olarak biz bile ters köşe olduk. Ama bu durumun Uygur’un tabandaki gücünü pekiştirdiğini ve 2009’da partisinin belediye başkan adayı olması yönündeki ihtimalini güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

“Uygur taban siyaseti yapıyor. Buna karşı rakibi Demir ise Ankara’da tepeden inmeye çalışıyor” algısı kamuoyunda mevcut. Demir kongrede aday olmamakla bu eleştiriye katkı koydu diyebiliriz. Çünkü rakibi, onunla yarışa girmedi, delegeyi ikna etmeye çalışmadı.

Aslında 3 yıl önce parti kongresinde Uygur’a karşı aday olmuş ve delegenin yüzde 40’nı seçtirmeyi başarmıştı. Bu da kendisine büyük bir teveccühün oluşmasını sağlamıştı. Ama son kararı kendi taraftarlarını bile hayal kırıklığına uğrattı diyebiliriz.

Övünç Demir bu eleştiriyi perdelemek için AK Parti belediye başkanına ciddi eleştirilerde bulunup Uygur belediyeciliğinin daha iyi olduğunu söylüyor. Hatta daha da ileri gidip Uygur’un A takımında yer alan Sefer İpekli, İbrahim Özel ve Yıldız Sivrikaya’ya methiyelerde bulunması ise kendi taraftarını üzmüşe benziyor. Neticede mevcut kadro iyi yönetiyorsa ortaya çıkmanın bir manası yok. Aslında bu tür hamleler iyi analiz edilip atılmalı. Yoksa adama çıkıp demezler mi, “Bugünkü belediyeyi eleştirirken Uygur’u örnek gösteriyorsan neden yeni bir aday arıyoruz?”

Tavan mı, taban mı?

Şimdi CHP’de bütün mesele şu ikilime sıkışmış durumda. Parti tabanın dediği mi olacak yoksa tavanın yanı genel merkezin mi dediği olacak? Şu bir gerçek Uygur tabanda rakipsiz. Teşkilatta muazzam bir ağırlığı var. Delege seçiminde ne derse, kimi yazarsa o seçilir. Partisinin gençlik kollarından, 70’li yılar mücadelesinden gelen bir isim. Teşkilata emek vermiş… Övünç Demir ise kendi mahallesindeki 56 delegenin arasına bile giremedi. Ama Ankara’da gücü var. Adalet Yürüyüşünde Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından örnek gösterilen birisi. Partinin Genel Merkez koridorlarında Uygur’dan daha fazla tanınıyor.

İşte bu denklemde Torbalı CHP’nin kaderi nasıl şekillenecek? Taban mı, tavan mı? Bu sorunun cevabı 2018 yılının sonuna kadar tartışılacak. Tabi parti İzmir ve ilçeleri için ön seçim kararı alırsa o zaman Uygur’a gün doğmuş olacak, çünkü parti üyeleri ve delegelerdeki ağırlığı had safhada. Uygur, kongre sürecinde partiyi tek vücut arkasına almayı başardıktan sonra sahaya çıkıp belediye başkan adaylığını açıklayıp çalışmalara başlamayı planlıyor.

Mücadele ederek kazandı

Şimdi bu noktada bir tespit daha yapmamız gerekiyor. Madem CHP ile başladık, öyle de bitirelim. Bir kere, siyasetçinin kaybetmekten korkmaması gerekiyor. Demir’in geçen kongrede Uygur’un karşısına aday çıkması çok önemliydi. Cesaret gösterdi, ‘ben varım’ dedi. Seçimi kaybetti ama siyasette kazandı. Bu kongrede aday olmaması ise ciddi handikap. Yarışmayı göze alamadı, şeklinde yorumlara muhatap oldu…

Uygur bu süreçte şov yapacak. Haklı olarak karşısına liste çıkarılamamasının rahatlığı ile delegenin kalbine temas edecek. ‘Sizin onayınızı almadan bu işler olmaz’ diyecek.. Şu an ona bir pas verildi. Gole çevirmek için uygun zemini es geçmeyecek kadar tecrübeli bir siyasetçidir kendisi..

Övün Demir ise basın ve sosyal medya üzerinden gündem değiştirmeye çalışsa da karşılığı zayıf kalacak. Kaybede kaybede biriktiren siyasetçiler var. Atilla Kaya iki dönem Belediye Başkan adaylığı için mücadele etti. Bu durum kendisine milletvekilliği yolunu açtı. Adnan Yaşar Görmez partinin kuruluşundan beri mücadele ediyor. Uygur Belediye Başkanı seçilmeden önce bir kere başkan adayı oldu, kaybetti. Siyasette kaybeden çoğu zaman kazanır, ama cesareti ortaya koymak ve mücadeleyi göze almak gerekiyor.

Bu noktada Övünç Demir, Uygur’a karşı yumuşak politikasını sürdürüp genel merkez katında arayışlarını sürdürecektir, diye düşünüyorum.  Bu ikilinin mücadelesi nasıl sonuçlanacak zaman gösterecek…

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk Telekom logar kapağı pimi çekilmiş bir bomba Türk Telekom logar kapağı pimi çekilmiş ...

Torbalı Mahallesi Dokuz Eylül Caddesi üzerinde yıllardır hizmet veren Asil Market’i bilmeyen yoktur. Market sahibi İbrahim Karabacak ağ...

Müşteri burada temsilci nerede? Müşteri burada temsilci nerede?

Müşteri hizmetlerine bağlanmak istediğim halde bir türlü karşıma muhatap bulamıyorum. Telefon operatörleri olsun veya bankaların müşter...

Anket bombası Anket bombası

ÖNCEKİ gün Torbalı’da yaşayan hemen hemen herkesin telefonuna şu mesaj geldi: Torbalı Belediye Başkanından memnun musunuz? Mesajın üzer...

Gazeteciye ters kelepçe ve gözaltı Gazeteciye ters kelepçe ve gözaltı

Aslında bu durum mücadelesi ile her kesimden taktir toplayan genç siyasetçiden pek beklenmiyordu. Açıkçası basın mensupları olarak biz ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Teşkilatlarda yerel seçimin  yol haritası şekilleniyor Teşkilatlarda yerel seçim...

AK Parti İl Başkanının ardından, CHP, MHP ve İyi Parti İl Te...

Yazıbaşı’lı pizza  pizza artık Avrupalı Yazıbaşı’lı pizza pizza ...

ABD ile yaşanan ekonomik krizin ardından yabancı yatırımcıla...

Büyük vurgun! Büyük vurgun!

Son ayların en büyük vurgunu Ayrancılar'da gerçekleşti. Bir ...

Adıyaman kırsalında çatışma: 4 şehit Adıyaman kırsalında çatış...

Adıyaman’da el yapımı patlayıcıyla yapılan saldırı sonucu bi...

Türk Telekom logar kapağı pimi çekilmiş bir bomba Türk Telekom logar kapağı...

Torbalı Mahallesi Dokuz Eylül Caddesi üzerinde yıllardır hiz...

106 ülkede yüz güldürecek! 106 ülkede yüz güldürecek...

Yeryüzünün iyilik merkezi olarak bilinen, insanlığa evrensel...

Tatlı telaş gecikti! Tatlı telaş gecikti!

Zamansız etkili olan yağışların etkilendiği ilk ürün olan do...

Zaman ayrışma değil, bütünleşme zamanı Zaman ayrışma değil, bütü...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 24 yıl boyunca memur olarak ...

Kurban pazarında  işler çok durgun Kurban pazarında işler ç...

1 hafta kalan Kurban Bayramı nedeniyle dolup taşması gereken...

Kurban Bayramı’nda piyasaya sürülecekti Kurban Bayramı’nda ...

Torbalı polisi tarafından jandarmanın gözetiminde Yazıbaşı'd...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan