Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Uygur’un dönüşü

DÜN itibari ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin Belediye Başkan adayı Parti Meclisi’nin onayı ile İsmail Uygur olarak oldu.

29 Ocak 2019 - 13:01 'de eklendi ve 648 kez görüntülendi. A+A-

Uygur’un dönüşü

Bu durum aslında bir dönüş olarak nitelendirebilir. Birincisi geçtiğimiz hafta CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) İsmail Uygur’u değil Övünç Demir’in ismini onayladı. Tam bir hafta boyunca Ankara’da kamp kuran Uygur kelimenin tam manası ile adaylığı söke söke aldı. Yani Uygur parti içerisinde gitti sonra geri geldi. İkinci dönüşü ise 5 yıl önce aday olamamıştı. Mahkeme kararını uygulamadığı için aldığı ceza adaylığına engel olmuştu. Aslında Uygur’un siyasi yaşamında bu tarz gidiş ve gelişler ilk değil. 2009 yılında Belediye Başkanlığının ikinci dönemine yeniden aday olmak istemişti. Fakat genel merkez Dr. İbrahim Öz’ü aday göstermişti. Uygur o dönemde yine geçtiğimiz hafta verdiği mücadeleye benzer bir mücadele verip ikinci kez aday gösterilip yeniden belediye başkanı seçilmeyi başarmıştı.

GÖZLER İYİ PARTİ’DE

Ak Parti’nin adayı Adnan Yaşar Görmez 5 Ocak’da açıklanmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi ise adayını dün açıkladı. Şimdi gözler İyi Parti’de. Torbalı İyi Parti’nin İzmir’de aday çıkaracağı 5 ilçe arasında yer alıyor. Kimin aday olacağı bu hafta netleşecek. İlçe başkanı Baki Akyüz 2-3 aday arasında tercih yapacaklarını söyledi. Bu arada bundan 1 ay önce CHP’nin Torbalı’yı İyi Parti’ye bıraktığı iddia edilmişti. Köprünün altından çok sular aktı. Torbalı gitti, geldi. An itibari ile Millet İttifakı’nın sağlanamadığını söyleyebiliriz. Ama bu hafta yeni bir gelişme olabilir mi? Siyaset bu, olmaz diye bir şey yok. Kâğıtlar yeniden karılabilir. Seçimin sonucunu partiler arası ittifaklar ve gösterilen adaylar belirleyecektir. Seçime 2 ay kala, yapılacak kampanya, adayların performansı ve partilerin ülke genelindeki durumu Torbalı’nın yeni dönemini belirleyecektir.

HDP’de sessizlik hakim

Yerel seçim için hazırlıklarını hızlandıran HDP; İstanbul, Ankara ve İzmir’in de olduğu 7 büyükşehirde aday göstermeme kararı aldı. HDP, hafta sonu Genel Merkez binasında üst üste gerçekleştirdiği Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarında, yerel seçimlerde batı illerine dair izleyecekleri stratejiyi belirledi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre; HDP, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Ankara, Mersin, İzmir ve İstanbul olmak üzere toplamda yedi büyükşehirde aday göstermeyecek. HDP’nin bu illerde CHP’ye destek vermesi bekleniyor. Torbalı’da da sessizlik hakim. İlçe Başkanı Gülcan Kızıldağ, adaylara göre bir karar vereceklerini söylüyor. Aday göstermeme kararını resmi bir dille getirmekten kaçınıyor ve bir hafta içinde durumu netleştireceklerini ifade ediyor. İyi Parti ve HDP’nin durumunun netleşmesi ile siyasetin gündemi de değişecektir.

KAVŞAK SORUNUNA EL ATILMASI LAZIM

İlçemizde ki kavşak sorunları neden bitmiyor, çözümlenmiyor? Kavşak sorunumuz çözülmediği gibi, caddenin iki tarafı, özellikle çıkışlar kapatıldığı, görüş alanı daraldığı için tehlike ve kaza sayısı da artıyor.

Kavşaklarda, caddelerde devleti arıyoruz! Ya bu konuyu çözün veya izin verin bir hayırsever bulalım. Buralarda meydana gelen, maddi manevi kazaların sayısı açıklansın gerçekleri görün, olay daha iyi anlaşılmış olur

Vatandaşlara yazık değil mi?

Nüfus artışıyla beraber trafik sorunumuzda büyüdü, keyfi ve düzensiz hareket eden sürücülerin sebep olmaları nedeniyle ana caddelerde araç kullanmak işkence oldu. Birçok il ve ilçede vatandaşlara tek yönlü ama kısa süre alışveriş için park imkânı tanınıyor, bizde de olduğu söyleniyor.

Oysa caddelerimizin iki tarafı da keyfi olarak yön gözetilmeden araçlarla dolu hatta bazı kaldırımlar bile kapatılıyor.

Ana caddelerde bir yayanın karşıya geçmesi bile zor olmuş. Tabii ki önce içtenlikle saygı, sonra kurallar geliyor ama nerede!

Öncelikle, sürücü kurslarımızın adaylara park konusunu ve saygılı sürücülüğü anlatmaları gerekiyor. Kavşak ve ana caddelerde trafik sorunu çok ciddi ve önem arz ediyor. Bu günler tam zamanı değil mi?

Yerel seçimlere sayılı günler kalmış, keseler imkanlar ardına kadar açık, hangi aday veya parti bu önemli sorunu çözerse şaşaalı bir açılış yaptıralım, parlak sözler uçan balonlar ortamı süsler mesele kapanır insanlar rahat eder.

Bu fırsat bir daha ele geçmez, aksi taktirde daha çok bekleriz…

 

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kayaanıt ‘Hizmet’ için aday Kayaanıt ‘Hizmet’ için aday

Karakuyu’nun belde belediyesi olduğu dönemde meclis üyeliği yapan Mehmet Kayaanıt, Gazi Mustafa Kemal Mahalle Muhtarlığı’na adaylığın...

Kılıçdaroğlu iddialı konuştu Kılıçdaroğlu iddialı konuştu

SEÇİME 15 günden az bir zaman kaldı. Doğal olarak seçimle yatıp seçimle kalkıyoruz. Milletvekilleri ve bakanlar daha çok mesai yapmaya ...

Hani gürültü kirliliği olmayacaktı? Hani gürültü kirliliği olmayacaktı?

SEÇİM geldi kapıya dayandı.. 15 gün sonra dananın kuyruğu kopacak....

Ata muhtar iddialı Ata muhtar iddialı

Torbalı’da yerel seçim rüzgarı, sürenin daralmasıyla birlikte iyiden iyiye esmeye başladı. 17 yıl önce Cumhuriyet Mahallesi'nin mahalle...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Komşular mahkemelik Komşular mahkemelik

İlçenin dört bir yanında apartmanlar yükselirken, artık orta...

Emine Bulut cinayetinin ardından korkunç paylaşım yapmıştı… Emine Bulut cinayetinin a...

Torbalı'da, Emine Bulut cinayeti hakkında, sosyal medya üzer...

Son kerpiç evler Son kerpiç evler

Son 5 yılda yüzlerce binanın yükseldiği Torbalı’da müteahhit...

Hazırlıklar tamamlandı Hazırlıklar tamamlandı

Bugün Torbalı Belediyesi tarafından Karakızlar Mahallesinde ...

“Benim eşimin sonu da böyle olacak” “Benim eşimin sonu da böy...

Torbalı’da ikamet eden ve eşiyle boşanma sürecinde olan bir ...

Yeni sezonda balıkçının umudu lüfer Yeni sezonda balıkçının u...

"Vira Bismillah" demek için hazırlıklarını tamamlayarak av y...

Dünyada yaklaşık 132 milyon kişi yardıma muhtaç durumda Dünyada yaklaşık 132 mily...

Dünyada bu yıl 42 ülkeden yaklaşık 132 milyon kişinin insani...

Okul servis ücretinde yüksek fiyat kurnazlığına dikkat Okul servis ücretinde yük...

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, okul...

Yangın mesaisine devam Yangın mesaisine devam

İzmir'de üç ilçeye yayılan ve ilk belirlemelere göre 500 hek...

Zeytin cenneti Torbalı Zeytin cenneti Torbalı

1.566.830 adet zeytin ağacının bulunduğu Torbalı, tam bir ze...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan