Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Yatırım kredileri daha çok pay alacak

210 milyarlık kredi hacmini geride bırakan Kredi Garanti Fonu (KGF) sistemine yeni model geliyor. Başbakan Yardımcısı Şimşek, yeni modelle teminat yetersizliği nedeniyle krediye ulaşamayan ihracatçı, yatırımcı, teknoloji ve inovasyona yönelen işletmelerin finansman imkânlarına katkı sağlayacaklarını belirtti

07 Ağustos 2017 - 13:00 'de eklendi ve 151 kez görüntülendi. A+A-

Yatırım kredileri daha çok pay alacak
300Reklam

Türkiye’de özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik faaliyetlerini canlandırma amacı taşıyan Kredi Garanti Fonu (KGF) 210 milyarlık kredi hacmini geride bıraktı. Yaklaşık 320 bin işletmenin kredi kullandığı Kredi Garanti Fonu sistemine yeni model geliyor. Yeni modelle yatırım kredilerinin sistemden daha fazla pay alması sağlanacak. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni modelle teminat yetersizliği nedeniyle krediye ulaşamayan ihracatçı, yatırımcı, teknoloji ve inovasyona yönelen işletmelerin finansman imkânlarına katkı sağlayacaklarını belirtti. Şimşek, istihdam, üretim yaratan projelere Kalkınma Bankası’yla birlikte Hazine üzerinden de gerekli desteğin verileceğini söyledi.

SIKI DENETİM VAR

Kredi Garanti Fonu kredilerinin yaklaşık yüzde 75’i özel sermayeli, yüzde 23’ü kamu, yüzde 2’si de katılım bankaları tarafından kullandırıldı.
Kullandırılan kredilerin yüzde 90’ı küçük ve orta boy işletmeler, yüzde 10’u KOBİ dışı olup, toplam kredilerin yüzde 66’sı mikro ve küçük işletmelere verildi. Fon’un kefil olduğu kredi miktarı, denetimi, istihdam ve kalkınmaya katkısı ile bankacılıkta rekabete etkilerine ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, şu bilgileri verdi:

YÜZDE 64’Ü YENİ MÜŞTERİ:

Mayıs 2017 itibariyle Hazine destekli kefaletle verilen kredilerin yüzde 64’ü yeni müşteriye kullandırıldı. Yüzde 19’u ilave kredi olarak gerçekleşti, yüzde 3’ü de mevcut kredilerin teminatlandırılması şeklinde gerçekleşti.

5 AYDA 130 MİLYAR:

KGF aracılığıyla verilen Hazine destekli kefaletler kapsamında 2009-2016 yıllarında 9 milyar 862 milyon lira kredi kullandırıldı. Sadece 1 Ocak- 31 Mayıs 2017 döneminde 130 milyar 787 milyon lira kredi temini sağlandı. Ticari krediler içindeki Fon teminatı ile kullandırılan kredilerin payı 30 Nisan itibariyle yüzde 7.61 oranında gerçekleşti.

KEFALET TUTARI HIZLA ARTTI: 2010’da 147 milyon, 2011’de 538 milyon, 2012’de 845 milyon, 2013’te 1.1 milyar, 2014’te 1.3 milyar, 2015 1.8 milyar, 2016’da 5 milyar lira Hazine destekli kefalet verildi.

FON’A SIKI TAKİP: KGF A.Ş yılda bir kez bağımsız denetimden geçiyor ve raporlar Hazine değerlendirmesine sunuluyor. Kefaletlere ilişkin denetimler Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından yapılıyor. BDDK da rutin denetimlerini yaparken, Hazine kefaletleri ile ilgili işlemler kapsamında Sayıştay da denetim gerçekleştiriyor.

İŞLETME KREDİSİ BAŞI ÇEKİYOR: Hazine destekli kefaletlerin mevzuat çerçevesindeki amacı, başta KOBİ’ler ve ihracatçılar olmak üzere firmaların finansmana erişimini kolaylaştırarak ekonomik faaliyetin canlandırılması.. Bu kapsamda verilen kredilerin çoğunlukla işletme kredisi şeklinde kullanıldığı görülüyor.

BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEK:

Bu yılın ilk çeyreğinde görülen büyümede alınan diğer tedbirlerin yanı sıra kredi genişlemesinin de etki ettiği görülmektedir. Ekonomik büyümenin istihdam üzerindeki olumlu etkisi önümüzde aylarda daha açık görülebilecek.

DESTEKLER HIZLA ARTIYOR:

Teminat yetersizliği nedeniyle finansmana erişimde sorun yaşayan işletmelerin kredilere kolay ulaşması, 2017 yılı içinde yapılan düzenlemeler ile Hazine desteğine ilişkin limitlerin artırılması Hazine destekli kefaletlerin hızlı artış göstermesini sağladı.

YENİ MODEL GELİYOR:

İki yıl içinde yaşanan konjonktürel gelişmeler nedeniyle zorlaşan finansman koşulları hem bankacılık hem de reel sektörün kefalet sistemine olan ihtiyacını artırdı. Yeni fon modeliyle teminat yetersizliği nedeniyle krediye ulaşamayan ihracatçılar, yatırımcılar, teknoloji ve inovasyona yönelik KOBİ’lerin kredi imkânlarına katkı sağlanacak.

BÜTÜN RİSKLER DİKKATE ALINIYOR

Hazine destekli kefaletlerin tazmin işleminde kullanılmak üzere KGF A.Ş’ye ilgili gider bütçesinden aktarım yapılıyor. Bütçe yıl bazında öngörülen kefalet riski dikkate alınarak hesaplanıyor. Buna göre bütçeye ödenek konuluyor.

REKABETE OLUMSUZ ETKİSİ YOK

(Fon ‘un bankacılıkta rekabet ortamına etkisi) Orta ve uzun dönemde olumsuz bir etkisi bulunmuyor. Hazine destekli kefaletler kapsamında oluşan tarihsel tazmin oranı yüzde 4-4.5 seviyelerinde gerçekleşti. Maksimum tazmin oranı da % 7 olarak uygulanıyor.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Akbıyık’tan davet  ‘Gelin birlikte siyaset yapalım’ Akbıyık’tan davet ‘Gelin birlikte siyas...

Mart ayında gerçekleşecek olan ilçe kongresi öncesinde bir basın açıklaması yapan AK Parti Torbalı İlçe Başkanı Hasan Akbıyık, partide ...

Kaçak sigara deposuna baskın Kaçak sigara deposuna baskın

İlçe Jandarma Komutanlığı büyük bir başarıya daha imza attı. Pancar Mahallesi bölgesinde bulunan bir depoda kaçak sigara üretimi ihbarı...

Tüm işlemler tek merkezde Tüm işlemler tek merkezde

Şirket kuruluşlarıyla ticaret sicil harçlarının tahsilinin yanı sıra rekabet kurumu payı ve ilan ücretleri tahsil işlemlerini de artık ...

Engelli çocuklarına  gözleri gibi bakıyor Engelli çocuklarına gözleri gibi bakıyo...

Torbalı’da yaşayan ve 45 yıl önce hayatlarını birleştiren yaşlı bir çift, bu süre zarfında 4 kız çocuğu sahibi oldu. Çocuklarının tamam...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
Akbıyık’tan davet  ‘Gelin birlikte siyaset yapalım’ Akbıyık’tan davet ‘Gelin...

Mart ayında gerçekleşecek olan ilçe kongresi öncesinde bir b...

Kaçak sigara deposuna baskın Kaçak sigara deposuna bas...

İlçe Jandarma Komutanlığı büyük bir başarıya daha imza attı....

Tüm işlemler tek merkezde Tüm işlemler tek merkezde...

Şirket kuruluşlarıyla ticaret sicil harçlarının tahsilinin y...

Engelli çocuklarına  gözleri gibi bakıyor Engelli çocuklarına gözl...

Torbalı’da yaşayan ve 45 yıl önce hayatlarını birleştiren ya...

Abdülhamid Torbalı’ya geliyor Abdülhamid Torbalı’ya gel...

Oyuncu ve yönetmen Ahmet Yenilmez, 2. Abdülhamid Han'ı merke...

‘300 koyun projesi’ için başvurular başladı ‘300 koyun projesi’ için ...

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce (TİGEM) sözleşme imzala...

10 bin 500 lise mezunu memur olarak alınacak 10 bin 500 lise mezunu me...

Kamu kurumu ve kuruluşlarında eksiklikleri gidermek için Şub...

Ocak’ta 97 bin konut satıldı Ocak’ta 97 bin konut satı...

Türkiye genelinde Ocak ayında 97 bin 19 konut satıldı. Geçen...

AK gençler, İzmir’in yeni  patronunu ziyaret etti AK gençler, İzmir’in yeni...

AK Parti Torbalı Gençlik Kolları yönetimi, AK Parti İzmir İl...

Çaybaşı’da helikopter  ve drone destekli  narkotik operasyonu Çaybaşı’da helikopter ve...

İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik ekipleri, havadan helikopt...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan