Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Yatırım kredileri daha çok pay alacak

210 milyarlık kredi hacmini geride bırakan Kredi Garanti Fonu (KGF) sistemine yeni model geliyor. Başbakan Yardımcısı Şimşek, yeni modelle teminat yetersizliği nedeniyle krediye ulaşamayan ihracatçı, yatırımcı, teknoloji ve inovasyona yönelen işletmelerin finansman imkânlarına katkı sağlayacaklarını belirtti

07 Ağustos 2017 - 13:00 'de eklendi ve 312 kez görüntülendi. A+A-

Yatırım kredileri daha çok pay alacak
300Reklam

Türkiye’de özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik faaliyetlerini canlandırma amacı taşıyan Kredi Garanti Fonu (KGF) 210 milyarlık kredi hacmini geride bıraktı. Yaklaşık 320 bin işletmenin kredi kullandığı Kredi Garanti Fonu sistemine yeni model geliyor. Yeni modelle yatırım kredilerinin sistemden daha fazla pay alması sağlanacak. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yeni modelle teminat yetersizliği nedeniyle krediye ulaşamayan ihracatçı, yatırımcı, teknoloji ve inovasyona yönelen işletmelerin finansman imkânlarına katkı sağlayacaklarını belirtti. Şimşek, istihdam, üretim yaratan projelere Kalkınma Bankası’yla birlikte Hazine üzerinden de gerekli desteğin verileceğini söyledi.

SIKI DENETİM VAR

Kredi Garanti Fonu kredilerinin yaklaşık yüzde 75’i özel sermayeli, yüzde 23’ü kamu, yüzde 2’si de katılım bankaları tarafından kullandırıldı.
Kullandırılan kredilerin yüzde 90’ı küçük ve orta boy işletmeler, yüzde 10’u KOBİ dışı olup, toplam kredilerin yüzde 66’sı mikro ve küçük işletmelere verildi. Fon’un kefil olduğu kredi miktarı, denetimi, istihdam ve kalkınmaya katkısı ile bankacılıkta rekabete etkilerine ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, şu bilgileri verdi:

YÜZDE 64’Ü YENİ MÜŞTERİ:

Mayıs 2017 itibariyle Hazine destekli kefaletle verilen kredilerin yüzde 64’ü yeni müşteriye kullandırıldı. Yüzde 19’u ilave kredi olarak gerçekleşti, yüzde 3’ü de mevcut kredilerin teminatlandırılması şeklinde gerçekleşti.

5 AYDA 130 MİLYAR:

KGF aracılığıyla verilen Hazine destekli kefaletler kapsamında 2009-2016 yıllarında 9 milyar 862 milyon lira kredi kullandırıldı. Sadece 1 Ocak- 31 Mayıs 2017 döneminde 130 milyar 787 milyon lira kredi temini sağlandı. Ticari krediler içindeki Fon teminatı ile kullandırılan kredilerin payı 30 Nisan itibariyle yüzde 7.61 oranında gerçekleşti.

KEFALET TUTARI HIZLA ARTTI: 2010’da 147 milyon, 2011’de 538 milyon, 2012’de 845 milyon, 2013’te 1.1 milyar, 2014’te 1.3 milyar, 2015 1.8 milyar, 2016’da 5 milyar lira Hazine destekli kefalet verildi.

FON’A SIKI TAKİP: KGF A.Ş yılda bir kez bağımsız denetimden geçiyor ve raporlar Hazine değerlendirmesine sunuluyor. Kefaletlere ilişkin denetimler Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından yapılıyor. BDDK da rutin denetimlerini yaparken, Hazine kefaletleri ile ilgili işlemler kapsamında Sayıştay da denetim gerçekleştiriyor.

İŞLETME KREDİSİ BAŞI ÇEKİYOR: Hazine destekli kefaletlerin mevzuat çerçevesindeki amacı, başta KOBİ’ler ve ihracatçılar olmak üzere firmaların finansmana erişimini kolaylaştırarak ekonomik faaliyetin canlandırılması.. Bu kapsamda verilen kredilerin çoğunlukla işletme kredisi şeklinde kullanıldığı görülüyor.

BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEK:

Bu yılın ilk çeyreğinde görülen büyümede alınan diğer tedbirlerin yanı sıra kredi genişlemesinin de etki ettiği görülmektedir. Ekonomik büyümenin istihdam üzerindeki olumlu etkisi önümüzde aylarda daha açık görülebilecek.

DESTEKLER HIZLA ARTIYOR:

Teminat yetersizliği nedeniyle finansmana erişimde sorun yaşayan işletmelerin kredilere kolay ulaşması, 2017 yılı içinde yapılan düzenlemeler ile Hazine desteğine ilişkin limitlerin artırılması Hazine destekli kefaletlerin hızlı artış göstermesini sağladı.

YENİ MODEL GELİYOR:

İki yıl içinde yaşanan konjonktürel gelişmeler nedeniyle zorlaşan finansman koşulları hem bankacılık hem de reel sektörün kefalet sistemine olan ihtiyacını artırdı. Yeni fon modeliyle teminat yetersizliği nedeniyle krediye ulaşamayan ihracatçılar, yatırımcılar, teknoloji ve inovasyona yönelik KOBİ’lerin kredi imkânlarına katkı sağlanacak.

BÜTÜN RİSKLER DİKKATE ALINIYOR

Hazine destekli kefaletlerin tazmin işleminde kullanılmak üzere KGF A.Ş’ye ilgili gider bütçesinden aktarım yapılıyor. Bütçe yıl bazında öngörülen kefalet riski dikkate alınarak hesaplanıyor. Buna göre bütçeye ödenek konuluyor.

REKABETE OLUMSUZ ETKİSİ YOK

(Fon ‘un bankacılıkta rekabet ortamına etkisi) Orta ve uzun dönemde olumsuz bir etkisi bulunmuyor. Hazine destekli kefaletler kapsamında oluşan tarihsel tazmin oranı yüzde 4-4.5 seviyelerinde gerçekleşti. Maksimum tazmin oranı da % 7 olarak uygulanıyor.

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İşitme kaybı olan Talha’nın çığlığı! İşitme kaybı olan Talha’nın çığlığ...

İşitme kaybı yaşayan ve biyonik kulak (koklear implant) takılması gereken Talha Erel (2,5), ameliyatların durması nedeniyle mağdur oldu...

Serbes, 1 yıl sonra serbest Serbes, 1 yıl sonra serbest

MHP’nin af teklifi cezalarda 5 yıllık indirim sağlıyor. 163 bin kişinin yararlanacağı teklif sayesinde, alkollü kullandığı aracıyla 3 k...

Başvurular alınmaya başladı Başvurular alınmaya başladı

İlçemizin kalkınmasında önemli bir rol üstlenen ve bölgede yaklaşık 700 bin nüfusa hitap eden Torbalı İŞKUR, 'İşbaşı Eğitim Programı' k...

Tosun’a benzerlik  kabusu oldu Tosun’a benzerlik kabusu oldu

“Tosun” lakaplı Çiftlikbank dolandırıcısı Mehmet Aydın'a benzerliğiyle dikkat çeken Torbalılı lise öğrencisi Tamer Kurtuldu'nun fotoğra...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Solmazlar İnşaat
SON EKLENEN HABERLER
İşitme kaybı olan Talha’nın çığlığı! İşitme kaybı olan Talha&#...

İşitme kaybı yaşayan ve biyonik kulak (koklear implant) takı...

Serbes, 1 yıl sonra serbest Serbes, 1 yıl sonra serbe...

MHP’nin af teklifi cezalarda 5 yıllık indirim sağlıyor. 163 ...

Başvurular alınmaya başladı Başvurular alınmaya başla...

İlçemizin kalkınmasında önemli bir rol üstlenen ve bölgede y...

Tosun’a benzerlik  kabusu oldu Tosun’a benzerlik kabusu...

“Tosun” lakaplı Çiftlikbank dolandırıcısı Mehmet Aydın'a ben...

Zil çaldı Zil çaldı

ERNEST Hemingway,  “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” adlı romanınd...

Yakalanan banka müdürü: Beni nasıl buldunuz? Yakalanan banka müdürü: B...

Antalya’da "Ucuz döviz alıyorum” vaadiyle topladığı yaklaşık...

AK Partili Şengül’den iddialı çıkış! AK Partili Şengül’d...

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, yerel seçim takvimi ...

Kurdukları stantta  ücretsiz kontrol yaptılar Kurdukları stantta ücret...

Geniş makine parkuru ile dikkat çeken ve bünyesinde Lassa, B...

Pırasada ilk verim alındı Pırasada ilk verim alındı...

Torbalılı üreticiler, yaz mahsullerini tamamlamasının ardınd...

Vefa İstanbul’da bir semt ismi değildir Vefa İstanbul’da bir semt...

“VEFA İstanbul’da bir semt ismi değildir.” Bu sözü geçtiğimi...

FOTO GALERİ
Lider Pen
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan