Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Yeniden yapılandırma için son şans

Kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenleme kapsamında ödemelerini zamanında yapmayarak haklarını kaybedenler, yarın gün sonuna kadar bu borçlarını ödemeleri halinde yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilecek.

27 Şubat 2019 - 15:17 'de eklendi ve 331 kez görüntülendi. A+A-

Yeniden yapılandırma için son şans

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Bazı Alacakların Yeniden  Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran ancak ödeme  yapmayarak hakkını kaybedenlere yeniden imkan tanınmıştı.

Buna göre, yapılandırma başvurusunda bulunulduğu halde 28 Aralık 2018  itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek kanun hükümlerini  ihlal eden borçlular, bu tutarları geç ödeme zammı ile birlikte yarın gün sonuna  kadar ödemeleri halinde, yapılandırma imkanından yararlanabilecek.  Uygulanacak  geç ödeme zammı, ihlale neden olan tutarların, ödenmesi gereken tarihten ödeme  tarihine kadar geçen süre için hesaplanacak.

Bu imkandan yararlanmak için ayrıca yazılı başvuruda bulunulmuş olması  gerekmiyor. Ancak söz konusu kişiler, daha önce elde etmiş olduğu katsayı  indirimlerden yararlanamayacak.

Öte yandan peşin ödeme seçeneğini tercih ederek borçlarını  yapılandıran ve kanun hükümlerini ihlal eden borçlulara da ödeme imkanı  sağlanırken, ödeme yapılmaması halinde bu kişiler yapılandırma hakkını  kaybedecek.

Getirilen bu imkan, yeniden yapılandırmaya ilişkin kanundan  yararlanmak üzere süresinde başvurmayanlara yeni bir başvuru hakkı vermiyor.

UZATILAN TAKSİTLERİN ZAMANINDA ÖDENMESİ GEREKİYOR

Bu arada yapılandırılan borçların Aralık 2018 ve Ocak 2019’da ödenmesi  gereken taksitlerinin ödeme süreleri de 28 Şubat’a kadar uzatılmıştı. Ancak 2019  yılı şubat ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme sürelerinde bir  değişiklik söz konusu olmayacak.

Uzayan ödeme süresi için herhangi bir zam, faiz uygulanmayacak ve  tercih edilen taksit süresine ilişkin katsayıda herhangi bir değişiklik  yapılmayacak. Uzatılan taksitlerin yarın da ödenmemesi halinde yapılandırma hakkı  iptal edilecek.

Yapılandırma imkanından yararlanmaya devam edilmesi için ilk iki  taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi zorunlu olduğundan, yarın gün sonuna  kadar söz konusu ödemelerin yapılması gerekiyor.

ÖDEMELERİN SON GÜNE BIRAKILMAMASI ÖNEM TAŞIYOR

Vergi dairelerinde yoğunlukla karşılaşmamak için ödeme işlemlerinin  son güne bırakılmaması önem taşıyor.

Ödemeler, mobil cihazlarda da kullanılabilen İnteraktif Vergi Dairesi  uygulamasından, Gelir İdaresi Başkanlığının “www.gib.gov.tr” internet sitesinde  yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden yapılabilecek.

Anlaşmalı bankaların şubelerinden, bu bankaların banka kartı/kredi  kartıyla, havale yöntemiyle ve yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait  kartlar ile ödeme yapmak mümkün olacak. PTT iş yerleri yanında vergi  dairelerinden de ödeme gerçekleştirilebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı vergi dairelerine 5 milyon 950 bin  136 mükellef başvururken, yaklaşık 70 milyar lira yapılandırılmıştı. Ancak 2  milyon 459 bin 214 kişi zamanında ödeme yapmayarak yapılandırma şartlarını  bozmuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Pazar fiyatlarını düşürmesi bekleniyor Pazar fiyatlarını düşürmesi bekleniyor...

Kışlık mahsullerde toptan satış günleri başladı. Türkiye'nin her noktasından kamyonlarla gelen sebze ve meyveler, haftanın belirli günl...

Torbalı’da Tiyatro Günleri başladı Torbalı’da Tiyatro Günleri başladı

Torbalı Tiyatro Günleri başladı. Gogol’un ölümsüz eseri ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ isimli tiyatro ile başlayan Tiyatro Günleri, bugün...

Denetimler devam edecek Denetimler devam edecek

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Torbalı’daki kafeterya ve kahvehaneleri mercek altına aldı. Ekipler yaptıkları denetimlerde kurallara uymayan...

Dekarda 500 kilo verdi Dekarda 500 kilo verdi

Torbalı'nın verimli arazilerinde yaklaşık 50 bin dekarlık geniş bir alana ekilen pamuk hasadı tamamlandı. Pamuk bu sene dekarda ortalam...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Pazar fiyatlarını düşürmesi bekleniyor Pazar fiyatlarını düşürme...

Kışlık mahsullerde toptan satış günleri başladı. Türkiye'nin...

Torbalı’da Tiyatro Günleri başladı Torbalı’da Tiyatro Günler...

Torbalı Tiyatro Günleri başladı. Gogol’un ölümsüz eseri ‘Bir...

Denetimler devam edecek Denetimler devam edecek

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Torbalı’daki kafeterya ve kahvehan...

Dekarda 500 kilo verdi Dekarda 500 kilo verdi

Torbalı'nın verimli arazilerinde yaklaşık 50 bin dekarlık ge...

Şehir içi dolmuşlar denetlendi Şehir içi dolmuşlar denet...

Torbalı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik polisleri den...

Balık almanın tam zamanı Balık almanın tam zamanı...

Balık tezgahlarında fiyatların ucuzlamasıyla vatandaşın yüzü...

Yatırım için Torbalı’yı tercih etti Yatırım için Torbalı̵...

Türk Savunma Sanayine anti radar özellikli kumaş üreten ve b...

Barış Yapı’da korkutan yangın Barış Yapı’da korkutan ya...

Barış Yapı Sitesi’nde saat 10:30 civarında gerçekleşen doğal...

Torbalı’nın nüfusu 300 bine dayanacak Torbalı’nın nüfusu ...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalara göre...

Ulusal mimari yarışmanın takvimim belirlendi Ulusal mimari yarışmanın ...

Torbalı Belediyesi Belediye Hizmet Binası, Pazaryeri ve Otop...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan