Büyük Torbalı
Bahçeşehir Bursluluk Sınavı
Büyük Torbalı

Yeniden yapılandırma için son şans

Kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenleme kapsamında ödemelerini zamanında yapmayarak haklarını kaybedenler, yarın gün sonuna kadar bu borçlarını ödemeleri halinde yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilecek.

27 Şubat 2019 - 15:17 'de eklendi ve 263 kez görüntülendi. A+A-

Yeniden yapılandırma için son şans

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Bazı Alacakların Yeniden  Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran ancak ödeme  yapmayarak hakkını kaybedenlere yeniden imkan tanınmıştı.

Buna göre, yapılandırma başvurusunda bulunulduğu halde 28 Aralık 2018  itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek kanun hükümlerini  ihlal eden borçlular, bu tutarları geç ödeme zammı ile birlikte yarın gün sonuna  kadar ödemeleri halinde, yapılandırma imkanından yararlanabilecek.  Uygulanacak  geç ödeme zammı, ihlale neden olan tutarların, ödenmesi gereken tarihten ödeme  tarihine kadar geçen süre için hesaplanacak.

Bu imkandan yararlanmak için ayrıca yazılı başvuruda bulunulmuş olması  gerekmiyor. Ancak söz konusu kişiler, daha önce elde etmiş olduğu katsayı  indirimlerden yararlanamayacak.

Öte yandan peşin ödeme seçeneğini tercih ederek borçlarını  yapılandıran ve kanun hükümlerini ihlal eden borçlulara da ödeme imkanı  sağlanırken, ödeme yapılmaması halinde bu kişiler yapılandırma hakkını  kaybedecek.

Getirilen bu imkan, yeniden yapılandırmaya ilişkin kanundan  yararlanmak üzere süresinde başvurmayanlara yeni bir başvuru hakkı vermiyor.

UZATILAN TAKSİTLERİN ZAMANINDA ÖDENMESİ GEREKİYOR

Bu arada yapılandırılan borçların Aralık 2018 ve Ocak 2019’da ödenmesi  gereken taksitlerinin ödeme süreleri de 28 Şubat’a kadar uzatılmıştı. Ancak 2019  yılı şubat ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin ödeme sürelerinde bir  değişiklik söz konusu olmayacak.

Uzayan ödeme süresi için herhangi bir zam, faiz uygulanmayacak ve  tercih edilen taksit süresine ilişkin katsayıda herhangi bir değişiklik  yapılmayacak. Uzatılan taksitlerin yarın da ödenmemesi halinde yapılandırma hakkı  iptal edilecek.

Yapılandırma imkanından yararlanmaya devam edilmesi için ilk iki  taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi zorunlu olduğundan, yarın gün sonuna  kadar söz konusu ödemelerin yapılması gerekiyor.

ÖDEMELERİN SON GÜNE BIRAKILMAMASI ÖNEM TAŞIYOR

Vergi dairelerinde yoğunlukla karşılaşmamak için ödeme işlemlerinin  son güne bırakılmaması önem taşıyor.

Ödemeler, mobil cihazlarda da kullanılabilen İnteraktif Vergi Dairesi  uygulamasından, Gelir İdaresi Başkanlığının “www.gib.gov.tr” internet sitesinde  yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden yapılabilecek.

Anlaşmalı bankaların şubelerinden, bu bankaların banka kartı/kredi  kartıyla, havale yöntemiyle ve yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait  kartlar ile ödeme yapmak mümkün olacak. PTT iş yerleri yanında vergi  dairelerinden de ödeme gerçekleştirilebilecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı vergi dairelerine 5 milyon 950 bin  136 mükellef başvururken, yaklaşık 70 milyar lira yapılandırılmıştı. Ancak 2  milyon 459 bin 214 kişi zamanında ödeme yapmayarak yapılandırma şartlarını  bozmuştu.

Etiketler :
,
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Postpartum depresyon hastalığına dikkat! Postpartum depresyon hastalığına dikkat!...

Daha önce Siirt, KKTC Lefkoşa Hastanesi ve etüt ile kreşlerde görev Uzman Klinik Psikolog Gülbahar Dayan Tınaztepe Torbalı Hastanesi’nd...

AK Parti 18 yaşında AK Parti 18 yaşında

Kuruluşunun 18. yıl dönümünde Ak Parti haftalık yönetim toplantısını ilçe teşkilatının kurucuları ile yaptı. İlçe Başkanı Hasan Akbıyık...

Son mahsuller toplanıyor Son mahsuller toplanıyor

İlçedeki en fazla ekilen yaz mahsullerinin başında gelen domates ve slajlık mısırın hasadında sona yaklaşıldı. Tarım arazilerinde iki ü...

İncir pazarı oluştu İncir pazarı oluştu

Geçtiğimiz ay Torbalı ovasında yetişip güneşinde kuruyan ve ilçedeki fabrikalarda işlenip tüm dünyaya ihraç olan kurutulmuş domatesi ul...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
Turuncu Koleji
SON EKLENEN HABERLER
Postpartum depresyon hastalığına dikkat! Postpartum depresyon hast...

Daha önce Siirt, KKTC Lefkoşa Hastanesi ve etüt ile kreşlerd...

AK Parti 18 yaşında AK Parti 18 yaşında

Kuruluşunun 18. yıl dönümünde Ak Parti haftalık yönetim topl...

Son mahsuller toplanıyor Son mahsuller toplanıyor

İlçedeki en fazla ekilen yaz mahsullerinin başında gelen dom...

İncir pazarı oluştu İncir pazarı oluştu

Geçtiğimiz ay Torbalı ovasında yetişip güneşinde kuruyan ve ...

9 gün sonra kızının doğum gününü kutlayacaktı 9 gün sonra kızının doğum...

Şırnak'ın Silopi ilçesinde güvenlik güçleri ile PKK'lı terör...

Sefer İpekli, Kent Konseyi başkanı seçildi Sefer İpekli, Kent Konsey...

Yerel seçim sonrası yapılması gereken Kent Konseyi Genel Kur...

Çöken yollar onarıldı Çöken yollar onarıldı

Karayolları Genel Müdürlüğü 21'inci bölge şefliği dün Torbal...

‘Acil’ önlem! ‘Acil’ önlem!

Hastaneye girişlerin Acil Servis kapısında yapılmaya başlanm...

Torbalı, konut  satışında dördüncü Torbalı, konut satışında...

Temmuz 2019’a göre İzmir’de en fazla konut satışı yapılan dö...

Kadınlar mutfakta kış hazırlıklarına başladı Kadınlar mutfakta kış haz...

Salça, yufka, türlü, turşu ve kuru gıda gibi yiyecekler hazı...

FOTO GALERİ
Baha Kapı
EĞİTİM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan