Büyük Torbalı
buyuktorbali-reklam
Büyük Torbalı

Yerli otomobil İzmir’e gelir mi?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen yerli otomobil imza törenine katılan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun, “Otomobil üretiminde tecrübeliyiz. Türkiye’de lojistiği en uygun yerindeyiz Cumhurbaşkanımızın çağrısına cevap veren babayiğitlerimizi Torbalı’da fabrikayı kurmaya davet ediyoruz” çıkışı ile İzmir’de gündem oldu.

08 Kasım 2017 - 10:21 'de eklendi ve 11 kez görüntülendi. A+A-

Yerli otomobil İzmir’e gelir mi?
300Reklam

Bu çıkışın ardından tüm bölgesel basın yerli otomobilin İzmir’de üretilmesi için yayınlar yapmaya başladı. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da konuya destek oldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde atılan imza törenine katılan Olgun, İzmir’in bu yatırımla birlikte harekete geçmesi gerektiğini ifade etti. “İzmir’de seferberlik ilan etmemiz gerekir” diyen Olgun “EBSO, İZTO başta olmak üzere tüm ekonomi kurmaylarının bir araya gelip bu konuda çalışma yapmamız gerekiyor. Torbalı’nın otomobil tecrübesi var. İzmir olarak bu yatırımı almamız gerekiyor.”

Olgun’un bu çıkışı İzmir’deki tartışmayı adeta fitilledi. Ciddi bir talep var ama İzmir’de bunu gerçekleştirecek birlik ve beraberlik ortamı var mı, bence yok. Torbalı adına Olgun’un çıkışını destekliyorum ama İzmir bu konuda gerekli adımları artabilecek, Ankara’da kulis yapabilecek bir STK yapısına sahip değil.

OLGUN’UN VİZYONU

Gelelim Olgun’un çıkışına. Tabi ki Torbalı adına sevindirici. İzmir ve Ege Bölgesi’nde gündeme gelmemiz bu konuda vizyon ortaya koymamız gerekli. TRT Kent Radyo’da Sayın Olgun’un konu ile ilgili açıklamalarını dinledim. Konuya vakıf, iyi araştırma yapmış. Torbalı’nın cazibelerini tek tek ortaya koymuş.

Opel’in 1989 yılında Torbalı’da otomobil üretimi yaptığını hatırlatan Olgun “Bizim otomobil tecrübemiz var. Havaalanına 15 dakika yakınlıkta, liman 40 kilometre uzaklıkta, otoyol, otoban ve demiryolu bağlantımız var. Ayrıca hızlı tren hattımız var. Yerli otomobilin üretilmesi için atılan imzalar bizi heyecanlandırdı. Türkiye’de en uygun yer Torbalı’dır” dedi.

ÜYESİNE ÖZGÜVEN AŞILADI

Torbalı Ticaret Odası Başkanı aslında bizlere güven getirdi. Talep etmesini, karşı çıkmasını bazen de lobicilik yapılması gerektiğini en iyi örnekleri ile ortaya koydu. Bazen beton zammına karşı çıkıyor, kartelcilere rest çekip ilçede eylem başlatıyor. Kimi zaman ilçeye kurulması planlanan çöp belası için dava açabiliyor. Bazen de çıkıp “yerli otomobil Torbalı’da üretilsin” denilebiliyor. Olgun üyeleri için zaman zaman EBSO ile karşıya geldi. İşletmelerden fahiş katı atık bedeli almak isteyen Büyükşehir Belediyesi’ne dava açıp üyesinin menfaatini korumak adına ortaya ‘dik bir duruş’ sergileyebiliyor. Artık bölgede etkinliği olan ve sözü dinlenen bir STK var karşımızda. Nitekim Eylül ayında Başbakan Sayın Binali Yıldırım İzmir Ekonomi Zirvesini Torbalı’da topladı. Aynı şekilde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bölge ticaret odalarını toplantısını Torbalı’da yaptı.

NEREDEN NEREYE GELDİ

Daha önceki yıları hatırlayalım. TTO 300-500 metrekarelik bir alanda alanda faaliyet gösterip Torbalı-Tepeköy ekseninde sıkışmış bir STK iken şimdi bölgenin konuştuğu, İzmir’de gündem oluşturabilen bir kurum haline geldi. Torbalı Ticaret Odası ilçede tam 40 yıldır faaliyette. Ama son dönemde yaptığı yatırımlar ve ilçeye kattıkları ile bambaşka bir misyon ortaya koydu. Uyum içinde çalışan bir yönetim ve meclis kendi içinde kendisi ile didinen değil faaliyetleri ile geleceğe vizyon çizen bir perspektif yakalamış durumda. Torbalı’nın bölgede tanınması ilçedeki yatırım olanaklarının ortaya konması adına ciddi çalışma yapılıyor. Torbalı artık bir marka kent haline geldi. Cazip Kent sloganı ile ciddi bir tanıtım atağına kalktı ve bunu başardı.

 

 

 

Etiketler :
667Reklamy
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bize kim bekçilik edecek? Bize kim bekçilik edecek?

BİR zamanlar sokakları adım adım gezen ve yıllarca görev yaptıkları mahallenin güvenliğini sağlayan bekçiler yeniden geri dönüyor. İsta...

Sabri Taşcan’ın yeni hedefi Sabri Taşcan’ın yeni hedefi

Torbalıspor’un başına geçtiğinde herkesin kafasında bir soru işareti oluşmuştu. Acaba yapabilir mi, yapamaz mı? Fakat şu anki tablo tam...

Gergin bir ilçeyiz Gergin bir ilçeyiz

Evet, tam olarak öyle bir ilçeyiz. Gerginiz. İlçede yeni bir uygulama hayat geçiyor. Hurra hep birlikte onu eleştiriyoruz. Birinin ağzı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Fahrettin Küçük Yapı300x250
SON EKLENEN HABERLER
İzmir’de teşkilata seslenecek İzmir’de teşkilata ...

Cuma günü Manisa'ya toplu açılış töreni ile teşkilat toplatı...

Yerli otomobil İzmir’e gelir mi? Yerli otomobil İzmir’e ge...

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen yerli otomobil imz...

Yağ sıkımı başladı Yağ sıkımı başladı

Torbalı ovasının en önemli ürünü olan zeytinde hasat tüm hız...

Kışın grip olmak  zorunda değilsiniz Kışın grip olmak zorunda...

Kış aylarının gelmesiyle beraber grip vakalarında artış görü...

Hasta memnuniyeti arttı Hasta memnuniyeti arttı

Her geçen gün kalite ve kapasitesini arttıran Torbalı Devlet...

İnternette kart kullanımı 3 yılda 5 kat arttı İnternette kart kullanımı...

İnternetten gerçekleşen kartlı ödemelerin tutarı 2011 yılınd...

‘Kömür üretiminde 80 milyon tonu geçeceğiz’ ‘Kömür üretiminde 80 mily...

Yerli Kömüre Dönüşüm Protokolü İmza Töreni’nde konuşan Enerj...

‘Ucuz et’ projesi piyasayı düşürdü ‘Ucuz et’ projesi piyasay...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, iki zincir mağaza ...

Karnabahar soğuk  havayı seviyor Karnabahar soğuk havayı ...

Torbalı’da karnabahar üretimi hızlı başladı. Bu yıl 15 bin d...

Namağlup! Namağlup!

Torbalıspor bu sezon adeta mucize yaratıyor. Sezon başından ...

FOTO GALERİ
Miss Park 300x250
YAŞAM HABERLERİ
VİDEO GALERİ
torajans-reklam-yan